با افتتاح پالایشگاه پلاسما تا دو سال آینده جزو ۱۰ کشور دنیا خواهیم بود

محلی توسط دانشگاه آزاد زنجان برای تبدیل شدن به مرکز پ،ما در اختیار قرار داده شده که قرار است تبدیل به مرکز تحقیق و توسعه شود و بر اساس تفاهم نامه شتاب دهنده هم دایر شود.
منبع: https://pezeshkanirani.ir/drug-business-news/10219/

ریاحی با ابراز تأسف از اینکه ،ت‌های وقت این موضوع را به دلایل مختلف متوقف کرده و یا اجازه توسعه به این مراکز را ندادند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با روی کار آمدن ،ت سیزدهم، مجدداً مجوزهای این مراکز صادر شد و در حال حاضر نزدیک به ۱۳ مرکز فعال پ،ما در کشور داریم و حدود چهار مرکز نیز در حال احداث است.

وی با بیان اینکه برای راه‌اندازی اولین مرکز پ،ما در کشور از متخصصان آلم، کمک گرفتیم، ادامه داد: این در حالی است که بعد از راه‌اندازی اولین مرکز پ،ما در ایران توانستیم نسبت به بومی‌سازی آن اقدام کنیم که نتیجه آن احداث هفت مرکز در همین راستا بود.

فعال صنعت دارو در تکمیل سخنان خود، اظهار کرد: با افتتاح پالایشگاه پ،ما تا دو سال آینده جزو ۱۰ کشور دنیا خواهیم بود که قادر به تولید پ،ما است و بدون شک در زمینه صادرات نیز گام‌های بلندی خواهیم برداشت.

ریاحی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۶۵۰ هزار لیتر پ،ما توسط این مرکز و سازمان انتقال خون تولید می‌شود، افزود: اگر در این زمینه به تولید یک میلیون لیتر پ،ما طی چند سال آینده برسیم، نه تنها نیاز داخلی را تأمین کرده‌ایم، بلکه امکان صادرات این محصول نیز فراهم خواهد شد.

این فعال حوزه دارو در ایران با اشاره به اینکه مرکز پ،مایی که قرار است در استان زنجان احداث شود، به لحاظ ظرفیت و سایر موارد، بزرگ‌ترین و تکمیلی ترین مرکز در کشور به شمار می‌رود، ابراز کرد: طبق آ،ین آمار، ۹۰ درصد پ،مای دنیا توسط آمریکا جمع‌آوری شده، به طوری که نیم درصد تولید ناخالص داخلی این کشور از پ،ما است.

ناصرریاحی بنیان گذار صنعت پ،ما در ایر، با تاکید بر اینکه اگر بتو،م طی دو سال آینده به این مهم دست یابیم، سایر کشورها علی‌رغم تحریم ایران مجبور به تهیه این فرآورده از ما خواهند بود، خاطرنشان کرد: این فرآورده یکی از نیازهای مهم جوامع به شمار می‌رود، به همین خاطر ظرفیت صادرات در این بخش برای ایران فراهم شده و با این اقدام ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت.

میثم ،تی :به گزارش پایگاه خبری پزشکان  ناصر ریاحی در آئین انعقاد تفاهم‌نامه با زینبیه زنجان در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های دو جانبه با اشاره به اینکه اولین مرکز پ،ما در ایران در سال ۱۳۸۱ افتتاح شد، اظهار کرد: در آن زمان به جز چهار کشور غربی، هیچ کشوری از وجود مرکز پ،ما برخوردار نبود.