انواع میوم رحم و راه‌های مقابله با آن

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%B1%D8%AD%D9%85-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

توده‌های میوم رحمی یکی از عارضه‌های متداول در بین خانم‌ها است که احتمال بدخیم بودن آن‌ها بسیار کم است. میوم‌های رحمی با خون‌ریزی‌های غیرطبیعی رحمی و اختلالاتی مانند افزایش طول مدت قاعدگی همراه هستند. در برخی از موارد با مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌توان از رشد آن‌ها پیشگیری کرد. خانم‌های مجرد نیز ممکن است به این عارضه دچار شوند که با مشورت پزشک درمان من، آغاز می‌گردد.

اگر فردی که مبتلا به میوم است باردار شود، احتمال بزرگ شدن میوم‌ها وجود دارد. زیرا هورمون‌های بارداری می‌توانند باعث افزایش رشد میوم‌ها شوند.

بهترین گزینه‌ی خوراکی برای داشتن رطوبت و حرارت کافی در کنار هم مصرف شیر است. چون مزاج شیر، مشابه مزاج خون است. در نتیجه، مصرف شیر باعث مرطوب شدن خون می‌شود و فیبروم و میوم نیز کم کم برطرف می‌شود.  بنابراین توصیه می‌شود که روزی ٢ بار (صبح ناشتا و اول شب) یک لیوان شیر و عسل و روزی ۲ لیوان شیر گرم توسط بیماران مبتلا به میوم رحم مصرف شود.

عمل انواع میوم رحم و برداشتن آن

در زن، که دچار بیماری میوم هستند به دلیل قرار گرفتن میوم‌ها در نزدیکی دهانه رحم و مسدود ، راه ،وج نوزاد، احتمال سقط جنین افزایش می‌یابد.

میوم رحم یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که ،ن معمولاً در دهه‌های دوم، سوم و چهارم زندگی‌شان به آن مبتلا می‌شوند. انواع میوم رحم یا فیبروم، تومور‌های خوش‌خیم غیرسرط، هستند که در بافت ماهیچه‌ای رحم رشد می‌کنند. میوم‌ها معمولاً در داخل یا اطراف بدنه رحم یافت می‌شوند، اما ممکن است در دهانه رحم نیز قرار بگیرند. میوم‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که یک سلول عضله منفرد در دیواره رحم ت،یر می‌شود، رشد می‌کند و تومور غیر سرط، ایجاد می‌کند.

میوم رحم می‌تواند سبب خونریزی غیرعادی شود که شامل لکه بینی مکرر و خونریزی‌های سنگین با ،ه خون می‌شود.

کمردرد، تب، تهوع

در حالت کلی میوم رحم (uterine myoma) یا فیبروم‌ها خطر ابتلا به سرطان را نشان نمی‌دهند و یا به شکل سرط، گسترش پیدا نمی‌کنند. بنابراین تومور بودن این بیماری نباید شما را بترساند. میوم‌ها می‌توانند اندازه و شکل رحم یا دهانه رحم را تغییر دهند. معمولاً میوم‌ها بیشتر از یکی هستند اما انواع میوم رحم به صورت تکی هم وجود دارد. داشتن علائم یا نیاز به درمان انواع میوم رحم با توجه به محل، اندازه و تعداد آن‌ها متفاوت است.

از نظر متخصصان طب سنتی با اصلاح تغذیه و رژیم غذایی بیماران و تجویز برخی دارو‌های گیاهی می‌توان میوم‌های رحمی را درمان کرد. مواد غذایی مفید در طب سنتی برای انواع میوم رحم شامل موارد زیر است:

انواع میوم می‌توانند توسط پایه به رحم وصل شود یا به رباط‌ها یا ارگان‌های اطراف مانند مثانه و روده فشار وارد کنند. خانم‌هایی که دارای میوم بزرگ یا میوم‌های متعدد در رحم هستند، معمولا بر روی دیگر اندام‌های خود نیز احساس فشار می‌کنند.

میوم مخاطی (Submucosal) یا فیبروم ساب موکوزال یا فیبروم‌های زیر مخاطی داخل حفره رحم در درون پوشش داخلی رحم هستند و حدود ۵٪ از فیبروم‌ها را تشکیل می‌دهند.

 

از شایع‌ترین علائم انواع میوم رحم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که می‌توانند کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهند:

درمان انواع میوم رحم

آنمی یا کم خونی شدید زم، رخ می‌دهد که یک خانم به دلیل خونریزی و لکه بینی‌های سنگین و طول، مدت دچار کم خونی شود.

بزرگ شدن شکم

وجود میوم‌ها در بارداری ممکن است خطراتی در پی داشته باشد. بزرگ‌ترین نگر، خانم‌ها در دوران بارداری این است که آیا میو‌م رحم احتمال زایمان زودرس یا سقط جنین را افزایش می‌دهد؟ بیشتر خانم‌ها که مبتلا به فیبروم رحم هستند در دوران بارداری عوارضی را تجربه نمی‌کنند، اما یک سوم از آن‌ها دچار درد شکمی می‌شوند که گاهی با خونریزی سبک واژن همراه است. معمولاً برای این افراد استراحت یا درمان دارویی تجویز می‌شود.

میوم‌ها می‌توانند موقعیت جنین در رحم را تغییر دهند. این امر موجب افزایش خطر سقط جنین، زایمان زودرس و نیاز به زایمان سزارین می‌شود.

اگر میوم بزرگ باشد می‌تواند به مثانه فشار وارد نماید. میوم می‌تواند سبب تکرر ادرار، انسداد ادرار و بی‌اختیاری ادرار شود.

علائم میوم رحم

اگر میوم بزرگ باشد، سبب تورم شکم می‌شود. میوم می‌تواند به رحم و دیگر اندام‌های درونی فشار وارد کرده و باعث بزرگ شدن شکم شود.

خونریزی و لکه بینی‌های مکرر

در صورتی که رشد میوم‌ها باعث بسته شدن دهانه رحم ولوله‌های آن شود، خطر ناباروری افزایش می‌یابد.

از آنجا که ا،ر فیبروم‌ها رشد خود را متوقف می‌کنند یا ممکن است با نزدیک شدن به یائ، کوچک شوند، معمولاً نیازی به درمان ندارد. با این رویکرد، پزشک در صورت دارا بودن علائم، آن‌ها را با دقت کنترل می‌کند تا مطمئن شود که هیچ تغییر مهمی صورت نگرفته است.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر در این زمینه تجربه یا نظری دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

میوم به اندام‌های کناری فشار وارد کرده و باعث کمردرد می‌شود، همچنین اگر میوم‌ها دچار پیچ خوردگی شوند درد بدی همراه با تهوع و تب به همراه خواهند داشت.

فشار بر مثانه

معمولاً میوم‌هایی تحت جراحی قرار می‌گیرند که دارای شرایط زیر باشند:

 • میوم‌های خیلی بزرگ
 • خونریزی‌های شدید و بدون پاسخ به درمان طبی
 • ابتلا به کم خونی شدید و مقاوم به درمان
 • نازایی
 • سقط مکرر
 • عوارض بارداری مانند زایمان زودرس
 • اثرات فشاری میوم بر روی کلیه مثانه روده و … مانند مشکل در نگه داشتن ادرار، تکرر ادرار، یبوست
 • درد شکم

فیبروم زیرپوستی (Subserosal) در دیواره بیرونی رحم و زیر غشا یا سروز رحم قرار دارند و شامل ۵۵٪ فیبروم‌ها هستند.

فیبروم اینترامورال

اگر میوم شما بزرگ باشد یا علائم قابل توجهی داشته باشد پزشک متخصص ،ن با توجه به سن، اه، باروری، تعداد و اندازه میوم‌ها، درمان این بیماری را شروع می‌کند.

نقش تغذیه در درمان انواع میوم رحم

درمان میوم رحم با طب سنتی

در هر حالت مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از روش درم، موثر بهترین راهکار خواهد بود. اکنون که در این مطلب از مجله دکتردکتر با علائم این عارضه آشنا شدید، در صورت تمایل می‌تو،د برای دریافت ،ت دهی آنلاین از بهترین متخصصان از طریق سایت اقدام کنید.

در حالت کلی بر اساس محل قرارگیری انواع میوم رحم با یکی از حالت‌های زیر مواجه خواهیم بود:

فیبروم‌های زیرپوستی

انواع میوم رحم

انواع میوم رحم در بارداری

با توجه به این‌که میوم‌ها دردناک نیستند و علائمی ندارند تنها از طریق معاینه قابل تشخیص هستند. اما در خانم‌هایی که در دوران یائ، هستند وجود علائم زیر می‌تواند نشانه‌ای از وجود انواع میوم رحم باشد.

کم خونی شدید

میوم‌های رحمی معمولاً خوش‌خیم هستند و معمولا به بافت عضل، رحم ،بیده‌اند. اما میوم ساب سروزال میوم‌هایی هستند که در خارج از دیواره رحم قرار دارند.

میوم رحم

انواع میوم رحم در یائ،

از جمله راه‌های موثر برای درمان فیبروم رحم مؤثر عبارتند از:

 • معاینه‌های مرتب پزشکی
 • برداشتن میوم با عمل جراحی
 • هیس،تومی (خارج ، رحم)
 • آمبولیزاسیون شریان رحمی؛ انسداد جریان خون مانع از رشد میوم خواهد شد.
 • استفاده از امواج فراصوتی متمرکز شده تحت هدایت  MRI؛ در این روش با استفاده از‌ ام ار آی میوم‌ها را از بین می‌برند بدون اینکه در سایر بافت‌های بدن تغییری ایجاد شود.

در غیر این صورت با تشخیص پزشک متخصص راه درم، دیگری برای بیمار در نظر گرفته می‌شود.

عوارض انواع میوم رحم

در ادامه، قصد داریم تا در این مطلب از مجله دکتردکتر درباره درمان میوم رحم علائم، تشخیص و روش‌های درمان آن برایتان بگوییم؛ با ما همراه باشید. اگر احساس می‌کنید که دچار میوم رحم شده‌اید، برای درمان حتما به یک دکتر ،ن مراجعه کنید.

انواع میوم رحم یا فیبروم

افرادی که دارای انواع میوم رحم هستند اما علائم خاصی ندارند، نیازی به درمان نیز نخواهند داشت. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های میوم‌ها این است که سرط، نیستند و احتمال تبدیل شدن آن‌ها به سرطان بسیار ناچیز است. به همین دلیل به خانم‌هایی که به میوم بدون علائم  مبتلا هستند توصیه می‌شود نگران نباشند و اقدامی برای درمان انجام ندهند.

عوارض انواع میوم رحم

نگران میوم رحمی نباشید، درمان‌پذیر است

در ابتدا تمام میوم‌ها به صورت میوم اینترامورال هستند و در ادامه به گونه دیگری تبدیل می‌شوند این میوم‌ها که در دیواره رحم رشد می‌کنند، تا زمان وخیم شدن اوضاع از خود علائمی بروز نمی‌دهند. زن، که دچار این نوع میوم هستند دچار خون‌ریزی‌های شدید در قاعدگی هستند و احتمال ناباروری و سقط جنین نیز در آن‌ها زیاد است.

میوم خارج از رحم

فیبروم اینترامورال (Intramural) در داخل دیواره عضل، رحم یافت می‌شوند و شامل۴۰٪ فیبروم‌ها می‌شوند.

میوم مخاطی

از دیگر مشکلات ابتلا به میوم رحم در دوران بارداری می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 • مشکلات رشد جنین
 • ناهنجاری‌های جنین
 • مشکلات جفت
 • خونریزی شدید بعد از زایمان
 • اغلب مادر، که دارای میوم هستند تحت زایمان سزارین قرار خواهند گرفت.
 • میو‌م‌های بزرگ می‌توانند مشکلاتی را برای لقاح و یا زایمان به همراه داشته باشند.
 • میوم‌ها می‌توانند با مسدود ، لوله‌های فالوپ، مانع انجام لقاح شوند. در چنین شرایطی، تخمک بارور به رحم نمی‌رسد و لقاح صورت نمی‌گیرد.

میوم اینترامورال رحم چیست؟

One moment please …. Ataköy.