اصول تغذیه نوزاد با شیر خشک

پس از چند روز نخست زندگی، بیشتر نوزادان سالم هر ۲ تا ۳ ساعت شیر می‌خورند. با بزرگ‌ترشدن و افزایش توانایی معده برای نگهداری شیر، معمولا هر ۳ تا ۴ ساعت غذا می‌خورند.

nhs.uk

مادر، که ممکن است به دلیل داروها، بیماری‌ها یا جراحی‌ها نیاز به توقف شیردهی داشته باشند، می‌توانند نوزادان خود را با شیر خشک تغذیه کنند. در واقع تغذیه نوزاد با شیر خشک از بدو تولد هم مقدور است. مطالعات نشان داده که شیر خشک می‌تواند به نوزادان نارس هم کمک کند تا رشد کوتاه مدت و افزایش وزن داشته باشند.

عوارض تغذیه نوزاد با شیر خشک

بیشتر شیر خشک‌ها با شیر ، درست می‌شوند. اگر کودک نارس (قبل از هفته ۳۷ بارداری) به دنیا آمده یا دارای شرایط سلامتی خاصی است (مثلا حساسیت به شیر یا بیماری به نام گالاکتوزمی)، باید شیر خشک مصرف کند. نوزادان مبتلا به گالاکتوزمی نمی‌توانند قند موجود در شیر را هضم کنند.

انواع شیرخشک

شیر خشک

به چه کودک، می‌توان شیرخشک داد؟

مواد مغذی موجود در شیر خشک به رشد کودک در ۶ ماه اول کمک می‌کند. پس از رسیدن به شش‌ماهگی، نوزاد می‌تواند شروع به خوردن مواد جامد کند، اما نباید تا دست‌کم ۱۲ماهگی شیر ، معمولی بخورد.

اگر شیر خشک از نوع مایع است هم که دیگر نیازی به پیش‌برد چنین اقداماتی نیست.

استریل ، شیشه شیر

برای ،ید شیر خشک و دیگر مکمل‌های غذای کودک، روی ع، زیر بزنید:

،یب شیر مادر و شیرخشک

برخی از شیر خشک‌ها منابعی غیر از شیر ، دارند، مانند سویا یا برنج. این محصولات ویژه تغییر پیدا کرده‌اند و بنابراین هضمشان آسان‌تر است. ضمن اینکه برای نوزاد، مفیدند که نمی‌توانند پروتئین شیر ، یا لاکتوز را تحمل کنند.

این را هم بد،د که شیر مادر نسبت به شیر خشک پروتئین کمتری دارد. انتخاب شیر خشک با پروتئین کمتر، خطر اضافه وزن یا چاق‌شدن نوزاد را با افزایش سن کاهش می‌دهد.

 اگر نیاز به نگهداری شیر خشک دارید، آن را در یخچال و جایی قرار بدهید که دما اندک است. فقط از شیشه‌ها و وسایل تغذیه‌ای استفاده کنید که شسته و استریل شده‌اند.

اگر شیری را آماده و گرم کرده‌اید و یک ساعت از آمادگی‌اش گذشته، دیگر آن را مصرف نکنید و دور بریزید. شیشه‌های نیمه خالی شیر خشک را نگه ندارید چون آلوده می‌شوند.

وقتی شیر خشکی پیدا کردید که کودکتان دوست دارد، فقط از آن برند استفاده کنید. آزمون و خطا در این زمینه زیاد جایز نیست. اگر نوزادتان گاز، بثورات پوستی، اسهال یا استفراغ دارد، با پزشک تماس بگیرید. اینها می‌توانند شواهدی باشند که نشان می‌دهند شیر خشک برای کودک من، نیست.

pregnancybirthbaby.org.au

برای تغذیه نوزاد با شیر خشک باید مراحل زیر را با دقت طی کنید:

 • اطلاعات روی بسته شیر خشک را بخو،د تا مطمئن شوید که متوجه نحوه آماده‌، آن شده‌اید.
 • دست‌های خود را خوب بشویید و خشک کنید.
 • آب تازه را در کتری یا روی اجاق گاز بجوش،د. اجازه دهید آب تا دمای اتاق خنک یا و،م شود. برای تهیه شیر خشک می‌تو،د از آب بطری تازه، ساده و باز نشده (نه آب معدنی یا گازدار طبیعی یا گازدار) استفاده کنید.
 • آب را در بطری‌های از قبل استریل‌شده بریزید. مطمئن شوید که از مقدار من،ی آب برای نیازهای کودکتان استفاده می‌کنید.
 • بطری های آب دربسته را می‌تو،د تا ۲۴ ساعت در ،مت اصلی یخچال نگهداری کنید. درست قبل از شیردادن به کودکتان، تعداد صحیح قاشق شیر خشک را اضافه کنید.
 • فقط از پیمانه‌ای استفاده کنید که با ظرف شیر خشک و در بسته آن ارائه شده است و دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید.
 • پیمانه را پر کنید تا  تراز شود و یادتان باشد که نباید آن را زیاد یا کمتر پر کنید. هر پیمانه را پر کنید و با لبه در یا یک چاقوی تمیز و استریل‌شده آن را صاف کنید.
 • بطری را روی سطحی من، بگذارید و صبر کنید تا پودر شیر در آن ته‌نشین شود.
 • در شیشه را ببندید و خوب تکان دهید تا تمام شیر به خوبی در آب حل شود.
 • قبل از اینکه شیر خشک را به کودک خود بدهید، دمای شیر خشک را روی مچ دست خود آزمایش کنید.

قبل از گرم‌، شیشه، آن را تکان دهید. سپس دمای شیر خشک را با چکاندن یک یا دو قطره در داخل بازو یا مچ دست خود آزمایش کنید. شیر باید و،م (به سختی گرم) باشد نه داغ.

تعداد دفعات شیردادن به نوزاد

شیر خشک جایگزینی برای شیر مادر است که از پودر شیر خشک مخصوص تهیه می‌شود. ،یب شیر خشک نوزادان شامل شیر ،، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. شیر خشک را با آب جوشیده سردشده مخلوط می‌کنند و در یک شیشه یا فنجان به نوزادان می‌دهند.

تغذیه نوزاد با شیر خشک در چه دفعاتی انجام می‌شود؟ هر زمان که گرسنه به نظر می‌رسند، نیاز به تغذیه با شیر خشک وجود دارد. به این می‌گویند تغذیه بر حسب تقاضا.

تغذیه نوزاد با شیر خشک ارزان نیست و عوارضی هم دارد. برای نمونه، آنتی‌بادی‌هایی که شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می‌کند، در این روش در اختیارش قرار نمی‌گیرد.

لازم نیست شیر ​​خشک را قبل از تغذیه گرم کنید، اما برخی از نوزادان شیر گرم را ترجیح می‌دهند. برای گرم‌، شیشه‌ می‌تو،د:

 • شیشه را برای چند دقیقه زیر آب بسیار گرم یا داغ قرار بدهید.
 • شیشه‌های کودک را در یک ظرف آب داغ قرار دهید. قبل از قرار دادن شیشه در آن، حتما ظرف را از منبع حرارت خارج کنید.
 • از گرمکن‌های شیشه استفاده کنید. این‌ها روی میز در خانه قرار می‌گیرند یا قابل‌حمل هستند.
 • هرگز از مایکروویو برای گرم‌، بطری‌ها استفاده نکنید. این کار می‌تواند شیشه را بسوزاند و محتوایش را داغ‌ کند.

kidshealth.org

تغذیه نوزاد با شیر خشک

استریل ، آب برای شیرخشک

برای رسیدن به انتخاب من، می‌تو،د از پزشک اطفال هم کمک بگیرید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت وقت از پزشکان هم استفاده از سیستم دریافت ،ت دکتر از سایت دکتردکتر است.

تغذیه نوزاد با شیر خشک

چه شیرخشکی برای فرزندم من، است؟

هر بار که به کودک خود شیر می‌دهید، شیشه شیر و لوازمش را استریل کنید. بعد از هر بار استفاده، شیشه‌ها و ،ک ،بیده به آن را با آب گرم و کف (یا در ماشین ظرفشویی) بشویید.

این روند برای مادر، من، است که باید کودک را به دلیل رفتن به سر کار و موارد مشابه در ساعاتی از روز ، کنند. در برخی از موارد هم پزشک چنین توصیه‌ای به مادر دارد. مشورت با متخصص اطفال در این زمینه خالی از لطف نیست. فایده شیر خشک در کنار شیر مادر را دست‌کم نگیرید.

تفاوت شیرخشک با شیرمادر

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%B4%DA%A9/ محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگر به نوزاد خود شیر خشک می‌دهید، نکات مهمی وجود دارد که باید بد،د، مانند نحوه انتخاب شیر خشک و  تهیه و نگهداری آن. تغذیه نوزاد با شیر خشک از گزینه‌های در دسترس برای بزرگ‌، کودکی سالم و سرحال است. گاهی هم برخی از افراد از ،یب شیر مادر و شیر خشک برای تغذیه بچه استفاده می‌کنند. با بررسی وضعیت مادر و بچه، متخصص اطفال در این زمینه، توصیه‌های من،ی خواهد داشت. در این مقاله هم درباره شیر خشک و موضوعات پیرامونش برایتان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با شیرخشک

شیر خشک غذای کاملی برای نوزادان است. بسیاری از محصولات شیر ​​خشک حاوی مواد اضافی هستند تا بیشتر با شیر مادر مطابقت داشته باشند.

همیشه شیر را طبق دستورالعمل روی بسته درست کنید. اگر شیر خشک خیلی رقیق باشد، باعث رشد ضعیف بچه می‌‌شود و اگر خیلی غلیظ باشد هم می‌تواند منجر به یبوست و اضافه وزن کودک شود.

مشکلات گوارشی نه‌چندان حادی هم برای نوزادان مصرف‌کننده شیر خشک به وجود می‌آید. برخی از نوزاد، که با شیر خشک تغذیه می‌شوند هم در معرض خطر ابتلا به  اختلالی گوارشی به نام انتروکولیت نکروزان (Necrotizing enterocolitis) هستند که می‌تواند کشنده باشد.

نحوه شیرخشک دادن به نوزاد

اگر پرسش و ابهامی در زمینه تغذیه نوزاد با شیر خشک برایتان باقی مانده است، ما را در جریان بگذارید تا در رسیدن به نتیجه به شما کمک کنیم.

یکی از تفاوت‌های اصلی بین شیر خشک و شیر مادر این است که در شیر مادر آنتی‌بادی هایی برای محافظت از کودک در برابر طیف وسیعی از بیماری‌ها وجود دارد. برخلاف شیر خشک که محتوای غذایی‌اش ثابت می‌ماند، میان شیر مادر و بدن نوزاد در طول زمان هماهنگی‌هایی به وجود می‌آید.

سه نوع شیر خشک وجود دارد که برای مصرف نوزادان در بازار عرضه می‌شوند:

فواید تغذیه با شیرخشک

منابع اصلی پروتئین در شیر خشک از شیر ، تأمین می‌شود. این نوع از شیر شامل چربی روغن‌های گیاهی هم هست که به رشد نوزاد کمک شای، می‌کنند. پس برای شیردهی نوزاد می‌تو،د از شیر خشک هم استفاده کنید.

ویتامین D به قوی‌شدن استخوان‌ها و دندان‌های کودک کمک و از بیماری استخو، به نام راشیتیسم جلوگیری می‌کند. آهن هم در حفظ سلامت خون کودک نقش دارد.

برخی از انواع شیر خشک با ویتامین‌ها و مواد مغذی خاصی غنی می‌شوند که به رشد و تکامل کودک کمک می‌کنند. غنی شده به این م،ی است که ویتامین‌ها و مواد مغذی مانند ویتامین D و آهن به فرمول محصول اضافه می‌شوند.

drugwatch.com

مزایای تغذیه نوزاد با شیر خشک چیست؟ راحتی و توانایی تنظیم تغذیه برای نوزادان از مزایای اصلی آن است. در صورتی که شیردهی توسط پزشک توصیه نشود، شیر خشک راه جایگزینی برای تغذیه کودک ارائه می‌دهد. شیر خشک بدون لاکتوز و شیر خشک ضدحساسیت برای نوزادان با نیازهای خاص موجود است.

اگر در مورد تغذیه کودک خود نگر، دارید، به خصوص اگر او بسیار کوچک است، وزن اضافه نمی‌کند یا زود به دنیا آمده (نارس) با پزشک خود صحبت کنید.

marc،fdimes.org

امکان تغذیه نوزاد با شیر خشک و شیر مادر به طور هم‌زمان وجود دارد. بسیاری از خانواده‌ها این نوع روش تغذیه ،یبی را چه به دلیل ضرورت (مثلا کمبود شیر مادر)، راحتی یا صرفا انتخاب شخصی انتخاب می‌کنند.

اگر از منزل بیرون می‌روید، آب سردشده، جوشانده و پودر شیر خشک را جداگانه حمل کنید. این دو را درست قبل از تغذیه مخلوط کنید. در غیر این صورت، شیر خشک تهیه شده را در یک ظرف من، نگهداری در فضای سرد و خنک بگذارید.

گرم ، شیشه شیر

منابع: