انزال معکوس یا عقب‌گرد و خشک؛ بررسی اثر آن بر زندگی جنسی

برای تولیدمثل و لقاح، نیاز به حرکت اسپرم‌ها به سمت تخمک در رحم ،ن وجود دارد. با در کارنبودن انزال، ارگاسم در رابطه ، بی‌اثر می‌شود و بارداری شکل نمی‌گیرد.

انزال مع، یا عقب گرد و خشک چیست؟ چیزی درباره‌اش شنیده‌اید؟ زم، که اسپرم‌های ناشی از انزال از راه ، تناسلی از بدن خارج نمی‌شوند، چنین حالتی رخ می‌دهد. اسپرم‌ها به جای ،وج از بدن به مثانه ی،ی محل ذخیره ادرار بازمی‌گردند. زم، که ارگاسم در مردان رخ می‌دهد و انزال صورت می‌گیرد، مایع منی باید از مجرای ادرار و ، تناسلی خارج شود اما در انزال مع، که از انواع انزال خشک است، چنین چیزی رخ نمی‌دهد. برای درمان این وضعیت نیاز به مراجعه به متخصص اورولوژی در تهران و شهرهای دیگر کشور وجود دارد. در ادامه هم درباره آن بیشتر می‌خو،د.

انزال مع، چیست؟

البته باید خاطرنشان کنیم که نبود انزال در رابطه ، از عوارض این مشکل است و ،، که قصد بچه‌دارشدن دارند، با وجود چنین چیزی نمی‌توانند به فرزندآوری فکر کنند و نیاز به پیگیری و درمان دارند.

عوامل خطر در بروز این مشکل چیست؟

شرایطی مانند عمل مثانه یا پروستات با ریسک آسیب‌زدن به عضله مثانه و بروز عارضه انزال خشک روبه‌رو هستند. پیش از جراحی با پزشک خود درباره احتمال رخ‌دادن عوارض صحبت کنید.

زمان مراجعه به پزشک چه موقع است؟

در صورتی هم که مشکل انزال در اثر مصرف نوعی دارو بروز کرده باشد، قطع یا تغییر داروها در مدیریت وضعیت مفید خواهد بود. پس اگر بیمار هستید یا در وضعیت پزشکی خاصی قرار دارید و دارو مصرف می‌کنید، امکان دارد که داروی مصرفی روی ابتلا به انزال عقبی اثرگذار باشد. قطع داروها، شرایط را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند.

درمان خانگی

باید موضوعات زیر را هم با پزشک درمیان بگذارید:

 • چه مدت و با چه بسامدی ارگاسم خشک را تجربه کرده‌اید.
 • علائم قابل توجه دیگری برایتان رخ داده است.
 • تحت چه درمان‌هایی هستید و چه داروهایی مصرف می‌کنید.

عوارض انزال مع، چیست؟

منابع:

چه عوامل و وضعیت‌هایی به ،وان عامل خطر یا فاکتور ریسک دچارشدن به انزال عقب گرد شناخته می‌شوند:

 • ابتلا به دیابت
 • بیماری‌هایی نظیر ام‌اس و پارکینسون
 • آسیب‌دیدگی‌های نخاعی
 • جراحی پروستات یا مثانه
 • مصرف داروهای فشار خون، افسردگی و درمان بزرگی پروستات

درمان انزال عقب گرد چیست؟

با وجود سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر هم رسیدن به پزشکان درجه‌یک و حرفه‌ای کار دشواری نخواهد بود. اگر پرسش دیگری هم در خصوص انزال مع، در ذهن دارید، از ما بپرسید تا در رسیدن به پاسخ کمکتان کنیم.

ادرار در این حالت به شکل کدر و تیره درمی‌آید. یکی دیگر از نشانه‌های انزال رتروگراد هم ناباروری است. ی،ی زم، که برای بچه‌دارشدن تلاش می‌کنید و دچار این وضعیت هستید، موفق به بارور، تخمک و شکل‌دهی به لقاح نمی‌شوید.

دلایل انزال مع، چیست؟

گاهی‌اوقات، مصرف برخی از داروها یا ابتلا به بعضی از وضعیت‌های پزشکی و بیماری‌ها باعث بروز انزال رتروگراد می‌شود. در این مواقع، بهتر است که با پزشک معالج خود درباره روش‌های پیشگیری مشورت کنید.

باید بد،د که انزال مع، با درد همراه نیست یا عوارض چشمگیر و مشخصی ندارد. با وجود آن میتو،د نعوظ و ارگاسم را هم تجربه کنید. با این حال، رخ‌ندادن انزال در طول رابطه ، میتواند همراه با ایجاد استرس و اضطراب در ، باشد.

پزشکان متخصص در زمینه اورولوژی معمولاً با معاینه فیزیکی ناحیه تناسلی سعی می‌کنند که وضعیت را تشخیص بدهند. برای بررسی بیشتر هم موضوعات زیر را ارزیابی می‌کنند:

 • فقدان انزال در طول ارگاسم
 • ادرار تیره و کدر
 • ناباروری
اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%B9%DA%A9%D9%88%D8%B3-%D8%B9%D9%82%D8%A8-%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%AE%D8%B4%DA%A9/

اگر قصد فرزندآوری نداشته باشید، نیازی به درمان انزال عقب گرد وجود نخواهد داشت. این موضوع نه با درد همراه است و نه خطرناک به نظر می‌رسد. با این حال، اگر به دنبال درمان هستید، باید بد،د که روش‌هایی وجود دارد.

دارودرم،

با دچارشدن به انزال مع،، این ماهیچه دیگر منقبض نمی‌شود و بنابراین، مایع منی به مثانه می‌ریزد. البته این حالت روی لذتی که از ارگاسم برده می‌شود، اثری منفی نمی‌گذارد. باید بد،د که انزال عقب گرد یک بیماری نیست و مشکلی جدی هم به شمار نمی‌رود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

برای درمان و پیگیری انزال برگشتی یا همان مع، باید به پزشک مراجعه کنید؟ واقعیت این است که چنین مشکلی نه درد به همراه دارد و نه خطر. بنابراین، تنها در زم، که قصد بچه‌دارشدن در شما وجود دارد، نیاز به پیگیری هم پررنگ می‌شود.

انزال مع، یا رتروگراد (retrograde) که نوعی انزال خشک است، با بازگشت مایع منی و اسپرم پس از انزال به مثانه رخ می‌دهد. در واقع، به جای اینکه بعد از ارگاسم، اسپرم‌های تولیدی از ، تناسلی بیرون بیایند و خارج شوند، به بدن بازمی‌گردند و وارد ادرار می‌شوند.

مصرف برخی از داروها از جمله مواردی که در درمان بزرگی پروستات، فشار خون بالا و افسردگی کاربرد دارند، روی دچارشدن به این نوع انزال اثر دارد. مشکلات زیر هم می‌توانند به اعصاب بدن در ناحیه تناسلی آسیب بزنند و در نتیجه انزال مع، را به وجود بیاورند:

بسیاری از مشکلات انزال ریشه در دلایل رو، دارند اما درباره انزال عقب گرد همه‌چیز ناشی از مشکلاتی جسم، است. هرچیزی که روی عملکرد ماهیچه دهانه مثانه اثر بگذارد، عاملی محرک برای شکل‌گیری این وضعیت خواهد بود.

انزال برگشتی

انزال خشک دائمی است؟

 شما می‌تو،د با مصرف داروهایی به سفت‌شدن اسفنکتر یا همان ماهیچه‌ای کمک کنید که پیش‌تر گفته شد. این داروها شامل ایمی‌پرامین ( imipramine) ی،ی یک داروی ض،سردگی و آنتی‌هیستامین‌ها مانند ک،فنیرامین (chlorpheniramine) می‌شوند.

در مردان، هم ادرار و هم اسپرم‌ها از مجرای ادرار خارج می‌شوند. یک ماهیچه یا اسنفکتر (sphincter) در نزدیکی مثانه قرار دارد که به نگه‌داشتن ادرار تا زمان تخلیه آن کمک می‌کند. در واقع، ماهیچه نمی‌گذارد که ادرار تخلیه شود و در کنترل آن نقش دارد.

انزال مع،

علائم و نشانه‌های انزال عقب‌گرد چیست؟

در صورتی که چنین عارضه‌ای در نتیجه آسیب‌دیدن اعصاب یا عضلات رخ بدهد، به احتمال زیاد دائمی خواهد بود. برای پیگیری وضعیت مذکور باید به متخصصان اورولوژی مراجعه کنید.

با انقباض ماهیچه‌های کف لگن در تمرینات کگل (Kegel exercise) می‌تو،د به درمان انزال مع، کمک کنید. این تمرینات ورزشی را در خانه انجام بدهید و یادتان باشد که گاهی می‌توانند در درمان انزال عقبی مفید واقع شوند و نه همیشه.

پیشگیری از انزال رتروگراد ممکن است؟

healthline.com

این مشکل می‌تواند عاملی در ناباروری مردان باشد. زم، که رابطه‌ای ، به قصد فرزندآوری انجام می‌شود، نیاز به ترشح منی و اسپرم وجود دارد. در انزال مع، چنین چیزی رخ نمی‌دهد.

اصلی‌ترین نشانه این نوع از انزال همان ترشح‌نشدن مایع منی بعد از ارگاسم است. گاهی هم ترشحات بسیار اندکی از نوک ، تناسلی خارج می‌شود. از آنجا که مایع منی با ادرار مخلوط می‌شود، بعد از ، متوجه تغییر وضعیت ادرارتان می‌شوید.

mayoclinic.org

یکی از علل ناباروری مردان همین انزال خشک یا مع، است. اگر قصد بچه‌دارشدن دارید، باید حتماً این مشکل را پیگیری و در صورت امکان، درمان کنید.

اینکه انزال رو به عقب دائمی است یا به طور کلی چقدر طول می‌کشد، وابسته به علت و دلیل بروز آن است. اگر این مشکل در نتیجه مصرف دارویی خاص باشد، با قطع یا تعویض آن، وضعیت به حالت عادی بازخواهد گشت.

در طول ارگاسم، همین ماهیچه منقبض می‌شود تا نگذارد که مایع منی وارد مثانه شود. در نتیجه مایع منی از راه مجرای ادرار به سمت نوک ، تناسلی روانه می‌شود و از بدن بیرون می‌آید.

البته مراجعه به پزشک خالی از لطف نیست و با پیگیری متوجه علت این موضوع می‌شوید. ضمن اینکه نرسیدن به انزال معمولی می‌تواند تا حد زیادی تجربه‌تان از برقراری رابطه ، را مخدوش کند.

انزال خشک وناباروری چه رابطه‌ای دارند؟

اگر مدام با مشکل انزال خشک روبه‌رو هستید و بعد از رسیدن به ارگاسم، ،وج مایع منی از ، را تجربه نمی‌کنید، باید به پزشک مراجعه داشته باشید. هرچند که انزال مع، خطرناک نیست اما نیاز به پیگیری برای تشخیص ریشه مشکل دارد.

جراحی برای درمان سرطان پروستات هم می‌تواند باعث آسیب‌دیدن اعصاب پروستات، وزیکول‌های منی و مثانه شود. شایع‌ترین عامل انزال عقب گرد هم جراحی مثانه و پروستات است.

تشخیص انزال خشک چگونه است؟