ارتباط ناباروری و تغذیه؛ وقتی غذایتان مهم است!

ارتباط ناباروری و تغذیه چیست؟ غذا و سبک زندگی نقش اساسی در باروری دارند. مصرف مواد مغذی و مفید و کنارگذاشتن خوراکی‌های فرآوری‌شده می‌توانند به ارتقای سلامتی و بهبود وضعیت باروری کمک کنند. محققان در پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف برخی از مواد غذایی مشخص حتی روی ارتقای قدرت باروری اثرگذاری مثبت هم دارد. ، برخی از مواد خاص و معین هم در مسیر بارورشدن مؤثر واقع می‌شود. در این مقاله از ارتباطات موجود میان بارورشدن و غذا بیشتر خواهید خواند.

ارتباط تغذیه و ناباروری چیست؟

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲، روی مردان جوان و بالغ نشان داد که مصرف ۷۵ گرم گردو در روز کیفیت اسپرم را بهبود می‌بخشد. گردو شامل مقادیر زیادی آنتی‌ا،یدان است.

ویتامین B12 از جمله ویتامین‌هایی است که در باروری نقش دارد و برای موارد زیر ضروری است:

 • تولید گلبول قرمز
 • سنتز DNA
 • سیستم عصبی و قلب سالم
 • رشد مغز و سیستم عصبی کودک در دوران بارداری

کربوهیدرات‌ها شامل مونو،اریدها یا قندهای ساده تا مولکول های پیچیده مانند پلی‌،اریدهای دیواره سلولی گیاهی و الیگو،اریدهای خاص می‌شوند.به نظر می‌رسد مصرف کربوهیدرات و تجزیه آن روی عملکرد تخمدان هم اثرگذار است.

وزن یکی از عوامل موثر در باروری در مردان و ،ن است. در واقع، کمبود یا اضافه وزن با افزایش ناباروری همراه است چون میزان چربی ذخیره‌شده در بدن بر روند قاعدگی تأثیر می‌گذارد.

فیبر به بدن کمک می‌کند که از هورمون‌های اضافی خلاص شود و قند خون را متعادل نگه می‌دارد. انواع خاصی از فیبر می‌توانند به حذف استروژن اضافی کمک و آن را به سمت روده روانه کنند. در این صورت، استروژن اضافی از راه دفع از بدن خارج می‌شود.

منابع:

تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف غلات کامل، سبزیجات و ماهی‌های چرب اثر مثبتی روی باروری دارند. یکی از رژیم‌های غذایی با این گزینه‌های غذایی، رژیم مدیترانه‌ای است و گفته می‌شود پیروی از آن روی دورشدن از ناباروری اثرات زیادی دارد.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87/

گوشت‌های قرمز و فرآوری‌شده سرشار از چربی‌های ترانس و اشباع هستند و این مواد روی باروری اثرات بدی می‌گذارند. تحقیقات دیگری هم نشان می‌دهند که مصرف زیاد پروتئین حیو، می‌تواند اثرات منفی و نامن،ی روی فرایند باروری بگذارد.

مطالعه‌ای بر روی ۲۳۲ زن هم نشان داد که مصرف بیشتر فولات روی باروری و کیفیت آن اثرگذار است. خوراکی‌هایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، آجیل و غلات سرشار از آنتی‌ا،یدان‌های مفید مانند ویتامین C و E، فولات، بتاکاروتن و لوتئین هستند.

رژیم های غذایی نامن، برای باروری چیست؟

اگر زوجی در طی ۱۲ ماه با روابط ، حفاظت‌نشده بچه‌دار نشوند، احتمالا نابارور هستند. این مشکل در تمام نقاط جهان در حال افزایش است. برای همین هم محققان تمرکز خود را روی پژوهش‌هایی در این حوزه گذاشته و به دستاوردهای تازه‌ای هم رسیده‌اند.

افرادی که کمتر از ۱.۵ وعده در هفته گوشت‌های فرآوری‌شده مصرف می‌کنند در مقایسه با مرد، که ۴.۳  وعده در هفته مصرف دارند، ۲۸ درصد از شانس بیشتری برای باروری برخوردار هستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

زن، با وزن متوسط  که ​​مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند با خوردن بیشتر کا،ی روزانه در صبحانه، کاهش ۸درصدی سطح انسولین و کاهش ۵۰درصدی سطح تستوسترون را تجربه خواهند کرد.

،یب آب خالص با میوه‌هایی مانند لیمو هم ایده خوبی است. چنین نوشیدنی را به رژیم مواد مصرفی روزانه‌تان اضافه کنید و دور نوشیدنی‌های شیرین و پرکافئین را خط بکشید.

ظاهرا رابطه پیچیده‌ای میان تغذیه و باروری وجود دارد. مواد غذایی مختلف اثرات گوناگونی روی روند باروری و بارداری می‌گذارند. در ادامه به هریک از آنها نگاهی خواهیم داشت. ناباروری مردان و ،ن از مشکلات جدی و رایج درمیان زوج‌ها است.

خوردن صبحانه کامل در باروری ،ن اثرگذار است. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که با مصرف این وعده غذایی می‌تو،د اثرات هورمونی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را کاهش بدهید. این سندروم از دلایل اصلی ناباروری است.

بنا به نتایج یک تحقیق، کیفیت، تعداد و تحرک اسپرم مرد، که مقادیر زیادی گوشت فرآوری‌شده مصرف می‌کنند در مقایسه با مرد، که ماهی مصرف می‌کنند، بسیار کمتر است.

برخی از مواد غذایی مانند نان‌ها و پاستاهایی که با آرد سفید تهیه شده‌اند، و همچنین کیک‌ها و تنقلاتی از این دست حاوی قند زیادی هستند. آنچه باعث می‌شود که این مواد روی باروری اثر منفی بگذارند، فیبر کم و قند افزوده زیادی است که دارند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی پر از سبزیجاتی که خبری از قند زیاد در آنها نیست، موجب بهبود باروری بدن می‌شوند و روند تخمک‌گذاری را بهتر می‌کنند.

ارتباط ناباروری و تغذیه را جدی بگیرید

چاقی با بروز مشکلات در تخمک‌گذاری، بی‌نظمی قاعدگی و اختلال در رشد تخمک همراه است. برای افزایش شانس باردار شدن، باید اضافه وزن خود را کاهش دهید و در صورت کمبود وزن، وزن خود را بالا ببرید.

مفصل صبحانه بخورید

اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ موجود در انواع ماهی‌ها و دانه‌های خوراکی هم به بهبود وضعیت باروری و ارتقای روند درمان ناباروری کمک می‌کنند. همه این موارد خبر از ارتباط تغذیه و ناباروری می‌دهند.

ارتباط ناباروری و تغذیه را نمی‌توان کتمان کرد. مصرف نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند روی تعداد تخمک‌های بالغ و بارور اثر نامطلوب بگذارد. سلامت جنین هم با وجود چنین موادی در رژیم غذایی به‌خطر می‌افتد. به‌جای مصرف نوشیدنی‌هایی سرشار از قند و مواد نامن،، بهتر است که از نوشیدنی‌های طبیعی استفاده کنید.

غذای سالم

ورزش کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف زیاد گوشت‌های قرمز و فرآوری‌شده، مانند گوشت ،، کالباس و سوسیس در ناباروری برای افراد مختلف اثرگذار است.

news-medical.net

انسان بالغ نیاز به مصرف مقدار من،ی پروتئین دارد. دریافت پروتئین حیو، در مقایسه با پروتئین‌های گیاهی با اختلالات تخمک‌گذاری ارتباط مستقیمی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که جایگزینی ۵درصد انرژی دریافتی از پروتئین‌های گیاهی به جای پروتئین‌های حیو،، خطر ابتلا به اختلالات تخمک‌گذاری را تا بیش از ۵۰درصد کاهش می‌دهد. مصرف لبنیات و سویا هم می‌تواند روی بهبود ،وجی روش‌های باروری کمک کند.

چربی‌ها

healthline.com

ورزش‌ زیاد و شدید هم گاهی اثرگذاری منفی روی باروری ،ن دارد. تمرینات بیش از حد بدنی می‌تواند تعادل انرژی در بدن را تغییر بدهد و بر سیستم تولید مثل تأثیر منفی بگذارد. اگر قصد دارید فعالیت خود را افزایش دهید، آن را به تدریج اضافه کنید و قدم‌های اصولی بردارید.

به وزن سالم برسید

مصرف برخی از مواد غذایی و بی‌احتیاطی در تنظیم رژیمی سالم هم می‌تواند روی باروری اثرات منفی بگذارد. ارتباط ناباروری و تغذیه را جدی بگیرید و به نکاتی که در ادامه مطرح می‌شود هم توجه داشته باشید. مصرف این مواد رابطه‌ای مستقیم با نابارورشدن دارد.

گوشت قرمز و فرآوری‌شده

مصرف پروتئین گیاهی به‌جای پروتئین حیو، در ،ن هم روی بارورشدن آنها اثرگذار است. به‌جای گوشت، منبع پروتئین‌رس، به بدن را با مصرف مواد زیر تغییر بدهید:

 • پنیر توفو
 • لوبیا
 • نخود فرنگی
 • عدس

نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر

ارتباط ناباروری و تغذیه در پژوهش‌های مختلفی که انجام می‌شود، مستقیم به نظر می‌رسد. هرچند برای اینکه به نتایج دقیق‌تری برسیم، نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتری هم وجود دارد. بااین‌حال، رعایت برخی از نکات بدیهی است.

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که خطر ناباروری تخمک‌گذاری در میان زن، بیشتر است که مقدار کربوهیدرات بالاتری مصرف می‌کنند. کاهش میزان مصرف کربوهیدرات به بهبود علائم سندروم تخمدان پلی‌کیستیک هم کمک می‌کند. با یک رژیم کم کا،ی، امکان باروری هم بیشتر می‌شود.

پروتئین‌ها

همچنین می‌تو،د لیستی از مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را از طریق لینک زیر پیدا و ،یداری کنید:

فیبر بیشتری مصرف کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ویتامین B12 با کاهش خطر ناباروری تخمک گذاری همراه است. در مردان هم ویتامین مذکور به ارتقای کیفیت اسپرم کمک می‌کند. غذاهای غنی از ویتامین B12 عبارت‌ هستند از:

 • گوشت ،
 • ماهی ساردین، سالمون و تن
 • شیر و لبنیات
 • تخم مرغ

اینفوگرافی رابطه ناباروری و تغذیه

ویتامین ها و مواد مغذی

آنتی ا،یدان‌هایی مانند فولات و روی یا همان زینک می‌توانند باروری مردان و ،ن را افزایش بدهند. این مواد رادیکال‌های آزاد را در بدن غیرفعال می‌کنند. رادیکال‌های آزاد عاملی برای آسیب‌رساندن به تخمک و اسپرم هستند.

برای دریافت فیبر می‌تو،د از  میوه‌ها، سبزیجات و لوبیا استفاده کنید. مقدار من، مصرف فیبر برای ،ن ۲۵ گرم در روز و ۳۱ گرم برای مردان است.

thriva.co

تغذیه و باروری

کربوهیدرات‌ها

همان‌طور که می‌بینید، ارتباط ناباروری و تغذیه زیاد است.

تغییر رژیم غذایی در رفع مشکل کارساز است؟

ورزش فواید زیادی برای سلامتی دارد؛ از جمله افزایش باروری. بالابردن فعالیت بدنی ​​اثرات مثبتی روی باروری ،ن و مردان، به ویژه افراد چاق دارد البته رعایت اعتدال را هم نباید فراموش کنید.

این در حالی است که مصرف بیش از حد چربی‌های اشباع‌شده و غذاهای حاوی قندهای فرآوری‌شده روی باوری تأثیراتی منفی نشان می‌دهد.

اگر درباره رابطه تغذیه و باروری، پرسشی دارید، حتما ما را در جریان بگذارید تا در رسیدن به پاسخ به شما کمک کنیم.

ارتباط ناباروری و تغذیه

کربوهیدرات‌های فوق فرآوری‌شده

در زمینه ارتباط تغذیه و ناباروری باید مواد و ،یبات هر خوراک را به‌خوبی بشناسید و بررسی کنید. برای مثال درباره کربوهیدرات‌ها اطلاعات درستی به‌دست بیاورید. کربوهیدرات‌ها منبع اولیه تأمین انرژی هستند و مسیر سوخت‌وساز گلوکز و کنترل آن با انسولین را تنظیم می‌کنند.

همان‌طور که گفته شد، ارتباط تغذیه و ناباروری بنا به تحقیقات پزشکی مختلف مستقیم است. بنابراین، ضمن مراجعه به پزشک ،ن در تهران یا دیگر شهرهای ایران و با رعایت نکاتی در این زمینه، امکان دور، خطر ناباروری بیشتر می‌شود. به راه‌کارهای زیر برای بهبود وضعیت باروری دقت کنید.

مواد سرشار از چربی و قند برای سلامت همه نامطلوب هستند؛ چه پای باروری به‌میان باشد و چه نه. برای پیگیری وضعیت باروری نیاز به مراجعه به متخصص ،ن وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت هم استفاده از خدمات ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر است.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ۱۰ گرم فیبر غلات بیشتر در روز با خطر کاهش ۴۴درصدی ناباروری تخمک‌گذاری در ،ن بالای ۳۲ سال همراه است. البته به پژوهش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است. بااین‌حال، قطعا ارتباط ناباروری و تغذیه موضوعی جدی است.

هرچقدر سطح این دو بالاتر باشد، احتمال ناباروری هم بیشتر است، پس مصرف کا،ی‌های لازم برای روز در وعده صبحانه، ایده خوبی خواهد بود.

غذاهای غنی از آنتی ا،یدان مصرف کنید

One moment please …. Ataköy.