استامینوفن کودکان؛ جدول دُز و مصرف برای سنین خردسال


استامینوفن کودکان برای کاهش تب و درد تجویز می‌شود. استامینوفن از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک است و در دُزهای ۱۲۵، ۳۲۵ و ۵۰۰ میلی‌گرم برای رنج سنی ۶ تا ۱۱ سال در داروخانه‌های به‌فروش می‌رسد. این دارو معمولا اولین انتخاب مادران نگران با دیدن علائمی همچون تب بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد، احساس داغی، خستگی، گیجی و بی‎‌قراری است. مصرف استامینوفن برای سنین کودک به‌صورت کنترل‌شده و ترجیحا با دستور پزشک اطفال یا دکتر عمومی، هیچ اشکالی ندارد اما زم، که مصرف آن بیش از حد شود، عوارضی همچون بی‌اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ و درد در ،مت راست و بالای شکم را در کودک به‌وجود می‌آورد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره این دارو، شیوه مصرف آن، نام‌های تجاری و عوارض احتمالیش برایتان بگوییم. مطالعه این مطلب، حدودا ۸ دقیقه طول خواهد کشید. با خواندن این مقاله، درباره نکات مهمی که در زمینه مصرف استامینوفن کودکان وجود دارد، آگاهی نسبی پیدا خواهید کرد.

استامینوفن کودکان چیست؟

استامینوفن (Acetaminophen) دارویی برای کاهش درد و تب است. درمان سردرد، دندان درد، درد عضل،، سرماخوردگی و دردهای قاعدگی از دیگر موارد مصرف استامینوفن هستند.

این دارو هم برای بزرگسالان و هم کودکان در مواردی نسبتا مشابه تجویز می‌شود. طبق تجربه پزشکی و با توجه به فرمول ساخت این دارو، استامینوفن مسکنی بی‌خطر است و برای تسکین دردهای خفیف و متوسط و کاهش تب کودکان و بزرگسالان مصرف می‌شود.

لازم به‌ذکر است که استامینوفن کودکان در دُزهای خفیف‌تری نسبت به بزرگسالان تولید می‌شوند و معمولا بدون نسخه پزشک هم به فروش می‌رسند. استامینوفن را می‌توان با نام‌های تجاری تایلانول و پانا، تهیه کرد.

قرص استامینوفن کودکان خارجی

استامینوفن کودکان به چه شکل‌هایی در بازار موجود است؟

قطره استامینوفن کودکان، محلول خوراکی، سوسپانسیون (نوعی محلول با مخلوطی ناهمگن که در آن ذرات محلول حل نمی‌شود)، قرص جویدنی و معمولی، شیاف و آمپول اشکال مختلف استامینوفن کودکان هستند. استامینوفن کودکان را می‌تو،د به‌صورت هر کدام از این مدل‌ها تهیه کنید، فقط لازم است موقع ،ید، به توضیحات روی بسته توجه کنید یا به مسئول داروخانه بگویید که قصدتان از ،ید این دارو برای درمان علائم خفیف کودکتان است.

بهترین شربت استامینوفن کودکان

برندهای مختلفی شربت استامینوفن مخصوص کودکان ارائه داده‌اند اما از میان آنها، دو محصول استامینوفن کودکان پاراکید و استامینوفن کودکان کوریزان از باقی محصولات میزان رضایت بیشتری را از طرف مصرف کنندگان ،ب کرده‌اند.

پسرم خیلی تب داشت، با دکتر عمومی مشورت کردم و بهم توصیه ، که شربت استامینوفن به بچه‌م بدم؛ واقعا مثل آب روی آتیش بود و خیلی سریع تبش اومد پایین

استامینوفن کودکان پاراکید مسکن و تب بر مخصوص کودک است که بیشتر برای تسکین دردهای ملایم کاربرد دارد و معمولا از آن به ،وان ضد تب هم استفاده می‌کنند.

شربت استامینوفن کوریزان مخصوص درد و تب ۱۲۰ میلی‌لیتر برای تسکین سردرد، گوش درد، درد دندان درآوردن، درد عضل، و درد ناشی از سرماخوردگی کودکان من، است و طعم توت فرنگی دارد.

استامینوفن کودکان خارجی

شربت استامینوفن پانا، (Pa،ol)، قطره استامینوفن آ، (Adol)، ادویل کودکان (Advile) و پاراستامول (Parastamol)، استامینوفن‌هایی با برند خارجی و من، کودکان هستند. اگر بین استفاده از استامینوفن ایر، و خارجی دو دل مانده‌اید، می‌تو،د با ثبت ،ت دکتر از پلتفرم آنلاین دکتردکتر، با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

استامینوفن در چه دزهایی برای کودکان تجویز می‌شود؟

استامینوفن کودکان در سه دُز ۱۲۵، ۳۲۵ و ۵۰۰ تجیز می‌شود. هر چند که دُز بالاتر فقط باید با نظر پزشک به کودک خورانده شود.

میزان مصرف این دارو در کودک به چهار عامل سن، وزن و شدت درد یا تب بستگی دارد. برای همین توصیه می‌کنیم که اگر فرزندتان بیمار است، او را نزد دکتر اطفال در تهران یا دیگر شهرهای ایران ببرید و بگذارید که پزشک متخصص در این زمینه تصمیم بگیرد.

قرص استامینوفن ۳۲۵ برای کودکان هر ۴ ساعت یک بار باید به کودک خورانده شود. میزان آن را نیز متن، با فرمول بالا باید به دست بیاورید.

دستورالعمل کلی برای دزهای مصرفی کودک بر اساس ج، زیر است:

سن کودک دُز توصیه شده بازه مصرف نحوه مصرف
استامینوفن برای کودکان زیر دو سال ۹۰-۱۲۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم هر ۲۴ ساعت یک بار، بین ۳ تا ۵ روز مایع، قرص جویدنی و شیاف استامینوفن
۲ تا ۱۱ سال ۹۰-۱۲۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم هر ۴ تا ۶ ساعت یک بار، طبق تشخیص پزشک قرص، شربت و شیاف استامینوفن

نحوه عملکرد استامینوفن کودکان

پس از مصرف استامینوفن کودکان، این دارو ماده‌ای به نام پروستاگلاندین‌ را از خود آزاد می‌کند که مستقیما روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. با مهار این بخش از ساختمان بدن توسط استامینوفن، سیگنال‌های درد مهار می‌شوند. استامینوفن کودکان برای تب نیز با همین سازوکار، مرکز تنظیم دمای هیپوتالاموس را کنترل می‌کند.

هر چند ساعت یک بار باید استامینوفن مصرف شود؟

حدودا بعد از گذشت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه پس از مصرف استامینوفن، اولین اثرات این قرص را می‌توان در کودک مشاهده کرد. کم شدن درد، متعادل شدن دمای بدن او و پایین آمدن تب، از جمله اولین نشانه‌های عمل ، استامینوفن در بدن کودک است. اثر استامینوفن، ۴ تا ۶ ساعت است و بعد از آن علائم مجددا با دُزی کمتر (بستگی به روند درمان کودک و نوع بیماری او دارد) بازمی‌گردند.

مدت زمان تاثیر شربت استامینوفن کودکان نیز به‌،وان یکی از انواع این دارو که اثرگذاری سریعی دارد نیز در همین بازه زم، است. همچنین بهترین پیشنهاد برای دوز شربت استامینوفن کودکان بسته به سن و وزن او، معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم است.

تداخلات دارویی استامینوفن کودکان

مصرف استامینوفن با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) یا داروهای ضد افسردگی خاص، مانند مهارکننده‌های MAO، می‌تواند باعث عارضه‌ای همچون خونریزی شود. همچنین مصرف این دارو مخصوصا در دُزهای بالا در شرایط ابتلا به آسیب‌های کبدی، برای کودکان بسیار خطرناک است. اگر از تداخلات دارویی استامنیوفن برای کودکتان مطمئن نیستید، با دکتر عمومی هم می‌تو،د مشورت کنید.

عوارض استامینوفن برای کودکان

حالت تهوع، استفراغ، از دست‌دادن اشتها، اسهال، دل‌درد، تعریق بیش از اندازه، خواب‌آلودگی، سرگیجه، سردرد و ابتلا به یبوست از جمله عوارض استامینوفن برای سنین ،دسال و کودک است. در صورتی‌که به فرزند خود استامینوفن داده‌اید، باید سریعا حالت‌های او را به پزشک گزارش دهید هرچند که بیشتر اوقات معمولا خفیف و موقتی هستند. در ضمن یادتان باشد که به‌هبچ‌،وان از استامینوفین برای کاهش تب در نوزادان بدون مشور و نشخه پزشک استفاده نکنید.

موارد منع مصرف استامینوفن کودکان

به گفته متخصصان و مشاوران پزشکی، کودکان باید کمترین میزان استامینوفن را مصرف کنند. اگر مجبور به استفاده از این دارو شدید، حتما با دکتر داروساز مشورت کنید که دّز ،یداری شده بی‌خطر باشد. در مجموع کودکان نباد در شرایط زیر، این دارو را مصرف کنند:

  • کودک، که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند؛
  • کودک، که داروهای دیگر حاوی استامینوفن مصرف می‌کنند؛
  • کودک، که به استامینوفن یا هر یک از ،یبات آن حساسیت دارند؛
  • کودک، که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنند.

استامینوفن کودکان

استامینوفن را بدون مشورت پزشک به کودک خود ندهید!

در این مزلب همه چیز را درباره استامینوفن بررسی کردیم، این مهم است که آگاه باشید که تا جایی‌که امکان دارد این دارو را بدون خواست پزشک به دلبندتان ندهید.

ضمن این که در میزان مصرف آن هم باید محتاط باشید.

در این رابطه اگر سوالی دارید، می‌تو،د از مشاور سلامتی ما بپرسید؛ در اسرع وقت پاسخ شما را خواهیم داد.

سوالات متداول استامینوفن کودکان

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%88%D9%81%D9%86-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86/