بلوغ زودرس دختران چیست و چرا رخ می‌دهد؟

هنگامی‌که غده هیپوفیز (غده کوچکی در مغز که سایر غدد بدن را کنترل می‌کند) هورمون‌هایی می‌سازد که به غدد ، (تخمدان‌ها) می‌گویند هورمون‌های استروژن و پروژسترون را ترشح کنند، بلوغ غدد ، رخ می‌دهد. این هورمون‌ها مسئول رشد سینه و رحم، شروع عادت ماهیانه و افزایش قد هستند.

در دوران بلوغ دختران، چربی بیشتری در ،مت بالای بازوها، ران‌ها و ،مت بالای کمر جمع می‌شود که این تجمع چربی موجب بالاتر رفتن وزن آنها در سن بلوغ می شود. استخوان‌های لگن گردتر و پهن‌تر و کمر باریک‌تر می‌شود. یک استدلال احتمالی برای ارتباط بین چاقی و بلوغ زودرس دختران مربوط به هورمون لپتین است. هرچه سلول‌های چربی در بدن بیشتر باشد هورمون لپتین بیشتری در ساختار بدن ترشح می‌شود و لپتین نقش مهمی در تنظیم اشتها و ترشح هورمون های تولید مثل دارد.

سونوگرافی لگن (آزمایشی که امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق بافت‌های بدن ارسال می‌کند تا تصاویری از ساختارهای داخلی بدن ایجاد کند) می‌تواند کیست تخمدان یا تومور روی تخمدان‌ها را که گاهی اوقات باعث بلوغ زودرس در دختران می‌شود، نشان دهد.

برای بسیاری از کودکان، داروها می‌توانند بلوغ زودرس را مدیریت کنند. این داروها شامل هورمون‌های مصنوعی (ساخت انسان) هستند که با توقف تولید هورمون‌های تولید مثل یا رشد عمل می‌کنند. برخی از کودکان برای برداشتن تومور یا توده دیگری که ممکن است باعث علائم بلوغ زودرس شود نیاز به جراحی دارند. گاهی هم حذف یک منبع خارجی هورمون‌های تولید مثل مانند ،‌های استروژن ممکن است برای متوقف ، بلوغ زودرس کافی باشد.

چه کودک، در معرض بلوغ زودرس قرار دارند؟

بلوغ زودرس مرکزی زم، اتفاق می‌افتد که هورمون‌های ، خیلی زود ترشح شوند. بلوغ زودرس مرکزی می‌تواند ناشی از ضربه مغزی، تومورهای هیپوتالاموس یا عفونت‌های خاص مغز باشد. در بسیاری از موارد، به خصوص در دختران، دلیل ترشح زودهنگام هورمون‌های ، ناشناخته است.

2. بلوغ زودرس محیطی

عوارض بلوغ زودرس در دختران

آیا می‌توان از بلوغ زودرس دختران پیشگیری کرد؟

انواع بلوغ زودرس

با مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز بدن دختران، می‌تو،د از نظم بدن و طبیعت آنها مطمئن شوید. برای ،ید ابن مکمل‌ها می‌تو،د به لینک زیر مراجعه کنید:

بلوغ زودرس در دختربچه‌ها چه علائمی ‌دارد؟

اگر کودک دختر شما علائم بلوغ زودرس و به خصوص اولین ، را در سن کمتر از 10 نشان داد، حتما با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

حمایت روحی از کودکان دختر مبتلا به بلوغ زودرس

بلوغ زودرس اگرچه به یکی از درگیری‌های فکری بزرگ برای والدین تبدیل شده است اما به خودی خود اتفاق خطرناکی نیست و اگر آگاهانه با آن برخورد شود به سادگی قابل کنترل است. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین وظیفه والدین در برخورد با این عارضه، مدیریت روحی رو، کودکان و نوجوانان در این برهه حساس زم، است.

بلوغ زودرس دختران زم، است که بدن کودک خیلی زود به بدن بزرگسالان بالغ تبدیل می‌شود. وقتی بلوغ قبل از 8 سالگی در دختران شروع شود، بلوغ زودرس محسوب می‌شود. بلوغ شامل رشد سریع استخوان‌ها و ماهیچه‌ها، تغییر در شکل و اندازه بدن و توسعه توانایی بدن برای تولید مثل است. علت بلوغ زودرس را اغلب نمی‌توان یافت.

mayoclinic

clevelandclinic

اگر شما، فرزندتان یا سایر اعضای خانواده تان با مشکل مواجه هستید، به دنبال مشاوره باشید. مشاوره روانشناختی می‌تواند به خانواده شما کمک کند تا احساسات، مسائل و چالش‌هایی را که با بلوغ زودرس همراه است بهتر درک کرده و با آنها مق، کنید.

هر کودکی می‌تواند به بلوغ زودرس مبتلا شود. این اختلال در دختران بیشتر از پسرها اتفاق می‌افتد و از هر 5000 تا 10000 دختر 1 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بروز بلوغ زودرس در پسران ناشناخته است.

بلوغ زودرس در دختران در چه سنی است؟

همچنین ممکن است پزشک برای اندازه گیری سطح هورمون‌ها آزمایش خون را تجویز کند. اگر آزمایش‌های بیشتری نیاز باشد، MRI مغز انجام خواهد شد که به رد ناهنجاری‌های مغزی مانند تومورها کمک می‌کند.

تشخیص بلوغ زودرس دختران

درمان بلوغ زودرس در کودکان دختر

سه نوع بلوغ زودرس که ممکن است کودک را تحت تاثیر قرار دهد، عبارتند از:

1. بلوغ زودرس مرکزی

یکی از حساس‌ترین وظایف هر پدر و مادری مدیریت ، دوران بلوغ فرزندشان است که با چالش‌های بسیاری همراه است؛ اما بلوغ زودرس معضلی است که بیش از گذشته در جوامع امروزی شایع شده و بسیاری از نوجوانان و خانواده‌ها را درگیر خود نموده است.

بعد از بروز علائم بلوغ زودرس در دختر پزشک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و سابقه پزشکی کودک را بررسی می‌کند. گاهی برای بررسی میزان رشد استخوان‌های کودک، ع،‌برداری با اشعه ای، از دست را تجویزمی‌کند. تولید بیش از حد هورمون‌های تولید مثل باعث می‌شود که استخوان‌ها زودتر از حد طبیعی بالغ شوند که نشان دهنده بلوغ زودرس است.

از مهمترین ریسک فاکتورهایی که خطر بلوغ زودرس کودک را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • نژاد آفریقایی-آمریکایی: به نظر می‌رسد بلوغ زودرس بیشتر از سایر نژادها بر آفریقایی-آمریکایی‌ها تأثیر می‌گذارد.
 • چاق بودن: کودک، که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض خطر بلوغ زودرس هستند.
 • قرار گرفتن در معرض هورمون‌های ،: تماس با ، یا پماد استروژن، یا سایر مواد حاوی این هورمون‌ها (مانند داروهای ضدبارداری یا مکمل‌های غذایی)، می‌تواند خطر بلوغ زودرس را در کودک دختر شما افزایش دهد.
 • پرتودرم،: پرتودرم، برای تومورها، لوسمی‌ یا سایر شرایط خطر بلوغ زودرس را افزایش می‌دهد.
 • استرس: استرس می‌تواند سیستم غدد درون ریز را ت،یب کند. همچنین خواب ناکافی، فشارهای مدرسه، استرس در خانه و فشار همسالان تنها تعدادی از عوامل استرس‌زای اصلی هستند که دختران مرتباً در معرض آن‌ها هستند. استرس همچنین می‌تواند فرد را چاق‌تر کند و چربی بیشتر به م،ای استروژن بیشتر است و در نهایت ممکن است منجر به بلوغ زودتر شود.
 • قرار گرفتن در معرض سموم محیطی که به ،وان استروژن در بدن عمل می‌کنند: بسیاری از مواد مورد استفاده در پارچه‌های مقاوم در برابر آتش، لوازم آرایشی، پ،تیک، آفت‌کش‌ها، مواد شوینده و سایر محصولات رایج خانگی و صنعتی می‌توانند اثر استروژن را در بدن تقلید کنند. CDC خوشبوکننده‌های هوا را با قاعدگی زودتر در کودکان دختر مرتبط دانسته است.

چه عوارضی با بلوغ زودرس دختر بچه‌ها همراه است؟

کودک، که زود بلوغ را شروع می‌کنند ممکن است احساس متفاوتی نسبت به همسالان خود داشته باشند. اگرچه مطالعات کمی‌ در مورد اثرات عاطفی بلوغ زودرس انجام شده است، اما ممکن است احساس متفاوت بودن باعث ایجاد مشکلات اجتماعی و عاطفی، از جمله آزمایشات ، اولیه شود. به ،وان والدین، ممکن است در برخورد با رشد اولیه فرزندتان نیز مشکل داشته باشید.

در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید تا درباره بلوغ زودرس دختران برایتان بگوییم.

بلوغ چیست و در دختران در چه سنی رخ می‌دهد؟

بلوغ زودرس ممکن است باعث جهش رشد در کودک شود؛ اما با پایان یافتن بلوغ، رشد کودک متوقف می‌شود. بنابراین، دختر، که زودتر از حالت طبیعی بالغ می‌شوند اغلب از نظر قدی کوتاهتر از سایر کودکان هم سن هستند. از طرفی بلوغ زودرس برای کودک، که سریعتر از سایر کودکان رشد می‌کنند، گاهی شرم آور است.

این آگاهی هم به حفظ سلامت افراد کمک می‌کند و هم باعث می‌شود که روابط بهتری با دخترتان داشته باشند. اگر هرگونه مشکل یا پرسشی درباره بلوغ زودرس دختران برایتان پیش آمده باید ابتدا با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. دریافت ،ت از بهترین پزشکان با سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر برایتان مقدور است. اگر پرسشی درباره این مقاله دارید یا سؤالی در ذهنتان هست که بی‌پاسخ مانده، حتما با ما در میان بگذارید.

avivaromm

بلوغ زودرس محیطی در نتیجه مشکلاتی در دستگاه تناسلی ،ن به ویژه تخمدان‌ها یا غدد فوق کلیوی یا در اثر قرار گرفتن در معرض هورمون‌های محیطی رخ می‌دهد. غدد فوق کلیوی بخشی از سیستم غدد درون ریز هستند و هورمون‌هایی را تولید می‌کنند که بدن برای انجام وظایف روزانه به آن نیاز دارد. غدد فوق کلیوی در بالای هر کلیه قرار دارند و به اندازه یک انگشت شست هستند.

3. بلوغ ناقص

بلوغ زودرس زم، است که دختری قبل از 8 سالگی اولین علائم بلوغ را نشان می‌دهد. گاهی ممکن است طبیعی باشد، اما اغلب نیاز به ارزیابی توسط متخصص غدد اطفال (پزشک هورمونی) دارد. احتمال بلوغ زودرس در دختران بسیار بیشتر است.

whisper

به ندرت، شرایط خاصی مانند عفونت‌ها، اختلالات هورمونی، تومورها، ناهنجاری‌های مغزی یا صدمات ممکن است باعث بلوغ زودرس شود. درمان بلوغ زودرس معمولاً شامل داروی تجویزی توسط متخصص اطفال برای به تاخیر انداختن رشد بیشتر است.

در بیشتر موارد، علل بلوغ زودرس مرکزی در دختران ناشناخته است، اما می‌توان آن را به طور موثر درمان کرد. در بلوغ زودرس مرکزی، فرآیند بلوغ خیلی زود شروع می‌شود. الگوی و زمان بندی مراحل در فرآیند در غیر این صورت طبیعی است. برای ا،ر کودکان مبتلا به این بیماری، هیچ مشکل پزشکی زمینه‌ای و هیچ دلیل قابل شناسایی برای بلوغ زودرس وجود ندارد. در موارد نادر، بلوغ زودرس مرکزی ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • تومور در مغز یا نخاع (سیستم عصبی مرکزی)
 • نقص در مغز که در بدو تولد وجود دارد مانند تجمع بیش از حد مایعات (هیدروسفالوس) یا تومور غیرسرط، (هامارتوما)
 • تابش اشعه به مغز یا نخاع
 • آسیب به مغز یا نخاع
 • سندرم مک‌، آلبرایت که یک بیماری ژنتیکی نادر است که بر استخوان‌ها و رنگ پوست تأثیر می‌گذارد و باعث مشکلات هورمونی می‌شود.
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال؛ گروهی از اختلالات ژنتیکی شامل تولید غیر طبیعی هورمون توسط غدد فوق کلیوی
 • کم‌کاری تیروئید؛ وضعیتی که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند

رابطه افزایش وزن و بلوغ زودرس دختران

علائم بلوغ زودرس در دختر شامل آکنه، بوی بدن و جهش رشد است. بلوغ زودرس نیز باعث می‌شود که ویژگی‌های ، زودرس ایجاد شود. در دختران، اولین نشانه‌های بلوغ زودرس عبارتند از:

 • رشد سینه و دیگر اندام‌های بدن
 • قاعدگی
 • رشد موی زائد در ناحیه تناسلی دختران و موی زائد زیر بغل
 • آکنه
 • تغییر بوی بدن (اصطلاحا بدن بویی ،نه به خود می‌گیرد)

تشخیص بلوغ زودرس در دختران

m،general

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

منابع:

این زم، است که غدد آدرنال یا فوق کلیوی هورمون‌هایی تولید می‌کنند که اولین نشانه‌های بلوغ از جمله بوی بدن، موهای ناحیه تناسلی، موهای زیر بغل و آکنه را ایجاد می‌کنند.

بلوغ غدد ،

حدود 17 تا 18 درصد از رشد قدی دختران از سن 9 سالگی به بعد رخ می‌دهد. رشد بدن به صورت کلی به این شکل است که ابتدا اندام‌هایی مانند دست و پا رشد کرده، سپس تنه شروع به شکل گیری و رشد می‌کنند.

بر،ب‌ها:

بلوغ ناقص وضعیتی است که در آن کودک دختر فقط چند نشانه از بلوغ زودرس مانند رشد سینه در و رشد موهای بدن را دارد. زم، که غدد فوق کلیوی آندروژن اضافی تولید می‌کنند، موهای اولیه بدن ظاهر می‌شوند.

علت بلوغ زودرس در کودکان دختر

برای درک اینکه چه چیزی باعث علت بلوغ زودرس در دختر می‌شود، دانستن علت شروع فرآیند بلوغ  مفید است. مغز این فرآیند را با تولید هورمونی به نام هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) شروع می‌کند. هنگامی‌ که این هورمون به غده هیپوفیز می‌رسد، منجر به تولید هورمون‌های بیشتری در تخمدان‌ها برای ،ن (استروژن) می‌شود. استروژن در رشد و توسعه خصوصیات ، ،نه نقش دارد. 

بیشتر موارد بلوغ زودرس قابل پیشگیری نیستند. محدود ، قرار گرفتن کودک در معرض هورمون‌های تولید مثلی از منابع بیرونی ممکن است از بلوغ زودرس جلوگیری کند. این منابع ممکن است شامل ،‌های استروژن، لوسیون‌ها یا سایر داروها باشد. همچنین حفظ وزن در محدوده طبیعی و عدم اضافه وزن می‌تواند مانع از بروز بلوغ زودرس در دختران شود. اثر عواملی که منجر به بلوغ زودرس و اختلال غدد درون ریز در دختران می‌شود را می‌توان از طریق رژیم غذایی و انتخاب‌ سبک زندگی سالم، کاهش داد.

چه زم، باید در مورد بلوغ زودرس کودکان دختر به پزشک مراجعه کنیم؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%D9%84%D9%88%D8%BA-%D8%B2%D9%88%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86/

والدینی آگاه باشید!

بلوغ طبیعی زم، است که بدن کودکان شروع به رشد کرده و به بدن بزرگسالان جوان تبدیل می‌شود. دختران معمولاً بین 8 تا 13 سالگی شروع به بلوغ می‌کنند. کل فرآیند بلوغ حاصل 2 نوع بلوغ است که عبارتند از:

بلوغ آدرنال