افسردگی قاعدگی چیست؟ عوامل، علائم و راه‌های درمان

درمان دارویی افسردگی به‌صورت زیر است:

داروهای ضد افسردگی

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

محققان به علت دقیق اختلال افسردگی قاعدگی به طور کامل پی نبرده‌اند. اما بسیاری بر این عقیده‌اند که این حالت یک واکنش غیر طبیعی به تغییرات هورمونی مربوط به دوران قاعدگی است. مطالعات نشان می‌دهند حدود 5 درصد بانوان در سنین باروری مبتلا به این اختلال می‌شوند.

از طرفی ارتباطاتی بین سطوح پایین سروتونین، ماده شیمیایی کمک کننده به انتقال سیگنال‌های عصبی در مغز، در این اختلال وجود دارد. برخی سلول‌های مغزی که از سروتونین استفاده می‌کنند، در کنترل خلق و خو، توجه، خواب و درد مؤثرند؛ به همین دلیل تغییرات هورمونی و کاهش سروتونین در دوران قاعدگی منجر به ایجاد این علائم در فرد می‌شود.

نشانه‌های افسردگی در قاعدگی کدامند؟

درمان افسردگی ، با هدف به حداقل رساندن علائم و کاهش تأثیرات منفی آن بر زندگی روزمره ممکن است با استفاده از روش‌هایی مثل دارو درم،، تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی و یا روان درم، تحت معالجه قرار گیرد. به‌صورت کلی برخی مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می‌توانند علائم عمومی مانند سردرد، حساسیت سینه، کمر درد و گرفتگی عضلات را در دوران ، کاهش دهند. اما ممکن است بنا بر تشخیص پزشک متخصص ،ن و زایمان برای درمان اختلال افسردگی در قاعدگی لازم باشد درمان‌های خاصی را به کار برید.

درمان افسردگی قاعدگی با دارو

هرگونه چالش در زندگی که بر سلامتی و روان ما تأثیر منفی می‌گذارد، نیازمند توجه است. عادت ماهانه بانوان نیز از جمله چالش‌های طبیعی است که در برخی افراد به‌صورت شدیدتر و در شکل افسردگی قاعدگی بروز می‌کند.

احساس افسردگی و اضطراب، نشانه‌های شایعی هستند که بسیاری از بانوان ممکن است در دوران قبل از شروع قاعدگی با آن دست و پنجه نرم کنند. موضوعی طبیعی که بیشتر به‌،وان یک اختلال شناخته می‌شود تا یک بیماری. افسردگی عادت ماهانه اگر شدید شود می‌تواند از علائم اختلال افسردگی قبل از قاعدگی یا (PMDD: Premenstrual Dysp،ric Disorder) شود. عده‌ای از متخصصان عدم تعادل هورمونی در این دوران و برخی عوامل ژنتیکی و استرس‌های محیطی را از عوامل پدید آمدن این اختلال می‌دانند.

تفاوت PMDD و PMS در شدت بروز علائم آن است، به این م،ا که افسردگی پیشی از قاعدگی اختلالی ناتوان کننده‌تر از سندروم قبل از قاعدگی است. گر چه هر دو دارای علائم جسمی و احساسی هستند، با این حال تغییرات شدید خلقی در افسردگی قبل از ، می‌تواند زندگی روزمره را مختل کرده و به روابط آسیب بزند.

نکات ارائه شده در این مقاله تلنگری بود برای آگاهی بانوان تا با کمترین عوارض دوران ، خود و پس از آن را بگذرانند. در صورت مواجهه با هر یک از علائم و برای درمان تکمیلی نیز می‌تو،د با دریافت ،ت دکتر در اسرع وقت با متخصص مربوط در تماس بوده و نگر،‌های خود را برطرف کنید. لازم به تأکید مجدد نیست که سلامتی نعمتی است که حتی طبیعی‌ترین چالش‌های تأثیرگذارنده بر آن باید مورد پیگیری قرار گیرند. بانوی آگاه قلب خانواده است و سلامت وی تضمین‌کننده سلامت جامعه.

اگر هر یک از علائم ک،یک اشاره شده سندروم افسردگی قاعدگی را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک با معاینه کامل و بررسی سابقه پزشکی شما آزمایش‌هایی را انجام می‌دهد تا بفهمد شما از نظر عاطفی و ذهنی در چه سطحی هستید. پیش از تشخیص افسردگی عادت ماهانه، پزشک متخصص ،ن و زایمان مطمئن می‌شود که مشکلات عاطفی و رو، مانند افسردگی یا اختلال هراس، عامل بروز این مشکل نیستند.

البته طول مدت بروز این علائم با سندروم پیش از قاعدگی تفاوت دارد و برخی از موارد اشاره شده نیز مشابه PMS هستند اما با شدت متفاوت. در هر حال تشخیص دقیق آن کاملاً مرتبط با نظر پزشک است. با این وجود اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد اینکه سندروم پیش از قاعدگی چند روز است و چگونه باید علائم آنرا کنترل و مدیریت کرد حتماً به مقاله سندرم پیش از قاعدگی در مجله سلامت دکتردکتر مراجعه کنید.

در غیر این صورت اگر روزانه با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کنید و با شروع قاعدگی بهتر نمی‌شوند، بعید است که دچار اختلال افسردگی قاعدگی شده باشید.

درمان افسردگی در قاعدگی

سندروم پس از قاعدگی یا افسردگی بعد از ، اختلالی است که حدود 20 تا 40 درصد بانوان بعد از پایان دوران ، دچار آن می‌شوند. در این حالت علائم مختلفی از سردرد تا اضطراب ممکن است برای فرد پیش آید. این اختلال هنوز به‌صورت جدی به‌،وان یک چالش پزشکی مطرح نیست و با علائم روان‌شناختی شدیدتری نسبت به سندروم قبل از قاعدگی یا PMS همراه است.

راهکار دیگر به‌منظور مدیریت و درمان افسردگی ،، صحبت با یک درمانگر در خصوص این اختلال است. آرامش درم،، مدیتیشن، رفل،ولوژی و یوگا نیز ممکن است به شما تسکین دهند، اما باید توجه داشت که تأثیر آن‌ها به‌صورت کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است و نیازمند بررسی بیشتر است.

آیا افسردگی قاعدگی مانع بارداری می‌شود؟

علائم PMDD و PMS معمولاً 7 تا 10 روز قبل از شروع ، آغاز شده و در چند روز اول هم ادامه پیدا می‌کنند. ضمن اینکه هر دو ممکن است باعث نفخ، حساس شدن سینه‌ها، خستگی و تغییر در عادات خواب و غذا خوردن شوند. با این حال در افسردگی پیش از قاعدگی حداقل یکی از علائم غم یا نامیدی، اضطراب یا تنش، بدخلقی، تحریک‌پذیری یا عصب،ت شدت بیشتری دارند.

علت افسردگی در قاعدگی چیست؟

به گفته پزشکان افزایش هورمون‌های استروژن و پروستروژن پس از قاعدگی می‌تواند عامل ایجاد این اختلال باشد؛ بر خلاف PMS که در آن پروستروژن کاهش پیدا می‌کند. رژیم‌های غذایی دارای قند فراوان و افزایش مصرف غذاهای فرآوری شده نیز می‌توانند دلیل دیگری برای این اختلال باشند.

تفاوت سندرم پیش از قاعدگی و افسردگی پیش از قاعدگی

برخی داروهای گیاهی موجود در بازار احتمالاً تحریک‌پذیری، نوسانات خلقی، حساسیت سینه‌ها، تورم، گرفتگی عضلات و هوس‌های غذایی مرتبط با PMDD را کاهش می‌دهد، اما تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است و مصرف خودسرانه آن‌ها به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی

ثابت شده است که مصرف روزانه 1200 میلی‌گرم کلسیم علائم افسردگی قاعدگی را کاهش می‌دهد در این میان استفاده از ویتامین B6، منیزیم و ال-تریپتوفان هم کمک کننده است.

داروهای گیاهی

علائم PMDD معمولاً یک هفته قبل از شروع قاعدگی خود را نشان می‌دهد و تا چند روز پس از آن ادامه می‌یابد. این علائم در ا،ر اوقات به حدی شدید و خسته‌کننده هستند که فرد را از فعالیت روزانه باز می‌دارد. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات خلقی
 • افسردگی شدید یا احساس ناامیدی
 • عصب،ت شدید و درگیری با افراد دیگر
 • تنش، اضطراب و تحریک‌پذیری
 • عدم علاقه‌مندی به فعالیت‌های روزمره
 • مشکل در تمرکز
 • خستگی
 • تغییر اشتها
 • مشکلات خواب
 • گرفتگی و نفخ
 • حساسیت سینه
 • سردرد
 • درد مفاصل یا عضله
 • گرگرفتگی
اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%DA%AF%DB%8C/

افسردگی قاعدگی چیست؟

افسردگی قبل از قاعدگی

درمان افسردگی قاعدگی با روان درم،

هر چه هست، کمک از یک متخصص است و بس!

در هر حال متأسفانه اختلال افسردگی قاعدگی در صورت عدم توجه به درمان من،، می‌تواند مانع از بارداری شود. آنچه مسلم است اختلالات روحی به هر دلیلی که پیش آید بر عملکرد جسم و روان فرد موثرند و می‌توانند با تأثیر بر تخمک‌گذاری، شکل‌گیری نطفه را با اختلال مواجه کنند. از طرفی توجه داشته باشید که عدم توجه به درمان افسردگی موجب روی آوردن افراد به سیگار یا الکل می‌شود که جزء دلایل ثانویه برای ناباروری به حساب می‌آیند.

اختلال افسردگی پیش از قاعدگی یک مشکل سلامتی مشابه سندرم قبل از قاعدگی (PMS: Premenstrual Syndrome) اما جدی‌تر است. معمولاً سه چهارم زن، که ، می‌شوند، پیش از شروع دوران قاعدگی علائم PMS مانند اشتهای بالا، گرفتگی عضلات، سینه‌های حساس، بدخلقی یا خستگی را تجربه می‌کنند. اما در ،ن دچار اختلال افسردگی پیش از قاعدگی علاوه بر این موارد معمول، علائم عاطفی و رو، ایجاد شده، در زندگی روزمره فرد مانند کار و روابط اجتماعی تداخل ایجاد می‌کند.

افسردگی بعد از قاعدگی

ورزش منظم در بیشتر اوقات اثر ویژه خود بر کنترل علائم افسردگی قاعدگی را می‌گذارد. کاهش مصرف کافئین، اجتناب از الکل، ، سیگار، خواب کافی و استفاده از تکنیک‌های آرامش‌بخش مثل یوگا و مدیتیشن هم می‌توانند کمک کننده باشند. ضمن اینکه لازم است در دوران قاعدگی تا حد امکان از محرک‌های استرس‌زا و مشاجره اجتناب کنید.

درمان افسردگی قاعدگی با روان درم،

در کنار ناراحتی‌های ناشی از سندرم پیش از قاعدگی که ا،ریت بانوان آن را تجربه می‌کنند، اختلال دیگری به نام سندروم افسردگی قاعدگی وجود دارد که علائمی شدیدتر را ایجاد می‌کند. اختلالی که در صورت توجه ن، به مدیریت و کنترل علائم، می‌تواند برای فرد بسیار مشکل‌زا باشد. یک بانوی آگاه در دنیای امروز با اطلاع از نکات بهداشتی در دوران ،، سلامت جسم و روان خود را تضمین می‌کند تا در محیط خانواده کمترین تنش را تجربه کند.

افسردگی قاعدگی چیست؟

آن‌ها همچنین وجود سایر بیماری‌های پزشکی ،نه مانند اندرومتریوز، فیبروم، یائ، و مشکلات هورمونی را نیز بررسی می‌کنند. در این صورت و پس از رد سایر اختلالات در صورت دارا بودن موارد زیر رأی به سندروم افسردگی قاعدگی می‌دهد:

 • شما حداقل پنج مورد از علائم شایع ذکر شده را داشته باشید
 • علائم 7-10 روز قبل از شروع قاعدگی شروع می‌شوند.
 • علائم مدت کوتاهی پس از شروع خونریزی از بین می‌روند.

برای این منظور استفاده از داروهای ضد افسردگی مهار کننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین مانند فلو،تین و سرترالین ممکن است علائم عاطفی، خستگی، هوس‌های غذایی و مشکلات خواب را کاهش دهند. زمان مصرف این قرص‌ها می‌تواند در کل ماه و یا فاصله زم، بین تخمک‌گذاری و شروع قاعدگی باشد. علاوه بر این قرص‌های ضد بارداری نیز در کنترل و کاهش علائم مؤثرند. اما در هر حال به دلیل عوارض داروهای ضد افسردگی قاعدگی که احتمال بروز آن‌ها وجود دارد مصرفشان در صورت ،وم تحت نظر پزشک انجام می‌گیرد. مواردی مانند قطع خونریزی و یا قاعدگی بسیار شدید، گرفتگی عضلات، درد معده، احساس تشنگی شدید، افزایش تپش قلب، سرگیجه نکاتی هستند که در برخی افراد و پس از مصرف این داروها ممکن است رخ بدهد و پزشک در این خصوص نکات لازم را به شما گوشزد می‌کند.

مکمل‌های غذایی

نشانه‌های افسردگی در قاعدگی کدامند؟

تشخیص افسردگی در قاعدگی

Öppet dygnet runt !.