ارتودنسی چیست؟ انواع، مزایا و معایب و هزینه‌های 1402

مهم‌ترین تفاوت ارتودنسی و لمینت در این است که ارتودنسی فرم دندان را درست می‌کند اما لمینت ظاهر دندان را اصلاح می‌کند. می‌توان گفت که هیچ کدام کار یکدیگر را انجام نمی‌دهند و تکمیل کننده یکدیگر هستند. ضمن این که ارتودنسی بیشتر برای دندان‌های بهم ریخته استفاده می‌شود.

تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت چیست؟

ارتودنسی درم، پرهزینه است که برای جواب گرفتن از آن باید به یک سری اصول ثابت مخصوصا در زمینه بهداشت دهان و دندان را به خوبی و با صبر و حوصله اجرا کرد. اصول بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی عبارتند از:

 • یادتان باشد که مقدار من،ی از فلوراید و خمیر دندان را روی مسواک بگذارید.
 • زیر سیم‌ها و دور و اطراف براکت‌ها را با دقت مسواک بزنید.
 • بین 2 الی 5 دقیقه مسواک بزنید.
 • هر روز دندان‌ها و براکت‌های خود را در آینه و زیر نور آفتاب بررسی کنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • از حرکات افقی در زمان مسواک زدن اجتناب کنید.
 • با براش مخصوص ارتودنسی دندان بسیار آهسته بین براکت‌ها و زیر سیم‌ها را تمیز کند
 • اگر پزشک بین براکت‌ها، کش ارتودنسی قرار داده، باید قبل از مسواک زدن آنها را بردارید و بعد از مسواک زدن دندان‌ها دوباره در جای خود قرار دهید.
 • نخ دندان ارتودنسی و ،ک ارتودنسی از م،ومات مهم آن هستند. حتما به سلامت و وجود آنها توجه کنید.

تفاوت ارتودنسی و لمینت چیست؟

مراحل انجام ارتودنسی به ترتیب زیر است:

 1. آماده شدن برای انجام ارتودنسی قدماول است. برای این مرحله باید از قبل تمام آگاهی‌های لازم را ،ب کنید و هیچ استرسی نداشته باشید.
 2. مرحله دوم، معاینه توسط متخصص ارتودنسی است. بعد از بررسی کامل وضعیت دهان و دندان، ارتودنتیست روش کار را مشخص می‌کند و بعد شما را برای گرفتن ع،‌های رادیولوژی از دهان و دندان به بخش مربوطه ارجاع می‌دهد.
 3. مرحله سوم گرفتن ع، از دهان و دندان و بررسی ناهنجاری‌هاست. لازم است بد،د که هرگونه بیماری و پوسیدگی در ناحیه دهان و دندان قبل از شروع درمان ارتودنسی باید درمان شوند.
 4. در گام چهارم، ارتودنتیست قبل از نصب براکت‌های ارتودنسی، دندان‌ها را تمیز می‌کند.
 5. در قدم پنجم، پزشک با توجه به نتیجه معاینات، بهترین روش ارتودنسی را انتخاب و دستگاه‌های مورد استفاده و روش درم، را مشخص می‌کند.
 6. قدم بعدی، صبر و تحمل شما را به چالش می‌کشد زیرا باید برای ارتودنسی هر 4 تا 8 هفته یک بار به‌صورت مرتب به مطب پزشک مراجعه کنید.
 7. مرحله هفتم یا آ،، استفاده از ریتینر یا نگهدارنده است. این مرحله مربوط به بعد از اتمام ارتودنسی است. بعد از خارج ، ارتودنسی از دهان ، دندان‌ها تمایل به بازگشت به موقعیت قبلی خود را دارند. برای همین به‌منظور تثبیت درمان، امکان دارد پزشک دستور استفاده از ریتینر بین ۶ ماه تا ۲۴ ماه را توصیه کند.

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی چطور انجام می‌شود؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87/

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و هر کدام مزایا و معایبی دارند و هزینه هر کدام با دیگری متفاوت است. برای همین در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید تا درباره ارتودنسی و هزینه‌های آن در سال 1402 برایتان بگوییم.

ارتودنسی چیست؟

برای تمیز ، براکت متحرک، آن را درون یک سینک یا کاسه آب تمیز بگذارید تا در صورت افتادن، آسیب نبیند. وبعد با استفاده از یک براش مخصوص و با خمیردندان با ملایمت روی آن بکشید تا نشکند.

معاینه ارتودنسی هر چند وقت یک بار است؟

4 نوع روش برای انجام ارتودنسی وجود دارد؛ الاینر شفاف، براکت پشت دند،، براکت معمولی یا ثابت و براکت سرامیکی. در ادامه درباره هرکدام از این روش‌ها برایتان خواهیم گفت:

الاینر شفاف

در انتها اگر سوالی در این زمینه دارید، از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

سوالات متداول ارتودنسی دندان

برای زیباسازی دهان و دندان درمان‌ها و تکنیک‌های مختلفی وجود دارد؛ ارتودنسی هم یکی از این روش‌ها و البته از محبوب‌ترین‌هایشان است. ارتودنسی نوعی درمان دندان‌پزشکی است که با استفاده از آن دندان‌ها صاف ومرتب می‌شوند و ناهماهنگی سطح تماس دندان‌های بالا و پایین را اصلاح می‌کند.

بعد از ارتودنسی فرم لب‌ها تغییر پیدا می‌کند. علتش هم این است که دندان‌ها و لب‌ها به کمک یک شیار کوچک (شیار ماگزیلاری لبی یا فرنوم) به یکدیگر متصل می‌شوند. همبن امر باعث می‌شود تا تغییر در فرم دندان‌ها روی ،مت درونی لب‌ها که به لثه‌ها متصل هستند نیز تاثیر بگذارد.

پلاک دندان و ارتودنسی

براکت ف،ی با استفاده از نگین‌های براکت به تعداد دندان‌ها، سیم ارتودنسی، حلقه ف،ی، حلقه کشی یا سیمی لیگاچور و حلقه‌های کشی ا،تیک، روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. در این روش، سیم ارتودنسی به نگین‌های براکت شده و از سطح جلوی همه دندان‌ها عبور می‌کند. این کار دندان‌های بالایی و دندان‌های پایینی را مرتب می‌کند.

ارتودنسی درم، است که موقعیت فکی و دند، را اصلاح می‌کند. اما کامپوزیت برای ترمیم و اصلاح نواقص ظاهری دندان‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تغییر فرم لب ها بعد از ارتودنسی

استفاده از دهان‌شویه‌های دارای فلوراید به‌شکل منظم به پیشگیری از پوسیدگی و کلسیم‌زدایی دندان‌های ارتودنسی شده نیز کمک می‌کند.

براکت متحرک را چگونه تمیز کنیم؟

براکت سرامیکی مثل براکت ف،ی است البته به جای نگین‌های ف،ی، نگین‌های کوچک سرامیکی یا پ،تیکی روی دندان می‌،بانند. همچنین به جای سیم نقره‌ای از سیم سفید برای آن استفاده می‌شود.

براکت پشت دند، یا بریس‌های لینگوال مثل براکت ف،ی است و به سطح پشتی دندان‌ها ی،ی همان بخشی که دندان رو به زبان قرار می‌گیرد، متصل می‌شود. لازم است بد،د که سطح پشتی دندان‌ها با سطح جلویی آنها تفاوت زیادی دارد و برای براکت پشت دند،، باید سیستم براکت به صورت اختصاصی ساخته شود.

ارتودنسی (Ort،dontics) یکی از درمان‌های دندان‌پزشکی است که با استفاده از براکت یا سیم دندان و به‌وسیله قطعات ف،ی کوچک به دندان ،بیده می‌شوند و با یک سیم دندان‌ها را در فرم و نظامی مرتب قرار می‌دهد. سیم‌کشی دندان‌ها به‌منظور مرتب شدن آنها و اصلاح فرم نامرتبشان در فک بالا و پایین است.

سن من، شروع ارتودنسی دندان‌ها، از 9 سالگی به بعد است. البته برای کودکان از 9 تا 14 سالگی بهترین زمان انجام ارتودنسی محسوب می‌شود. هرچند که انجام ارتودنسی در سنین بزرگسالی نیز امکان‌پذیر است.

تغذیه در دوران ارتودنسی

بهترین رژیم غذایی ارتودنسی، میل ، مواد غذایی است که سیم و کش ارتودنسی را به چالش نکشد. مواد غذایی مانند:

 • انواع سبزیجات
 • نان‌های نرم و کیک‌های کوچک
 • انواع غذاهای آبکی و نرم، مانند سوپ شیر
 • غذاهای دریایی و نرم، مانند ماهی سالمون
 • مواد غذایی لبنی نرم مثل ماست و بستنی
 • انواع میوه‌های نرم
 • برش‌های نازک و قابل خوردن گوشت سفید و قرمز
 • غلات پخته شده مثل برنج

ارتودنسی اطفال

تمیز ، براکت ارتودنسی

تشخیص این که چه ،، به ارتودنسی نیاز دارند، کاملا برعهده پزشک است اما در مجموع ارتودنسی برای این افراد من، است:

 • افرادی که درست نمی‌توانند غذای خود را بجوند؛
 • ،، که در ناحیه فک خود احساس درد می‌کنند؛
 • ،، که دارای ناهنجاری در ناحیه فک و صورت خود هستند؛
 • افرادی که به‌دلیل مشکلات دند،، نمی‌توانند درست صحبت کنند؛
 • افرادی که در ناحیه فک و دندان دارای ناهنجاری هستند؛
 • و ،، که قصد ایجاد تغییرات ظاهری دارند.

ارتودنسی برای چه افرادی من، نیست؟

برای ،ید محصولات مراقبت از بهداشت دهان و دندان روی ع، زیر بزنید:

تشخیص انجام ارتودنسی را به پزشک بسپارید

براکت سرامیکی شکننده است و در صورت عدم رعایت درست بهداشت دهان و دندان، تغییر رنگ پیدا می‌کند.

براکت معمولی یا ف،ی

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

تمیز ، براکت ارتودنسی بسته به انواع مختلف آن متفاوت است. براکت ثابت را باید با مسواک مخصوص و خمیردندان تمیز کرد هرچند که با مسواک‌ها بین دند، هم می‌توان این کار را انجام داد.

مجددا روی این مسئله تاکید می‌کنیم که تشخیص انجام ارتودنسی برعهده پزشک است با این‌حال ارتودنسی برای این دسته از افراد توصیه نمی‌شود:

 • ،، که دندان‌های بهم ریخته دارند؛
 • افرادی که فک کوچک دارند؛
 • و بیمار، که دردندان و لثه‌های خود مشکلات ریشه‌ای دارند.

انواع ارتودنسی

در ارتودنسی، پلاک نوعی وسیله سفت و سخت است که در روی دندان‌های فک بالا، دندان‌های فک پایین یا هر دو فک قرار می‌گیرد. دو نوع پلاک متحرک ارتودنسی وجود دارد که یکی تمام پ،تیکی و قالبی است و دیگری از ،یب ف، و پ،تیک ساخته شده است.

جرم دندان و ارتودنسی

برای معاینه ارتودنسی، باید هر 4 یا 6 هفته یک بار به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی 1402

مهم‌ترین کاربرد ارتودنسی به‌،وان شاخه‌ای درم، و پرطرفدار در دندانپزشکی، رفع مشکلات مربوط به فک‌های بالا و پایین و چینش دندان‌ها است. مورد استفاده اصلی از ارتودنسی، دستیابی به قوس من، دندان‌ها و زیبایی لبخند است.

چه ،، به ارتودنسی نیاز دارند؟

هر آنچه که درمورد انجام ارتودنسی لازم بود بد،د را برایتان گفتیم. با این‌حال باز هم تاکید می‌کنیم که تشخیص انجام ارتودنسی با پزشک متخصص ارتودنتیست است پس اگر نیاز نبود به آن اصرار نکنید یا بالع،. برای مشاوره پزشکی می‌تو،د از طریق سیستم ،ت دهی اینترنتی دکتردکتر اقدام کنید.

قبل از ارتودنسی باید حتما جرم‌گیری کنید اما بعد از آن هم دندان جرم می‌گیرد. جرم‌گیری دندان در ارتودنسی، برای از بین بردن جرم دندان در دوره درمان ارتودنسی است و کاملا تحت نظر پزشک ارتودنتیست انجام می‌شود.

جرم‌گیری دندان بعد از ارتودنسی پس از برداشتن براکت از روی دندان‌ها لازم است. همچنین جرم‌گیری دندان در زمان ارتودنسی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و آسیب به لثه‌ها در اثر نشستن پلاک و جرم ضرورت دارد.

براکت معمولی بسیار مقاوم است و هزینه‌ای کمتر از دیگر روش‌ها دارد اما ظاهری که برای دندان‌ها ایجاد می‌کند را هر ،ی دوست ندارد.

مزیت الاینر این است که شفاف است و مشخص نیست از طرفی هم عیب بزرگ آن این است که ثابت نیست و هزینه بالایی هم دارد. به این روش ارتودنسی شفاف هم می‌گویند.

براکت پشت دند،

براکت پشت دند، به سطح پشت دندان ،بیده می‌شود و دیده نمی‌شود اما هم هزینه بالایی دارد و هم کار بیشتری برای دندان پزشک در تهران یا دیگر شهرهای ایران دارد. به این روش ارتودنسی نامرئی هم می‌گویند.

براکت سرامیکی

ع، قبل و بعد ارتودنسی

کاربرد ارتودنسی

ارتودنسی کودکان باعث درمان ناهنجاری‌ها و نامنظمی موقعیت دندان‌ها و فک اطفال می‌شود. اگر دندان‌های کودک دچار نامنظمی، فاصله، مشکل در بستن دهان و دندان، جلو بودن یکی از فک‌ها جلو یا دیگر مشکلات ده، باشد یا نتواند دهان خود را ببندد، باید به ارتودنتیست کودکان مراجعه کنید. بهترین زمان برای ارتودنسی کودکان بین 9 تا 14 سال است.

بهترین سن برای انجام زمان انجام ارتودنسی چه زم، است؟

ارتودنسی روشی گران برایدرست کرن دندان است و تقریبا هزینه بالایی دارد. هزینه ارتودنسی در سال 1402، از 15 میلیون تومان شروع شده و تا 65 ملیون تومان هم می‌رسد. ج، هزینه‌های ارتودنسی 1402 به‌صورت تقریبی به شرح زیر است:

نوع ارتودنسی هزینه ارتودنسی 1402
قیمت ارتودنسی ارزان 15 تا 18 میلیون تومان
قیمت ارتودنسی فک بالا ثابت 15 تا 23 میلیون تومان
نرخ هزینه ارتودنسی فک پایین ثابت 15 تا 25 میلیون تومان
هزینه ارتودنسی ثابت فک بالا و پایین 30 تا 48 میلیون تومان
قیمت ارتودنسی سرامیکی فک بالا و پایین 40 تا 58 میلیون تومان
هزینه ارتودنسی دیمون ثابت فک بالا و پایین 40 تا 60 میلیون تومان
هزینه ارتودنسی نامرئی فک بالا و پایین شفاف 50 تا 65 میلیون تومان

اصول بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی

ارتودنسی با الاینر شفاف به این‌صورت است که هرکاری انجام دهید اصلا جلوه بیرونی ندارد و خبری از سیم و کش ف،ی در دندان نیست. الاینر پلاکی کامل است که کل سطح دندان‌ها را در بر می‌گیرد و با وارد ، نیرو به آنها، فرمشان را اصلاح می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که هر دو هفته یک بار باید این الاینر خود را عوض کنید.