اقدامات قبل از زایمان طبیعی و سزارین


جلوگیری از اضافه وزن بیش از حد، داشتن شرایط رو، و ذهنی من،، ایجاد جوی مثبت قبل از زایمان، مصرف بالای آب آشامیدنی، شرکت در ک،‌های آمادگی قبل از زایمان و داشتن تغذیه درست، تنها برخی از اقدامات قبل از زایمان هستند؛ حال طبیعی باشد یا سزارین. رعایت هرکدام از این نکات، فراغت راحت‌تری را برایتان به ارمغان می‌آورد.

در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر به بررسی نکات لازم برای آمادگی جسم، و رو، قبل از زایمان می‌پردازیم. خواندن این مقاله، 6 دقیقه زمان می‌برد و با مطالعه آن، به شرایط و اقدامات لازم قبل از زایمان آگاه می‌شوید؛ با ما همراه باشید.

اقداماتی که باید قبل از زایمان طبیعی و زایمان سزارین انجام داد

به‌صورت کلی، دو نوع عمل زایمان وجود دارد؛ زایمان طبیعی و سزارین. در زایمان طبیعی جنین از طریق وارد آوردن فشار به مهبل به دنیا می‌آید. البته گاهی برای تسهیل فرآیند تولد، در مهبل از وسط به طرف عقب برشی ایجاد می‌کنند. زایمان طبیعی آن هم برای اولین بار، بین 12 تا 16 ساعت طول می‌کشد تا دهانه رحم باز شود اما برای دفعات بعدی، این مدت زمان به 5 تا 6 ساعت تقلیل پیدا می‌کند.

در عمل سزارین هم با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم، جنین را از بدن مادر خارج می‌کنند. این عمل در حالت عادی بیشتر از یک ساعت طول نخواهد کشید.

تشخیص نوع زایمان کاملا بسته به شرایط بدن مادر و با نظر متخصص ،ن و زایمان است، هرچند که مادران هم ترجیح خود را در این زمینه مطرح می‌کنند. اما این که زایم، بی‌دردسر و راحتی داشته باشید یا نه، تا حد زیادی به این بستگی دارد که چه مقدار نکات مهم قبل از زایمان را رعایت کرده‌اید.

این که در دوره‌های آمادگی جسم، قبل از زایمان شرکت کرده‌اید یا نه، وزن من،ی دارید یا دچار اضافه وزن بیش از حد شده‌اید، در فضای رو، من،ی به سر می‌برید و از لحاظ ذهنی آماده زایمان هستید یا مشغله‌های فکری شما را احاطه کرده‌اند، همگی عواملی هستند که روی کیفیت عمل فراغت شما تاثیر می‌گذارند.

از آن جایی که کلید هر اقدام موفق، آگاهی از شرایط موجود بر آن است، ما در ادامه نکات مهم و لازم قبل از زایمان طبیعی و سزارین را به تفکیک برایتان مورد بررسی قرار می‌دهیم و روزشمار مراجعه به پزشک و بستری شدن را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

اقدام‌های لازم قبل از زایمان طبیعی

مهم‌ترین اقدامات لازم قبل از زایمان طبیعی در 3 دسته مختلف دسته‌بندی می‌شوند؛ شرکت در ک،‌های زایمان طبیعی، ،ب آرامش ذهنی و جسمی و ورزش برای آمادگی زایمان طبیعی.

شرکت در ک،‌های زایمان طبیعی

قبل از زایمان طبیعی، حتما در ک،‌های مخصوص مادران بارداری که قصد دارند فرزند خود را طبیعی به دنیا بیاورند، شرکت کنید. در این ک،‌ها، آموزش‌هایی در زمینه زایمان و تکنیک‎‌های مدیریت درد زایمان طبیعی همچون تنفس، توانایی تلقین و آرامش را در اختیار مادران خواهند گذاشت.

این ک،‌ها را می‌تو،د تحت نظر پزشک ،ن و زایمان شرکت کنید یا در جلساتی که توسط بیمارستان برگزار می‌شود، حاضر شوید. ک،‌های مجموعه‌ها درم،، یک جلسه‌ای یا یک هفته‌ای هستند و در آنها اطلاعاتی در مورد درد زایمان طبیعی و راه‌های کمتر ، آن به مادران داده می‌شود.

،ب آرامش ذهنی و جسمی

کل مدت زمان بارداری را باید در شرایطی آرام و به دور از استرس بگذر،د. حال هر چه به زمان زایمان مخصوصا از نوع طبیعی نزدیک می‌شوید، اجبار حکم فرمایی آرامش بر محیط مادر بیشتر هم می‌شود. جو مثبت و آرامش خیال، هم روی شرایط وضع حمل مادر و هم سلامت جنین تاثیری شگرف می‌گذارد.

برای به‌وجود آوردن چنین شرایطی، روزانه 30 دقیقه پیاده‌روی، شنا، یوگای بارداری، تنفس عمیق و انجام حرکات انعطاف‌پذیری بارداری به مادران باردار کمک ویژه‌ای می‌کند.

ورزش‌های مخصوص برای آمادگی زایمان طبیعی

انجام ورزش‌های مخصوص قبل از زایمان طبیعی، بدن و رحم شما را برای باز شدن آماده می‌کند، ضمن این که فعالیت‌های ورزشی مخصوص بارداری کمک می‌کنند که زودتر به وزن قبل از بارداری بازگردید.

نکته! قبل از انجام حرکات ورزشی در زمان بارداری و برای زایمان طبیعی راحت باید حتما نظر متخصص ،ن و زایمان را جویا شوید. با این‌حال برخی از حرکات یوگا که عاری از خطر هستند را معرفی خواهیم کرد.

حرکت دیپ اسکوات

برای شل شدن و کشیده شدن عضلات کف لگن و همچنین کشیده شدن پرینه، حرکت دیپ اسکوات گزینه خوبی است.

برای انجام این حرکت، صاف بایستید و پاهای خود را بیشتر از عرض لگن باز نگه دارید. بعد به به آرامی تا جایی که گنجایش دارید به سمت پایین بروید و دستانتان را در مقابل یکدیگر فشار دهید.

حرکت دیپ اسکوات
حرکت دیپ اسکوات

حرکت چهار پا

اگر در روزهای پای، بارداری هستید و کمردرد به سراغتان آمده، حرکت ورزشی چهارپا می‌تواند به تسکین آن کمک کند.

برای انجام این حرکت، بدن خود را روی زانو و دستانتان قرار دهید. سپس زم، که چانه خود را به سمت قفسه سینه می‌برید، حرکت بازدم را انجام دهید و پشت خود را به حالت گرد دربیاورید. در انتها، کمر خود را به سمت پایین خم کرده و به سمت بالا نگاه کنید. برای راحتی در انجام این حرکت، می‌تو،د از توپ مخصوص یوگا هم استفاده کنید.

حرکت چهار پا
حرکت چهار پا

حرکت چایلد پوز

حرکت چایلد پوز معمولا برای کشیده شدن عضلات کف لگن و رفع ناراحتی های فیزیکی در دروان بارداری و روزهای منتهی به زایمان توصیه می‌شود.

برای انجام این حرکت، بنشینید. زانو بزنید، بعد از آن به آرامی به سمت جلو خم شوید و دستان خود را طی مدت زم، طول، بکشید و در مقابل خود قرار دهید.

نکته! اگر شکمتان بزرگ است، می‌تو،د زانوهایتان را بیشتر باز کنید.

توجه! تمام این حرکات باید تحت نظر پزشک یا کارشناس پزشکی ورزشی انجام شوند. همچنین تعداد تکرار حرکات و ست‌ها باید توسط پزشک و با توجه به وضعیت فیزیکی و سلاکتی مادر تعیین شوند.

حرکت چایلد پوز
حرکت چایلد پوز

لازم است این نکات را درباره زایمان طبیعی بد،د:

 • در زمان زایمان طبیعی، زم، که جنین وارد کانال تولد می‌شود، فقط در طول انقباضات، فشار را تجربه خواهید کرد.
 • بسته به تشخیص پزشک، برای تجربه زایمان طبیعی بدون درد، اپیدورال (دارویی بی حسی که حدود ۲۰ دقیقه پس از تزریق نمایان اثرش می‌شود) به شما تزریق خواهد شد.
 • پیاده‌روی، برقراری رابطه ، کنترل شده و مصرف غذاهای تند یا آناناس تا شیرین بیان (به دلیل ترشح پروستاگلاندین؛ این هورمون به القای حالت زایمان کمک می‌کند) به زایمان راحت و کنترل درد زایمان می‌کنند.
 • اگر نیازی به زایمان زودرس نباشد، جنین در هفته چهل و یکم به دنیا می‌آید.
 • مراقبت اصولی قبل از فراغت، کار را برای مراقبت بعد از زایمان طبیعی راحت‌تر می‌کند.

اقدام‌های لازم قبل از سزارین

سزارین روشی غیرطبیعی برای زایمان است که معمولا مادرها برای داشتن فراغت بدون درد آن را انتخاب می‌کنند. البته گاهی هم وضعیت فیزیکی مادر یا ابتلای او به بیماری‌هایی مانند زگیل یا تبخال تناسلی مادر، راهی جز وضع حمل به روش سزارین را برای پزشک ،ن و زایمان نمی‌گذارد.

در روش زایمان سزارین، مادر به صورت کامل یا موضعی بیهوش و بی‌حس می‌شود و در ناحیه شکم و رحمش برش‌هایی زده می‌شود و در نهایت جنین از این طریق متولد می‌شود. برش‌های سزارین معمولا به‌طور افقی و موازی با ناحیه شرمگاهی زده می‌شوند. البته گاهی هم به تشخیص پزشک، برش به‌طور عمودی و از مجاورت ناف تا ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌شود.

عمل سزارین برخلاف زایمان طبیعی، درد و فشار زیادی را به مادر تحمیل نمی‌کند اما مدت نقاهت بالاتری دارد. برای همین، توجه به کارهای قبل از زایمان سزارین اهمیت ویژه‌ای دارد. با شروع درد، اول به پزشکتان زنگ بزنید و بعد در صورت تایید او به بیمارست، که از قبل برای زایمان هماهنگ کرده‌اید، مراجعه کنید.

از جمله دیگر مهم‌ترین اقدامات قبل از عمل سزارین عبارتند از:

 • ذهنتان را آرام کنید؛
 • شیو قبل از سزارین را فراموش نکنید (ناحیه ناف تا خط بیکینی)؛
 • از جمله کارهای خانه قبل از زایمان این است که حتما قبل از عمل دوش بگیرید؛
 • ناشتا بودن قبل از سزارین اهمیت بسیار زیادی دارد ( از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید، پر بودن معده باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ در طول زایمان می‌شود)؛
 • روزهای قبل از زایمان به‌اندازه کافی مایعات بنوشید؛
 • شب قبل از زایمان خواب و استراحت کافی داشته باشید؛
 • قبل از عمل ادرار و مدفوع خود را کاملا تخلیه کنید؛
 • روز قبل از عمل باید آزمایش خون و ادرار بدهید؛
 • حتما فهرست داروها و مکمل‌هایی که مصرف می کنید را به تیم پزشکی که مسئول عمل شما هستند، ارائه دهید؛
 • بهتر است قبل از سزارین از لاک و دیگر لوازم آرایشی مخصوص ناخن استفاده نکنید (متخصص بی‌هوشی اتاق عمل باید مرتب از طریق انگشت‌های دستتان شما را از نظر میزان ا،یژن خون بررسی کند)؛
 • اگر از زیورآلات استفاده می‌کنید، بهتر است قبل از عمل آنها را دربیاورید؛
 • سعی کنید شب قبل از سزارین خود را گرم نگه دارید؛
 • نباید قبل از سزارین آرایش کنید؛
 • محیط خانه را از قبل برای ورود نوزاد و راحتی دسترسیتان به او آماده کنید؛
 • شلوار نخی، چند عدد سوتین و لباس زیرمخصوص و پنبه‌ای و لباس‌های ، و راحت برای پوشیدن بعد از عمل آماده کنید.

“bring all your baby items closer to your bed and sofa so you can reach them wit،ut getting up”

“تمام وسایل کودک را در نزدیک تخت یا محل استراحت خود در منزل قرار دهید تا بتو،د بدون نیاز به بلند شدن، به آنها دسترسی داشته باشد.”

tommys

آزمایشات قبل از عمل سزارین

آزمایش خون و آزمایش ادرار از جمله تست‌هایی هستند که باید قبل از عمل سزارین آنها را انجام بدهید. این که چه آزمایش‌های خاص دیگری باید قبل از عمل سزارین انجام دهید، دیگر برعهده پزشک است. این دسته از آزمایش‌ها، معمولا خونی هستند و نوع گروه ‌خونی و سطح هموگلوبین (جزء اصلی گلبول‌های قرمز خون) را تعیین می‌کند.

مراقبت های پزشکی قبل از زایمان

قبل از زایمان چه بخوریم و چه نخوریم؟

قبل از زایمان چه طبیعی و چه سزارین، غذاهای سبک بخورید. با خوردن غذاهای سنگین و حجیم، هم به جنین فشار می‌آید و هم مادر تحت فشار قرار می‌گیرد.

برای تغذیه قبل از زایمان اگر پر، غذایی ندارید، غذاهای پروتنئنی هممچون ماست یون،، کره بادام‌زمینی، شیک پروتئینی، پنیر، غذاهای زودهضم همچون سوپ، میوه‌هایی مثل انگور، تمشک‌ها، طالبی و موز، منابع سریع انرژی‌بخش همچون عسل و آب نارگیل میل کنید.

همچنین مصرف مکمل‌های مخصوص دوران بارداری را فراموش نکنید هرچند که برای خوردن آنها، حتما باید با پزشک هماهنگ کنید.

در عوض از خوردن غذاهایی همچون فست فودها، غذاهای چرب، شیرینی و محصولات خوراکی و صنعتی، غذاهای حساسیت‌زا و انواع سس‌ها بپر،ید.

ج،‌ اطلاعات مهم قبل از زایمان

قبل از زایمان اطلاعات مختلف زیادی وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید؛ آرامش خود را حفظ کنید زیرا پزشک متخصص ،ن و زایمان هر آنچه لازم است به صورت عمومی و خاص نسبت به وضعیت خود و جنینتان را بد،د، به شما خواهد گفت. اگر در هفته‌های ابتدایی بارداری هستید و به دنبال متخصص هستید، می‌تو،د با استفاده از امکان ،ت دهی دکتر پلتفرم آنلاین دکتردکتر، لیست کاملی از بهترین متخصصصان ،ن و زایمان شهرتان را مشاهده کرده و ،ت خود را رزرو کنید.

اما برای بالا بردن اطلاعتتان از روند زایمان، خوب است که جداول زیر را هم مشاده کنید:

ج، علائم عمومی زایمان

در ج، زیر، مهم‌ترین علائم قطعی قبل از زایمان را آورده‌ایم:

پایین آمدن برآمدگی شکم و احساس سبک‌تر شدن
،وج ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم
پارگی کیسه آب انقباضات رحمی و اسهال

ج، زمان‌بندی زایمان

زمان‌بندی وضع حمل برای انواع مختلف زایمان را در ج، زیر آورده‌ایم:

نوع عمل زمان زایمان
زایمان طبیعی بعد از هفته 41 بارداری
سزارین بعد از هفته 39 بارداری
سزارین اورژانسی قبل از هفته 39 بارداری

مراقبت های زایمان

اقدام‌های قبل از زایمان طبیعی یا سزارین را جدی بگیرید

درد زایمان قبلا غافلگیر کننده بود، الان هم گاهی مادر را غافلگیر می‌کند اما با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی، دیگر می‌توان گفت که تقریبا زمان تولد نوزاد کاملا معلوم و مشخص است. برای همین، این که قبل از ماه‌های آ، بارداری از اقدامات مهم قبل از زایمان اطلاعات کافی داشته باشید، قطعا شرایط را برای شما راحت‌تر خواهد کرد و مراقبت‌های بعد از سزارین را راحت‌تر می‌کند. هر چند که مثل همیشه تاکید می‌کنیم که توصیه‌های پزشکی که تحت نظرش هستید، از هر چیز دیگری مهم‌تر است.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر تجربه خاصی دارید یا سوالی ذهنتان را درگیر کرده، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول اقدامات قبل از زایمان

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%B3%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%86/

Tuzla eve otele gelen bayan escort eskort. Top 10 motivational quotes for start.