انواع بیماری های قلبی

هیچ ، قادر به کنترل ژنتیک، مشکلات وارثتی و بالا رفتن سن نیست؛ بنابراین منطقی‌ترین راه داشتن عادات و سبک زندگی من، است. برای سالم نگه‌داشتن بافت و جزئیات قلب، همچنین کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی توصیه می‌کنیم که ورزش، فعالیت بدنی کافی، استفاده از خوراک‌های سالم، مصرف میوه و سبزیجات تازه، مدیریت استرس، کنترل کلسترول، تنظیم قند خون و فشارخون را در برنامه روزانه خود جای دهید.

علائم کلی بیماری‌های قلبی

همان‌طور که از نام این بیماری پیداست، برخی بیماری‌ها و اختلال‌ها از طریق ژنتیک به افراد مختلف در یک خانواده انتقال پیدا می‌کند. برخی از بیماری‌های قلبی خانوادگی یا ژنتیکی هستند که می‌توانند فرد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهند و عاملی تهدیدکننده برای سلامتی او باشند. بارزترین نشانه وجود این بیماری، مرگ ناگه، یکی از اعضای خانواده بر اثر بیماری قلبی است. در صورتی که شخص هیچ گونه علائم یا مشکلی قلبی در طول حیات خود نداشته است. وجود چند بیمار قلبی در یک خانواده هم می‌تواند صحت بیماری‌های قلبی ژنتیکی در آن خانواده را تا حد زیادی تأیید کند. دقت داشته باشید که این نوع بیماری قلبی با بیماری‌های مادرزادی قلبی متفاوت است، اگرچه برخی از بیماری‌های مادرزادی نیز ریشه وارثتی دارند. پزشکان بر این باورند در صورت داشتن سابقه بیماری‌های قلبی ارثی در خانواده، سعی کنید هر چند وقت یک‌بار معاینات دوره‌ای را توسط پزشک قلب و عروق انجام دهید.

بیماری‌های قلبی با چربی

اگر تغییرات سبک زندگی به‌تنهایی مؤثر واقع نشود، ممکن است برای کنترل علائم بیماری قلبی و جلوگیری از عوارض آن، پزشک بسته به نوع بیماری قلبی برای شما دارو تجویز کند.

3. جراحی یا سایر روش‌های درم،

بیماری روماتیسم قلبی، اختلالی است که در آن دریچه‌های قلب فرد مبتلا، دچار مشکل شده است. این بیماری بر اثر تب روماتیسمی شدید ایجاد می‌شود که عامل آن عفونت استرپتوکوک درمان نشده است. روماتیسم قلبی در واقع بر اثر یک پاسخ التهابی سیستم ایمنی در بدن به وجود می‌آید که تأثیر دائمی بر دریچه‌های قلب می‌گذارد. در این بیماری دریچه‌های قلب ممکن است ملتهب شده و به مرور زمان زخمی شوند. این مشکل می‌تواند منجر به باریک شدن یا نشتی دریچه قلب شود و عملکرد طبیعی قلب را سخت‌تر کند. البته بیماری روماتیسم قلبی به یک‌باره ایجاد نخواهد شد؛ اما در صورت کنترل ن، آن، نارسایی قلبی بروز پیدا می‌کند. تب روماتیسمی در هر سنی رخ می‌دهد، اما معمولاً در کودکان ۵ تا ۱۵ساله شایع‌تر است.

قلب شما اندازه مشت شماست و درست در مرکز سیستم خون‌رس، بدنتان قرار گرفته است و وظیفه پمپاژ خون را برعهده دارد. این اندام متشکل از چندین لایه بافت، سر،گ، سیاهرگ و مویرگ است که هر کدام از آنها نقش اساسی را در بدن ایفا می‌کنند. زم، که قلب دچار اختلال یا نقصی در مسیر انجام وظایف خود شود، می‌توان گفت که قلب ما بیمار شده است. بیماری قلبی طیفی از شرایطی را توصیف می‌کند که بر عملکرد قلب تأثیر می‌گذارد. این شرایط متأثر از برخی عادات اشتباه، نقص‌های مادرزادی یا مسائل ژنتیکی است.

انواع بیماری‌ های قلبی

ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی

بسیاری از شرایط و رفتارهایی که افراد را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می‌دهد در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شوند. چاقی، دیابت، عدم تحرک، نداشتن فعالیت‌های ورزشی، سیگار، مصرف الکل، تغذیه نامن،، فشارخون و کلسترول بالا، رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع و استرس از جمله عوامل هستند که بیماری قلبی در جوانان را ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد از سن ۱۸ تا ۴۴ سالگی در دوران جو، مستعد بیماری‌های قلبی زیر هستند:

 • بیماری‌های مادرزادی
 • نقص دیواره بین بطنی
 • برگشت غیرعادی سیاهرگ و،
 • تنگی دیواره آئورت
 • جابه‌جایی عروق بزرگ
 • پرفشاری ریوی

بیماری‌های قلبی در ،ن

برای بررسی علائم، داشتن یک دستگاه پالس ا،ی‌متر برای بررسی ضربان قلب مهم است. برای ،ید دستگاه پالس‌ا،یمتر، روی لینک زیر بزنید:

چه افرادی بیشتر مستعد بیماری‌های قلبی هستند؟

اگر پزشک شما پس از معاینه و بررسی تست‌های موجود به این نتیجه برسد که شما به بیماری قلبی مبتلا هستید، راه‌های مختلفی را بسته به نوع بیماری، شدت و پیشرفت آن شروع به تجویز روش درم، یا دارو خواهد کرد. موارد زیر مولفه‌های تشخیصی هستند که متخصصان قلب به‌وسیله آن بیماری شما را تأیید می‌کنند، مانند:

 1. آزمایشات خون
 2. تصویربرداری به کمک اشعه ای، از قفسه سینه
 3. الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)
 4. م،تورینگ هولتر
 5. اکوکاردیوگرافی
 6. تست ورزش یا تست استرس
 7. کاتتریزاسیون قلبی
 8. سی تی اسکن قلب
 9. اسکن قلب

نحوه درمان بیماری‌های قلبی

بسیاری از بیماری‌های قلبی در دوران بارداری رخ می‌دهند. مادران باردار ممکن است قبل از اقدام به بارداری دچار برخی از این اختلالات قلبی مانند مشکل‌های مادرزادی باشند. البته امکان بروز برخی بیماری‌های قلبی در دوران بارداری نیز وجود دارد که تغییرات پیچیده هورمونی و فیزیولوژی بارداری عامل بروز آن‌ها هستند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D9%84%D8%A8%DB%8C/

برای درمان بیماری‌های قلبی باید سه مؤلفه رفتار، دارو و روش‌های درم، را در کنار روش‌های خانگی در نظر گرفت:

1. تغذیه سالم

برخی از افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است به عمل جراحی، پیوند قلب، آنژیوگرافی یا سایر روش‌های درم، نیاز داشته باشند. روش درمان بسته به نوع بیماری و شدت آسیب‌دیدگی قلب، تحت‌نظر و تشخیص متخصص یا جراح قلب و عروق انتخاب می‌شود.

4. شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

اگر عمل پمپاژ قلب به‌اندازه کافی کارآمد و مؤثر نباشد، ماهیچه قلب شما نمی‌تواند نیاز بدن را به خون و ا،یژن برآورده کند. به همین دلیل علائم مختلفی مانند خستگی و تنگی نفس را از خود نشان می‌دهد. این مشکل را نارسایی قلبی می‌گویند. زیرا قلب شخص، در انجام فعالیت خود کاملاً موفق نیست. اگر به دانستن چندوچون این بیماری علاقه‌مند هستید توصیه می‌کنیم مقاله نارسایی قلبی؛ شناخت علت و درمان این عارضه مهم است را  مطالعه کنید.

5. حمله قلبی

تپش قلب همیشه عاملی نگران‌کننده نیست؛ اما اگر تپش قلب با سرگیجه، تنگی نفس و درد قفسه سینه همراه باشد امری خطرناک است. یکی از علائم مهم در بسیاری از بیماری‌های قلبی مانند آریتمی قلب، تپش نامنظم قلب است. بیماری‌های قلبی که مرتبط با تپش قلب هستند شامل نمونه‌های زیر است:

 • آریتمی (ریتم غیرطبیعی قلب)
 • کاردیومیوپاتی
 • بیماری‌های مادرزادی قلب
 • حمله قلبی
 • نارسایی قلبی
 • بیماری‌های مرتبط با دریچه قلب

کدام یک از بیماری‌های قلبی ناشی از استرس است؟

وجود اختلال و عملکرد ناکافی بافت و عروق قلب باعث بروز بیماری‌های قلبی می‌شود که برخی از این بیماری‌ها شایع‌تر و برخی دیگر نادر هستند. در ادامه تعدادی از این بیماری‌ها از نظر دکتر قلب و عروق و متخصصان این حوزه را بررسی خواهیم کرد:

1. بیماری عروق کرونر قلبی

بسیاری از افراد در سراسر جهان علائم خفیف تا شدیدی از بیماری‌های قلبی را با خود به همراه دارند که در صورت تغییر در عادات نادرست و سبک زندگی اشتباه می‌توانند این بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی کنترل کنند. در این مقاله از مجله دکتر دکتر علائم، عوارض، علل، نحوه درمان و پیشگیری بیماری‌های شایع قلبی را با هم بررسی کردیم.

در انتها اگر سوالی دارید، از مشاور دکتردکتر بپرسید.

حمله قلبی

7. ، شدن قلب (کاردیومیوپاتی اتساعی)

گرفتگی عروق کرونر، افتادگی دریچه، نارسایی قلب یا تپش قلب نمونه‌ای از بیماری‌های شایع این اندام است. در مقاله پیش رو از مجله دکتر دکتر سعی داریم تا عوامل بیماری‌زا، راه‌های پیشگیری، انواع بیماری، راه‌های درمان و هر آنچه که برای سلامت قلب شما نیاز است را در اختیارتان قرار دهیم. اگر پس از مطالعه این مقاله، علائم یا نشانه‌هایی را که مرتبط با بیماری‌های قلبی در خود احساس کردید، در اولین فرصت با متخصص قلب و عروق یا جراح قلب و عروق ارتباط بگیرید.

چه عواملی باعث انواع بیماری‌ های قلبی می‌شود؟

بیماری قلبی را می‌توان با ایجاد تغییرات خاصی در سبک زندگی بهبود بخشید یا حتی از آن پیشگیری کرد که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها خواهیم پرداخت.

چطور از بیماری‌های قلبی پیشگیری کنیم؟

یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر زودرس در ،ن اختلالات قلبی است. نارسایی قلبی، آریتمی قلبی و بیماری عروق کرونر قلبی سه نمونه از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی در ،ن است. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۲۱ در ایالات متحده انجام شد، محققان دریافتند که حدود ۵۰ درصد از خانم‌هایی که سابقه بیماری قلبی داشته‌اند، بر اثر بیماری‌های مانند موارد زیر از دنیا رفته‌اند:

 • آنوریسم آئورت
 • فیبری،یون دهلیزی
 • کاردیومیوپاتی
 • بیماری‌های قلبی و اختلالات سلامت روان
 • نارسایی قلبی
 • فشارخون بالا
 • سندرم مارفان
 • بیماری شری، محیطی (PAD)

بیماری‌های قلبی در بارداری

یکی از شایع‌ترین بیماری قلبی که در سراسر جهان  به چشم می‌خورد؛ بیماری عروق کرونر قلبی است. در این اختلال رگ‌های قلب بر اثر رسوب باریک یا بسته می‌شود. بروز این اختلال موجب حمله قلبی یا آنژین خواهد شد که عموماً متخصصان قلب با تجویز دارو و آنژیوگرافی سعی در رفع این مشکل دارند.

2. نقص مادرزادی قلب

به غیر از موارد ژنتیکی و وارثتی هر فردی می‌تواند با رعایت و توجه به برخی ویژگی‌های محیطی و اکتسابی کنترل بیماری‌های قلبی را به سادگی انجام دهد. مانند:

 • یک رژیم غذایی سالم برای خود طراحی کنید.
 • دخ،ات، سیگار، الکل و مواد مخدر را کنار بگذارید.
 • مصرف غذاهای سالم مانند میوه سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی را افزایش دهید.
 • مصرف قند، نمک، چربی‌های اشباع شده و غذاهای ناسالم را محدود کنید.
 • فشارخون را کنترل کنید. اگر ۱۸ سال و بالاتر دارید، حداقل هر 2 سال یک‌بار فشارخون خود را چک کنید. اگر سابقه بیماری قلبی در خود یا خانواده‌تان وجود دارد و شما بالای ۴۰ سال سن دارید، ممکن است به معاینات دوره‌ای نیاز داشته باشید.
 • آزمایش کلسترول بدهید. زم، که از سن ۲۰ سالگی عبور کردید از پزشک عمومی بخواهید که هر ۳ یا ۴ سال یک‌بار آزمایش کلسترول پایه برایتان بنویسد. برای تعیین وقت مشاوره می‌تو،د به سامانه ،ت‌دهی دکتر دکتر مراجعه کنید.
 • دیابت را مدیریت کنید. اگر دیابت دارید، کنترل دقیق قند خون می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.
 • ورزش کنید. فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند تا وزن سالمی داشته باشید و آن را حفظ کنید. ورزش منظم به کنترل دیابت، کلسترول بالا و فشارخون کمک می‌کند و عوامل خطر برای بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.
 • وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
 • استرس را مدیریت کنید. راه‌هایی برای کمک به کاهش استرس عاطفی پیدا کنید. ورزش بیشتر، تمرین تمرکز حواس و ارتباط با دیگران برخی از راه‌های کاهش و مدیریت استرس هستند.
 • بهداشت را خوب رعایت کنید. به طور مرتب دست‌های خود را بشویید و برای حفظ سلامت خود مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • عادات خواب خوب را تمرین کنید. خواب ضعیف ممکن است خطر بیماری قلبی و سایر بیماری‌های مزمن را افزایش دهد. بزرگسالان باید روزانه ۷ تا ۹ ساعت بخوابند.

بیماری‌های قلبی ارثی

درمان بیماری قلبی به علت و نوع آسیب قلبی بستگی دارد. عادات و سبک زندگی سالم مانند خوردن غذاهای کم‌چرب و کم‌نمک، ورزش منظم، خواب کافی، دوری از الکل، سیگار و دخ،ات و چکاپ منظم بخش مهمی از درمان است.

2. داروها

آترو،روز ضخیم شدن یا سخت شدن شریان‌های قلب بر اثر تجمع پلاک (رسوب چربی) در پوشش داخلی یک یا چند شریان ایجاد می‌شود. پلاک از رسوبات مواد چرب، کلسترول، مواد زائد سلولی، کلسیم و فیبرین تشکیل شده است. با انباشته شدن پلاک در رگ‌ها، دیواره‌های سر،گ ضخیم و سفت می‌شوند. ضخیم شدن سر،گ‌ها باعث کاهش جریان خون و ا،یژن‌رس، به اندام‌ها به‌ویژه اندام‌های حیاتی بدن خواهد شد. آترو،روز یک بیماری آهسته و پیش‌رونده است که ممکن است از دوران کودکی شروع و رفته‌رفته پیشرفت کند.

12. عفونت قلبی

کاردیومیوپاتی ، شده (DCM) یا ، شدن قلب وضعیتی است که در آن بطن چپ که محفظه پمپاژ اصلی قلب است، بزرگ یا ، شده است. همان‌طور که محفظه بطن چپ بزرگ‌تر می‌شود، دیواره عضل، قلب که بافتی ضخیم است بر اثر کشیدگی نازک‌تر و ضعیف خواهد شد. این تغییر بافت سبب می‌شود تا توانایی قلب برای پمپاژ خون غنی از ا،یژن برای تمام ،مت‌های بدن کافی نباشد.

8. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

healthline.com

دریچه‌های قلب برای تنظیم جریان خون در قلب، باز و بسته می‌شوند. مشکلات دریچه می‌تواند فشار کاری قلب فرد را افزایش دهد؛ بنابراین عضله قلب بار زیادی را تحمل خواهد کرد. اینجاست که قلب با نشان دادن طیف وسیعی از علائم به مالک خود هشدار می‌دهد. مانند: تنگی نفس، تورم در مچ پا، خستگی، درد در قفسه سینه (آنژین یا تپش قلب)، سرگیجه یا غش.

10. تنگی آئورت

ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی

بیماری‌های قلبی اطفال

به‌طور دقیقی نمی‌توان برای شروع و بروز نشانه‌ها در بیماری قلبی، عددی یا سنی را مشخص کرد. برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی مادرزادی یا روماتیسم قلبی از بدو تولد یا در سنین ۵ تا ۱5 سالگی علائم و عوارض خود را به نمایش می‌گذارند. هر چند طبق تحقیقاتی که در سراسر جهان انجام شده افراد از سن ۶۵ تا ۷۰ سالگی عمدتاً دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند؛ اما میانگین سن افراد مبتلا به اختلالات قلبی در ایران به ۵۰ سال رسیده است. حتی این امکان هم وجود دارد که جوانان در بازه سنی 18 تا 45سالگی علائمی از بیماری‌های مرتبط با قلب را احساس کنند.

آنژین قلبی به خودی خود یک بیماری نیست؛ اما یک علامت هشدار دهنده مهم از بیماری عروق کرونر قلب است. زم، شخص دچار آنژین می‌شود که شریان‌های قلبی باریک شده و خون‌رس، به طور کامل به قلب انجام نخواهد شد. درد یا ناراحتی در قفسه سینه، بازو، گردن، معده یا فک نمونه‌ای از علائم آنژین قلبی است.

کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک (HCM) تا حد زیادی وضعیت مع، بیماری کاردیومیوپاتی اتساعی است که در آن عضله قلب ضخیم می‌شود. با کوچک شدن بافت قلب، عضله جمع و نهایتاً ضخیم‌تر خواهد شد. این ضخیم شدن ماهیچه قلب می‌تواند پمپاژ خون را برای قلب سخت‌تر کند. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک اغلب تشخیص داده نمی‌شود. زیرا بسیاری از افراد مبتلا به این بیمار، علائم بسیار کمی دارند.

9. نارسایی دریچه میترال

همه انسان‌ها با افزایش سن بیشتر مستعد اختلالات قلبی خواهند بود؛ اما برخی فاکتورها در کنار مسائل ژنتیکی، وارثتی، اکتسابی و سبک زندگی نیز می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری‌ها را بالاتر ببرند. استعمال دخ،ات به‌ویژه تنباکو، استرس، چاقی و اضافه وزن، بی‌توجهی به سلامت دندان‌ها، به تعویق انداختن درمان و دیابت نمونه‌ای از فاکتورهایی هستند که ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگر ،ن باردار دارای بیماری‌هایی همچون فشارخون بالا، دیابت شیرین و بیماری‌های مادرزادی قلبی باشند، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را در این افراد چند برابر خواهد کرد. به‌همین دلیل خانم‌های باردار باید تحت‌نظر پزشک ،ن و معاینات دوره‌ای قرار بگیرند. موارد زیر برخی از بیماری‌های قلبی و عروقی شایع در دوران بارداری هستند:

 • کاردیومیوپاتی؛ علت بروز این بیماری در دوران بارداری شامل سوءمصرف الکل، مصرف دو،وروبیسین و مواد مخدر مانند کوکائین و متامفتامین‌ها است.
 • بیماری عروق کرونر؛ علت بیماری عروق کرونر قلب در ،ن باردار مشابه ،ن غیرباردار است. عوامل خطری که این افراد را در معرض بیماری عروق کرونر قرار می‌دهد، عبارت‌اند از فشارخون بالا، چربی خون و هیپرتری گلیسیریدمی، دیابت شیرین، چاقی، سیگار و بی‌حرکتی.
 • انفارکتوس میوکارد (MI) مرتبط با بارداری؛ همان عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر برای MI مرتبط با بارداری نیز وجود دارد. برخی از شرایط حاملگی، مانند پره اکلامپسی و اکلامپسی، می‌تواند به بروز بیماری MI کمک کند.
 • بیماری‌های مرتبط با دریچه قلب؛ اگرچه همودینامیک بارداری می‌تواند برخی بیماری‌های دریچه‌ای را تشدید کند، اما مشخص نیست که آیا بارداری نقش خاصی در بروز اختلالات دریچه‌ای در دوران بارداری دارد یا خیر اما آنچه مشخص است این نوع بیماری در دوره حاملگی موردی شایع است.

بیماری قلبی از چه سنی شروع می‌شود؟

حمله قلبی، انفارکتوس میوکارد یا MI زم، اتفاق می‌افتد که جریان خون بخشی از عضله قلب شما، به طور کامل مسدود شده است. این مشکل عموماً به دلیل ش،ته شدن تکه چربی (رسوب موجود در رگ‌ها) یا تشکیل ،ه خون در شریان کرونری ایجاد می‌شود. این اتفاق موجب آسیب به بخشی از عضله قلب خواهد شد که شریان کرونر مسدود شده تغذیه آن بخش را برعهده داشته است.

6. روماتیسم قلبی

از طرف دیگر، آدرنالین ممکن است به‌طور مستقیم به سلول‌های قلب متصل شود و باعث شود مقادیر زیادی کلسیم وارد سلول‌ها شود. این مصرف زیاد کلسیم می‌تواند از ضربان من، سلول‌های قلب جلوگیری کند. محققان بر این باورند که اثراتی آدرنالین بر بافت، عضله و شریان‌های قلب می‌گذارد موقت است و قلب معمولاً در عرض چند روز یا چند هفته به طور کامل بهبود پیدا می‌کند.

دلایل زیادی برای بروز بیماری‌های قلبی در انسان‌ها وجود دارد که باید پس از شناسایی آن، درصدد رفع آن برآیید. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • آلودگی هوا
 • سبک زندگی نادرست
 • اضطراب و استرس
 • دیابت
 • چاقی و اضافه وزن
 • تغذیه نامن،
 • بی‌توجهی به سلامت دندان‌ها
 • مصرف بالای نمک
 • کلسترول بالا خون
 • فشارخون بالا
 • سابقه خانوادگی
 • مشکلات مادرزادی
 • استعمال دخ،ات و سیگار
 • نداشتن فعالیت بدنی کافی
 • مصرف داروهای بدون نسخه
 • مکمل‌های غذایی و تغذیه‌ای
 • بی‌توجهی به ورزش و فعالیت‌های ورزشی
 • نوشیدن بیش از اندازه نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی
 • زیاده‌روی در مصرف برخی از داروهای گیاهی

یکی از مهم‌ترین علائم بیماری‌های قلبی درد در قفسه سینه و احساس تنگی نفس است. عوامل زیادی در ایجاد تنگی نفس یا مشکلات تنفسی نقش دارند؛ اما بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی، آریتمی قلبی یا تپش قلب و بیماری‌های مرتبط با عضله قلب مانند کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک و کاردیومیوپاتی اتساعی نمونه‌ای از بیماری‌های قلبی مرتبط با تنفس است. اگر بیماری‌های قلبی و تنفسی کنترل نشود باعث مرگ‌ومیر زودرس خواهد شد.

بیماری‌های تپش قلب

استرس و فشار عصبی بر بسیاری از بیماری‌های قلبی تأثیرگذار است اما تحقیقات نشان داده است که کاردیومیوپاتی استرس یا سندرم تاکوتسوبو ارتباط تنگاتنگی با استرس و فشارهای عصبی دارد. این اختلال زم، رخ می‌دهد که فرد استرس حاد ناگه، را تجربه می‌کند که می‌تواند به سرعت عضله قلب را ضعیف کند. هنگامی که شما یک رویداد استرس‌زا را تجربه می‌کنید، بدنتان هورمون‌ها و پروتئین‌هایی مانند آدرنالین و نورآدرنالین تولید می‌کند که به مق، با استرس کمک می‌کنند. اما مقدار زیاد آدرنالینی که به طور ناگه، در پاسخ به استرس تولید شده باعث می‌شود تا شریان‌های کوچک قلب به‌شدت باریک شوند و موقتاً جریان خون‌رس، به قلب با اختلال روبه‌رو شود.

اندوکاردیت یا عفونت قلبی نوعی التهاب پوشش داخلی حفره‌های قلب و دریچه‌های قلب است که بر اثر عفونت‌های باکتریایی یا به‌ندرت قارچی ایجاد می‌شود. خون ‌آلوده به باکتری یا قارچ وارد قلب شده که در صورت کنترل ن، و عدم درمان باعث مرگ بیمار خواهد شد. علائم عفونت قلبی شامل تورم در پاها، وجود دانه‌های قرمز روی پوست، درد مفاصل و خستگی است.

13. آنژین قلبی

هر بیماری قلبی بسته به نوع و میزان پیشرفت خود دارای علائم خفیف تا شدید است؛ اما به‌طورکلی علائم و نشانه‌های زیر به بیماری‌های قلبی اشاره دارند. اگر چند مورد از علائم زیر را داشتید سریعاً به فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • ضعف عمومی
 • خستگی
 • مشکل در تمرکز
 • افزایش وزن
 • نیاز به دفع مکرر ادرار
 • تورم در گردن، مچ پا، شکم، یا پاها
 • رنگ مایل به آبی در انگشتان و لب‌ها
 • و بروز درد در بازوی چپ، فک، کمر، گردن، کتف و شانه

چگونه بیماری‌های قلبی را تشخیص می‌دهند؟

عموماً بیماری‌های قلبی با افزایش چربی یا اضافه وزن ارتباط مستقیمی دارند. با افزایش وزن و بالا رفتن چربی و کلسترول LDL خون، مشکلات قلبی آغاز خواهند شد. چراکه تجمع چربی یا پلاک‌ها در شریان‌های کرونری باعث باریک یا مسدود شدن رگ‌های قلب خواهند شد که عامل بزرگی در بروز بیماری‌های قلبی هستند. بیماری‌های قلبی مرتبط با چربی احتمال حمله قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. اولین بیماری قلبی خطرناک که مرتبط با چربی بوده، آترو،روز است.

بیماری‌های قلبی و تنفسی

ژن‌های برخی از بیماری‌ها می‌تواند از طریق والدین به نسل‌های بعدی منتقل شود که به آنها بیماری‌های ارثی می‌گوییم. افرادی که در خانواده خود سابقه اختلال قلبی دارند، یکی از کاندیدهای بیماری قلبی هستند. در کنار بیماری‌های ارثی برخی مؤلفه‌ها مانند فشارخون بالا نیز می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند بیماری عروق کرونر قلب، حمله یا سکته قلبی شوند. در کنار این موارد سطح کلسترول و‌تری گلیسیرید بالا، چاقی، سیگار کشیدن، دیابت نوع ۱، استرس، عدم تحرک بدنی و رژیم غذایی با چربی اشباع بالا موجب بروز بیماری‌های قلبی خواهند شد.

انواع بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی وابستگی چند، به سن و ،ت ندارند، بلکه مستقیماً با سبک زندگی افراد در ارتباط خواهند بود. چنانچه که یک یا چند نمونه از عادات نادرست نام برده را در زندگی فردی خود دارید برای داشتن قلبی سالم، آن را کنار گذاشته و تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی و تن،‌اندام را در پیش بگیرید.

بسیاری از مردم دچار آنژین پایدار می‌شوند. این حمله قلبی ناشی از استرس یا انجام فعالیت‌های سنگینی است که خارج از توانایی فرد بوده. در نتیجه قلب با ایجاد این هشدار شما را آگاه می‌سازد که ا،یژن‌رس، به‌اندازه کافی به قلب شما انجام نمی‌شود. اگر درد قفسه سینه برایتان غیرقابل‌تحمل بود، سریعاً خود را به پزشک قلب یا فوریت‌های پزشکی برس،د.

بیماری های قلبی از چه سنی شروع میشود

مراقب سلامت قلب خود باشید!

بسیاری از بیماری‌های قلبی را می‌توان به‌صورت نادر در کودکان نیز دید؛ اما وجود برخی بیماری‌ها در اطفال شایع‌تر است؛ مانند روماتیسم قلبی و نقص‌های مادرزادی. بزرگ‌ترین بیماری قلبی که اطفال را از بدو تولد تا سنین بزرگسالی تهدید می‌کند، بیماری‌های قلبی مادرزادی است که انواع مختلفی دارد؛ مانند موارد زیر:

 • نقص دیواره بین دهلیزی
 • نقص سپتوم دهلیزی بطنی
 • کوآرکتاسیون آئورت
 • بطن راست دو ،وجی
 • D انتقال عروق بزرگ
 • ناهنجاری ابشتاین
 • سندرم هیپوپ،تیک قلب چپ
 • قوس آئورت قطع شده
 • آترزی ریوی
 • بطن منفرد
 • تترالوژی فالوت
 • بازگشت غیرعادی کامل و، ریوی
 • آترزی سه لتی
 • تنه شری،
 • نقص دیواره بین بطنی

بیماری‌های قلبی در جوانان

تنگی آئورت یا تنگی دریچه آئورت اختلالی مربوط به دریچه قلب است. این امر باعث کاهش یافتن یا مسدود شدن جریان خون از قلب به آئورت و سایر ،مت‌های بدن خواهد شد. تنگی دریچه آئورت ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. علائم تنگی آئورت شامل موارد زیر است:

 • صدای نامنظم قلب
 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سرگیجه یا غش ، در اثر فعالیت
 • تنگی نفس، به‌خصوص با فعالیت بالا
 • خستگی، به‌ویژه در زمان افزایش فعالیت
 • ضربان قلب تند یا تپش قلب بالا
 • عدم میل به غذا به‌ویژه در کودکان‌
 • عدم افزایش وزن

11. بیماری آترو،روز

زم، که شما چند نمونه از علائم بیماری‌های قلبی را برای چند ساعت یا چند روز داشتید به‌شدت توصیه می‌کنیم که برای مشاوره و معاینه به متخصص قلب و عروق یا جراح قلب مراجعه کنید. سایت ،ت‌دهی آنلاین دکتر دکتر یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین راه‌های دریافت وقت و مشاوره با پزشکان حاذق است.

همچنین دریافتیم که با داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل فشار، قند و کلسترول خون، تن،‌اندام، ، سیگار و چندین مورد دیگر به‌راحتی می‌تو،م از قلب خود در برابر بیماری‌های قلبی محافظت کنیم. علاوه‌بر این‌ها توصیه کردیم که افرادی بالای ۵۰ سال و اشخاصی که سابقه بیماری قلبی در خود یا خانواده‌شان وجود دارد، بهتر است از معاینات دوره‌ای غافل نشوند. شما می‌تو،د به کمک سایت ،ت‌دهی دکتر دکتر با متخصصین این حوزه ارتباط بگیرید.

آریتمی یا ریتم غیرطبیعی قلب، اختلالی است که به سیگنال‌های قلب بیمار مرتبط است. عضله قلب دارای سیستم الکتریکی خاصی است که برای تحریک ضربان قلب حائز اهمیت است. اگر سیگنال‌های الکتریکی در قلب بیمار قطع یا مختل شود، ضربان قلب او خیلی سریع (تاکی کاردی)، خیلی آهسته (برادی کاردی) یا به‌صورت نامنظم می‌کوبد. در چنین شرایطی بیمار به آریتمی قلبی مبتلا شده است. اگر شما هم تجربه ضربان نامنظم را دارید، بهتر است با پزشک قلب ملاقات داشته باشید. سامانه ،ت‌دهی آنلاین مجموعه دکتر دکتر زمینه را برای شما فراهم کرده است تا با حاذق‌ترین پزشکان قلب و عروق مشاوره داشته باشید.

4. نارسایی قلب

دسته‌ای دیگر از آنژین وجود دارد که به آن آنژین ناپایدار یا سندرم حاد کرونری (ACS) می‌گویند. این حملات ممکن است در زمان استراحت رخ دهند و شما را از خواب بیدار کنند. دوام این حملات ۱۰ دقیقه است. این علائم نشانه‌ای از خون‌رس، ضعیف به قلب شما خواهد بود. برای رفع این حملات در اولین فرصت با دریافت ،ت توسط یک متخصص قلب و عروق معاینه شوید.

نواقص مادرزادی قلب یا CHD زم، رخ می‌دهد که قلب جنین در داخل رحم مادر به هنگام تشکیل و رشد، دچار یک یا چند ناهنجاری شده است. نوزاد به هنگام تولد می‌تواند با یک یا چند نقص در قلب خود به دنیا بیایید که ممکن است در بدو تولد یا در سنین بالاتر عاملی تهدیدکننده برای او باشد. وجود سوراخی کوچک یا از بین رفتن ،متی از بافت قلب می‌تواند نمونه‌ای از نقص‌های مادرزادی باشد.

3. آریتمی یا ضربان نامنظم قلب