آفتاب سوختگی

به طور کلی هر،ی که برای ساعات طول، در معرض اشعه UV باشد در معرض خطر آفتاب‌سوختگی است. البته شرایط خاص هر فرد ممکن است بر شدت سوختگی تاثیرگذار باشد. اگر جزو افراد زیر هستید، بیشتر از دیگران احتمال آفتاب‌سوختگی دارید.

 • اگر پوست بسیار روشن یا قهوه‌ای روشن به همراه موهای بلوند و قرمز داشته باشید.
 • در یک کشور یا شهر گرم و خشک باشید که آفتاب بسیار داغ و سوزان است.
 • سابقه خانوادگی در مورد سرطان پوست داشته باشید.
 • اگر مدت زمان زیادی زیر نور خورشید سپری می‌کنید و غیره.
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگر برای مدت زم، طول، بدون استفاده از محصولات مراقبتی در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته باشید، دچار علائم آفتاب‌سوختگی خواهید شد. خصوصا اگر پوست شما از نوع پوست‌های خیلی حساس باشد. بعد از آفتاب‌سوختگی، پوست شما بعد از چند روز شروع به پوسته‌پوسته شدن می‌کند.

در نتیجه خط برش پوست بینی شما ممکن است تغییر رنگ داده و این تغییر دائمی باشد. پس بهتر است اگر عمل جراحی بینی انجام داده‌اید در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از روش‌های جلوگیری از آفتاب‌ سوختگی استفاده کنید.

3. آفتاب‌ سوختگی دست و صورت

تاثیر نور خورشید بر پوست سر بعد از کاشت مو، یکی از نگر،‌های افرادی است که تحت تاثیر این جراحی بوده‌اند. البته این نگر، کاملا به‌جا است. زیرا در عمل کاشت مو، نه تنها لایه‌های سطحی پوست، بلکه لایه‌های داخلی پوست شما نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آفتاب‌ سوختگی اختلالی است که توسط اشعه فرابنفش روی پوست ایجاد می‌کند. این اشعه کلاژن‌های پوست را درهم ش،ته و پوست را در معرض آسیب و خطرات متفاوتی قرار می‌دهد. اما بسته به میزان آسیب پوست، آفتاب‌ سوختگی انواع مختلفی دارد:

یکی از مهم‌ترین کارهایی که بعد از عمل زیبایی بینی باید انجام دهید، مراقبت از پوست است. قرار گرفتن در برابر آفتاب پس از جراحی بینی، می‌تواند منجر به سوختگی اطراف زخم شود.

علائم آفتاب‌سوختگی

1. آفتاب‌ سوختگی بعد از کاشت مو

پس بهتر است با راهکارهایی که در این مطلب ارائه شد، از آفتاب‌سوختگی پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به این عارضه، سریعتر نسبت به درمان اقدام کنید. برای دریافت مشاوره و درمان پزشکی می‌تو،د به راحتی از سایت ،ت‌دهی آنلاین دکتردکتر بهره‌مند شوید.

لازم است توجه داشته باشید که شن و برف به دلیل رنگی که دارند، اشعه خورشید را با شدت بیشتری روی پوست بازتاب می‌کنند. همچنین خورشید در ارتفاعات بالاتر، سوزان‌تر است.

خطرات اشعه فرابنفش و آفتاب‌سوختگی چیست؟

نور خورشید در کنار تمامی نعمت‌هایی که به همراه دارد، مضراتی نیز دارد. مضراتی که می‌تواند به قیمت سلامتی پوست شما تمام شود. سرطان پوست یا اگزما دومورد از بیماری‌هایی هستند که خورشید می‌تواند خطر ابتلا آن را افزایش دهد.

اوج ساعات تابش آفتاب، حوالی ساعات 12 تا 3 بعدظهر است. پس سعی کنید در این ساعات از منزل خارج نشوید. همچنین توجه داشته باشید که بهتر است حتی در روزهای ابری هم از ، ضدآفتاب استفاده کنید.

، ضد آفتاب مصرفی شما باید دارای SPF حداقل 15 برای محافظت از پوست در برابر UVB باشد. بنابراین در انتخاب ، ضد آفتاب من، برای پوست خود وسواس بیشتری به ،ج دهید.

برای ،ید انواع ،‌ها و محصولات ضدآفتاب، روی ع، زیر بزنید:

آفتاب‌سوختگی کودکان

این موضوع در خصوص آفتاب‌ سوختگی دست نیز صدق می‌کند. آفتاب‌سوختگی پوست سر نیز یکی دیگر از انواع شایع سوختگی در افراد است. این عارضه به خصوص در نواحی کم‌مو بیشتر رخ می‌دهد.

یکی از در دسترس‌ترین مواد برای درمان سریع و فوری آفتاب‌ سوختگی، استفاده از سیب‌زمینی است. سیب‌زمینی را به صورت لایه‌های نازک برش بزنید و روی پوست آسیب‌دیده قرار دهید. بعد از 10-15 دقیقه می‌تو،د پوست خود را با آب سرد بشوئید.

درمان آفتاب‌ سوختگی بعد از است، و شنا

البته این نوع سوختگی بسیار نادر بوده و مربوط به مواردی است که برای ساعت‌های طول، زیر نور خورشید در نواحی استوایی مانده باشید. اما به هرحال باید بد،د که آفتاب‌ سوختگی درجه سه نیاز به درمان اورژانسی دارد.

بهتر است قبل از اینکه دچار عوارض و علائم آفتاب‌ سوختگی شوید، از آن جلوگیری کنید. زیرا آفتاب‌ سوختگی می‌تواند به مرور زمان موجب آسیب‌های پوستی شما شود، همچنین آفتاب مقاومت پوستی شما را به شدت کاهش می‌دهد. در بسیاری از موارد عدم رعایت بهداشت و همچنین عدم پیشگیری از آفتاب‌ سوختگی ممکن است منجر به سرطان پوست شود.

این موضوع سلامتی شما را در خطر قرار داده و همچنین موجب می‌شود که کاشت مو نتیجه دلخواه را نداشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود که از کلاه استفاده کنید.

2. آفتاب‌ سوختگی بعد از عمل بینی

آفتاب‌سوختگی

انواع آفتاب‌ سوختگی شدید و خفیف

برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و دور بودن از عوارض آن، باید نکات ساده‌ای را به یاد داشته و رعایت کنید. مهمترین مورد برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی، دور بودن از نور مستقیم خورشید است. بهتر است با استفاده از ، ضد آفتاب من،، پوشیدن لباس من،، کلاه لبه‌دار و غیره از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید.

درمان آفتاب سوختگی

چه ،، در خطر آفتاب‌سوختگی هستند؟

یکی دیگر از مواردی که برای درمان آفتاب‌ سوختگی موثر است، استفاده از ماست است. ماست پوست آسیب‌دیده را خنک می‌کند. کمی ماست روی نواحی سوخته ،ید و بعد از 5-8 دقیقه با آب سرد بشویید.

این پوسته‌پوسته شدن در بیشتر مواقع بعد از 7 روز به طور کامل بهبود پیدا می‌کند. اما گاهی (بسته به حساسیت پوست شما) ممکن است این زمان طول،‌تر شده و نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشید.

آفتاب‌ سوختگی و تیرگی پوست یکی از ساده‌ترین علائم قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. همچنین قرمزی و سوزش روی پوست نیز از علائم ابتدایی آفتاب‌ سوختگی هستند. اما از دیگر علائم و عوارض آفتاب‌ سوختگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر رنگ در پوست مثل قرمز شدن
 • احساس گرما شدید در ناحیه آسیب دیده
 • درد به همراه سوزش
 • تورم شدید
 • تاول‌های کوچک آبدار
 • سردرد، کاهش فشار خون، تب و ،ز
 • حالت تهوع و خستگی
 • درجه حرارت بالاتر از درجه معمولی (38 درجه) و موارد دیگر.

وقتی شما بعد از کاشت مو در معرض نور خورشید قرار بگیرید، نور خورشید می‌تواند به لایه‌های زیرین پوست سر شما نفوذ کرده و به فولیکول‌های مو که هنوز بهبود کامل نیافته‌اند، آسیب بزند.

یکی از میوه‌های موثر برای درمان آفتاب‌ سوختگی توت‌فرنگی و تمشک است؛ دلیل آن نیز وجود ت،ن در این دو میوه است. توت‌فرنگی رسیده را له کنید و روی نواحی آسیب‌دیده قرار داده و بعد از چند دقیقه بشویید.

درمان آفتاب‌ سوختگی با ماست

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید بد،د، این است که بعد از آفتاب‌سوختگی چه کارهایی انجام ندهید تا علائم سوختگی در پوست شما تقویت نشوند. یکی از مهمترین این موارد، درمان آفتاب‌سوختگی با وازلین است. یک اشتباه رایج در زمان سوختگی پوست، استفاده از وازلین است.

توجه داشته باشید که عوارض آفتاب‌ سوختگی در بعضی موارد به مراقبت‌های بیمارست، نیاز دارد، بنابراین بهتر است اگر این علائم را به صورت شدید یا در ،یب با هم تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید.

در مواقع آفتاب‌ سوختگی شدید چه کار باید کرد؟

توصیه مهم! اگر قرار است برای ساعات طول، در معرض نور خورشید باشید، بهتر است دست و صورت خود را با ، ضد آفتاب پوشش دهید. همچنین برای جلوگیری از سوختگی پوست سر نیز می‌تو،د از کلاه استفاده کنید.

علائم آفتاب‌ سوختگی چیست؟

آفتاب‌ سوختگی پوست صورت یکی از شایع‌ترین انواع سوختگی است. دلیل آن نیز واضح است. پوست صورت کمتر از سایر ،مت‌های بدن در معرض تابش نور خورشید قرار دارد. همین موضوع خطر ابتلا به آفتاب‌ سوختگی و عوارض آن را افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین کار در زمان آفتاب‌ سوختگی شدید این است که خود را به یک محل سایه که دور از تابش مستقیم خورشید باشد، برس،د. درمان‌های خانگی اغلب برای درمان آفتاب‌سوختگی موثرند، اما اگر علائم سوختگی شما شدید باشد باید از درمان‌های دارویی و پزشکی استفاده کنید.

راه‌های درمان خانگی آفتاب‌ سوختگی

 1. برای درمان آفتاب‌ سوختگی در خانه پوست را با روش‌های خنک‌کننده تسکین دهید. مثلا شستشو صورت با آب سرد می‌توان موثر باشد. البته مراقب باشید دمای آب خیلی سرد نباشد.
 2. مایعات سرد و خنک بنوشید تا کم آبی بدن شما جبران شود.
 3. درمان آفتاب‌ سوختگی با روغن زیتون
 4. درمان آفتاب‌ سوختگی با فلفل دلمه‌ای
 5. قرار دادن کمپرس آب سرد روی محل آسیب‌دیده
 6. استفاده از ژل آلوئه‌ورا برای خنک ، و جبران کم آبی پوست
 7. استفاده از بلغور جو برای بهبود خارش و قرمزی پوست
 8. استفاده از عسل، جوش شیرین و روغن‌های گیاهی مثل اسطوخودوس

درمان آفتاب‌ سوختگی با توت‌فرنگی

آفتاب‌سوختگی یکی از مشکلات اساسی فصل بهار و تابستان است. اگرچه واکنش پوست انسان به تغییرات فصلی و محیطی امری طبیعی است؛ اما گاهی آفتاب‌سوختگی برای ،، که پوست حساس دارند دردسرساز است و موجب مشکلات اساسی می‌شود. در این شرایط باید سریع‌تر به دکتر پوست مراجعه کنید. اما بد نیست تا یکبار برای همیشه بد،د که آفتاب‌سوختگی چیست؟ چه علائمی دارد و چطور می‌توان از آن پیشگیری کرد؟ در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر با راه‌های درمان آفتاب‌سوختگی و قبل از آن با علت آفتاب‌سوختگی آشنا شوید.

آفتاب‌ سوختگی چیست؟

درمان آفتاب‌سوختگی

درمان آفتاب‌ سوختگی با سیب‌زمینی

برای رفع اثرات آفتاب‌ سوختگی بعد از دریا می‌تو،د از ، آلوئه ورا استفاده کنید. این ، خاصیت خنک‌کنندگی داشته و عوارض آفتاب‌ سوختگی را رفع می‌کند. همچنین می‌تو،د ژل آلوئه‌ورا را به صورت مستقیم روی محل آسیب دیده قرار دهید.

برای درمان و تسکین آفتاب‌ سوختگی چه کارهایی نکنیم؟

اگر شنا ، در دریا و است، از تفریحات مورد علاقه شما است، لازم است بد،د که سوختگی بعد از شنا یکی از انواع رایج آفتاب‌ سوختگی است. پوست مرطوب شما به دلیل داشتن قطرات آب، تاثیر بیشتری در جذب نور خورشید و اشعه‌های مضر آن دارد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از عوارض آفتاب، قبل از شنا از ضد آفتاب و بعد از شنا نیز از راهکارهای درم، استفاده کنید.

قرار گرفتن در مقابل نور خورشید لذت‌بخش است، خصوصا اگر کنار ساحل یا در روزهای سرد زمست، باشید. اما همین آفتاب دل،ب مضرات زیادی برای پوست شما به همراه خواهد داشت.

وازلین یا هر ماده روغنی دیگری منافذ پوست شما را مسدود کرده و جلوی ،وج عرق و گرما را می‌گیرد. این موضوع نه‌تنها در درمان موثر نیست بلکه می‌تواند فرایند درمان آفتاب‌سوختگی را نیز طول،‌تر کند. همچنین ساییدن پوست آسیب‌دیده در برابر آفتاب، می‌تواند سوزش، خارش و التهاب پوست را شدید کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احساس پریشان حالی یا نگر، در مورد آفتاب‌سوختگی خود دارید، به ویژه اگر سوختگی بخش زیادی از پوست بدن شما را درگیر کرده، بهتر است به یک پزشک برای درمان آفتاب‌سوختگی شدید مراجعه کنید. همچنین توجه داشته باشید که علائم زیر در آفتاب‌سوختگی، نیاز به مراجعه به پزشک دارند:

 • تب بالای 38 درجه و در کودکان تب بالای 37.5 درجه
 • ،ز و تب شدید
 • حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ (علائم گرمازدگی)
 • تاول زدن یا ورم ، پوست

آفتاب‌سوختگی عوارض و خطرات متفاوتی دارد. اولین و ساده‌ترین واکنش پوست شما به آفتاب‌سوختگی قرمزی و آ،ژی است. اما این تنها یکی از عوارض کوتاه مدت آفتاب‌سوختگی است که عموما با درمان‌های خانگی رفع می‌شود. آنچه که بیش از همه نگران‌کننده است، اثرات و عوارض طول، مدن اشعه فرابنفش بر پوست است. برخی از این خطرات شامل موارد زیر هستند:

 • لکه‌های پیش سرط، خشن بر روی پوست
 • سرطان پوست، از جمله سرطان پوست ملانوم و غیر ملانوم
 • مشکلات چشم، مانند فوتوکراتیت (برف کوری) و آب مروارید
 • پیری زودرس پوست و چین و چروک
 • اگزما
 • تاول‌های چرکی
 • شلی و افتادگی پوست
 • کک و مک و غیره.

راه‌های جلوگیری از آفتاب‌سوختگی چیست؟

آفتاب‌ سوختگی یک آسیب پوستی است که به علت تابش مستقیم اشعه فرابنفش (UV) روی پوست ایجاد شده و معمولا باعث قرمزی پوست، درد و سوزش، التهاب و گاهی اوقات هم موجب خارش‌های سطحی و عمیق می‌شود.

کودکان زیر شش ماه باید از نور مستقیم خورشید دور باشند. اما برای اطمینان از این‌که ویتامین D کافی دریافت می‌کنند، می‌تو،د با مشورت پزشک از مکمل‌های ویتامین D برای کودکان استفاده کنید. در نظر داشته باشید که پوست کودکان و نوزادان دربرابر آفتاب و اشعه‌های مضر آن حساس‌تر از بزرگسالان است. بنابراین برای کودکان خود از ،‌های مخصوص ضدآفتاب استفاده کنید.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA%DA%AF%DB%8C/

لازم به ذکر است که یکی از داروهای درمان آفتاب‌سوختگی خفیف که می‌تو،د بدون نسخه از داروخانه قابل دریافت، ، هیدروکورتیزون است که می‌تواند تا حدودی موثر باشد.

اگر بعد از آفتاب‌سوختگی کودک شما دچار علائم شدیدی مثل تورم، قرمزی، تب بالای 37 درجه و التهاب شدید شد، بهتر است سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا هرچه زودتر فرایند درمان آغاز شود.

استفاده از عینک آفتابی من، نیز در روزهای آفتابی یا حتی برفی یکی از توصیه‌هایی است که باید جدی بگیرید. بهتر است لنز عینک آفتابی شما از نوع wraparound با استانداردهای لازم باشد، برای این مورد می‌تو،د از یک متخصص چشم پزشک نیز کمک بگیرید.

درمان آفتاب‌سوختگی در کودکان

نور خورشید، در کمین پوست شما است!