آبله مرغان؛ بیماری از کودکی که شاید تا بزرگسالی همراهتان باشد!

گاهی اوقات والدین کودک خود در معرض ابتلا به بیماری آبله مرغان قرار می‌دهند. این کار با هدف تجربه بیماری در کودکی و مصونیت در بزرگسالی انجام می‌شود. ولی استفاده از وا،ن به مراتب بهتر از این شیوه سنتی پیشگیری از آبله مرغان است.

وا،ن آبله مرغان

برخلاف تصور عموم این بیماری صرفا مربوط به کودکان نیست و شاهد بروز آن در افراد بزرگسال با شرایط سنی مختلف و حتی نوزادان شیرخواره هم هستیم. شناخت ویژگی‌های این بیماری به شما کمک خواهد کرد تا دچار لکه‌های پوستی یا دیگر عوارض مربوط به آن نشوید؛ با ما تا به انتهای این مطلب همراه باشید.

آبله مرغان چیست؟

یک روش ساده دیگر برای مق، با این بیماری، مصرف غذاهای دارای خاصیت آنتی ویروسی است. غذاهایی سرشار از سیر و ادویه‌هایی مانند زردچوبه که بدن را آماده مق، با عفونت کند. حتی می‌توان یک نوشیدنی با طبع گرم آلبالویی درست کرد که با ویتامین ث و قطره روی مخلوط شده است.

یا اینکه برای درمان خارش آبله مرغان، استفاده از لوسیون کالامین و حمام بلغور توصیه می‌شود. استفاده از پمادهای ضدباکتری هم یک راه‌حل برای روانکاری بثورات آبله مرغان در کودکان است. اما پزشک برای شخصی که جوش آبله مرغان عفونی دارد، داروهایی مانند وا،یکلوویر را تجویز می‌کند. مصرف این داروها برای مبارزه با ویروس و جلوگیری از عوارض جانبی لازم است.

مصرف داروهای ضد ویروسی

آبله مرغان در حاملگی

آبله مرغان در بزرگسالان

اما موضوع نگران‌کننده، ابتلا به آبله مرغان در دوران شیردهی است. چون میزان انتقال این بیماری در تماس‌های خانوادگی در حدود ۸۰ الی ۹۰درصد است. پس برای نگه‌داشتن جانب احتیاط توصیه می‌شود که در هنگام شیردهی و تماس با نوزاد، از ماسک و دستکش استفاده شود. این شیوه رفتاری باید تا از بین رفتن کامل تاول‌های آبله مرغان و اتمام دوره بیماری ادامه پیدا کند.

آبله مرغان در کودک زیر یک سال

سلامتی مجدد با از بین رفتن تمام پوسته‌ها حاصل می‌شود. معمولا این بیماری در کودکان بدون هیچ عارضه‌ای درمان می‌شود. اما بلافاصله پس از مشاهده علائم آبله مرغان در نوزادان، فورا باید به پزشک مراجعه کرد.

آبله مرغان پس از زایمان و شرایط شیردهی

قرص آسیکلوویر خاصیت ضد ویروسی دارد که برای کاهش و محدود ، شدن آبله مرغان استفاده می‌شود. این قرص در واقع توانایی از بین بردن ویروس را نداشته و صرفا از ت،یر آن جلوگیری می‌کند. بهترین زمان برای مصرف این دارو، ۲۴ ساعت بعد از مشاهده اولین بثورات پوستی است و در غیر این صورت تاثیرگذاری لازم را نخواهد داشت.

از بیماری‌های رایج در بین کودکان که با بثورات پوستی و تاول‌های پر آب همراه است، می‌توان به آبله مرغان اشاره کرد. از اثر و آثار این بیماری همین بس که بگوییم شاید دیده باشید که روی پوست دیگران لکه‌هایی وجود دارد که به‌جای مانده از ابتلا به این بیماری در دوران  کودکی است هرچند که احتمال ابتلا به آن در بزرگسالی نیز وجود دارد. جوش‌های آبله مرغان با بیماری‌های آ،ژیک فرق دارد و بخش‌های مختلفی از بدن را دربرمی‌گیرد. به‌همین‌دلیل توصیه می‌کنیم که درصورت ابتلا به این بیماری باید به دکتر اطفال در تهران و دیگر شهرهای تهران مراجعه کنید.

بلافاصله پس از مشاهده علائم در چنین افرادی، باید به پزشک مراجعه کرد. حتی شاید حضور زن حامله در مجاورت یک فرد مبتلا به آبله مرغان، نیاز به معاینه پزشک داشته باشد. پزشک با انجام معاینات بالینی یا گرفتن آزمایش خون از این افراد، میزان مصونیت آن‌ها در برابر آبله مرغان را بررسی می‌کند.

آبله مرغان زونا چیست؟

آبله مرغان از نوع بیماری‌های هوابرد است که از طریق عطسه یا سرفه از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. البته این بیماری یک دوره نهفتگی ۱۰ تا ۲۱ روزه دارد. پس شاید این بیمای در روزهایی ابتدایی هیچ نشانه‌ای نداشته باشد، اما به تدریج باید منتظر بروز بثورات پوستی در شکم، پشت و دیگر ،مت‌های بدن بود.

تشخیص ، مرغان

پیشگیری از آبله مرغان

این نشانه‌های بیماری بیشتر شبیه به زونا است تا آبله مرغان. به همین خطر پزشکان به افراد بالای ۵۰ سالی که سابقه ابتلا به آبله مرغان را داشته‌اند، تزریق وا،ن را توصیه می‌کنند. دو وا،ن Shingrix و Zostavax برای جلوگیری از بیماری زونا در چنین افرادی است.

درمان جای آبله مرغان در صورت

این تاول‌های پرمایع بیشتر در صورت، قفسه سینه و پشت فرد بیمار ظاهر می‌شوند اما به تدریج بخش‌های دیگری از بدن را نیز به خود درگیر می‌کنند. پوست سر، بازوها، گوش‌ها، شکم، اطراف چشم، زیر بازوها، پاها و حتی دهان یا گلو بخش‌های دیگری از بدن هستند که معمولا آبله مرغان به خود درگیر می‌کند.

آبله مرغان چگونه منتقل می‌شود؟

اما این موضوع قطعی نبوده و احتمال ابتلا بزرگسالان و نوجوانان به این بیماری وجود دارد. حتی شدت آبله مرغان و عوارض آن در این افراد، به مراتب بیشتر از دوران کودکی است. فرد بزرگسال مبتلا به آبله مرغان باید تا خشک‌شدن کامل تاول و پوسته‌پوسته شدن آن‌ها، فعالیت روزانه خود را تعطیل کند.

اغلب مردم آبله مرغان را یک بیماری مخصوص کودکان می‌دانند که البته بیراه هم نیست. چون بیشتر از ۹۰درصد بزرگسالان در دوران کودکی تجربه ابتلا به این بیماری را داشته و به نوعی نسبت به آن مصونیت دارند.

احتمال ابتلا افرادی که وا،ن آبله مرغان تزریق کرده یا در دوران کودکی سابقه این بیماری را داشته اند، بسیار کم است. اما این به م،ای مصونیت قطعی در برابر این بیماری ویروسی نیست. با قرار گرفتن در هر کدام از شرایط زیر، احتمال ابتلا به آبله مرغان وجود دارد:

 • کار ، در مدرسه یا فضاهای نگهداری از کودکان
 • لمس ، بثورات بیمار مبتلا به زونا یا آبله مرغان
 • زندگی با کودکان وا،ینه نشده و زیر ۱۲ سال
 • هم‌نشینی بیش از ۱۵ دقیقه با فرد مبتلا در یک اتاق
 • لمس لباس یا هر شی دیگری که اخیرا توسط فرد آلوده استفاده شده

راه‌های تشخیص آبله مرغان

این بیماری دارای چندین دوره مختلف است که اولین آن‌ها دوره نهفتگی نام دارد. در این دوران علائم قابل مشاهده نبوده و صرفا از روی برخی شرایط بدنی می‌توان آبله مرغان را حدس زد.

شیوه درم، آبله مرغان بدین شکل است که ابتدا علائم ناشی از بیماری را درمان می‌کنند. سپس به بیماری اجازه می‌دهند تا خشک شدن کامل تاول‌ها و پوسته پوسته شدن ادامه پیدا کند. البته در طول این بازه زم، می‌توان از مسکن برای کاهش درد استفاده کرد.

ویژگی‌های مش، بین آبله مرغان و سرخک باعث شده تا اغلب مردم در شناسایی تفاوت بین آن‌ها دچار مشکل شوند. این دو بیماری در گروه عفونت‌های ویروسی و بسیار مسری هستند. دانه‌های آبله مرغان شباهت زیادی به بثورات پوستی قرمز سرخک دارد.

زونا و آبله مرغان دو بیماری کاملا متفاوت اما با علائم تقریبا مشابه هستند. زونا در اصل یک عفونت ویروسی دردناک است که خود را با بثورات پوستی تاولی در محل خاصی از بدن نشان می‌دهد.

این 2 دُز باید به فاصله زم، یک ماهه تزریق شود. پس حتی تزریق وا،ن هم نمی‌تواند مصونیتی صد درصدی برای افراد ایجاد کند. ی،ی شاید فرد پس از تزریق وا،ن دچار عفونت شده یا در اثر تماس نزدیک به فرد مبتلا به زونا، دوباره آبله مرغان بگیرد.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A2%D8%A8%D9%84%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%BA%D8%A7%D9%86/

عامل اصلی آبله مرغان، ویروس «هرپس انس،» نوع سوم از زیر خانواده «ویروس‌های آلفا هرپس» است. این ویروس ویژگی‌هایی همچون چرخه تولید مثل سریع و کوتاه، پوسیدگی سریع سلول‌های آسیب‌دیده و مرگ در اثر اشعه ماورابنفش دارد. این ویروس در خارج از بدن موجود زنده بیش از ۱۵ دقیقه دوام نمی‌آورد.

آبله مرغان قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و طی مدت زمان کمی می‌تواند افراد زیادی را درگیر کند. آبله مرغان در افراد بزرگسال، زن باردار یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند سلامتی آن‌ها را به‌خطر انداخته و مشکلات زیادی را برای آن‌ها به وجود آورد. پس در این مواقع بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید. برای این کار می‌تو،د از سایت ،ت‌دهی اینترنتی دکتردکتر استفاده کنید.

در صورتی‌که فردی هر یک از شرایط زیر را داشته باشد، تزریق وا،ن اصلا به او توصیه نمی‌شود:

 • قرارگرفتن تحت شیمی درم، یا پرتو درم،
 • قصد حامله شدن در یک ماه آینده
 • مصرف داروهای استروئیدی
 • به تازگی خون دریافت کرده باشد
 • داشتن سابقه واکنش آ،ژیک به دوزهای قبلی وا،ن آبله مرغان
 • ابتلا به بیماری‌هایی همچون HIV که سیستم ایمنی بدن را به‌خطر بیاندازد
 • داشتن حساسیت نسبت به مواد تشکیل‌دهنده وا،ن مانند نئومایسین یا ژلاتین

چه ،، نباید از وا،ن آبله مرغان استفاده کنند؟

البته نوشیدنی‌های حاوی آنتی ا،یدان، خواب‌آور و لیزین بالا مانند Cherry Active هم می‌تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد. ولی مصرف برخی از غذاها باعث تشدید ویروس‌های تبخالی آبله مرغان می‌شوند.

وا،ن آبله مرغان

چه ،، نباید از وا،ن آبله مرغان استفاده کنند؟

شخصی که قبلا سابقه ابتلا به آبله مرغان را داشته در سلول‌های عصبی خود ویروس «واریسلا زوستر» را دارد. این ویروس شاید سال‌ها در خواب بماند، ولی هرگز از بین نرود. اما همزمان با افزایش سن و ضعیف شدن بدن، امکان فعال‌شدن دوباره این ویروس در بدن وجود دارد.

آبله مرغان (Chickenpox) نوعی بیماری بسیار واگیردار و خفیف و از معروف‌ترین بیماری‌های شایع کودکان است که در اثر عفونت اولیه «ویروس واریسلا زوستر» ایجاد می‌شود که برخی این بیماری را به نام ویروسش نیز می‌شناسند. آبله مرغان جز بیماری‌های ایجاد شده در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی است که منجر به راش و تورم غدد لنفاوی می‌شود.

یکی از دلایلی که آبله مرغان را یک بیماری مخصوص کودکان معرفی می‌کنند، دوره بسیار کوتاه آن است. این دوره برای کودکان و نوزادان ۱۰ روز و برای بزرگسالان نزدیک به سه هفته است. بثورات آبله مرغان در کودکان شامل چندین مرحله لکه‌های اریتماتوز، بثورات ن،ر (پاپول)، آبسه (پوستول) و پوسته‌ها است.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

علائم آبله مرغان

عوارض ابتلا به آبله مرغان

چون وا،ن‌ها یک نسخه ضعیف شده از ویروس عامل بیماری هستند. با تزریق این ورژن ضعیف شده، بدن در مقابل ویروس قرار گرفته و سیستم ایمنی تقویت می‌شود.

یکی از تفاوت‌های بین این دو بیماری، در مدت زمان مسری بودن است. دوره سرایت آبله مرغان از دو روز قبل از ایجاد بثورات تا زمان پوسته پوسته شدن زخم است. اما سرخک از چهار روز قبل از ایجاد بثورات تا چهار روز بعد از آن احتمال انتقال دارد. سرخک علائمی مانند گلو درد، آبریزش بینی، ورم ملتحمه و سرفه دارد که با علائم آبله مرغان فرق دارد.

آبله مرغان از کودکی تا بزرگسالی در کمین است!

مصرف به موقع این دارو، باعث کاهش شدت بیماری در نوجوانان بالای ۱۴ سال و بزرگسالان می‌شود. اما فراموش نکنید که تمامی این اقدامات و شیوه‌های درم، برای آبله مرغان، باید با مشورت و تجویز پزشک انجام شود.

آبله مرغان و رژیم غذایی

چون غذاهایی که سطح آمینو‌ اسید آرژنین آن‌ها در خون نسبت به آمینو‌ اسید لیزین بیشتر باشد، باعث تشدید این عفونت می‌شوند. پس در حالت کلی غذایی را باید مصرف کرد که سطح لیزین آن بیشتر از آرژنین باشد.

آبله مرغان در حاملگی

،ی که قبلا آبله مرغان گرفته، در برابر این بیماری مصونیت دارد. ی،ی تقریبا می‌توان گفت که امکان گرفتن دوباره آبله مرغان چنین شخصی، تقریبا صفر است. اما برای افرادی که تابحال مبتلا نشده‌اند، تزریق وا،ن آبله مرغان روشی موثر برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

در مواردی بسیار نادر، شاید آبله مرغان منجر به عوارضی شدیدی همچون مرگ شود. که البته بر اساس تحقیقات انجام شده، احتمال مرگ‌ومیر بزرگسالان بر اثر آبله مرغان چهار برابر بیشتر از کودکان درگیر با این بیماری است.

معمولا بثورات ۴۸ ساعت پس از عفونت ظاهر می‌شوند اما ناقل تا پنج روز عفونی باقی می‌ماند. این عفونت از طریق تماس نزدیک با بیمار یا قطرات موجود در هوا منتقل می‌شود.

کم‌شدن وزن نوزاد در هنگام تولد، تولد نوزاد با نقص‌های مادرزادی، پنومونی و عفونت‌های تهدیدکننده زندگی جزء خطرات بیماری آبله مرغان برای زن باردار است. البته از بین هر هزار خانم باردار فقط سه نفر از آن‌ها دچار چنین بیماری خواهند شد.

آبله مرغان و علائم آن

علائم آبله مرغان چیست؟

آیا کودک شما به آبله مرغان مبتلا شده است؟ از چه روشی برای بهبود استفاده کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول آبله مرغان

آبله مرغان در حالت عادی جزء بیماری‌های خفیف و کم‌خطر است. اما شرایط بدنی تمامی افراد ی،ان نیست و شاید ابتلا به این بیماری برای برخی افراد خطرناک باشد. نوزاد تازه متولد شده، زن باردار و افراد با سیستم ایمنی ضعیف جزء این گروه خاص از بیماران آبله مرغان هستند.

آبله مرغان در روزهای ابتدایی از ابتلا هیچ نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد. احساس خستگی، بی‌اشتهایی، سردرد و تب از علائم اولیه بیماری آبله مرغان در پنج تا هفت روز ابتدایی از این بیماری است. اما پس از اتمام دوران نهفتگی، شاهد بثورات پوستی یا تاول‌های کوچک و خارش‌دار خواهیم بود.

جوش‌های آبله مرغان باعث ایجاد جای زخم و اسکار‌هایی بر روی پوست می‌شود. چندین روش پزشکی و خانگی برای رفع آثار این بیماری بر روی پوست شما وجود دارد که چند مورد از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • لایه‌برداری شیمیایی
 • تکنیک پانچ
 • استعمال ، مبتنی بر سیلی، و حاوی روی
 • استفاده از لیزر درم،

درمان جای آبله مرغان

فرق آبله مرغان و سرخک

برای درمان یا پیشگیری از بیماری آبله مرغان، یک وا،ن موثر وجود دارد. در ا،ر کشورها چند دوز از این وا،ن را به کودکان تزریق می‌کنند تا عملیات ایمن‌سازی به درستی اجرا شود. چون ۲ دُز توصیه شده از این وا،ن قادر است که تا ۹۸درصد از ابتلای کودکان به آبله مرغان و تا ۷۵ درصد در بزرگسالان جلوگیری کند.

این ویروس منجر به بروز علائمی همچون سرفه، اشباع کم ا،یژن، تب، تنگی نفس یا احساس درد در قفسه سینه می‌شود. چون شدت آبله مرغان در بزرگسالان بیشتر بوده و در حدود ۵ الی ۱۵ درصد از آن‌ها علائم تنفسی دارند. موارد زیر جزو دیگر عارضه‌های آبله مرغان هستند:

 • کم‌آب‌شدن بدن
 • عفونت‌های باکتریایی بافت‌های نرم و استخوان
 • سندوم ری
 • بروز مشکلات خونریزی شدید
 • بروز عفونت‌های باکتریایی پوست
 • پنومونی
 • التهاب مغز یا آنسفالیت
 • سندروم شوک سمی
 • عفونت باکتریایی جریان خون یا سپسیس

چه افرادی در معرض ابتلا به آبله مرغان هستند؟

گاهی اوقات شاهد بروز آبله مرغان در زنی هستیم که به تازگی زایمان کرده است. مبتلا شدن به این بیماری در چنین شرایطی عادی است؛ چون آبله مرغان به راحتی از طریق سیستم و ترشحات تنفسی منتقل می‌شود. در این حالت مشکلات مربوط به جنین داخل شکم مادر هم وجود ندارد.

معمولا تاول‌های این بیماری در اطراف یک چشم، یک طرف از صورت و گردن یا نیمه‌ای از بدن ظاهر می‌شود. زونا بیشتر فرد مسن یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف را به خود درگیر می‌کند. اما سوال اینجاست که چه ارتباطی بین زونا و آبله مرغان وجود دارد؟

شرایط نوزاد یک ساله‌ای که درگیر آبله مرغان شده کمی حساس‌تر از سایر افراد است زیرا امکان دارد در اثر خارش تاول و زخمی شدن آن‌ها دچار بیماری عفونی شود. آبله مرغان در نوزاد زیر یک سال با نشانه‌هایی همچون تغییر عادات شیرخوردن، افزایش خواب‌آلودگی، گریه‌های بیش‌ازاندازه و تغییر در عادات خواب به خاطر خارش همراه است.

تزریق وا،ن آبله مرغان تنها در صورتی تجویز می‌شود که خطرات آن کمتر از خطرات مربوط به بیماری باشد. چون گاهی اوقات پس از تزریق وا،ن، فرد دچار بثورات پوستی و تب می‌شود. یا اینکه محل وا،یناسیون متورم شده و با درد یا قرمزی همراه باشد.

احتمال شیوع آبله مرغان در کودکان بیشتر از افراد بزرگسال بوده و اغلب آن‌ها در مقطعی از دوران رشد خود دچار این بیماری می‌شوند. این موضوع باعث شده که مردم آبله مرغان را نوعی بیماری مخصوص کودکان بدانند. درحالی‌که عوارض آبله مرغان در بزرگسالان به مراتب شدیدتر از دوران کودکی است.

آبله در دوران حاملگی با خطراتی برای زن باردار و جنین او همراه است. خطراتی جدی که می‌تواند تهدیدی برای سلامت مادر و جنین او باشد.

دوران انتقال این بیماری عفونی از یک یا دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوستی شروع شده و تا از بین رفتن تمام ضایعات پوستی ادامه دارد. روش دیگری که برای انتقال ویروس آبله مرغان وجود دارد، تماس با تاول‌ها است. ی،ی اگر خواسته یا ناخواسته پوست بدن شما با فرد بیمار تماس داشته باشد، امکان انتشار آن وجود دارد.

البته احتمال این عارضه در بین بزرگسالان هم بسیار ناچیز است. به طوری که از بین هر صد هزار بزرگسال مبتلا به آبله مرغان، فقط ۳۱ نفر آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند. دلیل کشنده بودن این بیماری یک نوع ویروس با نام «پنومونی واریسلا» است.

آبله مرغان در کودکان

آبله مرغان خطرناک است؟

شاید مهم‌ترین موضوع در ارتباط با بیماری آبله مرغان توانایی تشخیص آن باشد. چون با توجه به مسری بودن این بیماری عفونی، از این طریق می‌توان خطر انتقال آن به اطرافیان را کاهش داد. البته بیشتر مردم فارغ از سن و قدرت ایمنی بدن آبله مرغان را تجربه می‌کنند.

حتی در صورت مشاهده تاول‌های عفونی روی پوست بدن باید به پزشک مراجعه کند. همچنین مصرف داروهای ضد ویروس در اوایل دوره بیماری می‌تواند به بهبود فرد بیمار کمک کند.

آبله مرغان در نوزادان و کودکان

سلولیت، تشنج بدون تب، آتا،ی، آنافیلا،ی، پنومونی و آنسفالیت جزو عوارض‌ جانبی نادر پس از تزریق وا،ن آبله مرغان هستند.

درمان آبله مرغان