بررسی علت بزرگ شدن سینه مردان و درمان‌های آن

پزشک همچنین معاینات بدنی را نیز انجام می‌دهد که ممکن است شامل معاینه‌ دقیق ،، شکم و اندام تناسلی بیمار باشد. ممکن است دکتر غدد برای تشخیص و در نهایت درمان دقیق‌تر، آزمایش خون و ماموگرافی برای بیمار تجویز کند. لازم به‌ذکر است که در صورت صلاحدید دکتر، آزمایش‌های ثانویه‌ای مثل سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی، سونوگرافی از کیسه بیضه و نمونه‌برداری از بافت به بیمار تجویز می‌شود. 

ژنیکوماستی عوارض جسمی کمی دارد، اما به‌دلیل تغییراتی که در ظاهر فرد به وجود می‌آورد، می‌تواند موجب مشکلات روحی یا رو، در مردان و مخصوصا پسرهای کم سن و سال ایجاد کند.

پیشگیری از بزرگ شدن سینه مردان

هورمون‌های تستوسترون و استروژن کنترل صفات ،تی را در مردان و ،ن برعهده دارند. تستوسترون کنترل صفات مردانه‌ای مانند توده عضل، و موهای بدن را برعهده دارد. استروژن نیز صفات ،نه‌ای همچون رشد ، را کنترل می‌کند و در مقادیر پایینی در مردان نیز تولید می‌شود.

با این‌که مهم‌تربن دلیل بزرگ شدن سینه مردان، هورمونی است اما چندین عامل وجود دارد که ممکن است موجب کاهش خطر ابتلا به ژنیکوماستی شوند. این عوامل عبارتند از:

 • خودداری از مصرف مواد مخدر و برخی داروها؛ به ،وان مثال، می‌توان به انواع داروهای استروئیدی و آندروژنی، انواع داروهای آمفتامین، هروئین و ماری‌جوانا اشاره کرد.
 • خودداری از مصرف الکل؛ مصرف ،ات الکلی خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش می‌دهد. 
 • بررسی داروهای مصرفی؛ اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که به ژنیکوماستی مرتبط هستند، از پزشک معالج خود بخواهید، داروهای شما را عوض کند.

درمان پزشکی بزرگ شدن سینه مردان

بعد از عمل سینه مردان برای رسیدگی به جای زخم و جراحی، می‌تو،د از طریق لینک زیر هرگونه م،وماتی که لازم دارید را ،یداری کنید. برای ،ید روی لینک زیر بزنید:

بزرگ شدن سینه مردان امری طبیعی و درمان‌پذیر است!

بااین‌حال، دلایل دیگری نیز برای بروز این اختلال وجود دارد. به‌طورکلی، ژنیکوماستی مشکل حادی نیست، اما ممکن است کنار آمدن با آن برای برخی دشوار باشد. مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی گاهی اوقات در ،‌های خود دچار درد شده یا اینکه از ظاهر خود احساس شرم‌ساری و خجالت می‌کنند. ژنیکوماستی ممکن است بدون نیاز به درمان و به تدریج برطرف شود. اما در صورتی که این بیماری ادامه پیدا کند، ممکن است مراجعه به دکتر غدد و مصرف دارو یا عمل جراحی به درمان آن کمک کند.

یکی از مشکلات شایعی که آقایان با آن روبرو هستند، بزرگ‌شدن سینه مردان است. معمولا این امر در هنگام به هم ریختن تعادل هورمونی و کاهش سطح تستوسترون به وجود می‌آید. از آنجایی که هر آنچه بدن را از سطح اعتدال خارج کند در نهایت مضر است، بزرگی سینه مردان نیز برای بسیاری از آقایان هم از لحاظ ظاهری و هم جسم، ناخوشایند است.

اگر بزرگ شدن ،‌ها بسیار قابل توجه بوده یا اینکه برای فرد آزاردهنده باشد، پزشک حتی پس از معالجات اولیه ممکن است عمل جراحی را برای فرد توصیه کند. دو گزینه برای عمل جراحی ژنیکوماستی عبارتند از:

 • لیپو،شن؛ این عمل جراحی است در آن چربی‌های زائد بدن و نه بافت‌های ، از بدن خارج می‌شوند. 
 • ماستکتومی؛ این عمل جراحی برای برداشتن بافت‌های ، به کار می‌رود. در این عمل جراحی اغلب تنها برش‌های کوچکی در بدن ایجاد می‌شود. این نوع عمل جراحی با توجه به کمتر تهاجمی بودن، نیاز به دوران بهبودی کمتری نیز دارد.

حال فرد در هر سن و سالی باشد، ممکن است که حس کند، بدنش به او خیانت کرده و همین نیز موجب احساس ،دگی و نارضایتی شود. این احساسات عموما طبیعی هستند، ولی می‌تو،د برای کنار آمدن با آن از مشاور، خانواده و دوستان یا سایر افراد مبتلا به این مشکل کمک بگیرید یا با دریافت ،ت آنلاین از دکتردکتر هر چه سریع‌تر با دکتر غدد مشاوره کنید. 

مراحل ژنیکوماستی

علائم بزرگ شدن سینه مردان

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

چندین بیماری می‌توانند روی تعادل طبیعی هورمونی بدن اثر گذاشته موجب ژنیکوماستی شوند. این بیماری‌ها عبارتند از:

سوء تغذیه

در ادامه چندین مورد که می‌تو،د تعادل هورمونی بدن را به هم بزند را معرفی خواهیم کرد:

تغییرات طبیعی سطح هورمون

تعدادی از داروها می‌توانند منجر به بزرگ شدن سینه مردان شوند که عبارتند از:

مصرف بی‌رویه مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

علائم و نشانه‌های بیماری ژنیکوماستی زیاد پیچیده و پنهان نیستند. تورم ،  و حساسیت لمسی ، مردان، هر دو نشانه‌های بارز به هم ریختگی غدد و هورمون‌ها و بزرگ شدن سینه مردان هستند. برای همین توصیه می‌کنیم که در صورت احساس درد یا حساسیت، تورم و ترشحات از یک یا هر دو ، حتما به دکتر غدد مراجعه کنید تا به موقع درمان‌های لازم روی شما انجام شود. 

علت بزرگ شدن سينه مردان

اگر ژنیکوماستی به خودی خود بهبود نیابد یا باعث درد، حساسیت لمسی یا خجالت زیاد برای فرد شود، ممکن است که به درمان با دارو احتیاج داشته باشد. داروهایی که برای درمان سرطان ، و سایر بیماری‌ها تجویز می‌شوند، ممکن است برای درمان ژنیکوماستی در برخی افراد مفید باشند. این داروها عبارتند از:

 • تامو،یفن (amoxifen (Soltamox))
 • داروهای مهارکننده‌ی آروماتاز مانند آناستروزول (anastrozole )

عمل جراحی بزرگ شدن سینه مردان

درمان ژنیکوماستی با دارو

هنگامی که مواد غذایی کافی به بدن نرسد، در حینی که سطح استروژن ثابت باقی‌مانده، سطح تستوسترون کاهش یافته و موجب عدم تعادل هورمونی می‌شود. ژنیکوماستی همچنین می‌تواند در زمان از سرگیری تغذیه طبیعی نیز بروز پیدا کند.

محصولات گیاهی

اگرچه این داروها مورد تایید سازمان‌ها و نهادهای دارویی معتبر دنیا از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته‌اند، اما به‌طورخاص به منظور تجویز برای بیماران مبتلا به ژنیکوماستی تایید نشده‌اند.

درمان بزرگ شدن سینه مردان با عمل جراحی 

بیشتر موارد ژنیکوماستی به مرور بدون درمان برطرف می‌شوند. بااین‌حال، اگر ژنیکوماستی ناشی از یک بیماری زمینه‌ای مانند هیپوگنادیسم، سوءتغذیه یا سیروز باشد، ممکن است این بیماری نیاز به درمان داشته باشد. در صورتی‌که فرد از داروهایی استفاده کند موجب ژنیکوماستی می‌شوند، ممکن است پزشک توصیه کند که مصرف این داروها را قطع کرده یا آن را با سایر داروها جایگزین کنند.

روغن‌های گیاهی مانند روغن درخت چای یا روغن اسطوخودوس که در انواع صابون، شامپو و لوسیون به کار می‌روند، به ابتلا به ژنیکوماستی مرتبط هستند. این ارتباط احتمالا به دلیل کاهش فعالیت استروژنی ناشی از مواد تشکیل‌دهنده این روغن‌ها است.

عوارض ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در اثر عدم تعادل هورمونی، ی،ی کاهش سطح تستوسترون در مقایسه با استروژن به‌وجود می‌آید. این کاهش سطح هورمون می‌تواند ناشی از بیماری باشد که اثرات تستوسترون را مسدود کرده و منجر به کاهش تستوسترون شده یا موجب افزایش سطح استروژن شده باشد. سن بلوغ پسران، سن بالا، مصرف داروهای استروئید آنابولیک و آندروژنی برای تقویت عضلات و افزایش کارایی ورزشی و ابتلا به برخی از بیماری‌ها، ریسک بزرگ شدن سینه مردان را بالا می‌برند.

منبع:

سطح استروژن مردانه‌ی بالا یا بیش از حد بالا و عدم توازن آن با سطح تستوسترون، می‌تواند منجر به بیماری ژنیکوماستی شود. تغییرات طبیعی سطح هورمون همانطور که اشاره کردیم در دوره نوزادی، بلوغ و میانسالی مردان رخ می‌دهد:

 • ژنیکوماستی در نوزادی؛ بیش از نیمی از نوزادان پسر به دلیل تاثیرات هورمون استروژن مادر با ژنیکوماستی متولد می‌شوند. به طور کلی، تورم ، معمولا بین دو تا سه هفته پس از تولد برطرف می‌شود.
 • ژنیکوماستی در دوران بلوغ؛ ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بلوغ نیز نسبتا شایع است. در بیشتر موارد نیز تورم ، در پسران نوجوان بدون درمان در مدتی بین شش ماه تا دو سال برطرف می‌شود.
 • ژنیکوماستی در دوران میانسالی؛ میزان ابتلا به بیماری ژنیکوماستی دوباره در سنین بین ۵۰ تا ۶۹ سال به اوج می‌رسد و دستکم از هر چهار مرد در این گروه سنی، ۱ نفر به آن مبتلا می‌شود.

انواع مختلف داروها

مواد و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث ژنیکوماستی شوند عبارتند از:

 • الکل
 • انواع داروهای آمفتامین که برای درمان اختلال کم‌توجهی- بیش‌فعالی به کار می‌روند
 • ماری‌جوانا
 • هروئین
 • متادون 

درمان ژنیکوماستی

ابتلا به برخی بیماری‌های خاص

در چنین مواقعی، پیشنهاد می‌کنیم تا حتما به دکتر غدد مراجعه کنید اما قبل از آن، بیاید تا به اتفاق هم در این مطلب از مجله دکتردکتر با ژنیکوماستی یا پدیده بزرگ شدن سینه آقایان آشنا شویم.

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه مردان چیست؟

mayoclinic

ژنیکوماستی (Gynecomastia) یا بزرگ شدن ، در مردان، رشد غیرطبیعی غدد پست، به دلیل عدم تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون است. ژنیکوماستی ممکن است روی یک یا هر دو ، اثر بگذارد و موجب ناهنجاری ظاهری شود. برخی اوقات بزرگ شدن سينه در پسران در سن بلوغ، نوزادان و حتی مردان مسن ممکن است در اثر تغییرات طبیعی در سطح هورمون‌ها پیش بیاید.

برای درمان ژنیکوماستی یا همان بزرگ شدن سينه در پسران و مردان باید به متخصص جراحی یا فوق تخصص غدد مراجعه کنید. پزشک برای تشخیص بیماری ژنیکوماستی در مورد سابقه بیمار، داروهایی مصرفی و همچنین سابقه‌ ابتلا به انواع بیماری‌ها در خانواده از بیمار سوال می‌کند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/gynecomastia/

بزرگ شدن ،‌ها برای مردان می‌تواند موجب اضطراب و استرس شده و شرم‌آور باشد. پنهان ، ژنیکوماستی نیز ممکن است برای فرد دشوار باشد و روی روابط عاطفی او اثر بسیار منفی بگذارد. ژنیکوماستی در دوران بلوغ می‌تواند موجب شود که فرد از سوی همسالان مورد اذیت و آزار و تمس، قرار بگیرد. این بیماری همچنین می‌تواند برای فرد تعویض لباس در رختکن (باشگاه‌های ورزشی و غیره) و شنا را تبدیل به رویدادی آسیب‌زایی کند.

در نوجوان، که علت بروز ژنیکوماستی، تغییرات طبیعی هورمونی در دوران بلوغ است، پزشک ممکن است هر ۳ یا ۶ ماه، معایناتی را انجام دهد تا از روند طبیعی برطرف شدن آن اطمینان حاصل کند. ژنیکوماستی معمولا در مدتی کمتر از دو سال و بدون نیاز به هیچ‌گونه درم، برطرف می‌شود.

One moment please …. Mimaroba.