افسردگی زنان؛ دوره‌های حساس زندگی یک خانم

ما نیز در این مطلب از مجله دکتردکتر درباره علائم و درمان افسردگی ،ن صحبت می‌کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

افسردگی چیست؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

،ن بیشتر از مردان در معرض علل رو، افسردگی هستند. ،ن در دوره‌های افسردگی بیشتر احتمال دارد که افکار منفی را با خود مرور کنند. در حالی که گریه ،، صحبت ، با دوستان و تکرار اینکه چرا در حالت افسردگی هستید یک واکنش طبیعی است، تحقیقات نشان داده است که نشخوار فکری در مورد افسردگی می‌تواند باعث طول،‌تر شدن و حتی تشدید آن شود.

دستان خانمی در حال درآوردن حلقه ازدواج خود

افسردگی بعد از طلاق

غمگین بودن یک واکنش طبیعی به لحظات سخت زندگی است. اما معمولا غم و اندوه با گذشت زمان از بین می‌رود و با افسردگی فرق دارد. ما پیش‌تر در مطلبی جداگانه به این موضوع پرداخته‌ایم که افسردگی چیست و پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که بیشتر اوقات با صرف ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن، افسردگی تا حد زیادی بهبود یافته و بهتر می‌شود. برای ،ید ویتامین‌ها و مکمل‌های مغذی به لینک زیر مراجعه کنید:

از صحبت با روانشناس غافل نشوید

کاهش سطح استروژن و پروژسترون می‌تواند باعث نوسانات خلقی شود و به همین دلیل باعث شود که ،ن قادر به انجام برخی از کارها نباشند. برای برخی از ،ن، این افت هورمونی می‌تواند یک دوره افسردگی ایجاد کند.

درمان افسردگی در ،ن با روان درم،

یکی از رایج ترین گزینه های درمان افسردگی ،ن، دارودرم، است. اگر باردار هستید یا ممکن است در طول درمان باردار شوید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا داروهای خاصی برای درمان افسردگی می‌توانند روی کودک در حال رشد شما تاثیر بگذارند.

بر اساس پژوهش‌ها، طلاق پس از مرگ همسر در رتبه دوم قرار می‌گیرد و یکی از استرس‌زاترین موقعیت‌هایی است که افراد با آن مواجه می‌شوند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که رویدادهای مهم زندگی مانند طلاق را تجربه می‌کنند، 2.5 تا 9.4 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای (TCAs) مانند: آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دزیپرامین، نورتریپتیلین، دو،پین، تریمیپرامین و ایمی پرامین جزو مهمترین داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان ،ن نیز استفاده می‌شوند. این داروها به شما در مق، و کاهش علائم افسردگی کمک می‌کنند. برخی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی می‌تواند افسردگی را در درصد کمی از افراد بدتر کند. برخی از عوارض جانبی این داروها عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • اختلالات خواب
 • تحریک
 • مشکلات ،

افرادی که علائم بالقوه افسردگی دارند، می‌توانند با دریافت ،ت دکتر آنلاین، بیماری خود را به صورت اصولی درمان کنند. ما در دکتردکتر لیستی از روانشناسان را ارائه کرده‌ایم و شما می‌تو،د به راحتی پزشک مورد نظرتان را انتخاب کنید و ویزیت شوید.

افسردگی چگونه بر بدن ،ن تاثیر می‌گذارد؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86/

خانم نشسته بر روی تخت در حال فشردن چشم های خود و فریاد زدن

علائم و نشانه های افسردگی در ،ن چیست؟

 • حالت غم و اضطراب
 • از دست دادن علاقه یا لذت انجام فعالیت‌ها، از جمله رابطه ،
 • بی قراری یا گریه بیش از حد
 • احساس گناه، بی ارزشی، درماندگی، ناامیدی، بدبینی
 • خواب زیاد یا خیلی کم، صبح زود بیدار شدن
 • اشتهای کم یا کاهش وزن، پرخوری و افزایش وزن
 • انرژی کم و احساس خستگی
 • افکار مرگ یا خودکشی، اقدام به خودکشی
 • مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن چیزها یا تصمیم‌گیری
 • سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن

عوامل افسردگی در ،ن چیست؟

از نظر بیولوژیکی، افسردگی در ا،ر خانواده‌ها دیده می‌شود. برخی از افراد به لحاظ ،یبات ژنتیکی بیشتر مستعد افسردگی هستند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند از خود مقاوت بیشتری نشان دهند. البته فقط ژنتیک باعث ایجاد افسردگی در ،ن نیست، بلکه این مورد در کنار عوامل دیگر می‌تواند افسردگی ایجاد کند.

افسردگی در ،ن یک بیماری شایع است که در دوره‌های مختلف زندگی آنها پدید می‌آید. شاید این علائم طی چند هفته از بین بروند، ولی در صورت طول،‌تر شدن باید حتما از یک پزشک کمک بگیرید. افسردگی یک بیماری قابل درمان است و افراد مجبور نیستند به تنهایی با آن کنار بیایند.

،ن تقریبا دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. افسردگی ممکن است در هر سنی رخ دهد، ولی ،ن بیشتر از مردان به آن مبتلا می‌شوند. برخ از این احساسات به دلیل تغییرات هورمونی به وجود می‌آیند، اما تغییرات هورمونی به تنهایی باعث افسردگی نمی‌شود. بنابراین ،ن افسرده بهتر است پیش از شروع به خود درم،، ابتدا با یک مشاور روانشناس در ارتباط باشند تا علت اصلی بیماری خود را پیدا کنند.

عوامل روان‌شناختی دیگری که بر ،ن بیش از مردان تاثیر می‌گذارد، تصاویر منفی بدنی و افسردگی ناشی از استرس است. ،ن بیشتر از مردان مستعد استرس هستند، زیرا افزایش سطح پروژسترون در آنها مانع از کاهش هورمون‌های استرس می‌شود. مسائل مربوط به تصویر بدنی منفی، معمولا در نوجو، شروع می‌شود و به نظر می‌رسد با شروع بلوغ در ،ن مرتبط باشد.

3. علل اجتماعی

علائم افسردگی در مردان از تحریک‌پذیری و مشکل در خواب تا نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر متغیر است. اما به طور کلی ،ن بیشتر از مردان پس از طلاق دچار افسردگی می‌شوند. این موضوع به دلایل اجتماعی، ویژگی‌های فیزیکی و شخصیتی ،ن برمی‌گردد که باعث می‌شود آنها نسبت به مردان بیشتر درگیر افسردگی شوند.

افسردگی ،ن در یائ،

برخی از پژوهشگران بر این باورند که احتمال بالای افسردگی در ،ن ممکن است به تغییرات در سطوح هورمونی مرتبط باشد که در طول زندگی یک زن رخ می‌دهد. این تغییرات در دوران بلوغ، بارداری و یائ، و همچنین پس از زایمان یا سقط جنین مشهود است.

افسردگی ،ن را جدی بگیرید!

مهارت‌های مق،‌ای، انتخاب روابط و سبک زندگی ،ن از مردان متفاوت است. احتمال ابتلا به افسردگیِ ناشی از مشکلات ،شویی یا روابط، مسائل مربوط به تعادل بین کار و زندگی، مشکلات مالی و رویدادهای استرس‌زا در زندگی ،ن بیشتر از مردان است. همچنین عوامل زیر نیز افزایش دهنده خطر افسردگی ،ن هستند:

 • فوت والدین قبل از 10 سالگی
 • از دست دادن شغل، مشکلات روابط، طلاق
 • آزار جسمی یا ، در دوران کودکی
 • سابقه اختلالات خلقی
 • استفاده از داروهای خاص

افسردگی در ،ن یکی از مشکلاتی است که در زندگی هر خانمی نه تنها خود او بلکه اطرافیانش نیز باید آن را بسیار جدی بگیرند؛ سلامت و شادابی رو، هر زنی نه تنها روی زندگی او بلکه اطرافیانش هم تاثیر می‌گذارد. برای برداشتن قدم اول و مشاوره می‌تو،د با گرفت ،ت دکتر از پلتفرم دکتردکتر شروع کنید.

،ن به دلیل این عوامل می‌توانند دچار انواع افسردگی شوند. اما برخی از افسردگی‌ها مختص ،ن هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

،ن مبتلا به افسردگی ممکن است علائم فیزیکی زیادی مانند سردرد، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی را تجربه کنند. همچنین فرد می‌تواند با خوابیدن و بیدار شدن در صبح  مشکل داشته باشد و احساس خستگی کند.

علت اصلی افسردگی در ،ن چیست؟

خانه دار بودن گاهی باعث می‌شود ،ن احساس بیگانگی و گمراهی کنند. در مقایسه با ،ن شاغل که از طریق شغل خود احساس هدف و هویت پیدا می‌کنند، ،ن خانه‌دار به هر دوی این موارد دسترسی ندارند و در نتیجه به خاطر حس بی‌ارزشی، دچار افسردگی می‌شوند.

افسردگی زایمان

در دوران بارداری، تغییرات هورمونی چشمگیری رخ می‌دهد و این می‌تواند بر خلق و خو تاثیر بگذارد. سایر مسائل نیز ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را در دوران بارداری یا در طول تلاش برای باردار شدن افزایش دهند، مانند:

 • تغییر سبک زندگی یا کار یا سایر عوامل استرس زای زندگی
 • مشکلات رابطه
 • دوره‌های قبلی افسردگی، افسردگی پس از زایمان
 • عدم حمایت اجتماعی
 • حاملگی ناخواسته
 • سقط جنین
 • ناباروری
 • قطع مصرف داروهای ضد افسردگی

رابطه دقیق بین افسردگی و سندرم پیش از قاعدگی نامشخص است. این امکان وجود دارد که تغییرات چرخه‌ای در استروژن، پروژسترون و سایر هورمون‌ها، عملکرد مواد شیمایی مغز را مختل می‌کنند. البته به نظر می‌رسد ویژگی‌های ارثی، تجربیات زندگی و سایر عوامل در این امر نقش دارند.

افسردگی ،ن خانه دار

بسیاری از عوامل ژنتیکی، هورمونی، رو، و اجتماعی وجود دارند که باعث ایجاد انواع افسردگی می‌شوند:

1. تغییرات هورمونی

برای ا،ر ،ن مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، علائمی مانند نفخ شکم، حساس شدن سینه‌ها، سردرد، اضطراب و تحریک‌پذیری وجود دارند. اما تعداد کمی از ،ن علائم شدید و ناتوان کننده‌ای دارند که تحصیل، شغل، روابط یا سایر زمینه‌های زندگی آنها را مختل می‌کند. در آن مرحله، سندرم پیش از قاعدگی ممکن است از مرز اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) عبور کند و حالت افسردگی قاعدگی به خود بگیرد.

خانمی نشسته روی مبل در حال فشار دادن شکم خود

افسردگی قاعدگی

برای افرادی که قبلا دچار افسردگی شده‌اند، عوامل استرس‌زای زندگی مانند پایان ازدواج ممکن است علائم را افزایش دهند یا بدتر کنند. مردان و ،ن افسردگی را به طور متفاوتی تجربه می‌کنند. افسردگی در ،ن اغلب به صورت غمگینی، بی ارزشی و احساس گناه ظاهر می‌شود.

ولی به طور خلاصه، افسردگی یک اختلال خلقی است که می‌تواند علائم شدیدی ایجاد کند و بر احساسات، تفکر و انجام فعالیت‌های روزانه مانند خواب، غذا خوردن یا کار تاثیر بگذارد. افسردگی در بین ،ن شایع‌تر از مردان است که احتمالا به عوامل بیولوژیکی، هورمونی و اجتماعی مرتبط می‌شود.

در ضمن، بسیاری از مادران دچار افسردگی زایمان می‌شوند و بالافاصله بعد از تولد کودک، حس غم دارند و تحریک‌پذیر می‌شوند. این احساسات طبیعی هستند و معمولا در عرض یک یا دو هفته فروکش می‌کنند. اما احساسات افسردگی جدی‌تر یا طول،‌مدت، ممکن است نشان‌دهنده افسردگی پس از زایمان باشد و باید به فکر درمان آن باشید، زیرا رفتار مادر می‌تواند کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

سایر عوامل بیولوژیکی و هورمونی نیز احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهند. مسائل مربوط به بارداری، یائ، و چرخه‌های قاعدگی، عوامل خطر ابتلا به افسردگی را در ،ن افزایش می‌دهد. بیشتر این موارد به دلیل عدم تعادل هورمونی و نوسانات سریع هورمون‌های تولید مثلی است.

2. علل رو،

در طول یائ،، چرخه قاعدگی نامنظم می‌شود. همان هورمون‌هایی که چرخه قاعدگی شما را کنترل می‌کنند، بر سروتونین نیز تاثیر می‌گذارند. هنگامی که سطح هورمون کاهش می‌یابد، میزان سروتونین کم می‌شود و می‌تواند به افزایش تحریک‌پذیری، اضطراب و غم کمک کند.

معمولا پزشکان اول روان درم، را برای درمان افسردگی ،ن پیشنهاد می‌دهند. درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از رایج ترین اشکال گفتار درم، یا روان درم، در درمان افسردگی است. این روش درم، بر آموزش روش‌های جدید تفکر و مک،سم‌های مق،‌ای در هنگام بروز احساسات افسردگی تمرکز دارد. علاوه بر این به ،ن کمک می‌کند تا روابط دشوار و چگونگی بهبود آنها و نحوه تغییر عادت را درک کنند. علاوه بر درمان انفرادی، گروه درم، یا خانواده درم، روشی مفید برای درمان افسردگی است.

خانمی نشسته روی مبل در پشت تصویر و مقداری قرص روی میز

درمان افسردگی ،ن با دارو

اگر با ،ن خانه دار صحبت کنید، ا،ر آنها می‌گویند گه گاهی از کار در خانه خسته می‌شوند و برای مدت طول، حس بی‌حوصلگی دارند. زیرا خانه دار بودن تنها یک شغل نیست و مواردی مثل آشپزی، مراقبت از فرزندان و تمیز ، را شامل می‌شود. گاهی همه این‌ها با عدم دستمزد و حتی عدم قدرد، همراه است. ،ن خانه دار معمولا در مقایسه با ،ن شاغل به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای در این رابطه دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

به نظر می‌رسد ،ن در سال‌های قبل از یائ، و بلافاصله پس از یائ،، در برابر افسردگی آسیب‌پذیر هستند. تئوری‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهند چرا ،ن در این دوره، دو برابر می‌توانند دچار افسردگی شوند. برخی از ،ن نسبت به تغییرات هورمونی که در دوران پیش از یائ، رخ می‌دهد، حساس‌تر هستند و این تغییرات آنها را در معرض خطر بیشتری برای افسردگی قرار می‌دهد. علاوه بر این، زن، که در معرض بیشترین خطر قرار دارند، ،، هستند که قبلا سابقه افسردگی داشته‌اند.

ا،ر ،ن خانه دار زم، با مشکل بحران هویت مواجه می‌شوند که بیشتر وقت خود را در خانه سپری می‌کنند و به تنهایی به خانواده و کارهای خانه رسیدگی می‌کنند. این باعث ایجاد احساس پوچی، ناامیدی و خستگی می‌شود.