اگزما نوزادان؛ بیماری پوستی شایع که قابل پیشگیری است!

درمان علائم اگزما نوزادان

اگزما نوزادان؛ چالشی که زیاد نگران‌کننده نیست!

آکنه نوزاد باعث ایجاد جوش روی پوست، به ویژه از غدد چربی موجود در فولیکول‌های موی او می‌شود. در حالی که اگزما لکه‌های پوستی خشک و خارش‌دار ایجاد می‌کند که بثورات را تشکیل می‌دهند.

دقت کنید که مرطوب‌کننده‌های مخصوص نوزادان و محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی عطر نیستند.

در حالی که نوزاد نمی‌تواند بگوید که خارش دارد، می‌تو،د با برنامه‌ریزی زم، در طول روز برای قرار دادن مرطوب‌کننده روی پوست او یک قدم جلوتر از وضعیت او باشید تا از خاراندن بثورات اگزمایی‌اش جلوگیری کنید. همچنین شاید لازم باشد که دست‌های نوزاد را با دستکش بپوش،د تا نتواند روی پوست خود ،اش دهد، که علائم را بدتر کند.

منابع:

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A7%DA%AF%D8%B2%D9%85%D8%A7-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

اگر کودک شما از اگزما رنج می برد، با یک متخصص پوست اطفال یا متخصص اطفال ماهر مشورت کنید. در صورت نیاز به مشاوره برای درمان می‌تو،د با دریافت ،ت دکتر از پلتفرم دکتردکتر هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

اگزما در نوزادان و کودکان نوپا متفاوت از کودکان بزرگتر به نظر می‌رسد. مکان و ظاهر اگزما با رشد آنها تغییر می‌کند، بنابراین مهم است که بد،د در هر مرحله از زندگی نوزاد یا کودک نوپا به دنبال چه چیزی باشید.

نوزادان (6 ماه اول)

چه نوزاد، بیشتر در معرض اگزما قرار دارند

آیا اگزما برای نوزادان، کودکان نوپا و کودکان بزرگتر متفاوت است؟

پوست کودک شما منحصر به فرد است و به محرک‌های مختلف در محیط واکنش نشان می‌دهد که باعث بروز علائم اگزمای نوزاد می‌شود. جنس لباس یا پارچه، دما، هوای خشک یا تعریق، صابون یا مواد شوینده و همچنین تماس با یک آ،ژن مثل موی حیوانات خانگی، گرد و غبار، برخی غذاها و گیاهان از رایج‌ترین محرک‌های بروز اگزما در نوزادان است.

2. واکنش سیستم ایمنی

گاهی اوقات، جهش ژنتیکی در DNA نوزاد اتفاق می‌افتد که موجب کمبود پروتئین خاصی می‌شود. این پروتئین مسئول ایجاد سد محافظ پوست نوزاد است. در این شرایط که سد محافظ پوست نوزاد آن طور که انتظار می‌رود کار نمی‌کند، علائم اگزما خود را نشان می‌دهند.

آنتی‌هیستامین‌ها (داروهای ضد آ،ژی) به خواب بهتر کودکان با خارش در شب کمک می‌کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها در صورت عفونی شدن بثورات توسط باکتری، و قرص‌های کورتیکواستروئید یا سایر داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند،در بهبود اگزما نوزادان با تجویز پزشک می‌توانند موثر باشند.

علائم اگزما نوزادان

نوزادان (6 تا 12 ماه)

nationaleczema

انواع مختلفی از اگزما وجود دارد؛ شایع‌ترین انواع اگزما که نوزادان و کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهند درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی، اگزمای دیسیدروتیک و درماتیت سبورئیک (این بیماری در نوزادان به ،وان کلاهک گهواره‌ای نیز شناخته می‌شود) هستند. اگزما، به ویژه در نوع درماتیت آتوپیک، اغلب در شش ماهه تا پنج سال اول زندگی کودک ظاهر می‌شود. این بیماری می‌تواند پوست را در هر نقطه‌ای از بدن کودک تحت تاثیر قرار دهد؛ اما محل‌های شایع بروز این بیماری صورت، پوست سر، بازوها و پاها هستند.

بهترین زمان برای استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، بعد از حمام است؛ اما چند بار در طول روز که پوست او خشک به نظر می‌رسد هم حتما از این ،‌ها استفاده کنید.

 داروهای خوراکی

پس از شروع درمان، معمولا علائم نوزاد پس از چند روز کاهش پیدا می‌کند. اما ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پوست کودک شما به طور کامل بهبود یابد.

آیا اگزما نوزاد خود به خود از بین می‌رود؟

اگزما نوزاد علائمی مانند جوش را ایجاد می‌کند که باعث خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود. بثورات همچنین می‌تواند دارای برجستگی‌های کوچکی باشد که ممکن است مایع ترشح کند. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

 • پوست ضخیم شده
 • تغییر رنگ و تورم
 • پوست تیره روی پلک و اطراف چشم
 • تغییرات در پوست اطراف دهان، چشم یا گوش
نکته مهم این است که هر گونه پماد استروئیدی نباید بیش از دو هفته استفاده شود زیرا ممکن است با نازک شدن پوست منجر به تغییر رنگ آن شود.

،ن زده می‌شود که اگزمای نوزاد 15 تا 20 درصد از نوزادان زیر 2 سال را تحت تأثیر قرار ‌دهد. این وضعیت می‌تواند تا بزرگسالی ادامه یابد.

کلاهک گهواره علائمی را ایجاد می‌کند که معمولاً در انواع دیگر اگزمای کودکان دیده نمی‌شود، مانند پوسته‌های زرد چرب روی پوست سر که گاهی به صورت لایه‌ای ضخیم ظاهر می‌شوند و تمام بالای سر را پوشش می‌دهند. با گذشت زمان، فلس‌ها پوسته پوسته شده و ساییده می‌شوند.

برخی از موارد اگزمای نوزاد تا زم، که کودک شما بالغ می‌شود از بین می‌رود، اما ممکن است در طول زندگی خود حساسیت پوستی یا حداقل علائم اگزما را تجربه کند. بنابراین درمان اگزمای نوزاد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

از بین بردن یا اجتناب از محرک‌ها

everydayhealth

همراه با خارش پوست، اگزما می‌تواند آ،ژی‌های شدیدتری ایجاد کند زیرا با تضعیف سیستم ایمنی باعث بروز تاول می‌شود و موانع پوستی را که از بیماری‌های پوستی محافظت می‌کند، از بین می‌برد. خوشبختانه، هم علائم خفیف و هم شدیدتر اگزما در نوزادان و کودکان نوپا قابل پیشگیری و درمان است.

انواع اگزما در نوزادان

اگر نوزاد شما دچار اگزما شده است، لطفا علائم و نشانه‌های این بیماری و راه‌های درمان آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌تو،د سوالات خود را در ،مت نظرات بپرسید تا پزشکان ما پاسخگو باشند.

سوالات متداول اگزما کودکان

اگزمای نوزاد معمولاً صورت کودک شما را درگیر می‌کند و دیدن ناگه، بثورات روی گونه‌های او می‌تواند نگران‌کننده باشد. اجتناب از محرک‌ها و مرطوب نگه داشتن پوست کودک به بهبودی پوست و جلوگیری از شعله‌ور شدن در آینده کمک می‌کند.

اگر پوست نوزاد علائم عفونت را نشان می‌دهد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. نوزاد، که مبتلا به اگزما تشخیص داده می‌شوند در معرض خطر بالایی برای ابتلا به عفونت هستند زیرا سد محافظ پوست آنها آن طور که باید کار نمی‌کند. همچنین خاراندن می‌تواند پوست نوزاد را ،اش داده و بدن او را در معرض باکتری‌ها یا ویروس‌ها قرار دهد. علائم عفونت عبارتند از:

 • تاول‌ها یا زخم‌های پر از مایع
 • تشکیل یک پوسته زرد رنگ در اطراف بثورات اگزمایی
 • تورم و ایجاد رنگ قرمز تیره تا بنفش بثورات
 • درد یا حساسیت به لمس
 • تب یا ،ز

شناسایی و تشخیص اگزما در نوزادان

اگزما معمولا در صورت، گونه‌ها، چانه، پیش، و پوست سر ظاهر می‌شود. همچنین می‌تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند، اما معمولاً در ناحیه پوشک، ی،ی جایی که رطوبت از پوست محافظت می‌کند، گسترش پیدا نمی‌کند. پوست در این مرحله نیز بیشتر قرمز به نظر می‌رسد.

medicalnewstoday

برای جلوگیری از عود مجدد بیماری، باید نوزاد از هر محرک بالقوه‌ای که اگزما را تشدید می‌کند به دور باشد. علائم اگزما با علائم سایر بیماری‌ها، مانند آسم، آ،ژی‌های غذایی و رینیت آ،ژیک همپوش، دارند.

از صابون‌ها، لوسیون‌ها یا مواد شوینده معطر برای نوزاد استفاده نکنید؛ این موارد می‌توانند باعث تشدید اگزما شوند. اگر پزشک علت دقیق ایجاد اگزما در نوزاد را شناسایی کرد، اجتناب از آن به بهبود پوست کودک کمک کرده و از تشدید اگزما در آینده جلوگیری می‌کند.

استفاده از ،‌های کورتیکواستروئیدی موضعی

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگزما معمولا در چین‌های آرنج یا زانو یا هر دو ظاهر می‌شود. گاهی اوقات، فقط روی دست کودک است؛ حداقل 70٪ از مردم در برخی از دوران زندگی خود به اگزمای دست مبتلا شده‌اند. قرمزی و لکه‌های خارش دار پشت گوش کودک، روی پاها یا پوست سر او نیز ممکن است نشانه درماتیت آتوپیک باشد. اما اینها همچنین می‌توانند علائم بیماری دیگری مانند درماتیت سبورئیک باشند که می‌تواند همراه با اگزما وجود داشته باشد.

چه زم، به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر اعضای خانواده سابقه اگزما، تب یونجه یا آسم داشته باشند، احتمال ابتلای نوزاد به اگزما بیشتر است. اگرچه این مشکلات باعث ایجاد یکدیگر نمی‌شوند، اما به دلیل اختلال در ژن مش، این بیماری‌ها اگر کودکی قبلاً به اگزمای نوزاد مبتلا شده باشد، احتمال بیشتری برای ابتلا به تب یونجه یا آسم دارد.

نشانه‌ها و علائم اگزما در نوزادان

سیستم ایمنی نوزاد از او در برابر مهاجمان خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها که می‌توانند باعث ایجاد بیماری شوند، دفاع می‌کند. گاهی سیستم ایمنی او بیش از حد واکنش نشان داده و سلول‌های پوست سالم و محرک‌های کوچک در محیط را هم به ،وان یک مهاجم خارجی اشتباه می‌گیرد. در نتیجه، سیستم ایمنی به سلول‌های پوست نوزاد حمله می‌کند و باعث ایجاد اگزما می‌شود.

3. ژنتیک

eczema

kidshealth

انواع دیگر درمان شامل موارد زیر است:

طول درمان اگزما نوزادان

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند که چه چیزی باعث اگزما می‌شود. ممکن است آ،ژی‌های پوستی ممکن است در برخی از اشکال اگزما دخیل باشند. به احتمال زیاد ،یبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باعث ایجاد اگزما نوزاد می‌شود. به طور کلی علل بروز اگزما نوزادان عبارتند از:

1. محرک‌ها و آ،ژن‌های پوستی

درماتیت آتوپیک اغلب صورت کودکان را درگیر می‌کند. همانطور که در تصویر می‌بینید می‌تواند به صورت لکه‌های قرمز با برجستگی‌های کوچک ظاهر شود. در حدود دو سالگی، اگزمای کودک نوپای شما بیشتر در چین‌های آرنج و زانو یا روی مچ دست، مچ پا و دست‌های او ظاهر می‌شود. همچنین ممکن است روی پوست اطراف دهان کودک نوپا و پلک‌ها ظاهر شود. پوست کودک نوپای شما ممکن است در این مرحله خشک و پوسته‌دار به نظر برسد و با خطوط عمیق‌تر ضخیم شود؛ به این حالت “گلسنگ شدن” می‌گویند.

نشانه ها و علائم اگزما در نوزادان / در ماه های مختلف

کودکان (5 سال به بالا)

اگزما همچنین می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی در پوست نوزاد شود که این برجستگی‌ها با مایع پر نمی‌شوند. اما برخی از جوش‌های آکنه پر از مایع هستند. آکنه نوزاد می‌تواند خود به خود برطرف شود، اما اگزمای نوزاد برای آبرس، مجدد به پوست کودک شما نیاز به درمان دارد.

آیا اگزما نوزاد مسری است؟

برای اگزمای خفیف، پماد موضعی هیدروکورتیزون 1% OTC را دو بار در روز به مدت حدا،ر دو هفته استفاده کنید. برای اگزمای متوسط تا شدید، پزشک ممکن است پمادهای استروئیدی قوی‌تری را توصیه کند.

اگزمای نوزاد برای از بین رفتن کامل نیاز به درمان دارد. بهترین درمان استفاده از مرطوب‌کننده روزانه یا چند بار در روز برای مرطوب نگه داشتن پوست کودک است.

چگونه از اگزما نوزاد پیشگیری کنم؟

درمان بیماری اگزما نوزادان

 استفاده از مرطوب‌کننده روی پوست نوزاد

شناسایی و تشخیص اگزما در نوزادان

دلایل و عوامل ابتلا به اگزما در نوزادان

پزشک پس از معاینه فیزیکی اگزما را تشخیص می‌دهد، چرا که ظاهر شدن بثورات روی پوست نوزاد به تشخیص دقیق اگزما کمک می‌کند. پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای یافتن اینکه چه چیزی باعث ایجاد علائم اگزما روی پوست نوزاد شده است، تجویز کند. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر باشد:

اگزمای نوزاد چگونه درمان می‌شود؟

خیر، اگزمای نوزاد مسری نیست. این بیماری نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

چه نوزاد، بیشتر در معرض اگزما قرار دارند؟

درمان اگزمای نوزاد بر اساس آنچه باعث تشدید علائم نوزاد شده و شدت علائم آن متفاوت است؛ اگرچه می‌توان گفت درم، برای اگزمای نوزاد وجود ندارد. در واقع درمان اگزما در نوزادان دو هدف دارد: اول کاهش علائم و دوم جلوگیری از عود آنها.

مرطوب نگه داشتن پوست کودک می‌تواند علائم را کاهش داده، عوارض اگزما را تسکین دهد و از شعله ور شدن یا عود مجدد آن جلوگیری کند.

در نتیجه مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا نوزاد درمان من، را دریافت کند. متخصص اطفال می‌تواند اگزما نوزاد را تشخیص داده و درمان کند. اگر کودک شما علائم مکرر یا شدید داشته باشد، متخصص اطفال ممکن است توصیه کند به یک متخصص پوست مراجعه کنید. در این مقاله از مجله دکتردکتر به توضیح کامل اگزما نوزادان، علائم و راه‌های درمان می‌پردازیم.

اگزما نوزادان چیست؟

در این مرحله، اگزما اغلب بر روی آرنج و زانوهای کودک شما ظاهر می‌شود؛ ی،ی مکان‌هایی که به راحتی می‌توان آن‌ها را هنگام ،یدن ،اش داد یا مالش داد. اگر بثورات اگزما عفونی شود، ممکن است یک پوسته زرد رنگ یا “برجستگی‌های چرکی” بسیار کوچک روی پوست ایجاد کند.

کودکان نوپا (2 تا 5 سال)

دانشمندان بر این باورند که اگزما نوزادان ناشی از یک اختلال عملکرد سیستم ایمنی است که بر سد پوستی و توانایی آن در حفظ رطوبت تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگزما یک اصطلاح عمومی‌ برای توصیف تعدادی از بیماری‌های التهابی پوست است. برای بسیاری از مردم، “اگزما” و “درماتیت آتوپیک” به یک م،ا هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله اگزما کودکان را در مجله سلامت دکتردکتر مطالعه کنید.

اگزما نوزادان یک بیماری پوستی شایع است که باعث خشکی، برآمدگی و خارش پوست نوزاد می‌شود. محققان دقیقا علت ایجاد اگزمای نوزادان را نمی‌دانند، اما معتقدند عوامل ژنتیکی و محرک‌های محیطی هر دو در ابتلا به اگزما نقش دارند. پزشکان این بیماری را با داروهای کورتیکواستروئیدی از جمله ،‌ها، لوسیون‌ها و نرم‌کننده‌ها درمان می‌کنند.

 

کورتیکواستروئیدها به کاهش خارش و تورم کمک می‌کنند. ،‌های کورتیکواستروئید پمادهای قوی هستند که مانند لوسیون روی پوست کودکتان می‌توان مالید.

از آنجایی که عوامل متعددی می‌توانند باعث ایجاد اگزما نوزاد شوند، هیچ راهی برای پیشگیری کامل از این بیماری وجود ندارد. اما می‌توان با راه‌کارهایی از تشدید علائم اگزما جلوگیری کرده و به نوعی آن را کنترل کنید:

 • اجتناب از محرک‌ها و آ،ژن‌ها
 • استفاده روزانه از مرطوب‌کننده‌های مخصوص نوزادان و بدون بو
 • حمام ، نوزاد با آب گرم و نه داغ بین 5 تا 10 دقیقه

تفاوت اگزما با آکنه در نوزادان

علائم اگزما و آکنه نوزاد ممکن است شبیه به هم به نظر برسند اما بین این دو بیماری تفاوت‌هایی وجود دارد.