انواع اختلال فوبیا و راه‌های درمان آن

در یک فوبیا، بخش‌هایی از مغز که با ترس و استرس مرتبط هستند، به صورت مداوم وقایع ترسناک پیش آمده را یاد آوری خواهند کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که فوبیا اغلب به آمیگدال که پشت غده هیپوفیز قرار دارد مرتبط است. آمیگدال ترشح هورمون جنگ و گریز را تحریک می‌کند. در این شرایط مغز و بدن برای مق، با حالت استرس آماده می‌شوند.

راه‌های درمان فوبیا

گاهی پیش آمده که در شرایطی که برای دیگران عادی است، بترسید و از بودن در آن موقعیت حذر کنید؟ شاید تعریف ساده فوبیا همین باشد. فوبیا یکی از حالات اختلال اضطراب است که شخص را درست سر بزنگاه گرفتار می‌کند و با سلاح ترس، به سراغش می‌آید؛ حالتی که حالا خیلی از ما گرفتارش شده‌ایم. زم، که فردی فوبیا داشته باشد، زندگی خود را طوری پایه ریزی می‌کند که به نوعی از موقعیت‌هایی که خطرناک می‌پندارد، دور باشد. خطری که فرد احساس می‌کند بسیار بالاتر از خطری است که منبع خطر تولید می‌کند.

منبع:

انواع فوبیا/ انواع رایج و غیر رایج

دارو 

این روی درم، به افراد مبتلا به فوبیا کمک می‌کند تا پاسخ خود به منبع فوبیا را تغییر دهند. این افراد کم کم در معرض منبع ترس خود قرار می‌گیرند. برای مثال برای افراد مبتلا به ترس از پرواز ممکن است کارهای زیر انجام شود:

 • در ابتدا به پرواز فکر کنند
 • روان درمانگر به این افراد تصویری از هواپیما را نشان خواهد داد
 • فرد به فرودگاه برده خواهد شد
 • فرد در کابین آموزشی پرواز قرار خواهد گرفت
 • در نهایت فرد در پرواز واقعی قرار می‌گیرد.

درمان رفتاری- شناختی (Cognitive behavi، therapy) 

علائم فوبیا

انواع فوبیا 

این مواد به کاهش علائم فیزیکی اضطراب که در فوبیا هم دیده می‌شوند، کمک می‌کنند. عوارض جانبی این داروها، شامل ناراحتی معده، خستگی و سردی انگشتان است.

داروهای ضد افسردگی

فوبیا تا حدود بسیار زیادی قابل درمان است و افرادی که با آن‌ها درگیر هستند تا حدود زیادی به مشکل خود آگاه هستند. همین موضوع کمک می‌کند تا تشخیص بهتر انجام شود.  صحبت ، با یک روانشناس یا روانپزشک اولین قدم برای درمان فوبیایی است که پیش از این تشخیص داده شده است.

بنزودیازپین (Benzodiazepines) مثالی از مسکن‌هایی است که برای درمان فوبیا تجویز می‌شود. این دارو ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند. افرادی با سابقه اعتیاد به الکل نباید از این داروها مصرف کنند.

با این همه چندین نوع فوبیا توسط انجمن روانپزشکی آمریکا شناسایی شده است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

فوبیا خاص

اگر فوبیا باعث ایجاد مشکلات شدید نشده باشد، دوری ، از منبع ترس به کنترل آن کمک خواهد کرد. بسیاری از افراد مبتلا به نوع خاصی از فوبیا به دنبال درمان نیستند با وجود اینکه این ترس‌ها معمولاً قبل کنترل هستند. دوری از ، از عوامل تحریک کننده‌ی برخی از فوبیاها ممکن نیست، این موضوع به خصوص در مورد فوبیا پیچیده صادق است. در این موارد، صحبت ، با متخصص بهداشت رو، اولین قدم برای بهبودی خواهد بود

 نوعی ترس شدید، غیر طبیعی نسبت به یک عامل محرک. فوبیاهای خاص تخت ،وان فوبیاهای ساده شناخته می‌شوند و به دلایل خاصی رخ می‌دهند که ممکن است در زندگی روزمره ما همیشه رخ ندهند. ترس از مار از آن جمله است که زندگی روزمره‌ی ما را به یک شیوه مشخص تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

فوبیا اجتماعی

گاهی فوبیا دلیل خاصی ندارد اما گاهی تغییرات اجتماعی، لیست احتمالی فوبیاها را تغییر خواهد داد. برای مثال نوموفوبیا (nomop،bia) ترس بودن بدون گوشی موبایل یا کامپیوتر است. در واقع این نوع فوبیا نوعی ترس پاتولوژیک دور بودن از تکنولوژی است.

علت فوبیا

برخی از مناطق خاص مغز وقایع خطرناک و یا مرگبار را ذخیره و یاد آوری می‌کنند. اگر شخص بعدها در زندگی با شرایط و رویداد مشابهی روبه‌رو شود، این بخش‌های مغز آن واقعه استرس‌آور را دوباره و بیش از چند بار به شخص یاد آوری خواهند کرد و همین باعث می‌شود که بدن همان واکنش را دوباره تجربه کند.

همچنین این نوع از فوبیا می‌تواند بازتابی از عادت‌های اولیه انس، و بازمانده‌‌ی زمان‌هایی باشد که انسان مدت‌های بیش‌تری را در فضاهای باز به سر می‌برد و به نسبت جهان امروز در معرض تهدیدات و خطرات بیشتری قرار داشت.

مغز در زمان فوبیا چگونه عمل می‌کند؟

شایع‌ترین انواع فوبیا در ایالات متحده‌ی آمریکا عبارتند از:

 • تنگنا هراسی یا ک،تروفوبیا (Claustrop،bia)؛ ترس بودن در فضاهای سرپوشیده و کوچک
 • فوبیا پرواز (Aero p،bia)؛ ترس از پرواز با هواپیماها
 • ،کبوت هراسی (Arachnop،bia)؛ ترس از ،کبوت
 • فوبیا رانندگی (Driving p،bia)؛ ترس از رانندگی 
 • فوبیا استفراغ (Emetop،bia)؛ ترس از استفراغ
 • فوبیا خونریزی (Erythrop،bia)؛ ترس از خونریزی
 • خودبیمارانگاری یا هیپوکندریا (Hypoc،ndria)؛ ترس از بیمار شدن
 • آب هراسی (Aquap،bia)؛ ترس از آب
 • ارتفاع هراسی (Acrop،bia)؛ ترس از ارتفاع
 • فوبیا خون؛ جراحت و تزریق
 • فوبیا پله برقی (Escalap،bia) 
 • فوبیا تونل (Tunnel p،bia) 
 • حیوان هراسی (Zoop،bia) 
اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/p،bia/

داروهای زیر برای درمان فوبیا موثر هستند:

مسدودکننده‌های بتا

medicalnewstoday

در انتها اگر سوالی در این رابطه دارید، می‌تو،د از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

فوبیا (p،bia) نوعی اختلال اضطرابی است که باعث می‌شود شخص در هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص، هنگام برخورد با موجودات زنده و یا اشیا به راحتی تحریک شده و نوعی ترس فزاینده را تجربه کند.

فرد هنگام مواجه با چیزی که منجر به فوبیای او می‌شود، اضطراب شدید و احساس وحشت فزآینده‌ای را تجربه خواهد کرد. اثرات فیزیکی این احساسات شامل:

 • تعریق زیاد
 • تنفس غیر طبیعی
 • ضربان قلب بالا
 • ،زش
 • تب و ،ز
 • احساس خفگی
 • درد سینه و احساس گرفتگی در سینه
 • حس پرواز پروانه ها در شکم (حسی جسمی در انسان است که حس شلوغی در معده است و ناشی از افت جریان خون به این عضو می‌باشد. این اتفاق نتیجه ترشح آدرنالین در یک پاسخ جنگ یا گریز است، که به افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌انجامد و در نتیجه باعث ارسال شدن خون بیشتر به ماهیچه‌ها می‌شود) 
 • احساس سوزن سوزن شدن دست و پا
 • خشکی دهان
 • گیجی و توهم
 • تهوع
 • سرگیجه
 • سردرد

اضطراب اجتماعی و برزن هراسی تحت ،وان فوبیاهای پیچیده دسته بندی می‌شوند و عوامل محرک آن‌ها کم‌تر قابل شناسایی هستند. افراد مبتلا به این نوع فوبیاها به سختی می‌توانند از عوامل محرک همچون ،وج از خانه و بودن در محیط‌های شلوغ دوری کنند.

اما دقیقا فوبیا یا هراس‌زدگی چیست و چرا به وجود می‌آید؟ انواع مختلف فوبیا چیست و چه نام دارد؟ علت به وجود آمدن فوبیا و درمان آن چیست؟ در این مقاله از مجله دکتردکتر به این سوالت پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید. 

فوبیا چیست؟

برای اینکه مشخص شود که چرا فرد به آگورا فوبیا یا اضطراب اجتماعی دچار می‌شود، باید تحقیقات بیشتری انجام شود. پژوهشگران در حال حاضر معتقدند که فوبیا پیچیده نتیجه‌ی ،یبی از تجربیات رخ داده در زندگی، شیمی مغز و ژنتیک است.

مصرف داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک (tricyclic antidepressant (TCA))، همچون کلومی‌پرامین (clomipramine)، به بهبود علائم فوبیا کمک خواهد کرد. عوارض جانبی اولیه شامل بی خوابی، تاری دید، یبوست، مشکلات دفع ادرار، ضربان قلب نامنظم، خشکی دهان و ،زش دست است.

مسکن‌ها (Tranquilizers) 

فوبیاهایی که در طی دوران کودکی ایجاد می‌شوند هم نتیجه‌ی مشاهده‌ی فوبیا و ترس دیگر اعضای خانواده هستند. کودکی که مادرش ،کبوت هراسی دارد، بیش‌تر از سایر کودکان در معرض ابتلا به همان نوع از فوبیا قرار دارد.

فوبیا پیچیده

زم، که شخص شروع به دوری ، از منشأ ترس خود می‌کند، فوبیا قابل تشخیص می‌شود‌. این حالت بسیار شدیدتر از واکنش ترش معمول است‌. افراد مبتلا به فوبیا یک نیاز مقاومت ناپذیر برای پر، از عوامل محرک اضطراب خود دارند.

فوبیا پیچیده

در سال ۲۰۲۰ سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد این دارو هشدار داد. مصرف این داروها منجر به وابستگی فیزیکی شده و ، آن حتی ممکن است فرد را با خطر مرگ رو به رو کند. ،یب این دارو با الکل، مواد مخدر و دیگر ،یبات مشابه منجر به مرگ خواهد شد. بنابراین اجرای دقیق گفته‌های پزشک در هنگام مصرف این دارو بسیار حائز اهمیت است.

رفتار درم،

پزشک، روان‌درمانگر یا روانشناس به فرد کمک می‌کند تا منبع فوبیا خود را شناخته و به آن واکنش من، را بدهد. این کار باعث می‌شود که فرد بهتر با شرایط کنار بیاید. برای مثال، این روش درم، به فرد یاد می‌دهد که برای کنترل احساسات و افکار خود با فوبیا رو به رو شود.

احساس اضطراب حتی با فکر ، به جسمی که باعث فوبیا می‌شود هم ایجاد می‌شود. در کودکان کم سن و سال‌تر، والدین متوجه گریه کودکان و یا قایم شدن آن‌ها پشت پاهای والدین در هنگام مواجه با جسم مورد نظر خواهند شد.

فرد مبتلا به فوبیا علائم و نشانه‌های زیر را تجربه می‌کند. این علائم در میان بسیاری از انواع فوبیا مش، هستند:

 • احساس اضطراب غیر قابل کنترل در مواجه با منبع ترس
 • احساس دوری ، از منبع ترس به هر قیمتی
 • ناتو، از عملکرد صحیح در هنگام مواجه با عوامل تحریک کننده
 • آگاه بودن به اینکه ترس غیر معمول و اغراق شده بوده و ،یبی از ناتو، کنترل احساسات است.

برای درمان فوبیا به این روش شیوه‌های مختلفی وجود دارد:

حساسیت زدایی (Desensitization) یا درمان از راه مواجهه (exposure therapy) 

در این نوع فوبیا سلامتی شخص به طور خاص تحت تاثیر قرار می گیرد. برای مثال، افرادی که آگورافوبیا را تجربه می‌کنند، ممکن است گروه دیگری کرونای مرتبط را هم تجربه کنند. این فوبیا‌ها شامل مونو فوبیا یا ترس از تنها ماندن، یا ک،تروفوبیا یا ترس گیر ، در فضاهای بسته باشد. در موارد شدیدتر افراد مبتلا به آگورافوبیا به ندرت خانه‌های خود را ، می‌کنند.

علائم فیزیکی و جسم، فوبیا چیست؟

 در این نوع اختلال فرد تصور می‌کند که در محیط‌های اجتماعی مدام در معرض تحقیر و قضاوت دیگران قرار دارد. افراد مبتلا به این اختلال در جمع‌های شلوغ دچار ترس فزاینده ای می‌شوند و این مسئله با خجالتی بودن بسیار متفاوت است.

آگورافوبیا

دلیل فوبیا

این نوع از فوبیا معمولاً قبل از سن ۴ تا ۸ سالگی ایجاد می‌شود و در برخی از موارد نتیجه‌ی یک تجربه‌ی منجر به آسیب است. برای مثال تنگنا هراسی می‌تواند با گذشت زمان پیشرفت کند و محصول یک تجربه‌ی ناخوشایند بودن در فضاهای سرپوشیده و تنگ در دوران کودکی باشد.

از نظر بسیاری فوبیا نوعی ترس اغراق شده و غیر منطقی است. واژه‌ی فوبیا معمولاً به ترس ناشی از یک عامل تحریک کننده اطلاق می‌شود. هراس زدگی نوعی اختلال رو، قابل تشخیص توسط روان درمانگر است. شخص در هنگام مواجه با منبع فوبیا نوعی ناراحتی فزاینده را تجربه می‌کند. همین مسئله از اینکه فرد به صورت طبیعی عمل کند جلوگیری کرده و برخی اوقات منجر به وحشت زدگی یا حمله پ،ک (panic attacks.) خواهد شد. در ایالات متحده‌ی آمریکا، تقریباً ۱۹ میلیون نفر به فوبیا دچار هستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

آگورافوبیا (Agorap،bia) یا برزن هراسی (بازار هراسی) ترس از موقعیت‌هایی است که فرار از آنها برای شخصی که دچار ترس و وحشت شده است و البته برای او بسیار سخت و دشوار است. برای مثال در این حالت بودن در آسانسور و یا در محیط خارج از خانه برای فرد بسیار سخت و دشوار است. این عارضه با ترس بودن در فضاهای باز اشتباه گرفته می‌شود، اما معمولاً در محیط‌های کوچکی همچون آسانسور و یا وسایل حمل و نقل عمومی رخ می‌دهد. افراد مبتلا به این اختلال بیش‌تر از سایرین احتمال دارد که حمله پ،ک یا وحشت زدگی را تجربه کنند.

پزشک، روانشناس یا روانپزشک ممکن است رفتار درم،، دارو و یا ،یبی از این دو را انجام دهند. هدف از درمان کم ، ترس و اضطراب و کمک به افراد برای کنترل واکنش به عوامل ایجاد کننده‌ی فوبیا است.

فوبیا هراسی پیچیده با الگوریتمی پویاست، گاهی نمی‌توان زمان‌بندی خاصی برای وقوعش متصور شد. البته همانطور که گفتیم، درمان دارد و حل شدنی است. تردید دارید؟ با دریافت ،ت دکتر برای وقت مشاوره از پلتفرم دکتردکتر شک خود را به یقین تبدیل کنید.

اگر این داروها موثر نباشند، پزشک بازدارنده‌های مونوآمین ا،یداز (monoamine oxidase inhibitor (MAOI)) را برای درمان اضطراب اجتماعی تجویز خواهد کرد. افرادی که این نوع از دارو را مصرف می‌کنند، مجبور به پر، از مصرف گروهی از غذاها هستند. عوارض جانبی شامل سرگیجه، ناراحتی معده، بی قراری، سردرد و بی‌خوابی خواهد بود.

شروع فوبیا بعد از ۳۰ سالگی چندان رایج نیست و در بسیاری از موارد فوبیا در طی دوران کودکی، سال‌های نوجو، و یا اوایل بزرگسالی آغاز می‌شود. انواع فوبیا به دلیل یک تجربه استرس آور، رویدادی ترسناک و یا به علت داشتن پدر و مادری مبتلا به فوبیا که کودک از آن‌ها یاد می‌گیرد، رخ می‌دهد.

فوبیا خاص

بسیاری از فوبیاها با درمان من، قابل درمان هستند. یک درمان واحد که برای همه افراد مبتلا به فوبیا موثر باشد، وجود ندارد. هر درمان باید به شیوه‌ی موثری برای هر فرد تنظیم شود تا موثر باشد.

فوبیاهای عجیب

فوبیا قرارگرفتن در موقعیتی پیچیده است که با تسلط و درمان بهتر می‌شود!

بازدارنده‌های جذب سروتونین (Serotonin reuptake inhibitors) معمولاً برای افرادی که به فوبیا مبتلا هستند تجویز می‌کنند. این داروها روی سطح سروتونین مغز اثر گذاشته و در نهایت باعث خلق و خو و رفتار بهتر می‌شوند. در ابتدا این داروها باعث حالت تهوع، مشکلات خواب و سردرد می‌شوند.