آیا بارداری بعد از یائسگی خطرناک است؟

این یک اصل مهم است که توان باروری با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. با وارد شدن به اواسط 30 سالگی، ذخیره تخمد، یا به عبارتی تعداد و کیفیت تخمک‌های باقیمانده در بدن هر زنی شروع به کاهش می‌کند. حدود 25 درصد از زوج‌های 20 تا 30 ساله در یک دوره مشخص باردار می‌شوند. در همین حال، تنها 10 درصد از ،ن در یک ماه مشخص تا 40 سالگی باردار می‌شوند.

منابع:

بسیاری از علائم یائ، در بارداری به‌هم شبیه هستند؛ اگر باردار شوید ، نخواهید شد، اما ممکن است لکه‌بینی خفیفی را تجربه کنید که ممکن است با ، اشتباه گرفته شود. همچنین امکان دارد که علائم دیگری مانند نوسانات خلقی، مشکلات خواب، خستگی و سردرد را تجربه کنید که می‌تواند در دوران پیش از یائ، و یائ، هم اتفاق بیفتد. معمولا در بارداری احساس بیماری، تهوع صبحگاهی دارید و به تکرر ادرار و سینه‌هایی حساس دچار می‌شوید.

یائ، و بارداری

بارداری در دوران پیش از یائ،

اگر قبلاً یائ، را پشت سر گذاشته‌اید اما الان می‌خواهید باردار شوید، با پزشک خود در مورد امکان IVF صحبت کنید. و البته، اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، بدون در نظر گرفتن سن خود فوراً با پزشک متخصص ،ن صحبت کنید. با استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر می‌تو،د از بهترین متخصصین ،ن سراسر کشور ،ت ویزیت دریافت کنید.

بارداری پیش از یائ،

روش‌های پیشگیری از بارداری در دوران یائ،

 

با وجود این شرایط اگر در دوره پیش از یائ، هستید و قصد بارداری ندارید، باید تا زم، که یک سال ی،ی 12 ماه کامل از آ،ین قاعدگی شما گذشته باشد، از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید؛ چرا که اگرچه احتمال بارداری ناخواسته در دوران پیش از یائ، وجود ندارد، اما غیرممکن هم نیست.

آیا بارداری بعد از یائ، ی،ی در زم، که دوره‌های قاعدگی برای همیشه متوقف شده است، امکان‌پذیر است؟ بارداری بعد از یائ، نادر است، اما ممکن است در شرایط خاصی اتفاق بیافتد. در سال‌های اخیر، درمان‌های باروری امکان باردار شدن را برای برخی افراد بدون داشتن سیکل قاعدگی فراهم کرده است. به هر حال اگر دوران پیش از یائ، را می‌گذر،د و از نظر ، فعال هستید و نمی‌خواهید باردار شوید، باید به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری تحت نظر متخصص ،ن ادامه دهید. در این مقاله از مجله سلامت دکتردکتر به آنچه باید در مورد بارداری در دوران یائ، و خطرات احتمالی باردار شدن بعد از یائ، بد،د، می‌پردازیم.

یائ، بارداری چیست؟

بعد از یائ،، حتی با کمک هم نمی‌تو،د تخمک‌گذاری کنید یا به عبارت دیگر تخمک را از تخمدان خود آزاد کنید. افرادی که پس از یائ، می‌خواهند از طریق IVF باردار شوند، معمولاً از تخمک اهدایی شخص دیگری استفاده می‌کنند. تخمک‌های اهدایی را می‌توان با اسپرم همسرتان یا با اسپرم اهدایی ،یب کرد. اگر در گذشته تخمک یا جنین فریز کرده‌ باشید حتی اگر یائسه شوید هم  می‌تو،د از آنها برای IVF استفاده کنید.

بسیاری از این موارد همچون خطر نقایص مادرزادی با انجام IVF و استفاده از تخمک‌های اهدایی از یک فرد جوان به مادر کاهش پیدا می‌کند. عوارض دیگری مثل پره اکلامپسی، با تغییر شیوه زندگی به سبک زندگی سالم و مراقبت‌های مداوم دوران بارداری قابل پیشگیری یا مدیریت هستند.

اگر متوجه علائم یائ، شدید ولی قصد باردار شدن دارید، با پزشک خود در مورد آزمایش باروری صحبت کنید. متخصص ،ن سطح هورمون‌های مرتبط با باروری مانند هورمون آنتی مو،ین (AMH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) را آزمایش می‌کند تا به شما  در مورد احتمال بارداری در چند سال آینده بگوید.

بارداری در حین یا بعد از یائ،

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%DB%8C%D8%A7%D8%A6%D8%B3%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/

livehealthily.com

یائ، بخشی طبیعی از شروع دوران پیری سالم یک زن است که گاهی اوقات به “تغییر زندگی” هم تعبیر می‌شود. یائ، به نقطه‌ای از زمان اشاره دارد که فردی برای 12 ماه متوالی ، نشده است و بدن او وارد دور، جدید می‌شود. بیشتر ،ن در سنین 45 تا 55 سالگی به یائ، می‌رسند، اگرچه در بعضی موارد ممکن است زودتر یا دیرتر اتفاق بیافتد.

health.com

چنانچه هر گونه سوال یا تجربه‌ای در مورد بارداری در دوران پیش از یائ، یا بعد از آن دارید لطفا در ،مت نظرات با ما و سایر خوانندگان مجله سلامت دکتردکتر در میان بگذارید. پزشکان خوب ما پاسخگوی پرسش‌های شما خواهند بود.

هنگامی که به 50 سالگی رسیدید، باید به روش دیگری برای پیشگیری از بارداری روی بیاورید. قرص پروژسترون را می‌توان تا رسیدن به سن 55 سالگی ادامه داد و پس از آن احتمالاً دیگر نیازی به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری نخواهید داشت.

چه زم، در دوران یائ، آزمایش بارداری انجام دهیم؟

زم، که متوجه اولین علائم پیش از یائ، مانند عقب افتادن قاعدگی می‌شوید، به احتمال زیاد ذخیره تخمدان شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. تغییرات در سطح استروژن، ،های نامنظم و کاهش میل ، نیز ممکن است باردار شدن را در دوران پیش از یائ، سخت‌تر کند. برای ا،ر ،ن، شانس باردار شدن در سن 30 سالگی رو به کاهش می‌رود و به دنبال آن در اوا، 40 سالگی به ندرت ممکن است دیده شود.

یک گزارش موردی در سال 2020 نشان داد که یک زن 54 ساله در ایران پس از یائ، در 47 سالگی زایمان کرده است؛ همین ثابت می‌کند که در یائ، احتمال بارداری هست. اما به‌طور کلی افراد پس از یائ،، حاملگی خودبه‌خود را به این راحتی تجربه نمی‌کنند. هرچند که با استفاده از درمان‌های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) در دوران پس از یائ، هم ممکن است باردار شوید. IVF نوعی فناوری کمک باروری (ART) است که شامل ،یب تخمک با اسپرم در آزمایشگاه است. پس از لقاح، جنین به رحم شما منتقل می‌شود.

خطر اصلی بارداری یائ، در انجام IVF است؛ این عمل در هر سنی افزایش احتمال بارداری چند قلو را برای مادر دارد. هرچند که دکتر متخصص می‌تواند هر بار تنها یک جنین را انتقال دهد تا شانس بارداری دوقلو یا سه قلو کاهش پیدا کند. به‌طور کلی افرادی که در سن 35 سالگی یا بعد از آن باردار می‌شوند در معرض خطراتی مثل موارد زیر هستند:

  • سقط جنین
  • تولد زودرس
  • سزارین
  • پره اکلامپسی (فشار خون بالا در دوران بارداری)
  • داشتن نوزادی با ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندرم داون

استفاده از روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری روی زمان شروع یائ، یا مدت زمان آن تأثیری نمی‌گذارد، اما می‌تواند برخی از علائم و نشانه‌ها را پنهان کند زیرا بر سطح هورمون‌ها تأثیرگذرا است. اگر بالای 40 سال سن دارید تا زم، که مشکل پزشکی ندارید، وزن من،ی دارید و سیگار نمی کشید، می‌تو،د از قرص‌های ضد بارداری ،یبی، پچ و حلقه واژینال ضد بارداری استفاده کنید. پزشک شما تشخیص می‌دهد که کدام نوع برای شما امن‌ترین و بهترین روش است.

اگر از نظر ، فعال هستید و هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، انجام تست بارداری بسیار مهم است. این کار را می‌توان در خانه یا توسط پزشک انجام داد. تست‌های بارداری خانگی در داروخانه موجود است و سطح هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انس، (hCG) را در ادرار اندازه گیری می‌کند. اگر باردار باشید این هورمون در سطوح بالاتری وجود خواهد داشت. نتیجه مثبت تست‌های خانگی تقریباً به طور قطع صحیح است اما نتایج آزمایش منفی می‌تواند کمتر قابل اعتماد باشد.

خطرات بارداری بعد از یائ،

باروری در ،ن در 30 سالگی شروع به کاهش می‌کند و تا 40 سالگی به شدت کمتر می‌شود. اگر در دوران پیش از یائ، (انتقال به یائ،) هستید، شانس شما برای باردار شدن بدون درمان‌های باروری کم است، اما صفر نیست. یائ، یا پایان چرخه‌های قاعدگی با 12 ماه بدون ، مشخص می‌شود و معمولاً بین 45 تا 55 سالگی رخ می‌دهد.

در طول دوران پیش از یائ،، سطح هورمون‌های بدن مانند استروژن و پروژسترون به طور چشمگیری تغییر می‌کنند. این تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به تعدادی علائم از جمله خونریزی نامنظم واژن، گرگرفتگی، تعریق زیاد به خصوص در شب، بی‌خوابی، ضربان قلب سریع، عوارض جانبی ، مانند کاهش میل ، و خشکی واژن، سردرد، نشت ادرار به دلیل ایجاد تغییر در کف لگن، نوسانات خلقی مثل افسردگی و اضطراب، درد مفاصل، مشکلات حافظه و عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) شود. در این موقعیت شرایط زم، پیچیده‌تر می‌شود که علائم بارداری یائ، در فرد دیده شود.

در یائ، امکان بارداری هست

در مورد بارداری بعد از یائ، هوشیار باشید!

دوره پیش از یائ، اغلب در دهه 30 یا 40 سالگی فرد شروع می‌شود و به مدت پنج سال یا بیشتر طول می‌کشد. بسیاری از افرادی که در دوران قبل از یائ، قرار می‌گیرند، ابتدا متوجه تغییراتی مانند خونریزی خفیف یا چرخه‌های نامنظم در دوره خود می‌شوند. با گذشت زمان، تخمدان‌ها همچون گذشته هر ماه تخمک آزاد نمی‌کنند و با آغاز توقف تخمک‌گذاری دیگر عادت‌ ماهانه اتفاق نمیفتد.