از بین بردن جای جوش و آکنه

درمان جای جوش

روش‌های خانگی از بین بردن جای جوش

جای جوش پا و کمر و بخش‌های پوستی به جز صورت، معمولا با رعایت بیشتر بهداشت رفع می‌شود. با شست‌وشوی پوست با صابون‌های آنتی‌باکتریال چنین چیزی مقدور است.

روش های درم، و پزشکی از بین بردن جای جوش و آکنه

باید بد،د که آکنه یک بیماری شایع پوستی است و زم، اتفاق می افتد که فولیکول های مو زیر پوست مسدود می شوند. سبوم ی،ی روغنی که به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک می‌کند و سلول‌های مرده پوست منافذ را مسدود می‌کنند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D9%88-%D8%A2%DA%A9%D9%86%D9%87/

شاید با نظافت بیشتر بتو،د ایجاد چنین جوش‌هایی را مدیریت کنید. گاهی هم پای مسائل هورمونی به میان است و برای جلوگیری از بروز جای جوش پشت کتف یا هر ناحیه دیگری، نیاز به بررسی این نوسانات وجود دارد. از بین بردن جای جوش و آکنه را بشناسید و از آنها خلاص شوید.

در این مقاله درباره روشهای از بین بردن جای جوش و آکنه توضیح دادیم. استفاده از روش‌های خانگی مثل آلوئه‌ورا و عسل یا استفاده از لیزردرم، و ،‌های ترمیم‌کننده، همگی باید متن، با نوع پوست و مشکل شما توسط پزشک متخصص تجویز شوند. برای از بین بردن جای جوش نیاز است که صبور باشید و روتین بهداشتی منظمی برای درمان در نظر بگیرید.

برای درمان فرورفتگی جای جوش و از بین بردن قرمزی جای جوش، روش‌های متعددی وجود دارد که باید توسط متخصص پوست و مو تجویز شوند. دارودرم، و مصرف داروهای ضدالتهاب و ضدباکتری، لیزردرم، و سابسیژن از مواردی هستند که برای درمان و بهبود جای جوش استفاده می‌شوند. 

از بین بردن جای جوش با لیزر

در به کارگیری روش‌های خانگی از بین بردن جای جوش و آکنه دقت کنید. یادتان باشد که بسیاری از توصیه‌های خانگی کاربردی نیستند. برای مثال، استفاده از خمیردندان برای از بین‌بردن جای جوش را شنیده‌اید؟

 

درمان جای جوش صورت با طب سنتی

این روند منجر به شیوع ضایعاتی می‌شود که معمولاً به آنها جوش می‌گویند. رفع جای جوش سرسیاه یا سرسفید که در دسته‌بندی آکنه قرار می‌گیرند، چه خواهد بود؟ به جای جوش اسکار هم گفته می‌شود و روش‌های گوناگونی برای از بین‌بردن آن تجویز می‌شود.

تفاوت جوش با آکنه چیست؟

بیشتر ،‌های ترمیم‌کننده جای جوش از ،‌های لایه‌بردار محسوب می‌شوند. این ،‌ها بیشتر برای درمان لکه‌های تیره و قرمز آکنه کاربرد دارند و در بهبود اسکارهای آکنه چندان مفید نیستند.

رفع جای جوش

آکنه چیست؟

فرق لکه‌های تیره آکنه و تفاوت با جای جوش در چیست؟ جای آکنه معمولا قهوه‌ای، قرمز یا سیاه است و حالت مسطح و تخت دارد اما مورد دیگر جای جوش عمیق تولید می‌کند و فرورفته هم می‌شود. 

توجه کنید که بعد از لیزردرم، باید از پوست خود به‌خوبی مراقبت کنید. بهتر است کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و حتما از ضدآفتاب و ،‌های ترمیم‌کننده پوست استفاده کنید.

میزان اثربخشی این روش به تعداد دفعات انجام آن و عمق سوراخ‌های ایجاد شده مربوط است. توجه کنید که این روش باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا احتمال عفونت پوست کاهش پیدا کند.

ساب سیژن (سابسیژن) سریع‌ترین روش از بین بردن جای جوش

از این روش برای درمان اسکار‌های آکنه، لکه‌های تیره و آفتاب‌سوختگی استفاده می‌کنند. از طرفی لکه‌های قرمز هم با این روش به‌خوبی درمان می‌شوند.

انواع ژل و ، ترمیم کننده جای جوش

جای جوش زونا یا آبله مرغان و بیماری‌های مشابه قرمز است و روی پوست تا مدت زیادی باقی می‌ماند. برای رفع هر نوع جوش از جمله جای جوش تازه یا زیرپوستی باید اقدامات درست و من، را در اختیار بگیرید. 

از بین بردن جای جوش چقدر طول می کشد؟

healthline

استفاده منظم از رتینوئیدهای موضعی مانند این موارد هم برای از بین بردن جای جوش و آکنه در برخی موارد مفید است:

 • ترتینوئین (Retin-A)
 • آداپالن (Differin)
 • تازاروتن (Tazorac) 

برای از بین بردن جای جوش و آکنه و لکه‌های آنها سلول‌های جدید جای سلول‌های قدیمی پوست را می‌گیرند. این سلول‌ها برای ترمیم بافت آسیب‌دیده مل،ن تولید می‌کنند. در بیشتر مواقع به‌دلیل شدت آسیب و التهاب، مل،ن بیشتری تولید شده که موجب بروز لکه‌های تیره یا اسکار (زخم) می‌شود. به این لکه‌های تیره و زخم، جای جوش می‌گویند.

جای جوش خوب می‌شود؟

از تجویزات معروف دیگر طب سنتی برای از بین بردن جای جوش و آکنه باید به این موارد هم اشاره کنیم:

 • روغن نارگیل
 • روغن درخت چای
 • آب لیمو
 • طب سوزنی

healthline

از بین بردن جای جوش در کمترین زمان ممکن چطور پیش می‌رود؟ سریع‌ترین روش از بین بردن جای جوش و آکنه را می‌شناسید؟سابسیژن (Subcision) یکی از موثرترین روشهای درم، جای جوش و آکنه است. در این روش با استفاده از یک سوزن در بافت آسیب‌دیده یا اسکار، زخمی ایجاد می‌کنند تا با تشکیل ،ه خون در زیر پوست، به تولید کلاژن بیشتر کمک شود. 

مهم‌ترین راهکارهای خانگی درمان جای جوش شامل موارد زیر است:

 • آلوئه‌ورا: این گیاه خاصیت ترمیم‌کنندگی و روشن‌کنندگی قوی دارد. برای درمان لکه‌های تیره پوست و از بین بردن ،‌ها و چین‌وچروک پوستی مفید است.
 • ویتامین C: لیمو‌ترش سرشار از ویتامین C است. با مالیدن اندکی از آب لیمو‌ترش روی جای جوش‌ها در مدت‌زمان کوتاهی شاهد سفید شدن و محو شدن لکه‌های تیره خواهید بود.
 • ، ضدآفتاب: این ،‌ها از پوست صورت و بدن شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌‌کنند. روزانه باید از این ،‌ها استفاده کنید و هر 3 تا 4 ساعت آن‌ها را روی پوست خود تمدید کنید. ،‌های ضدآفتاب نه‌تنها از تشدید آکنه‌ها جلوگیری می‌کنند، بلکه احتمال ابتلا به سرطان پوست را هم کاهش می‌دهند.
 • عسل: عسل خاصیت ضدباکتریایی دارد. با قرار دادن عسل طبیعی روی جای جوش‌ها، لکه‌های تیره و قرمز کم‌رنگ می‌شوند.
 • خیار: خیار باعث شاداب‌شدن پوست می‌شود. به‌دلیل داشتن ویتامین A و پتاسیم در از بین بردن و ترمیم جای جوش هم مفید است. می‌تو،د مقداری از خیار یا آب خیار را روی پوست خود قرار دهید و بعد از 30 دقیقه آن را با آب و،م بشویید.
 • زردچوبه: از بین بردن جای جوش و آکنه با این ماده هم مقدور است چون خواص ضدالتهابی دارد و با وجود آنتی‌ا،یدان‌های موجود در آن، پوست درخشان‌تر می‌شود. زردچوبه ضدلک جای جوش است. 
 • سرکه سیب: این ماده هم دارای خواص ضدالتهابی و میکروبی است و می‌تواند در رفع جای جوش و آکنه نقش داشته باشد.

علاوه بر این، برای درمان چین‌وچروک، لکه‌های تیره پوست که ناشی از آکنه‌های پوستی، نور خورشید یا کهولت سن هستند هم استفاده می‌شود. استفاده از لیزر فرکشنال از بروز جوش یا آکنه هم پیشگیری می‌کند و چون منجر به تولید کلاژن بیشتری در پوست می‌شود، میزان استحکام آن را افزایش می‌دهد.

لیزر IPL برای جای جوش

برای جای جوش چه روغنی خوب است؟ روش‌های سنتی را قبول دارید؟ باید بد،د که این روش‌ها پایه علمی درستی ندارند و قابل اعتماد کامل نیستند. بهتر است که فقط آنها را مرور کنید و در استفاده‌شان احتیاط به ،ج بدهید. 

سابسیژن انواع مختلفی دارد که متن، با نحوه و مکان ایجاد زخم انتخاب می‌شود. به‌،وان‌مثال در سابسیژن کانولا به‌جای ایجاد زخم‌های متعدد روی پوست، تنها در یک ناحیه زخم ایجاد می‌شود.

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

از بین بردن جای جوش و آکنه

لیزر فرکشنال برای جای جوش

پیشگیری از جای جوش

پیشگیری از ایجاد جای جوش

لیزر فرکشنال (fractional) کاربردهای زیادی دارد و از لیزرهای غیرت،یبی به شمار می‌رود. از این روش برای درمان جای جوش و اسکارهای آکنه استفاده می‌شود و با تحریک کلاژن پوست، به بازسازی بافت آسیب‌دیده کمک می‌کند.

مشورت با پزشک برای انتخاب بهترین راه را فراموش نکنید و یادتان باشد که سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات پزشکان مختلف است.

این موضوع وابسته به شیوه درمان و وضعیت پوست هر فرد است. باید به سراغ دقیق‌ترین راه بروید و از آزمون و خطا، برای رفع جای جوش عمیق و سطحی خودداری کنید. روش از بین بردن جای جوش و آکنه در هر مورد چیست؟

اثر جوش های مختلف روی صورت

معمولا بین ۱ تا ۲ ماه طول می‌کشد تا جای جوش‌ها درمان شود. اما این موضوع متن، با نوع آکنه و شدت آسیب پوست است. اگر آکنه باعث ایجاد اسکار روی پوست شود، ترمیم جای جوش ممکن است تا 6 ماه هم طول بکشد. در مواردی نیز تنها با استفاده از لیزردرم، و روش‌های دیگر می‌توان آن را درمان کرد.

زیبایی و شادابی پوست صورت یکی از مهم‌ترین عوامل زیبایی به شمار می‌رود. بسیاری از ،ن و مردان به‌دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند زیبایی و جو، پوستشان را برای مدت طول، حفظ کنند. ،‌ها و لوازم بهداشتی مختلف و پرطرف‌داری برای این منظور طراحی و تولید شده است. اما یکی از عواملی که با وجود مصرف محصول‌های مختلف هنوز برای بسیاری از افراد مشکل‌آفرین است، ماندگاری جای جوش و آکنه پوستی است. از بین بردن جای جوش و آکنه چگونه است؟ معمولا بعد از بروز جوش و مدت‌زم، که طول می‌کشد تا برطرف شود، جای جوش روی پوست می‌ماند. این عارضه ممکن است تا مدت طول، روی پوست بماند که برای بسیاری از افراد خوشایند نیست. به همین دلیل ما در این مقاله درباره انواع مختلف روشهای از بین بردن جای جوش به‌طور کامل توضیح خواهیم داد. اگر شما هم دنبال بهترین راهکارها برای رفع جای جوش سفید و عمیق و آکنه صورتتان هستید، در این مقاله همراه ما باشید. فراموش نکنید که برای کشف علت جوش‌زدن و انتخاب درمان من، باید از متخصص پوست کمک بگیرید. 

از بین بردن جای جوش

لیزر IPL یا گرمادرم،، با استفاده از گرمای تولیدشده به‌وسیله نور لیزر که در طول موج‌های مختلف تولید می‌شود، می‌تواند در درمان جای جوش موثر باشد.

برای جلوگیری از ایجاد جای جوش باید از دست‌زدن به آن و فشاردادنش خودداری کنید. از ضدآفتاب کمک بگیرید و پوستتان را مرطوب نگه دارید. با این اقدامات ساده می‌تو،د از بروز جای جوش جلوگیری کنید. 

درباره از بین بردن جای جوش و آکنه پرسش دیگری در ذهن دارید؟ از ما بپرسید تا به پاسخ برسید. 

حجامت جای جوش و روش‌هایی که از سوی طب سنتی توصیه می‌شوند، از سوی بسیاری از متخصصان موردقبول نیستند. اگر قصد دارید که از روش‌های این نوع طب بهره ببرید، باید حتما تحقیقات کافی انجام بدهید. 

منابع:

واضح‌ترین راه برای تمایز بین آکنه و جوش این است که درک کنید که جوش‌ها نشانه یک بیماری هستند، در حالی که آکنه خود بیماری است. افرادی که پوست مستعد آکنه دارند، جوش ها را به ،وان بخشی از بیماری خود تجربه می‌کنند، اما همه ،، که گاه به گاه جوش می‌زنند، پوست مستعد آکنه ندارند. 

در این روش، لایه‌برداری عمیق‌تری نسبت به استفاده از ،‌های لایه‌بردار انجام می‌شود. با روش میکرودرم ابریژن، می‌توان علاوه بر از بین بردن لکه‌های ناشی از جای جوش، پوستی صاف و یکدست داشت.

داروی جای جوش 

دوره نقاهت این نوع لیزر نسبت به لیزر غیرت،یبی طول،‌تر است. در دستگاه لیزر غیرت،یبی، از آنجا که شدت اشعه و میزان نفوذ آن در پوست کمتر است، فقط روی تحریک کلاژن برای بازسازی پوست تمرکز می‌شود.

این ماده اصلا نقشی در رفع جای جوش ندارد. خمیردندان می‌تواند وضعیت پوست را بسیار بدتر کند چون حاوی چند ماده است که منافذ پوستی را مسدود می‌کنند؛ مانند پرا،ید هیدروژن، جوش شیرین، الکل و منتول. 

جای جوش و آکنه معمولا به‌صورت لکه‌های تیره، لکه‌های قرمز، اسکار آکنه و اسکارهای قرمز دیده می‌شوند. 

 • لکه‌های تیره و جای جوش قهوه‌ای: این لکه‌ها به‌صورت مسطح روی پوست دیده می‌شوند و معمولا به‌رنگ قهوه‌ای هستند. دلیل اصلی ایجاد این لکه‌ها، تولید بیش‌ از حد مل،ن توسط سلول‌هایی است که بافت آسیب‌دیده را ترمیم کرده‌اند.
 • جای جوش قرمز: لکه‌های قرمز، جای جوش‌هایی هستند که به‌تازگی بهبود یافته‌اند. این لکه‌ها هم مانند لکه‌های تیره روی پوست مسطح هستند و معمولا 6 ماه زمان می‌برد تا کاملا از بین بروند.
 •  اسکار آکنه: بدترین نوع جای جوش روی پوست، اسکارهای آکنه است. این زخم‌ها به‌دلیل آسیب زیاد و التهاب شدید بافت زیرین پوست به وجود می‌آیند. اسکارها به 2 صورت فرورفتگی یا برآمدگی روی پوست ایجاد می‌شوند. با ، لایه‌بردار یا راهکارهای خانگی درمان نمی‌شوند و باید با لیزر و روش‌های دیگر بهبود پیدا کنند. 
 • اسکار قرمز: اسکارهای قرمز نسبت به اسکارهای آکنه، شدت کمتری دارند و راحت‌تر درمان می‌شوند. این زخم‌ها به‌صورت فرورفتگی‌هایی با عمق کم روی پوست دیده می‌شوند. اغلب روی گونه‌ها و پیش، ایجاد می‌شوند و بعد از 6 ماه بهبود می‌یابند.

میکرودرم ابریژن (Microderma،sion) روشی غیرتهاجمی برای درمان لکه‌های تیره و قرمز پوست است. ابتدا ذراتی ریز روی پوست پخش می‌شود و بعد دستگاهی روی سطح پوست شروع به لایه‌برداری از سطح پوست می‌کند.

برای ،ید محصولات پوست و داشتن روتینی من، و دور نگه‌داشتن صورت از جوش‌زدن به لینک زیر مراجعه کنید.

جای جوش روی صورت چیست؟

برای مثال، جای جوش پشت گردن را چطور از بین ببرید؟ روش‌های مختلفی وجود دارد اما لازم است که در ابتدا، منبع اصلی بروز چنین چیزی را کنترل کنید. ناحیه پشت گردن چرب‌تر است و احتمال بروز چنین جوش‌هایی را بالا می‌برد.

این ،‌ها سطح می، پوست را ترمیم می‌کنند و در برای از بین بردن جای زخم ناشی از سوختگی یا بریدگی هم کاربرد دارند. جای جوش ، یا پیش، و هر نقطه دیگری را هم می‌تو،د با این محصولات کنترل کنید. 

میکرونیدلینگ

از این طریق روی بخش‌های دیگر پوست سابسیژن را انجام می‌دهند. مراقبت‌های بعد از انجام سابسیژن بسیار مهم است. باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنید تا از عفونت‌های باکتریایی جلوگیری شود. 

میکرودرم ابریژن

در روش میکرونیدلینگ (microneedling)، پزشک با ایجاد سوراخ‌هایی تقریبا به عمق 2 میلی‌متر، سعی می‌کند پوست را تحریک کند تا کلاژن بیشتری ساخته شود.

پیشنهاد می‌کنیم تا برای ،ید محصولات مراقبت از پوست، روی ع، زیر بزنید:

دستگاه لیزر، نوری با طول موجی مشخص را متن، با هدفی که پزشک دارد، به پوست می‌تاباند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای لیزردرم،، برطرف ، جای جوش و اسکار روی پوست بدن است. برای این منظور، دستگاه‌های لیزر متعددی مثل دایود، لیزر دی‌ا،یدکربن، لیزر Erbium YAG و لیزر فرکشنال استفاده می‌شوند. این روش در رفع جای جوش آبله مرغان و جوش‌های عمیق کاربرد دارد. 

کلاژن نوعی پروتئین در بدن انسان است که باعث استحکام و افزایش حالت کشس، پوست می‌شود. همچنین در بازسازی پوست و ساخت سلول‌های جدید هم موثر است.

این دستگاه‌ها معمولا به 2 صورت ت،یبی یا غیرت،یبی شناخته می‌شوند. کار این دستگاه‌ها ترمیم و بازسازی بافت آسیب‌دیده پوست است. با دستگاه لیزر ت،یبی که برای درمان اسکارهای آکنه بسیار مفید هستند، می‌توان بافت سطحی پوست را ت،یب کرد تا با تحریک کلاژن و سلول‌های پوستی، پوست بازسازی شود.

این پمادهای ضدجای جوش باید از سوی پزشک به ،وان بخشی از مسیر درمان و متن، با شرایط هر بیمار تجویز شوند.

جوش‌ها لکه های قرمز برجسته با مرکز سفید هستند که وقتی فولیکول‌های مسدودشده مو ملتهب یا با باکتری عفونی می‌شوند به وجود می‌آیند. انسداد و التهاب در اعماق فولیکول‌های مو باعث ایجاد توده‌های کیست مانند در زیر سطح پوست شما می‌شود. با کشف علت بروز جوش صورت و بدن، جای جوش عفونی و انواع آکنه را می‌توان از بین برد.