انواع زخم و درمان زخم های باز و بسته در منزل

ساییدگی زم، اتفاق می افتد که پوست در برخورد با یک سطح سخت و زبر ،اشیده شود. آسیب ناشی از برخورد با آسفالت خیابان از جمله زخم‌های ساییدگی است. معمولاً این نوع زخم‌ها فاقد خونریزی هستند، اما برای جلوگیری از بروز عفونت باید مرتب سطح زخم تمیز شود.

در زخم‌های بسته هدف اصلی کنترل و مدیریت درد و به حداقل رساندن شدت خونریزی و التهاب است. به همین منظور باید از بسته‌های کمپرس یخ استفاده شده و اندام و محل آسیب دیده را بالاتر از سطح زمین قرار داده و تا آن جایی که امکان دارد آن را بی حرکت نگه داشت. در صورت ابتلای فرد به سندرم کمپارتمان پزشک برشی طولی در نیام اندام ایجاد می‌کند تا از فشار ایجاد شده بکاهد. در این حالت زخم معمولا برای دو یا سه روز باز خواهد بود و در این مدت با یک گاز پانسمان خواهد شد. در این مدت ورم اندام کم شده و از افزایش فشار داخلی احتمالی هم جلوگیری خواهد شد.

زخم‌های بسته بر اثر ضربه غیر نافذ ایجاد می‌شوند. این نوع آسیب،به وارد شدن فشار فیزیکی و صدمه فیزیکی غیر نافذ مثلا در اثر تصادفات اشاره دارد. در این نوع زخم‌ها با وجود سالم ماندن پوست، ممکن است ماهیچه‌ها، استحوان‌ها و اندام‌های داخلی بدن آسیب ببینند. این نوع زخم‌ها معمولاً بعد از سقوط یک جسم سنگین، مانند تصادف رانندگی یا ریزش یک ساختمان ایجاد می‌شوند. در زخم بسته برخلاف زخم باز، پوست سالم و دست نخورده باقی مانده و بافت زیرین به صورت مستقیم در معرض فضای خارجی قرار ندارد. این نوع زخم‌ها پس از جراحی توسط بخیه یا منگنه پزشکی بسته می‌شوند. انواع زخم بسته معمولا شامل کوفتگی‌ها، هماتوم (Hematomas) و آسیب ناشی از ضربه ایجاد می‌شود. 

برخی از زخم‌ها در خانه بهبود پیدا می‌کنند ولی برای درمان باقی زخم‌ها نیاز به مراجعه به اماکن درم، و دکتر پوست  است. پزشک برای درمان زخم باز از روش‌های مختلفی می‌تواند استفاده کند. پزشک بعد از تمیز ، و بی حس ، سطح بدن، با استفاده از ،ب مخصوص و یا با بخیه زخم باز را خواهد بست. اگر زخم باز از نوع سوراخ شدگی باشد، وا،ن کزاز به فرد تزریق خواهد شد. در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • عمق زخم بیش‌تر از 2 سانتی متر باشد.
 • با فشار مستقیم خونریزی متوقف نشود.
 • خونریزی بیش‌تر از ۲۰ دقیقه ادامه داشته باشد.
 • خونریزی ناشی از تصادف شدید باشد.
 • زخم های ناشی از له شدگی و سوختگی  شدید
 • زخم ناشی از گازگرفتگی توسط انسان و حیوان
 • زخمی که  عمیق باشد و یا آلوده به خاک باشد و سابقه وا،یناسیون کزاز را به خاطر نیاورید.

رسیدگی به زخم

عوارض و مشکلات زخم‌ های باز 

اگر احتمال ش،تگی استخو، وجود داشته باشد، رادیولوژی اشعه ای، انجام می‌شود. اندام ش،ته شده معمولا گچ گرفته می‌شود. اگر شدت آسیب زیاد باشد از دیگر روش‌های تشخیصی ع،برداری استفاده خواهد شد. سونوگرافی، سی‌تی اسکن و ام‌آرآی آسیب اندام را تشخیص داده و به صورت دقیق محل خونریزی داخلی را نشان خواهند داد. اگر پوست دچار پارگی یا ساییدگی شده باشد از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی روی زخم استفاده خواهد شد. برای بی حرکت نگاه داشتن عضو آسیب دیده گاهی استفاده از عصای زیر بغل و دیگر وسایل کمکی راه رفتن تجویز می‌شود. این کار همچنین از آسیب بیش‌تر اندام جلوگیری کرده و منجر به کاهش درد و افزایش سرعت بهبود خواهد شد. وا،ن کزاز، مسکن‌ها و داروهای ضد التهابی هم در درمان زخم‌های بسته موثر هستند. پیشنهاد می‌کنیم تا برای درمان زخم بسته حتما به دکتر پوست یا نزدیکترین مرکز درم، مراجعه کنید. 

در انتها از شما می‌خواهیم تا اگر در زمینه انواع زخم و درمان آن نظر یا تجربه‌ای دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید. 

خطر بروز عفونت یکی از مشکلات شایع زخم‌های باز است. در صورت بروز زخم سوراخ شدگی، پاره شدگی‌های عمیق و تصادف‌های شدید و اگر فرد دچار خونریزی شدید شود یا امکان بروز عفونت وجود داشته باشد باید هر چه سریع‌تر برای درمان زخم باز عفونی
به دکتر مراجعه کنید. اگر خونریزی با فشار مستقیم دست قطع نشود نشانه‌ی خطرناکی است که باید فوراً به آن رسیدگی کرد. اگر زخم این علایم را داشته باشد خطر بروز عفونت وجود دارد:

 • افزایش ترشحات 
 • چرک سبز، زرد یا قهوه‌ای رنگ 
 • چرک بد بو 
 • تب بالای 38 درجه برای بیش‌تر از 4 ساعت 
 • توده‌ی تحریک پذیر در کشاله‌ی ران یا زیر بغل 
 • زخمی که بهبود پیدا نمی‌کند. 
 • تریسموس یا گرفتگی عضلات فک
 • بیماری گوشت‌خوار
 • سلولیت یا عفونت بافت

در جداشدگی، تمام یا بخشی از پوست و بافت زیر آن جدا می‌شوند. جداشدگی در هنگام تصادف‌های رانندگی شدید، انفجارها و تیراندازی‌ها رخ می‌دهد. خونریزی ناشی از این زخم سنگین و سریع است.   

پانسمان زخم باز

پاپانسمان زخم باز

لطفا توجه داشته باشید که به هیچ ،وان از آسپرین برای کنترل درد زخم استفاده نکنید، این دارو مدت زمان خونریزی را طول،‌تر خواهد کرد.  همچنین اگر زخم ایجاد تاول و یا ورم کرد، از یخ استفاده کنید. سعی کنید زخم را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید و در غیر این صورت از ، ضدآفتاب با حداقل فاکتور SPF  سی استفاده کنید. 

درمان‌ های خانگی زخم باز 

woundcarecenters.org

پزشک مایعات درون زخم را خالی خواهد کرد و در صورت بروز عفونت باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در موارد شدیدتر برای اینکه بافت عفونی و بافت‌های اطراف از بدن خارج شوند نیاز به عمل جراحی وجود دارد. 

healthline

زخم باز

زخم باز

یکی از اتفاقات متداولی که ممکن است برای هر ،ی بیفتد این است که سطح پوست او دچار زخم شود. زخم نوعی آسیب دیدگی پوستی است که بر اثر شکاف در بافت خارجی و داخلی آن اتفاق می‌افتد. این خلل پوستی ممکن است بر اثر جراحت، سوختگی، ساییدگی، بریدگی یا حتی بیماری‌هایی مثل دیابت یا مشکلات عروقی به وجود بیاید. البته لازم به ذکر است که درمان انواع زخم به شرطی که عمیق و عفونی نباشد در منزل راحت است.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/wound-healing-guide/

medicalnewstoday

زخم باز جراحتی است که منجر به آسیب بافتی از بدن که معمولاً سطح پوست است، می‌شود. معمولاً همه‌ی افراد در زندگی زخم باز را تجربه خواهند کرد. بیش‌تر زخم‌های باز خفیف بوده و در خانه قابل درمان اند. سقوط، برخورد تصادفی با اجسام برنده و نوک تیز و تصادفات رانندگی از جمله دلایل بروز زخم باز هستند. هر چند که اگر فرد در تصادف‌های شدید دچار آسیب‌های جدی شده باشد، باید هرچه سریع‌تر به مراکز درم، و دکتر پوست مراجعه کند. این موضوع زم، جدی‌تر می‌شود که بعد از گذشت 20 دقیقه هنوز خونریزی ادامه داشته باشد.  چهار نوع زخم باز تحت ،اوین ساییدگی، پارگی، سوراخ شدگی و جدا شدگی وجود دارند. 

اگر دچار زخم‌های کوچک و خفیف شده‌اید، می‌تو،د از این روش‌ها برای درمان زخم باز در خانه استفاده کنید:

 • خمیر زردچوبه: کورکومین (cur،in) جز فعال ادویه زردچوبه و دارای خواص ضدالتهابی است و تا حدود زیادی باعث بهبود زخم‌ها خواهد شد. با مخلوط ، زردچوبه با مقدار کمی آب گرم، می‌توان خمیری از این ادویه درست کرد و بعد به آرامی روی زخم قرار داد. بعد از آن باید محل زخم را با کمک یک گاز استریل پانسمان کرد. 
 • آلوئه ورا: آلوئه ورا گیاهی متعلق به خانواده‌ی کاکتوس‌ها است. برگ این گیاه حاوی ماده‌ای ژل مانند است که سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هاست و نقش بسیار موثری در بهبود زخم‌ها دارد.  از طرفی دیگر آلوئه ورا به کاهش التهاب بافتی و جلوگیری از ایجاد زخم کمک می‌کند. لایه‌ی نازکی از ژل آلوئه ورا را روی زخم مالیده و بعد با یک گاز استریل مرطوب شده توسط ژل زخم را پانسمان کنید. 
 • روغن نارگیل: روغن نارگیل به دلیل داشتن مقدار زیادی گلیسریل لورات به فرایند بهبود زخم سرعت می‌بخشد. گلیسریل لورات اسید چربی است که به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی شناخته شده است. برای کم ، احتمال بروز عفونت و تسریع بخشیدن به فرایند بهبود زخم از روغن نارگیل باکیفیت استفاده کنید. 
 •  سیر: سیر دارای آلیسین است که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شده است استفاده از پماد 30 درصد سیر رشد سلولی را در مقایسه با وازلین بیش‌تر بهبود می‌بخشد. 

درمان خانگی زخم با آلوئه ورا

چه زم، برای درمان زخم باز باید به پزشک مراجعه کرد؟

منبع:

اگر همین الان به بدن خود نگاهی بیاندازید، قطعا زخمی خواهید دید. زخم به قدری پدیده شایعی است که گاهی حتی متوجه وجودش هم نمی‌شویم اما تمامی زخم‌ها اینگونه نیستند. برای همین پیشنهاد می‌کنیم تا برای کنترل اوضاع، اگر زخم بدی روی بدن شما از هر دو نوع باز یا بسته ایجاد شده، ضمن انجام اعمال پیشگیرانه‌ای که در متن گفتیم؛ به دکتر پوست یا مرکزی درم، مراجعه کنید. همچنبن می‌تو،د برای دریافت مشاوره و درمان تحت نظر بهترین دکترهای پوست از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

پارگی اما شکافی عمیق است که منجر به پاره شدن پوست می‌شود. برخورد با اجسام نوک تیزی مانند چاقو، وسایل و ابزار صنعتی منجر به پارگی می‌شود. اگر پارگی عمیق باشد، خونریزی هم شدید و ادامه دار خواهد بود. 

انواع زخم بسته

درمان انواع زخم را جدی بگیرید

یادتان باشد که چه زخم کوچک باشد یا شدت آن زیاد باشد، باید به سرعت وارد عمل شد. برخی از زخم‌های باز در خانه درمان می‌شوند، می‌توان از پمادهای حاوی آنتی بیوتیک برای تمیز ، زخم استفاده کرد. علاوه بر این زردچوبه، سیر، روغن نارگیل و آلوئه ورا درمان‌های طبیعی هستند که می‌توان در خانه از آن‌ها استفاده کرد.  ولی همیشه امکان درمان در خانه وجود ندارد. اگر زخم عمیق باشد و یا خونریزی زیاد باشد باید به دکتر پوست یا مراکز درم، مراجعه کرد.

زخم بسته

به پدیده از هم گسیختگی سطح پوست، زخم می‌گویند. زخم از آن دسته اتفاقاتی است که امکان دارد که بر اثر کوچکترین برخوردها هم به وجود بیاید. تقریبا همه انسان‌ها در طول زندگی خود بارها به دلایل مختلفی که در مقدمه نام بردیم، دچار زخم شده‌اند. رویکرد بیشتر افراد در برابر درمان زخم خود درم، است اما گاهی تنها راه علاج، مراجعه به دکتر پوست است. زخم همیشه پدیده خطرناکی نیست و تنها زم، تبدیل به یک مشکل می‌شود که یا بسیار عمیق و در آستانه عفونت باشد یا بر اثر بیماری‌هایی مثل پسوریازیس و اگزما به وجود آمده باشد. انواع زخم مختلف است و بر همین اساس، درمان زخم بسته با باز فرق می‌کند. 

انواع زخم 

سوراخ شدگی  نیز بر اثر برخورد با اجسام طويل و تیز مانند ناخن، سوزن یا میخ، سوراخ کوچکی در پوست پدیدار شده و باعث ایجاد زخم سوراخ شدگی خواهد شد. برخی اوقات گلوله‌های تفنگ هم باعث ایجاد این نوع زخم خواهد شد. معمولاً سوراخ شدگی منجر به خونریزی نخواهد شد، ولی گاهی به قدری عمیق است که به بافت‌های داخلی هم آسیب خواهد زد. حتی اگر زخم سوراخ شدگی کوچک باشد، فرد باید به مراکز درم، مراجعه کرده و برای پیشگیری از عفونت وا،ن کزاز دریافت کند. 

هرچند که با توجه به نوع زخم و عمق آن، توصیه می‌کنیم تا برای بررسی و درمان به دکتر پوست مراجعه کنید. با این حال توصیه می‌کنیم تا در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، انواع زخم و درمان آن در خانه را مورد بررسی قرار دهیم. 

زخم چیست؟

خونریزی شدید، تاول‌های بزرگ، آسیب عصبی، ش،تگی استخو، و آسیب‌ به اندام‌های داخلی از مشکلات و عوارض جانبی زخم‌های بسته به شمار می‌روند. با این همه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشکلات زخم‌های بسته سندرم کمپارتمان است. این سندروم اندام‌های تحت، و فوق، به خصوص پاها و بازوها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. آسیب وارد شده منجر به تورم شده و در نهایت فشار وارده روی نیام یا فاسیا اطراف ماهیچه‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی آن منطقه از بدن افزایش پیدا می‌کند. افزایش فشار، جریان خون اندام‌ها را مسدود کرده و در نهایت منجر به آسیبی جدی به ماهیچه‌ها و اعصاب می‌شود. این آسیب می‌تواند دائمی بوده و به از دست رفتن عملکرد اندام منجر شد و در نهایت چاره‌ای جز قطع عضو وجود نداشته باشد.

درمان زخم بسته 

با این که دسته‌بندی‌های مختلفی برای ت،یم‌بندی انواع زخم ها وجود دارد اما بیشتر افراد، زخم باز و زخم بسته را می‌شناسند. با این حال زخم‌های تروماتیک، زخم جراحی، زخم بستر، زخم دیابتی و زخم‌های هموروئیدی از دیگر انواع زخم هستند. در ادامه دو مدل زخم متداول را مورد بررسی قرار داده و نحوه درمان و پانسمان هر کدام مخصوصا در منزل را برایتان خواهیم گفت. 

نحوه پانسمان زخم باز

 برای درمان زخم‌های باز در خانه در صورتی که خونریزی زیادی نداشته باشد، باید در ابتدا محل زخم را شسته و ضد عفونی کنید تا همه‌ی آلودگی‌ها از سطح آن برداشته شود. با فشار دادن سطح زخم تورم و خونریزی را کنترل کنید. برای پانسمان زخم باز حتما از گاز استریل استفاده کنید. قبل از پانسمان زخم باید به صورت کامل آن را ضدعفونی و خشک کرد. پانسمان زخم قدیمی را باید درون یک کیسه‌ی پ،تیکی قرار داد و جدا از دیگر ،‌ها دور انداخت. اگر زخم خیلی کوچک باشد بدون نیاز به پانسمان بهبود پیدا می‌کند. پانسمان زخم باید همیشه تمیز نگه داشته شده و مرتب عوض شود. قبل از تعویض پانسمان باید دست را به خوبی و دقت با آب و صابون شستشو داد. زخم باید به مدت پنج روز تمیز و خشک باقی بماند‌. از طرفی دیگر فرد در این مدت باید به خوبی استراحت کند. می‌تو،د برای کنترل درد خود از داروی استامینوفن (acetaminophen ) استفاده کنید.