آزمایش یائسگی چیست؟ | مجله دکتردکتر


آزمایش یائ، آزمایشی است که برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌های خاصی از خون یا ادرار یا حتی بزاق انجام می‌شود؛ اما نتیجه آن به چند عامل مانند سن و دارویی که مصرف می‌کنید بستگی دارد. ،ن زیر 45 سال با علائم یائ، می‌توانند آزمایش خون برای اندازه‌گیری هورمون محرک فولیکول (FSH) خود انجام دهند. البته توجه داشته باشید که اگر از داروهایی مانند قرص ضد بارداری ،یبی یا قرص پروژسترون استفاده می‌کنید، نتیجه این آزمایش برای تایید یائ، قابل استناد نخواهد بود. بنابراین حتما باید پزشک متخصص ،ن آزمایش یائ، را بررسی و تفسیر کند. با این مقاله از مجله سلامت دکتردکتر همراه باشید تا با روش‌های تشخیص یائ، آشنا شوید.

یائ، چیست؟

یائ، (menopause) یک فرآیند بیولوژیکی است. یائ، زم، اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ عمل آزاد ، تخمک‌های بالغ را متوقف کرده و بدن استروژن و پروژسترون کمتری تولید کند. پزشک یا متخصص ،ن می‌تواند در تعیین اینکه آیا یائ، در شما شروع شده است یا خیر، کمک کند. آنها در مورد علائمتان می‌پرسند، چرخه قاعدگی شما را بررسی می‌کنند و احتمالاً چند آزمایش انجام می‌دهند.

یائ، معمولاً بین سنین 40 تا 60 سالگی، در بیشتر موارد در حدود سن 51 سالگی شروع می‌شود. اگر بیش از شش ماه است که ، نشده‌اید، احتمالاً یائ، در شما آغاز شده است. از نظر بالینی پس از 12 ماه کامل بدون ،، یائ، تایید می‌شود.

علائم یائ،

ممکن است ابتدا چند ماه یا حتی سال‌ها قبل از شروع یائ، متوجه علائم آن شوید؛ این موضوع به ،وان پیش یائ، شناخته می‌شود. نازک شدن مو، خشکی پوست، خشکی واژن، کاهش میل ،، گر گرفتگی، عرق شبانه، تغییر خلق و خو، دوره‌های نامنظم و افزایش وزن از جمله نشانه‌های یائ، هستند.

ممکن است در مرحله قبل از یائ، ماه‌ها ، نشوید. با این حال، اگر قاعدگی را از دست دادید و از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنید، به پزشک خود مراجعه کنید یا برای اطمینان از اینکه باردار نیستید آزمایش بدهید. یائ، در بیشتر موارد توسط خود شخص تشخیص داده می‌شود. برای تایید تشخیص و شناسایی راه‌هایی برای کاهش علائم آزاردهنده لازم است با پزشک متخصص ،ن صحبت کنید.

یائ، در خانم ها

 

تشخیص یائ،

برای این که از وقوع یائ، مطمئن شوید، بهتر است تا در صورت مشاهده هر کدام از علائم به متخصص ،ن مراجعه کنید. در چنین شرایطی پزشک اول از همه معاینه بدنی خواهد کرد. البته توجه داشته باشید که قبل از مراجعه به پزشک علائمی که دارید، تعداد دفعات بروز و شدت آ‌ن‌ها را پیگیری کنید. به آ،ین زمان قاعدگی خود توجه کنید و هرگونه بی‌نظمی در زمان آن را به همراه فهرستی از داروها و مکمل‌هایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، گزارش دهید. پزشک از شما در مورد تاریخ آ،ین قاعدگی و همچنین تعداد دفعاتی که علائم را تجربه می‌کنید، می‌پرسد. از صحبت ، درباره همه علائم خود که ممکن است شامل گرگرفتگی، لکه بینی، نوسانات خلقی، مشکلات خواب، یا مشکلات ، باشد نهراسید.

یائ، یک فرآیند طبیعی است و پزشک می‌تواند به شما توصیه‌های تخصصی بدهد. معمولاً علائمی که توضیح می‌دهید شواهد کافی برای کمک به تشخیص یائ، ارائه می‌دهند. برای تایید قطعی ممکن است پزشک واژن شما را سواب بکشد تا سطح pH آن را آزمایش کند، که این می‌تواند به تایید یائ، کمک کند. PH واژن در طول سال‌های باروری حدود 4.5 است. در دوران یائ،، pH واژن به تعادل 6 می‌رسد.

آزمایش یائ،

اگر علائم یائ، دارید، پزشک معمولا آزمایش‌هایی را برای رد سایر شرایط مانند نارسایی تخمدان یا بیماری تیروئید تجویز می‌کند. این آزمایش‌ها که به آزمایش یائ، معروف هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) و استروژن
  2. تست عملکرد تیروئید
  3. ساخت پروفایل لیپیدی
  4. آزمایشات مربوط به عملکرد کبد و کلیه
  5. آزمایشات هورمونی

کدام آزمایش نشان می‌دهد که در دوران یائ، به سر می‌برید؟

هنگامی که آزمایش برای یائ، ضروری است، پزشکان ممکن است آزمایش FSH را برای تشخیص سطوح بالای فولیکول در خون تجویز کنند. اندازه‌گیری FSH به تعیین اینکه آیا یک زن در دوران یائ، است یا قبلا یائ، را پشت سر گذاشته است، کمک می‌کند. بنابراین آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) و همچنین سطح استروژن تجویز می‌شود. در دوران یائ،، سطح FSH افزایش و سطح استروژن کاهش می‌یابد. توجه کنید که اگر از داروهای ضد بارداری حاوی استروژن و پروژسترون یا پروژسترون با دوز بالا استفاده می‌کنید این آزمایش به شما پیشنهاد نمی‌شود، زیرا این دارو سطح طبیعی فولیکول را تغییر می‌دهد.

در نیمه اول چرخه قاعدگی، هورمونی که توسط غده هیپوفیز قدامی ترشح می شود، بلوغ تخمک‌ها و همچنین تولید هورمونی به نام استرادیول را تحریک می‌کند. استرادیول نوعی استروژن است که مسئول تنظیم چرخه قاعدگی و حمایت از دستگاه تناسلی ،نه است. علاوه بر تایید یائ،، این آزمایش خون می‌تواند علائم برخی از اختلالات هیپوفیز را نیز تشخیص دهد.

آزمایش خون یائ،

پزشک شما ممکن است آزمایش خون دیگری را برای بررسی هورمون محرک تیروئید (TSH) تجویز کند؛ کم‌کاری تیروئید می‌تواند علائمی شبیه به یائ، ایجاد کند.

یک آزمایش تشخیصی اخیراً تأیید شده به نام PicoAMH Elisa test Trusted Source میزان هورمون ضد مو،ی (AMH) در خون را اندازه‌گیری می‌کند. نتیجه این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا تعیین کند اگر هنوز یائسه نشده‌اید چه زم، وارد یائ، می‌شوید.

کیت‌های خانگی تشخیص یائ،

شاید درباره کیت‌هایی که می‌تو،د در خانه از آن‍ها استفاده کنید تا ببینید آیا در دوران یائ، هستید یا خیر، چیزی شنیده باشید. این کیت‌ها ادرار را برای وجود FSH یا هورمون محرک فولیکول آزمایش می‌کنند. به گفته منبع مورد اعتماد سازمان غذا و دارو (FDA)، تست‌های خانگی یائ، برای افرادی من، است که دوره‌های قاعدگی نامنظم، گرگرفتگی و خشکی واژن دارند و می‌خواهند بدانند که آیا این علائم می‌تواند به دلیل یائ، باشد.

با این حال، FDA همچنین بیان می‌کند که این آزمایش‌ها به طور قطعی به فرد نمی‌گویند که آیا او در دوران یائ، است یا قبل از یائ،. کیت‌های مختلف یائ، خانگی به صورت آنلاین یا در داروخانه‌ها برای فروش در دسترس هستند. کیت خانگی یائ، به یک نمونه ادرار ساده نیاز دارد و نتیجه را در کمتر از 10 دقیقه نشان می‌دهد.

آیا آزمایش بزاق برای تشخیص یائ، توصیه می‌شود؟

همانطور که تا به الان مطالعه کردید، راه‌های زیادی برای تشخیص یائ، وجود دارد که ا،را با دریافت نمونه خونی انجام می‌پذیرند. اما در این میان آزمایش بزاق هم برای تشخیص این امر کاربرد دارد. هرچند که آزمایشات سطح هورمون بزاقی گران هستند، دقیق نیستند و نباید برای ارزیابی یا درمان علائم یائ، استفاده شوند.

تشخیص یائ، زودرس

یائ، زودرس یائ، است که بین 40 تا 45 سالگی شروع می‌شود. اگر قبل از 40 سالگی متوجه علائم یائ، شوید، ی،ی یائ، پیش‌رس رخ داده است. نقص‌های کروموزومی مانند سندرم ترنر، بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری تیروئید، برداشتن تخمدان‌ها با جراحی (اووفورکتومی) یا رحم (هیس،تومی)، شیمی درم، یا سایر پرتودرم،‌های سرطان از جمله دلایل ایجاد یائ، زودرس یا پیش‌رس هستند.

اگر زیر 40 سال دارید و بیش از 3 ماه است که ، نشده‌اید، به پزشک خود مراجعه کنید تا از نظر پزشکی و به صورت اصولی، یائ، زودرس یا سایر علل زمینه‌ای بررسی شوید. در این موارد هم پزشک از بسیاری از آزمایش‌های ذکر شده در بالا برای تایید یائ، کمک می‌گیرد؛ به‌ویژه آزمایش‌هایی که برای تعیین سطح استروژن و FSH استفاده می‌شوند. یائ، زودرس با افزایش سطح FSH در دو ،ت به فاصله 4-6 هفته تشخیص داده می‌شود.

اما باید بد،د در دوران پیش از یائ،، آزمایشات هورمونی معمولاً مفید نیستند زیرا سطح هورمون‌ها در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کند. گاهی اوقات آزمایش برای بررسی سطوح هورمونی خاص، به ویژه برای ارزیابی مشکلات باروری یا زم، که قاعدگی در سنین پایین متوقف می‌شود، انجام می‌شود. یائ، زودرس خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماری قلبی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش می‌دهد. بنابراین مهم است که اگر مشکوک به این نوع از یائ، هستید، با انجام آزمایش و در صورت تشخیص قطعی، تصمیم بگیرید که چگونه سلامت و علائم خود را کنترل کنید.

بعد از تایید تشخیص یائ، باید چه کاری انجام دهیم؟

هنگامی که یائ، تایید شد، پزشک گزینه‌های درم، را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر علائم شما شدید نباشد، ممکن است به هیچ درم، نیاز نداشته باشید. اما گاهی پزشک برای مق، با علائمی که می‌تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد، داروها و درمان‌های هورمونی خاصی را توصیه می‌کند.

برخی از علائم انجام فعالیت‌های روزانه مانند خواب و رابطه ، را دشوار می‌کنند؛ اما می‌تو،د برای کمک به کنترل علائم تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. مثلا اینکه برای گرگرفتگی، آب سرد بنوشید یا اتاق را خنک‌تر کنید. برای به حداقل رساندن ناراحتی ناشی از خشکی واژن، در طول رابطه ، از روان کننده‌های بر پایه آب استفاده کنید. یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید و با پزشک خود در مورد مصرف مکمل‌ها صحبت کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی و ویتامین‌های کافی را دریافت می‌کنید.

یائ، می‌تواند خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها را افزایش دهد؛ به ویژه آن‌هایی که با افزایش سن مرتبط هستند. به طور کلی ورزش منظم این عوارض را به تاخیر می‌اندازد. همچنین سعی کنید تا حد امکان از مصرف کافئین، سیگار و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید. همه این موارد گر گرفتگی را بیشتر کرده و در نهایت خواب را سخت‌تر می‌کنند. مهم است که به اندازه کافی بخوابید؛ اگرچه تعداد ساعات لازم برای یک خواب خوب از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما معمولا هفت تا نه ساعت در شب برای بزرگسالان توصیه می‌شود.

آزمایش تشخیص یائ،

با آگاهی به استقبال یائ، بروید!

هنگامی که زنی مشکوک است که در دوران پیش از یائ، است، زمان بسیار خوبی برای معاینه پزشکی کامل توسط یک متخصص ،ن خوب است. تشخیص پیش از یائ، معمولاً با مرور تاریخچه پزشکی، سابقه قاعدگی و علائم و نشانه‌های او انجام می‌شود.

شایع‌ترین علائمی که ،ن در دهه چهلم زندگی خود متوجه آن می شوند، تغییر در ، و شروع گرگرفتگی است. یائ، به ،وان 12 ماه بدون خونریزی قاعدگی، در غیاب شرایط دیگر تعریف می شود. تا به امروز، هیچ آزمایش ساده‌ای برای پیش‌بینی یا تایید یائ، یا قبل از یائ، وجود ندارد، اما تحقیقات همچنان ادامه دارد. بنابراین، تقویم قاعدگی خود را بررسی کنید و نظر پزشک خود را جویا شوید. تشخیص یائ، توسط پزشک و کمک به ،ن در این مرحله دشوار زندگی می‌تواند بسیار مفید باشد. شما می‌تو،د به راحتی با استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین از بهترین پزشکان متخصص ،ن در بیشتر شهرهای ایران ،ت بگیرید و هر چه زودتر برای بررسی وضعیت خود اقدام کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات، سوالات و نظرات خود را در مورد یائ، و تشخیص آن با ما و سایر خوانندگان مجله سلامت دکتردکتر در میان بگذارید.

منابع:

 

healthline.com

menopause.org

menopause.org.au

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D8%A6%D8%B3%DA%AF%DB%8C/

One moment please …. Kısım.