آرتروز زانو؛ مشکلی که باید خود را از آن دور نگه دارید

برای درمان خانگی مشکل آرتروز زانو باید به روش‌هایی مانند کاهش وزن بدن، دنبال‌، رژیم غذایی سالم و توجه به ورزش اشاره کرد. چنانچه چنین روندی در منزل به کار برده شود، احتمال بهبود بیمار بیشتر خواهد بود و روند درمان هم سریع‌تر پیش می‌رود.

برای درمان آتروز زانو از روش‌های فیزیوتراپی هم استفاده می‌شود. تمرینات ورزشی که از سوی متخصصان این حوزه مطرح می‌شود یا روش‌های فیزیکی بهبود وضعیت می‌توانند به کم‌شدن علائم دردناک آرتروز کمک کنند. اصلاح فعالیت و تمرینات اصلاحی و درم، فیزیوتراپی از سوی متخصصان این حوزه تعیین و تجویز می‌شود.

تزریق ژل

نشانه‌های پرشماری درباره آرتروز زانو وجود دارند. برای مثال، بسیاری از مبتلایان به این عارضه صداهایی از حرکت‌دادن زانوی خود می‌شنوند. این دسته از افراد در پیاده‌روی و راه‌رفتن با مشکل روبه‌رو می‌شوند و دردهای مفصلی را تجربه می‌کنند. شدت دردهای مذکور همیشه ثابت نیست.

یکی دیگر از روش‌های درم، آرتروز زانو هم استئوتومی (Osteotomy) است. این روش نوعی عمل جراحی است که در زمان آسیب‌دیدگی تنها یک بخش از زانو انجام می‌شود و با تغییر مکان استخوان ران یا ساق پا همراه است. وزن بدن با جراحی استئوتومی از ،مت آسیب‌دیده به روی ،مت سالم گذاشته می‌شود.

درمان خانگی

انجام ورزش‌هایی سبک در آب هم از روش‌های من، برای کنترل عوارض آرتروز زانو است. آب گرم باعث می‌شود که ماهیچه‌ها حالت آرامی پیدا کنند و از درد موجود در آنها کم شود. آب از وزن پشتیب، می‌کند و باعث تسکین دردها و افزایش امکان انجام‌دادن طیف حرکت‌های مختلف می‌شود.

گرم و سرد ،

این نوع از آرتروز هم بیماری خودایمنی است و زم، رخ می‌دهد که سیستم ایمنی سالم بدن باعث بروز التهابی درونی یا بیرونی می‌شود. این مشکل زم، به وجود می‌آید که سیستم ایمنی در تلاش است از بدن در مقابل یک عفونت، جراحت، مسمومیت یا عامل خارجی دیگری محافظت کند.

منظور از چنین بیماری‌هایی هم مواردی است که در آنها، بدن شروع به حمله به سلول‌ها و بافت‌های سالم خود می‌کند. این واکنش موجبات شکل‌گیری التهاب در بدن را فراهم می‌سازد.

انواع آرتروز زانو

ماده‌ای نرم و صاف به نام غضروف هم در انتهای هر استخوان وجود دارد. در واقع، بالشتکی میان استخوان‌ها است که مانع از ساییدگی آنها به یکدیگر می‌شود. غشای سینوویال (synovial) یا زُلاله‌ای هم نوعی بافت است که مفاصل را احاطه می‌کند و به روان حرکت‌، غضروف‌ها کمک می‌کند.

منبع:

تصویربرداری از زانو می‌تواند در مشخص‌شدن مشکل آرتروز و نوع آن به پزشکان کمک کند. با ع،، بروز هرگونه تغییر در زانو هم مشخص می‌شود. ع،‌ها نشان می‌دهند که فاصله میان استخوان‌های زانو چقدر است و آیا لایه محافظ و مانع از ساییدگی آنها به هم از بین رفته است یا خیر.

علائم آرتریت بعد از ضربه هم شبیه آرتروز معمولی است که پیش‌تر گفته شد. این مشکل با درد و محدودشدن حرکات همراه است. امکان دارد که علامت‌های آرتریت تا سال‌ها پس از اِعمال ضربه هم پیدا و ظاهر نشوند.

روماتیسم مفصلی

آرتروز زانو

مراقب زانوهای خود باشید

منظور از آرتروز شدید زانو، شروع درد و التهاب در این بخش از بدن به‌طور ناگه، و سریع است. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. از جمله این عوامل باید به بروز بیماری‌های خودایمنی اشاره کنیم.

از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) برای درمان آرتروز استفاده می‌شود. این داروها در قالب تزریقی کاربرد دارند و می‌توانند در مواردی مفید باشند. داروهای ضد روماتوئید و اصلاح‌کننده بیماری (DMARD) هم برای درمان آرتروز ناحیه زانو استفاده می‌شوند.

۳ استخوان در کنار هم جمع می‌شوند و مفصل زانو را می‌سازند. این استخوان‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استخوان ران
 • استخوان ساق پا
 • استخوان کشگک

در این روش موسوم به آرتروسکوپی هم که نوعی جراحی کم‌تهاجمی است از دوربینی کوچک برای ورود به زانو و ارزیابی وضعیت استفاده می‌شود. برشی در زانو به وجود می‌آید و با دوربین کوچک، داخل آن برای تشخیص مشکل رصد می‌شود. در نهایت بافت‌های آسیب‌دیده شناسایی و درمان می‌شوند.

چنین چیزی درد و محدودشدن حرکات در این بخش از بدن را به همراه می‌آورد. ایجاد خارهای استخو، و درد بیشتر به مرور زمان هم از نتایج بروز چنین مشکلی در ناحیه زانو است.

آرتریت پس از ضربه

ورزش‌هایی که با فشار بر زانو همراه هستند، مانند بدن‌سازی در این زمینه توصیه نمی‌شود. یادتان باشد که کوهنوردی هم گزینه من،ی برای درمان آرتروز زانو است و به استحکام این بخش از بدن و تنظیم حرکاتش کمک می‌کند.

آب درم،

این داروها با مسدود، مواد شیمیایی که از سوی سیستم ایمنی آزاده شده‌اند در کاهش علائم آرتروز و مشکلات مفاصل و استخوان‌ها نقش دارند. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی مانند ایبوپروفن هم می‌توانند در تسکین دردها مفید باشند. قرص استامینوفن هم در بعضی موارد تجویز می‌شود.

فیزیوتراپی

در این شکل از آتروز زانو هم پس از ایجاد ضربه به این ناحیه، غضروف‌های آن شروع به نازک‌شدن می‌کنند. برای نمونه، تصادف‌، یا آسیب‌دیدگی در ورزش از دلایل بروز چنین مشکلی هستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

با این وجود، علت و عاملی قطعی برای ابتلا به این بیماری وجود ندارد و تحقیقات همچنان ادامه دارند. عواملی هم موجود هستند که امکان دچارشدن به آرتروز در زانو را افزایش می‌دهند:

 • سن؛ این مشکل بیشتر در افراد سنین بالاتر رخ می‌دهد تا جوانان.
 • ناهنجاری استخو،؛ اگر استخوان‌ها و مفاصل به طور طبیعی و مادرزادی کج باشند، احتمال آرتروز هم بالا می‌رود.
 • نقرس؛ این مشکل التهابی هم می‌تواند زمینه ابتلا به آرتروز در زانو را فراهم کند.
 • صدمات؛ آسیب‌ها و صدماتی که به زانو وارد می‌شوند در ابتلا به آرتروز بی‌اثر نیستند.
 • وزن زیاد؛ اضافه وزن روی زانو فشار وارد می‌کند و عاملی برای ابتلا به آرتروز است.
 • فشار؛ اگر فشار زیادی در اثر ورزش‌،، دویدن یا تحرک زیاد زانو به آن وارد شود هم امکان شکل‌گیری آرتروز وجود خواهد داشت.

آرتروز در زانو با بروز نشانه‌های ظاهری مانند قرمزشدن این بخش و التهام و تورمش هم همراه است. گاهی هم فرد مبتلا به مشکل در زمان حرکت‌دادن پا، دچار قفل‌شدگی زانو می‌شود.

دلیل ایجاد آرتروز زانو چیست؟

از وسایل کمکی هم برای درمان آرتروز استفاده می‌شود. برای مثال، کفش و کفی طبی می‌توانند در زمینه بهبود علائم کمک شای، کنند. کفی‌هایی که شوک و فشار واردشده از سوی زمین در طول راه‌رفتن را کم می‌کنند از گزینه‌های جذاب و بی‌دردسر رفع مشکلات ناحیه زانو هستند.

اوزون تراپی

اگر درباره آرتروز در زانو باز هم پرسشی برایتان وجود دارد، حتماً از ما بپرسید. نکته‌ای ناگفته باقی مانده است؟

با تزریق اوزونی که از دستگاه مخصوصی از ا،یژن به‌دست می‌آید هم امکان درمان علائم دردناک آرتروز وجود دارد. به این روش اوزون‌تراپی ( ozon therapy)‌ می‌گویند و در کنترل پاسخ‌های التهابی خودایمنی بدن و بروز دردهایی مانند آرتروز زانو مؤثر است.

درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی

با تحرک و ورزش‌های من،، بدن را از نظر وزن و سلامت نقاط دیگر در وضعیت مطلوبی قرار بدهید تا اسیر آرتروز زانو نشوید. در صورت بروز هرگونه مشکل در این زمینه هم به متخصصان مراجعه کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای درمان ،ت ملاقات با پزشکان، استفاده از سیستم ،ت دکتر سایت دکتردکتر است.

ارائه پاسخی التهابی از سوی بدن از جمله اقدامات دفاعی است که سیستم ایمنی تدارک می‌بیند. سیستم ایمنی مبتلایان به روماتیسم مفصلی در مواقعی که بدن با هیچ تهدیدی روبه‌رو نیست هم از خود واکنش‌های التهابی نشان می‌دهد. این التهاب باعث درد و سفتی غشای زُلاله زانو می‌شود. در ضمن، امکان ت،یب غضروف این بخش از بدن هم وجود دارد.

علائم و نشانه‌های آرتروز زانو چیست؟

پزشکان متخصص ارتوپدی برای تشخیص آرتروز از ع،‌برداری استفاده می‌کنند. اگر به ابتلا به آرتروز مشکوک باشند، سریع ع،‌برداری با اشعه ای، را تجویز می‌کنند تا متوجه وضعیت شوند.

روش پی‌آرپی (PRP) هم با جمع‌آوری نمونه کوچکی از خون بدن و چرخاندن آن در دستگاه سانتریفیوژ برای جداسازی پلاکت‌ها از گلبول‌های قرمز همراه است. در نهایت هم پلاکت‌های جمع‌شده دوباره به زانو تزریق می‌شوند تا ترمیم و بازسازی ممکن شود.

وسایل کمکی و زانو بند طبی مخصوص

درد آرتروز زانو

آرتروز زانو و پای پرانتزی

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A2%D8%B1%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%88/

بارداری می‌تواند با ایجاد فشار روی زانوها و اضافه وزن همراه باشد. در نتیجه چنین وضعیتی، بروز آرتروز زانو هم دور از انتظار و بعید نخواهد بود. کنترل وزن مطلوب در بارداری از نکات مهمی است که باید از همان ماه‌های نخست با انجام تمرینات ورزشی من، و رعایت رژیم غذایی سالم در برنامه ،ن باردار قرار بگیرد.

تشخیص ابتلا به آرتروز زانو چگونه است؟

حدود ۱۵۰ دقیقه ورزش من، در طول هفته هم از روش‌های درم، برای کم‌، از دردها و علائم بیماری آرتروز زانو است. برای ورزش‌، باید به سراغ فعالیت‌هایی با شدت ملایم بروید؛ برای مثال، دوچرخه‌سواری یا شنا، را امتحان کنید.

ورزش کافی و ماساژ من، هم راهگشا هستند. رژیم غذایی درمان آرتروز زانو با روغن زیتون که حاوی ،یبات ضدالتهاب است هم از جمله روش‌هایی است که می‌تو،د به آن در درمان این مشکل فکر کنید.

ورزش

یکی از مشکلات شایع برای زانوها، ابتلا به آرتروز است. آرتروز زانو با درد، تورم و سفت‌شدن مفاصل این ناحیه همراه است. این مشکل می‌تواند قوی‌ترین و بزرگ‌ترین مفاصل بدن را تحت تأثیر قرار بدهد. در واقع، آرتروز برای مفاصل مختلف از جمله زانو رخ می‌دهد.

درم، قطعی برای آرتروز وجود ندارد اما روش‌هایی موجود هستند که علائم ناخوشایند آن را کنترل می‌کنند و مانع از پیشروی‌اش می‌شوند. اجازه بدهید که دقیق‌تر درباره مفاصل زانو برایتان بگوییم تا بهتر آتروز را درک کنید.

 مالیدن ژل‌ها و ،‌هایی برای تسکین درد ناشی از آرتروز در زانو کاربرد دارد. این ژل‌ها و پمادها حالت ضدالتهابی دارند و علائم دردناک بیماری را کم می‌کنند.

تزریق پی آر پی

my.clevelandclinic.org

در روش تعویض مفصل، بخش آسیب‌دیده مفصل با جراحی برداشته می‌شود و پروتزی ف،ی، پ،تیکی یا سرامیکی به جای آن قرار می‌گیرد. تلاش‌ها بر این است که پروتزها بتوانند همان نقش مفاصل سالم را بر عهده بگیرند و حرکت‌های طبیعی را مقدور کنند.

استئوتومی

شاید فکر می‌کنید که آتروز زانو فقط برای افراد مسن و سالمندان رخ می‌دهد. این‌طور نیست و آتروز می‌تواند بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار بدهد. البته نباید این نکته را هم نادیده بگیریم که این بیماری دردناک با افزایش سن، وخیم‌تر می‌شود. روش‌های درم، مختلفی برای این مشکل وجود دارد و برای درمان باید به بهترین پزشکان ارتوپد تهران و شهرستان مراجعه کنید.

پرانتزی‌شدن پاها در سنین بزرگسالی می‌تواند نتیجه بروز آرتروز زانو باشد. این وضعیت غضروف و استخوان اطراف مفصل زانو را هم از بین می‌برد. ساییدگی که بیشتر در اطراف بخش داخلی مفصل زانو رخ بدهد هم منجر به بدشکلی ساق پا می‌شود.

آرتروز زانو در جو،

تزریق سلول‌های بنیادی به مفاصل در کاهش درد و التهاب بی‌اثر نیستند؛ برخی از پژوهش‌ها و مطالعات به این نتیجه‌گیری رسیده‌اند. از سوی دیگر، از برخی از این سلول‌ها برای ساخت بافت‌های مصنوعی هم استفاده می‌شود.

جراحی آرتروسکوپی

درمان آرتروز زانو

تعویض مفصل

آرتروز در ناحیه زانوی جوانان و افراد کم‌سن، معمولاً به خاطر حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌ها و بافت‌های سالم خودش صورت می‌گیرد. علت این مشکل در چنین رده سنی هم مشخص نیست اما حرکات بدنی و محیط و ژنتیک در شکل‌گیری‌اش بی‌اثر به نظر نمی‌رسند.

آرتروز زانو بعد از زایمان

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که بعضی از ژن‌ها در ابتلا به آرتروز زانو بی‌اثر نیستند. امکان دارد که شما ژنی داشته باشید که با یک عامل محرک مانند ویروس یا ضربه و آسیب‌دیدگی، زمینه ابتلا به این مشکل را فراهم کند.

بالغ بر ۱۰۰ نوع آرتروز وجود دارد. شایع‌ترین انواعی که می‌توانند زانو را درگیر کنند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آرتروز زانوی معمولی
 • آرتریت پس از ضربه
 • روماتیسم مفصلی

آرتروز زانو یا ساییدگی

با گرم‌، زانو هم می‌تو،د از التهاب موجود در آن کم و به آرام‌شدن ماهیچه‌های این بخش از بدن کمک کنید. سرما هم در کاهش التهاب و تورم زانو نقش دارد. در واقع هم با گرم‌، و هم با سرد، این بخش از بدن می‌تو،د دردهای آن را مدیریت کنید.

سیستم حرکتی بدن مدیون پاها و زانوها است. برای اینکه بتو،د سالم و بی‌دغدغه حرکت کنید و کارهایتان را خودتان انجام بدهید، به سلامت زانوها و پاها دقت ویژه داشته باشید.

هرچقدر این فاصله کمتر شود، درد بیشتری هم به وجود خواهد آمد. متخصصان ارتوپدی در بعضی از موارد از سی‌تی‌ اسکن و ام‌آر‌آی (MRI) هم برای تشخیص بهتر استفاده می‌کنند.

درمان آرتروز زانو چیست؟

از انجام تمرینات ورزشی با شدت زیاد مانند تنیش یا دویدن هم بپر،ید. در ادامه از روش‌های مختلف برای درمان آرتروز زانو هم صحبت خواهیم کرد. درمان آرتروز زانو با دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و ورزش‌های سبک مقدور است.

این نوع از آرتروز زانو شایع‌ترین مشکل زانو از میان این ۳ مورد است و باعث از بین‌رفتن غضروف می‌شود. ی،ی حفاظ میان ۳ استخوان زانو از بین می‌رود. بدون چنین محافظی، استخوان‌ها به هم ساییده می‌شوند.

آرتروز گفتنی‌های زیادی دارد که بد نیست به‌منظور آگاهی درباره‌شان، بیشتر درموردشان بخو،د. به‌همین منظور در این مقاله از دکتردکتر هم برایتان درباره آتروز ناحیه زانو بیشتر خواهیم گفت، با ما همراه باشید.

آرتروز زانو چیست؟

امکان درمان آرتروز زانو وجود ندارد اما راه‌کارهایی برای کم‌، از علائم و عوارض آن وجود دارد. برای رهایی از آنها باید وزن خود را در محدوده و طیف من، نگه دارید و از روش‌های متنوعی استفاده کنید که من، وضعیتتان هستند. برای مثال:

دارو درم،

سفت‌شدن مفصل هم از دیگر علامت‌های آرتروز در ناحیه زانو است. دردی که در مفاصل این بخش از بدن رخ می‌دهد، گاهی تدریجی شروع می‌شود و گاهی هم یک‌باره و ناگه، بروز می‌کند.

آرتروز مفاصل زانو

آرتروز شدید زانو چگونه است؟

Tuzla eve otele gelen bayan escort eskort. Choose one of the four property pairs that is most characteristic of you !.