اسهال و استفراغ در کودکان را جدی بگیرید!

استفراغ کودکان

همچنین در این‌گونه موارد مهم است که کودک مایعات کافی دریافت کند زیرا کم‌آبی بدن می‌تواند تشنج را بدتر کند. پزشک در این‌گونه موارد ممکن است به کودک محلول‌های آب‌رس، خوراکی را تجویز کند.

اسهال و استفراغ در نوزادان به مراتب جدی تر از کودکان است چرا که آب بدن نوزاد خیلی سریع‌تر از کودک از دست می‌رود. از نشانه‌های این رویداد آن است که نوزاد بسیار بی‌قرار می‌شود و خیلی کم ادرار می کند. اشتهایش را از دست می دهد و دست و پاهایش سرد می‌شوند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%BA-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86/

 امیدوارم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی در این زمینه دارید، از مشاور سلامتی ما بپرسید.

زیرا در این صورت، جایگزین ، این حجم از آب و موادغذایی از دست رفته کار بس دشواری است. به طور کلی منابع ذکر می‌کنند که در صورتی که کودک شما همراه با اسهال و استفراغ علائمی همچون واکنش ضعیف به داروها، تب، دفع ادرار به میزان خیلی کم و استفراغ بیش از یک روز را نیز دارد؛ حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مشاوره و مراجعه به پزشک متخصص هم می‌تو،د با استفاده از پلتفرم آنلاین دکتردکتر، ،ت اینترنتی خود را راحت و در هر ساعت از شبانه‌روز و از میان پزشکان شهر خود بگیرید.

شایع‌ترین علت اسهال و استفراغ در کودکان در تابستان، گاستروانتریت بوده که نوعی عفونت دستگاه گوارش به‌حساب می‌آید. علائم شایع گاستروانتریت شامل اسهال، استفراغ، درد شکم، تب و از دست دادن اشتها است. از دیگر علل احتمالی اسهال و استفراغ در کودکان در ماه‌های تابستان می‌توان به مسمومیت غذایی، روتاویروس و ،‌ها اشاره کرد.

مصرف دارو برای اسهال و استفراغ در نوزادان و کودکان ممکن است با توجه به نسخه پزشک و یا بدون نسخه پزشک باشد. البته برای کاهش ریسک همیشه استفاده از نسخه پزشک بهتر است. به‌صورت کلی داروهایی که ممکن است پزشک برای این عارضه تجویز کند و اقداماتی که باید برای کودک در این رابطه انجام شود به‌صورت زیر هستند.

 • از داروهای ضد اسهال مانند لوپرامید برای کاهش دفعات و شدت اسهال استفاده شود.
 • برای کاهش استفراغ به کودک خود داروهای ضد تهوع مانند اندانسترون بدهید.
 • برای کمک به کاهش علائم اسهال و استفراغ در کودک، مصرف بیسموت ساب سالیسیلات نیز مفید است.

اسهال و استفارغ عامل بیماری کودکان

درمان اسهال و استفراغ را جدی بگیرید

اسهال و استفراغ یکی از عارضه‌های رایج در کودکان و نوزادان است که در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر در رابطه با ابعاد گوناگون آن به بحث و بررسی انجام دادیم. مجددا تاکید می‌کنیم که اگر کودک دچار اسهال و استفراغ شود، باید فوراً به پزشک اطفال مراجعه کنید چون این عارضه موجب کم‌آبی بدن می‌شود و ممکن است نشانه بیماری خطرناک‌تری برای کودک باشد.

اسهال و استفراغ در کودکان را می‌توان با داروهای خانگی و داروهای تجویزی کنترل کرد. در ادامه به درمان خانگی اسهال و استفراغ و همچنین درمان دارویی این عارضه اشاره خواهد شد.

درمان خانگی استفراغ و اسهال در کودکان

نکته‌ بسیار مهم و حیاتی که درباره استفراغ در نوزادان باید ذکر کرد این است که اگر کودکتان استفراغ‌های مکرر دارد او را به پشت بخواب،د تا در صورت بروز استفراغ، از آسپیره شدن نوزاد و به دنبال آن خفگی و مرگ وی جلوگیری کنید.

اسهال و استفراغ در کودکان در تابستان

البته نگران نباشید، کلید حل هر مشکلی، آگاهی درباره آن است. برای همین در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر می‌خواهیم در رابطه با عارضه اسهال و استفراغ در کودکان و نوزادان، علت‌ها، علائم و درمان آن اطلاعات مفیدی ارائه کنیم، با ما همراه باشید.

دلایل اسهال و استفراغ در کودکان چیست؟

پزشک ممکن است در این موارد محلول‌های آب‌رس، خوراکی یا داروهایی را برای بازگرداندن تعادل و جلوگیری از کم‌آبی توصیه کند که مصرف آن‌ها ضروری است. ضمن این که عمل به تمامی دستورات پزشک و پایبندی به زمان‌بندی انجام شده نیز اهیمت ویژه‌ای در درمن اسهال و استفراغ کودک دارد.

علائم اسهال و استفراغ در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مدفوع مکرر و آبکی
 • حالت تهوع
 • درد و صدای شکم
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • ضعف
 • کاهش وزن
 • تحریک‌پذیری
 • سردرد
 • سرگیجه

اسهال و استفراغ در کودکان می‌تواند منجر به کم‌آبی بدن و کمبود مواد مغذی شود که همگی می‌توانند منجر به بی‌اشتهایی در آن‌ها شوند. کم‌آبی می‌تواند باعث کاهش اشتها و حتی منجر به خستگی و حالت تهوع شده و کمبود مواد مغذی می‌تواند منجر به کمبود انرژی و کاهش اشتها شود. همه این اثرات در کنار هم منجر به کاهش مصرف غذا در کودک خواهد شد. برای جلوگیری از بی‌اشتهایی، مصرف مایعات و مواد مغذی کافی بسیار ضروری است.

وقتی کودک اسهال و استفراغ دارد، چه زم، باید به پزشک مراجعه کرد؟

حالت تهوع در کودکان

درمان اسهال و استفراغ کودک بهتر است توسط پزشک انجام شود تا در خانه!

اگر کودکی دچار اسهال و استفراغ شود و چنانکه علائم شدید باشد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند، زیرا این اسهال و استفراغ در کودکان می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تری مانند مسمومیت غذایی یا ویروسی باشد. اگر علائم بیش از یک شبانه‌روز ادامه داشت  یا اگر به نظر رسید که کودک کم آب شده یا تب بالایی دارد، باید آن را فوراً نزد پزشک اطفال ببرید.

اگر کودک در 24 ساعت گذشته بیش از 6 بار مدفوع شل یا اسهال دفع کرده یا اگر بیش از 3 بار استفراغ داشته است، به هیچ ،وان درنگ جایز نبوده و باید فورا با پزشک تماس بگیرید.

استفراغ ویروسی در کودکان معمولاً به دلیل عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا گاستروانتریت (نوعی بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای) رخ می‌دهد. علائم ممکن است شامل استفراغ، تب، درد شکم یا اسهال باشد. درمان این‌گونه استفراغ نیز معمولاً شامل استراحت، هیدراتاسیون و مصرف داروهای تجویزی ضدویروس خواهد بود.

اسهال و استفراغ ناگه، در کودکان

اسهال و استفراغ جزو شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی کودکان در فصل گرما محسوب می‌شود. علاوه‌براین کودکان در مق، با ورود انواع ویروس‌ها نیز ممکن است علامت اسهال در کودکان و استفراغ را بروز بدهند.

به این نکته توجه کنید که نباید درمان اصولی اسهال و استفراغ کودک را پشت گوش بیاندازید زیرا ممکن است حال او بدتر شده و ضرر جبران‌ناپذیری به سلامت او وارد شود. 

درمان اسهال و استفراغ در کودکان

معده کودکان

اسهال و استفراغ در کودکان مبتلا به تب

اگر کودک علائم زیاد جدی نداشته باشد، مصرف مایعات روان مانند آب یا آب‌میوه، غذاهای تند و تنقلات شیرین بسیار مفید خواهد بود. اگر علائم بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشد، یا اگر علائم این عارضه در کودک تشدید شدند، مراجعه به پزشک ا،امی خواهد بود.

اسهال و استفراغ در نوزادان و کودکان ،دسال نیز عارضه‌ای شایع است. شایع‌ترین علت آن عفونت، ویروس‌ها یا باکتری‌ها هستند که می‌تواند از طریق غذا یا آب آلوده، تماس با سایر افراد بیمار یا تماس با حیوانات منتقل شود. سایر علل اسهال و استفراغ در نوزادان و کودکان ،دسال عبارت‌اند از: آ،ژی، مسمومیت غذایی و حتی مصرف برخی از داروها. اگر نوزاد یا کودک ،دسال دچار اسهال و استفراغ شد، بهتر است که والدین در اسرع وقت به پزشک اطفال مراجعه نمایند.

اسهال و استفراغ در کودکان زیر ٢ سال می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای جدی‌تر باشد. علل شایع استفراغ و اسهال در کودکان زیر ٢ سال نیز شامل آ،ژی‌های غذایی، عفونت‌ها، کم‌آبی بدن و بیماری‌های دستگاه گوارش است. درمان رایج برای این عارضه در کودکان زیر دو سال معمولاً شامل هیدراتاسیون کافی، داروها برای مدیریت علائم و اصلاح رژیم غذایی خواهد بود که بهتر است پزشک معالج آن‌ها را تجویز کند.

منابع:

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اسهال و استفراغ در کودکان عارضه‎ای بسیار شایع است و می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی ازجمله عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، آ،ژی‌های غذایی، مسمومیت غذایی و حتی مصرف دارو نیز باشد. بسیاری از والدین این نشانه را جدی نمی‌گیرند اما باید به شما بگوییم که گاهی صحبت مرگ و زندگی کودکتان در میان است و باید به دکتر اطفال مراجعه کنید.

 webmd

مهم‌ترین موضوعی که در این میان بسیار حائز اهمیت بوده (و بی توجهی به آن ممکن است عوارض بسیار خطرناک و جبران‌ناپذیری را برای کودک شما به وجود بیاورد) این است که طی اسهال و استفراغ کودکان حجم آب زیادی از بدن کودک دفع می‌شود. توجه به جایگزین ، این حجم از دست رفته نخستین اقدام درم، است.

درمان‌های خانگی برای اسهال و استفراغ بسیار مفید هستند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای جلوگیری از کم‌آبی، کودک باید مایعات فراو، مانند آب، آبمیوه و غذاهای آبکی مانند سوپ را مصرف کند.
 • برای جلوگیری از تهوع و استفراغ بیشتر، وعده‌های غذایی کوچک و مکرر از غذاهای ملایم مانند موز، برنج، سیب و غیره مفید هستند.
 • در این‌گونه موارد باید از مصرف غذاهای پرچرب و قندی که می‌توانند اسهال را بدتر کنند، خودداری شود.
 • مصرف پروبیوتیک‎هایی مانند ماست به کودک کمک می‌کند تا باکتری‌های سالم را به سیستم گوارش بازگرداند.
 • و بسیاری از روش‌های دیگر درمان خانگی در این رابطه

داروهای من، برای اسهال و استفراغ

اگر کودک تب، درد شکم یا خون در مدفوع خود داشت، باید فوراً معاینه شود. درمان این عارضه در چنین مواردی ممکن است شامل مصرف مایعات برای جلوگیری از کم‌آبی بدن، تجویز داروهایی برای توقف اسهال و استفراغ و سایر داروها برای درمان علت زمینه‌ای باشد. در چنین شرایطی پزشک با پرس و جو درباره مواد خوراکی که کودک در 24 ساعته گذشته خورده و محیط‌های اشتراکی همچون زمین بازی که در آن قرار داشته، سعی در پیدا ، دلیل بیماری خواهد داشت. 

درمان استفراغ و اسهال در کودکان ،دسال و شیرخوار به علت اسهال و استفراغ بستگی دارد. اگر به دلیل عفونت باشد، ممکن است آنتی‌بیوتیک یا سایر داروها تجویز شود. اگر علت آ،ژی یا مسمومیت غذایی باشد، اجتناب از مواد غذایی آ،ژی‌زا می‌تواند کمک کننده باشد. اگر نوزاد یا کودک ،دسال دچار اسهال و استفراغ مکرر یا شدید است مراجعه به پزشک ا،امی است.

اسهال و استفراغ در کودکان زیر ٢ سال

استفراغ و اسهال در کودکان مبتلا به تشنج نیز می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای جدی مانند عفونت یا اختلال متابولیک باشد. اگر کودک همراه با تشنج، دچار اسهال و استفراغ نیز گردد بازهم مراجعه به پزشک بسیار ضروری خواهد بود.

به‌همین‌منظور می‌توان محلول خوراکی ORS را هر چند دقیقه یکبار به کودک خوراند. این محلول علاوه بر تامین آب مورد نیاز کودک می‌تواند الکترولیت‌های از دست رفته را نیز جایگزین کند.

همچنین در برخی موارد، درمان این عارضه با داروهای ضد تشنج ممکن است برای کمک به کنترل تشنج بسیار ضروری باشد و گاهی حتی تغیر عادات و رژیم غذایی نیز توسط برخی از پزشکان در این رابطه ارائه می‌شود.

استفراغ ویروسی در کودکان

اسهال و استفراغ کودکان

تأثیر اسهال و استفراغ بر بی‌اشتهایی کودک

اسهال و استفراغ در کودکان به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد که ازجمله مهم‌ترین این عوامل به‌صورت فهرست موارد زیر هستند:

 • عفونت؛ اسهال و استفراغ نوزادان و کودکان می‌تواند ناشی از عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و ،ی باشد.
 • مسمومیت غذایی؛ خوردن غذای آلوده و تاریخ‌مصرف گذشته باعث اسهال و استفراغ کودکان خواهد شد.
 • آ،ژی؛ آ،ژی غذایی می‌تواند منجر به استفراغ و اسهال شود. غذاهای آ،ژی‌زای رایج عبارت‌اند از شیر، تخم‌مرغ، بادام‌زمینی و مواد غذایی از این دست.
 • واکنش به دارو:؛برخی داروها می‌توانند باعث تهوع، استفراغ و اسهال شوند.
 • گاستروانتریت:؛گاستروانتریت در اصلاح پزشکی به م،ی التهاب معده و روده است که می‌تواند باعث اسهال و استفراغ شود.
 • انسداد روده؛ انسداد روده نیز می‌تواند منجر به اسهال و استفراغ شود که این مورد در نوزادان و کودکان شیرخوار بسیار رایج است.

علائم اسهال و استفراغ در کودکان چیست؟

اسهال و استفراغ ناگه، در کودکان ممکن است نشانه یک وضعیت اضطراری و اورژانسی جدی باشد و کودک باید توسط یک متخصص پزشکی معاینه شود. علت استفراغ و اسهال ناگه، در کودک نیز می‌تواند از عفونت ویروسی مانند روتاویروس، مسمومیت غذایی و انسداد روده باشد.

 stlouischildrens

موارد ذکر شده در فهرست بالا از شایع‌ترین علائم اسهال و استفرا‌غ در کودکان هستند و با این حال این علائم می‌تواند بیشتر نیز باشند.

اسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در کودکان مبتلا به تب ممکن است نشان دهنده عفونت جدی‌تری مانند روتاویروس یا سالمونلا باشد. اگر کودک هم‌زمان اسهال و استفراغ به تب نیز دچار شود مراجعه به پزشک بسیار ضروری خواهد بود. در این‌گونه موارد پزشک معالج احتمالاً یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد، آزمایش‌های آزمایشگاهی را تجویز کرده و ممکن است داروهایی را برای درمان عفونت تجویز کند. همچنین احتمال دارد در برخی موارد بستری شدن در بیمارستان نیز به بهبود حال بیمار بسیار کمک کند.

استفراغ و اسهال در کودکان مبتلا به تشنج