اولین پریود (عادت ماهانه) در دختران نوجوان

اگر شدت درد آن‌چنان شدید باشد که فرد مدام حالت تهوع داشته و حتی قادر به بیرون آمدن از تخت و انجام فعالیت‌های عادی روزانه خود نباشد، باید با والدین خود در این مورد صحبت کند. 

این وسیله هم مانند تامپون درون واژن قرار می‌گیرد و پیش از ،وج خون از بدن آن را جمع آوری می‌کند. کاپ‌ها در دو اندازه بزرگ و کوچک عرضه می‌شوند و برای انتخاب آن‌ها باید به سن فرد و اینکه آیا قبلا بچه دار(خانم‌های متاهل) شده است یا خیر، توجه کرد. اندازه کوچک‌تر کاپ برای دختران نوجوان من،‌تر است.

تغذیه اولین ، دختران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با وجود اینکه در دوران ، میل به مواد غذایی با کا،ی پوچ همچون بستنی و شکلات افزایش پیدا می‌کند، خوردن غذاهایی سرشار از مواد مغذی برای تامین نیازهای بدن در این دوران اهمیت ویژه‌ای دارد‌.

لبنیات 

برخی از تامپون‌ها یک محفظه نگهدارنده پ،تیکی دارند که کمک می‌کنند این وسیله به درستی درون واژن قرار بگیرد. از طرفی دیگر همه‌ی تامپون‌ها یک رشته نخ در انتهای خود دارند که کمک می‌کند تامپون از بدن بیرون کشیده شود. تامپون‌ها دارای اندازه‌های مختلف و درجه جذب مختلفی هستند. برخی از تامپون‌ها معطرند، از مصرف آن‌ها خودداری کنید، چرا که این مواد معطر باعث تحریک واژن می‌شوند.

از طرف دیگر، توجه کنید که نیازهای شما  با گذشت زمان تغییر خواهند کرد. چیزی که شما در چندین ، اولیه از آن استفاده می‌کنید ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و این شما هستید که مشخص می‌کنید که کدام روش برای شما من،‌تر است.

لباس‌های زیر مخصوص دوران ، دختران

نوار بهداشتی مستطیلی شکل است و از مواد جاذب ساخته شده است. نوار بهداشتی به واسطه‌ داشتن ،ب پشت آن به لباس زیر می‌،بد.

ممکن است که اولین ، تنها دو روز ادامه داشته باشد. شاید ماه‌ها طول بکشد تا ، منظم شود و بر اساس یک برنامه دقیق و منظم پیش برود. بعد از اینکه ، به ثبات و نظم رسید معمولاً هر ماه به مدت ۲ تا ۷ روز ادامه خواهد داشت. بهتری است که روند عادت ماهانه خود را زیر نظر داشته باشید.

در هر بار ، چه مقدار خون از دست خواهم داد؟

چربی موجود در سیب زمینی سرخ‌کرده اما به اندازه چربی موجود در ماهی سالمون گریل شده اهمیت غذایی ندارد. چربی‌های اشباع و ترانس موجود در غذاهای سرخ‌شده، منجر به بروز مشکلاتی همچون بیماری‌های قلبی عروقی در بزرگسال خواهند شد. از طرفی دیگر اسیدهای چرب غیراشباع موجود در ماهی و آجیل به تکامل و رشد مغزی کمک می‌کنند و نقش حمایتی و حفاظتی دارند.

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا خونریزی ماهیانه طبق یک الگوی منظم قابل پیش‌بینی رخ دهد. اما با همه‌ی این‌ها ثبت زمان شروع و پایان خونریزی ماهیانه و علائمی که فرد در این دوران تجربه می‌کند بسیار کمک کننده خواهد بود. این کار به فرد کمک می‌کند تا به الگوی ثابتی رسیده و خود را برای زم، که ، شروع می‌شود به خوبی آماده کند.

پاسخ کوتاه این پرسش بله است. هر زم، که مایع منی وارد واژن شود، امکان بارداری وجود دارد. با وجود اینکه اولین ، در بسیاری از موارد به ،وان شروع سن تولید مثل دختران تلقی می‌شود، اما در مواردی هم حاملگی پیش از اولین ، رخ داده است. عامل رخ دادن این فرایند هورمون است. در بسیاری از موارد بدن مدتی طول، قبل از آغاز قاعدگی شروع به آزاد ، هورمون‌های عامل تخمک گذاری می‌کند. 

این حالت کاملاً طبیعی است. گاهی بعد از اولین ، ۶ سال زمان صرف می‌شود تا خونریزی ماهیانه طبق یک الگوی مشخص رخ دهد. به خاطر اینکه بدن به تدریج می آموزد که چگونه هورمون‌های تولید مثلی را آزاد و تنظیم کند. 

چگونه می‌توان روند خونریزی ماهیانه را ثبت کرد؟

استروژن نقش بسیار مهمی در تجمع بافت چربی ایفا می‌کند. بافت چربی به جریان درآمدن استروژن کمک می‌کند که خود نقش بسیار مهمی در تغییرات بلوغ دارد. چربی‌های ضروری علاوه بر این برای رشد و تکامل عصبی مهم هستند. 

از طرفی دیگر کلسیم برای تسهیل فرآیند ،ه شدن خون و جذب بیش‌تر ویتامین ب ۱۲ بسیار لازم و ضروری است. ویتامین ب ۱۲ نقش بسیار مهمی در تکامل شناختی بازی می‌کند. غذاهای سرشار از کلسیم شامل فرآورده‌های لبنی همچون ماست، پنیر و شیر هستند.

سبزیجات دارای برگ‌های سبز و گوشت‌‌ها

چند ، اول دختران، معمولاً سبک به همراه چندین لکه‌ قرمز – قهوه‌ای در طول یک هفته است، اما گاهی هم امکان دارد اولین خونریزی‌های ماهیانه سنگین باشد و حجم خون به نسبت زیادی از بدن خارج شود. زم، که تعادل هورمونی برقرار شود، ،ها الگوی ثابتی خواهند داشت.

healthline

تجربیاتی که در طی سال‌ها به دست آورده‌اید را با فرزند خود در میان بگذارید:

 • بهترین مسکن‌ها برای کاهش درد گرفتگی عضلات شکم
 • بهترین داروهای گیاهی برای التیام نفخ شکم
 • بهترین راه برای از بین بردن لکه‌های خون از روی لباس

یک انسان با قامت متوسط تا ۶ قاشق غذاخوری خون در طول دوران قاعدگی از دست خواهد داد. این مقدار خون زیاد به نظر می‌رسد ولی حدا،ر یک سوم پیمانه این مقدار خون را شامل می‌شود.

فقر آهن در دوران ،، حجم ا،یژن جابه جا‌شده در خون را کاهش می‌دهد. بنابراین در دوران قاعدگی دختران در صورت عدم مصرف مقدار کافی آهن، ممکن است علائم کم خونی همچون سردرد، خستگی، ضعف و بی علاقگی و بی حوصلگی را تجربه کنند. غذاهای سرشار از آهن عبارتند از سبزیجات دارای برگ‌های سبز و گوشت‌ها هستند. غلات صبحانه غنی‌شده با آهن و بادام یا کره‌ بادام‌زمینی هم گزینه‌های خوبی برای تامین این ماده مهم هستند.

غذاهای حاوی روی 

خیر. فرد در دوران ، بوی خاصی ندارد و یا متفاوت از حالت عادی به نظر نمی‌رسد. تنها زم، که فرد بیشتر از زمان توصیه شده پد یا نوار بهداشتی را تعویض نکند، دیگران متوجه بوی ناخوشایندی خواهند شد.

دختر، که به تازگی قاعدگی را تجربه می‌کنند، ۳۰ درصد بیش‌تر از سایرین به آهن نیاز دارند. هموگلوبین، مولکولی است که ا،یژن را به سلول‌های بدن رسانده و دی ا،ید کربن آن‌ها را خارج می‌کند. این مولکول حیاتی و مهم از آهن تشکیل شده است. از آن‌جایی که هموگلوبین یک ،یب خونی است، بیش‌تر مقدار آن با خونریزی ماهیانه از بدن خارج می‌شود.

تامپون‌ها لوله‌مانند هستند و مانند نوارهای بهداشتی از مواد جاذب ساخته شده‌اند. تامپون درون واژن قرار گرفته و خون قبل از رسیدن به لباس زیر توسط آن جذب می‌شود. اگر کاربرد و شیوه درست را بلد نباشید، استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی احتمال عفونت را بالاتر می‌برد و بهتر است که دختران نوجوان از پد و نوار بهداشتی استفاده کنند.

اگر برای اولین بار ، شده‌اید، ولی وسایل لازم برای جلوگیری از نشت خون به دیگر لباس‌ها را در اختیار ندارید، نگران نباشید. شما به راحتی با دستمال توالت می‌تو،د به صورت موقت نوار بهداشتی درست کنید و این دستمال تا زمان دسترسی به وسایل من، به شما کمک خواهد کرد.

 • یک قطعه بزرگ و دراز از دستمال توالت جدا کرده و روی هم تا بزنید.
 • دستمال تا شده را روی ،مت می، لباس زیر قرار دهید.
 • مقدار دیگری دستمال توالت برداشته و آن را دور دستمال تا شده و لباس زیر بپیچ،د. این کار کمک می‌کند تا دستمال در جای خود باقی بماند.
 • انتهای دستمال را درون لایه بالایی قرار دهید، حالا نوار بهداشتی شما آماده است. 
 • اگر در مدرسه ، شده‌اید از معلم و یا مربی بهداشت خود بخواهید که نوار بهداشتی در اختیار شما قرار دهند. 

علائم ،ی دختر ۱۱ساله و افرادی که تازه قاعدگی را تجربه می‌کنند، به مرور زمان گاهی دچار تغییراتی هم می‌شود. بهتر است که با بدن خود و الگوی رایج ،تان آشنا باشید تا آن را بهتر مدیریت کنید.

بعد از اولین بار ، شدن دختران باید چه کاری انجام داد؟ 

زم، که رشد و افزایش طول استخوان شروع می‌شود، حضور ،یبات کلسیمی برای ساخت استخوان لازم و ضروری است. استوب،ت یا سلول‌های سازنده‌ی استخوان‌ها، خود قادر به تأمین کلسیم مورد نیاز نیستند و باید آن را از خون دریافت و در استخوان ذخیره کنند.

منابع:

نوار بهداشتی‌های بالدار دارای دو ،مت ،ب‌دار در دو طرف خود هستند که کمک می‌کند نوار به لبه های لباس زیر ب،بد. هر ۴ تا ۸ ساعت باید نوار بهداشتی عوض شود. با این همه قانون ثابتی وجود ندارد. هرگاه احساس کردید که نوار بهداشتی مرطوب و ،بنده شده است، آن را عوض کنید.

دختران در سن بلوغ تقریبا ۳۰درصد بیش‌تر از دختران کم سن و سال‌تر به کلسیم نیاز دارند. چرا که در فاصله‌ی دوازده تا نوزده سالگی شدت رشد در دختران به بالاترین حد خود می‌رسد و کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد غذایی مورد نیاز در این دوران است.

از طرف دیگر، روی به متابولسیم چربی و کربوهیدرات‌ها هم کمک می‌کند‌. مصرف این دو ماده در روزهای قبل از ، و در طی خونریزی ماهیانه افزایش پیدا می‌کند. کره‌ بادام زمینی، غلات کامل، گوشت‌ ، و بره سرشار از روی هستند.

ماهی و آجیل و مغزها

با یک حساب سر انگشتی می‌توان گفت که، قاعدگی دو سال بعد از شروع رشد و بزرگ‌تر شدن سینه‌ها شروع می‌شود. در واقع، اولین تجربه ، برای بیشتر دختران چنین است. بازه طبیعی برای وقوع اولین ، از ۹ تا ۱۶ سال اعلام می‌شود. بنابراین، اگرچه ،ی در سن ده سالگی و کمتر کمی زود به نظر می‌رسد اما در بیشتر موارد غیرعادی نیست.

نوار بهداشتی‌ها در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند و هر کدام از اندازه‌های مختلف نوار بهداشتی من، نوع و شدت خاصی از خونریزی است.

والدین برای بررسی علائم دختر نوجوان خود را نزد پزشک خواهند برد. در برخی از شرایط درد شدید شکم علامتی برای مشکلات زمینه‌ای شدیدتر مانند اندومتریوز است و به همین دلیل حتماً باید بررسی شود. 

دیگر علائم و مشکلات اولین ، چیست؟

healthyeating.sfgate.com

اولین قاعدگی یک زن نقطه عطف مهمی در زندگی اوست. هیچ راه قابل اعتمادی برای پیش‌بینی دقیق زمان رسیدن آن وجود ندارد و ، به روش‌های مختلف بر ،ن تأثیر می‌گذارد. هنگامی که یک دوره قاعدگی شروع می‌شود، یادگیری نحوه مدیریت آن ممکن است زمان ببرد.

، شدن دختر و ،ن کاملا عادی است. از این موضوع خجالت نکشید و برای تهیه لوازم مربوط به آن بی‌شرم اقدام کنید.

اولین ، چند روز طول می‌کشد؟

اگر ، سنگینی دارید، گاهی لازم است که از این نوع لباس زیر جهت اطمینان از نشت‌ن، خون به دیگر لباس‌ها استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده باید لباس طبق دستور العمل خاص آن شسته شود. 

نوار بهداشتی 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در حالت کلی هر چه نوار بهداشتی کوچک‌تر باشد، شدت جذب کم‌تری خواهد داشت. بهتر است در روزهای اول ، که خونریزی شدیدتر است از انواع با جذب بالا استفاده شود و با گذشت زمان که مقدار خونریزی کم‌تر شد از انواع کوچکتر استفاده شود.

پد‌های بهداشتی روزانه

باید بد،د که بهترین سن شروع ،ی وجود ندارد و بدن و شرایط هر، ویژگی‌های خاصی دارد. البته دیرتر یا خیلی زودتر از زمان و بازه اعلامی اولین قاعدگی نیاز به پیگیری دارد. برای پیگیری قاعدگی زودرس یا دیرتر از موعد به پزشک ،ن مراجعه کنید.

علائم اولین ، در دختران نوجوان چیست؟

خون‌ریزی‌های سنگین‌تر نباید باعث نگر، شوند‌، ولی اگر تصور می‌کنید که خون زیادی از دست می‌دهید، حتماً با پدر و مادر و یا مربی بهداشت مدرسه صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تا به متخصص ،ن مراجعه کنید.

ممکن است فرد در هر بار قاعدگی این علائم را تجربه نکند. بسته به نوسانات هورمونی این علائم ظاهر شده و از بین می‌روند. 

خونریزی عادت ماهیانه هر چند وقت یکبار رخ می‌دهد؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%AF/

لازم است بگوییم که قاعدگی یکی از نتایج بلوغ است. در این زمان بدن زن برای تولید مثل آماده می‌شود. در آغاز چرخه قاعدگی سطح هورمون استروژن در بدن زیاد و منجر به ضخیم‌شدن دیواره‌ی رحم می‌شود. دیواره‌ی ضخیم رحم آماده است تا محیط من،ی را برای رشد تخمک لقاح‌یافته‌ و در نتیجه بارداری احتمالی فراهم کند. 

علائم ،ی دختر ۱۲ ساله و نوجوان چگونه است؟ ، در بسیاری از نوجوانان بدون داشتن هیچگونه علامت هشداردهنده‌ خاصی آغاز می‌شود. برخی دیگر اما در روزهای منتهی به ،، سندروم پیش از قاعدگی یا PMS  (premenstrual syndrome (PMS)) را تجربه می‌کنند. 

در موارد زیر هم باید والدین خود را در جریان بگذارید:

 • دچارشدن به گیجی 
 • احساس سرگیجه
 • تپش قلب شدید
 • ادامه داشتن خونریزی بیش از ۷ روز
 • اگر مجبور هستید هر دو ساعت یکبار نوار بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی خود را تعویض کنید.

برخلاف نوار بهداشتی و تامپون، کاپ‌های قاعدگی قابل استفاده مجدد هستند. حدا،ر هر دوازده ساعت یک‌بار باید کاپ خالی شود. استفاده از این وسیله بیش‌تر از ۱۲ ساعت خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهد. از یک کاپ بین ۶ ماه تا ۱۰ سال می‌توان استفاده کرد.

آیا دیگران متوجه ، من می‌شوند؟

اولین ، به چه صورت است؟ در بیشتر دختران بین دوازده و سیزده سالگی آغاز می‌شود. با این همه، ممکن است که زودتر یا دیرتر از این سن ،شدن هم طبیعی باشد.

نوار بهداشتی

اولین ، دختران جوان چه زم، رخ می‌دهد؟

اگر پرسشی درباره اولین قاعدگی دارید، حتما از ما بپرسید تا در رسیدن به پاسخ به شما کمک کنیم.

، دختران

اولین ، تجربه بسیار مهمی است

زم، که برای گرفتن وقت با پزشک تماس می‌گیرید، حتماً به منشی اطلاع دهید که با مشکلاتی در مورد ، خود رو به رو هستید، منشی احتمالاً سوالات زیر را مطرح خواهد کرد:

 • آ،ین ، چه زم، شروع شده است؟
 • آ،ین ، چه زم، به پایان رسیده است؟
 • چه زم، متوجه خونریزی غیر منظم و یا دیگر علائم شده‌اید؟

وظایف پدر و مادر برای آماده ، دختران قبل از اولین قاعدگی چیست؟

اگر تخمکی بارور نشود، بدن این دیواره‌ رحمی ضخیم‌شده را در هم خواهد ش،ت و خون و بافت ت،یب‌شده از درون رحم بیرون می‌ریزد و منجر به خونریزی ماهیانه یا ، می‌شود.  مهم نیست که اولین ، دخترانه را مشاهده می‌کنید یا اینکه سال‌ها آن را تجربه کرده باشید، ، همیشه می‌تواند سخت، دردناک و دارای جنبه‌های منفی باشد. 

 برای این کار زمان آغاز و پایان خونریزی ماهیانه را در تقویم کاغذی یا در تقویم آنلاین موجود در گوشی همراه خود ثبت کنید. اگر دوست ندارید که دیگران متوجه شوند، از علائم و کدهای مخصوص خود استفاده کنید. در حالت کلی ، بعدی سه تا چهار هفته بعد از اینکه آ،ین ، به پایان رسید، آغاز خواهد شد. 

آیا تا پایان عمر خونریزی ماهیانه ادامه خواهد داشت؟

،ن جوان در دوران ،ی میل شدیدی به غذاهای چرب پیدا می‌کنند. زم، که محور هیپوتالاموس – هیپوفیز فعال می‌شود، تغییرات هورمونی شدید و یکباره رخ می‌دهد که در نهایت منجر به این میل غذایی می‌شود. فعال‌شدن این محور باعث زیادشدن سطح هورمون‌هایی می‌شود که در نهایت منجر به تحریک ترشح استروژن خواهند شد. 

این نوع از لباس‌های زیر که به تازگی به بازار عرضه شده‌اند، مانند لباس‌های زیر عادی هستند؛ با این تفاوت که از پارچه‌های مخصوصی ساخته شده‌اند که بافت‌ها و خون قاعدگی را جذب می‌کند.

نیاز دختران و ،ن جوان با ورود به دوران بلوغ و شروع دوران قاعدگی به ،صر روی ۲۰درصد بیش‌تر می‌شود. روی به ساخت DNA و RNA که برای ت،یم سلولی بسیار مهم هستند، کمک می‌کند و به همین دلیل نقش بسیار مهمی برای رشد، التیام و اصلاح بافتی دارد‌.

در این شرایط، بهتر است که والدین برای بررسی بهتر علائم، دختر نوجوان خود را به پزشک نشان دهند. پزشک نوجوان را معاینه می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا خون زیادی از دست می‌دهد یا نه و گاهی هم برای کم‌، درد در هنگام ،، داروی مسکن تجویز خواهد کرد.

اولین قاعدگی

برای توقف خونریزی از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟

بهتر است که چندین روز قبل از آغاز ، از این نوع از پدها استفاده کنید. پدهای روزانه نازک و کوچک هستند و هنگام آغاز یک‌باره‌ خونریزی ماهیانه جلوی نشت احتمالی خون به دیگر لباس‌ها را خواهند گرفت. از این نوع از پدها در پایان قاعدگی که خونریزی سبک‌تر است هم می‌توان استفاده کرد.

تامپون

دقت کنید که بیش‌تر از ۸ ساعت تامپون را درون واژن نگهداری نکنید، چرا که قرار گرفتن طول، این وسیله در واژن باعث تحریک  و بروز عفونت در نتیجه حضور باکتری‌ها خواهد شد.

کاپ قاعدگی 

بیش‌تر ،ن تا رسیدن به یائ، ، را تجربه می‌کنند. یائ، زم، رخ می‌دهد که سطح هورمونی که بالا رفتن آن باعث بروز اولین ، شده بود، شروع به کاهش کند. یائ، معمولاً بین سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد. از طرفی دیگر استرس و دیگر عوامل زمینه‌ای هم در توقف بروز خونریزی ماهیانه نقش دارند. 

آیا امکان بارداری در طول خونریزی ماهیانه وجود دارد؟

علائم سندروم پیش از قاعدگی عبارت‌اند از:

 • درد 
 • نفخ شکمی 
 • احساس درد در سینه‌ها 
 • کمر درد 
 • یبوست 
 • اسهال 
 • احساس خستگی بیش از حد 
 • بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری 
 • میل شدید به غذا خصوصاً هوس زیاد برای شیرینی‌جات 
 • ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن 

راه‌های زیادی برای کنترل خونریزی ماهیانه وجود دارد. گاهی برای انتخاب بهترین روشی که من، شما است، باید چندین روش مختلف را امتحان کنید.

تنها پسران نوجوان نیستند که با فرا رسیدن دوران بلوغ میل و اشتهای زیادی پیدا کرده و گاه و بیگاه باید آن‌ها را در کنار یخچال در حال خوردن پیدا کرد. نیاز و میل شدید دختران به مواد مغذی در آغاز قاعدگی از این نظر با پسران نوجوان برابری می‌کند.

قاعدگی

نقش تغذیه اولین ، سالم برای دختران جوان در زمان اولین ، چیست؟

قطعاً فرد می‌تواند در دوران خونریزی ماهیانه ورزش کند و در حقیقت ورزش باعث کاهش احساس ناراحتی و گرفتگی شکم و پهلو در طول قاعدگی می‌شود. 

در صورت بروز هر کدام از مشکلات زیر با والدین خود صحبت کرده و از آن‌ها بخواهید تا شما را نزد پزشک ببرند:

 • اگر خونریزی ماهیانه تا سن ۱۶سالگی شروع نشده باشد.
 • تقریباً دو سال از اولین ، گذشته باشد ولی هنوز به صورت نامنظم رخ دهد.
 • بین دو ، فرد خونریزی داشته باشد.
 • درد شدیدی داشته باشد که مانع از انجام فعالیت‌های عادی و روزمره شود.
 • خونریزی بسیار شدید بوده و فرد هر یک یا دو ساعت یکبار مجبور به تعویض نوار بهداشتی خود باشد.
 • خونریزی ماهیانه بیش‌تر از ۷ روز طول بکشد.

خونریزی ماهیانه بخشی از چرخه قاعدگی است. بنابراین همیشه بر طبق یک الگوی قابل پیش بینی رخ می‌دهد. چرخه قاعدگی معمولاً ۲۸ روز طول می‌کشد. اما برخی دیگر از مردم چرخه‌های قاعدگی ۲۱ روزه تا ۴۵ روزه را تجربه می‌کنند.

به ،وان پدر و مادر راهنمایی‌، دختر نوجو، که برای اولین بار ، را تجربه می‌کند، گاهی سخت می‌شود. با این همه توصیه‌های زیر تا حد زیادی مفید خواهند بود:

 • به دختران نوجوان اطمینان دهید که ، یک ،مت طبیعی از زندگی است.
 • به حقایق تکیه کنید. هرگز با بازگو، تجربه‌ی شخصی خود در مورد قاعدگی، چه بد و چه خوب سعی نکنید تا ساختار ذهنی دختر نوجوان را شکل دهید.
 • وسایل مختلفی که می‌توان از آن‌ها در طی دوران قاعدگی و اولین ، استفاده کرد و طرز استفاده از آن را توضیح دهید.
 • به فرزند خود در آماده ، وسایل مورد نیاز برای خونریزی ماهیانه کمک کنید. این وسایل شامل نوار بهداشتی، لباس زیر و دستمال مرطوب است که به راحتی می‌توان آن را درون کمد مدرسه یا کوله پشتی ذخیره کرد.

با مادر، پزشک یا پرستار مورد اعتماد صحبت کنید تا شما را به درستی راهنمایی کنند. شما به راحتی می‌تو،د از طریق دریافت ،ت دکتر آنلاین با بهترین متخصصان ،ن و زایمان مشورت کنید.

به طور معمول، دختران حدود ۲ سال پس از شروع رشد سینه‌ها و حدود یک سال پس از ترشحات سفید واژن، اولین ، (عادت ماهانه) را تجربه می‌کنید. هر دختر به طور متوسط اولین قاعدگی خود را در حدود ۱۲ سالگی تجربه می‌کند، اما این سن از فردی به فرد دیگر و با توجه به سایر شرایط متفاوت است. بنابراین بهتر است دختران در اوایل سن بلوغ تحت نظر متخصص ،ن قرار بگیرند تا هرگونه علامت خارج از معمولی به سرعت درمان شود. همچنین در این مقاله می‌خو،م که عادت ماهانه چند روز طول می‌کشد و در طی این مدت دختران نوجوان بهتر است چگونه تغذیه‌ای داشته باشند؛ درادامه مطلب به نکات مهمی در این‌باره اشاره خواهیم کرد.

چرخه قاعدگی (سیکل عادت ماهیانه) چیست؟

گرفتگی و درد عضلات شکم یک هدف بزرگ دارد و آن هم کمک به بدن برای رها ، دیواره‌ رحم است. با این همه این درد می‌تواند بسیار ناخوشایند و آزاردهنده باشد. برای کم‌شدن  درد می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپرو،ان سدیم یا مفنامیک اسید
 • استفاده از حوله گرم، پتوی برقی و یا کمپرس گرم روی شکم و کمر 
 • دراز کشیدن در وان آب گرم 

از آن‌جایی که در تمام موارد و زمان‌ها نمی‌توان با اطمینان زمان اولین خونریزی ماهیانه را حدس زد، بهتر است که دختران نوجوان همیشه وسائل لازم را به همراه داشته باشند. این وسائل شامل:

 • لباس زیر تمیز 
 • نوار بهداشتی یا تامپون 
 • دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب 
 • مسکن مانند استامینوفن (acetaminophen)

علاوه بر گرفتگی عضلات شکم، فرد ممکن است علائم زیر را هم تجربه کند:

 • درد 
 • نفخ شکمی 
 • احساس درد در سینه‌ها 
 • کمر درد 
 • یبوست 
 • اسهال 
 • احساس خستگی بیش از حد 
 • بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری 
 • میل شدید به غذا خصوصاً هوس زیاد برای شیرینیجات 
 • ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن 

اولین ،ی

برای کاهش درد و گرفتگی عضل، شکم در هنگام عادت ماهانه چه باید کرد؟

توجه کنید که نوار بهداشتی‌های معطر باعث تحریک ،مت خارجی واژن شده و بنابراین باید از استفاده از آن‌ها خودداری کرد. اگر نگران ایجاد بوی نامطبوع هستید، ناحیه‌ی تناسلی خود را مرتب با آب گرم تمیز نگه دارید. 

در دوران ، می‌توان شنا و ورزش کرد؟

پس زم، که خونریزی ماهیانه شروع می‌شود، در صورت برقراری رابطه‌ی ، امکان بارداری وجود خواهد داشت. در واقع اینکه در چه روزی از چرخه قاعدگی رابطه‌ ، برقرار شود، در بروز و یا عدم بروز حاملگی موثر است.  استفاده از کاندوم و یا دیگر وسایل پیشگیری از بارداری بسیار مفید خواهد بود. 

چه زم، باید به پزشک مراجعه کرد؟

Kağıthane eve otele gelen bayan escort eskort. The four personality test.