بلیچینگ دندان چیست؟ هزینه، مزایا و معایب آن را بررسی کرده‌ایم

قبل از هر روش سفید، باید دندان های خود را مسواک بزنید. این اقدام باعث می‌شود که پلاک‌های روی سطح دندان برداشته شوند و عوامل سفیدکننده بدون هیچ مشکلی دندان‌ها را هدف قرار دهند.

dentasay.com

حقیقت این است که ا،ر اشکال سفید ، دندان مانند بلیچینگ با پودر در خانه تا حدی خطرناک هستند. مواد سفیدکننده می توانند باعث حساسیت دائمی دندان شوند. عوامل ساینده مانند بلیچینگ با جوش شیرین و زغال چوب می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند و احتمال بروز مشکلات دند، را افزایش بدهند. سفید ، حرفه‌ای ایمن‌تر است.

برخی از افراد قطعا نباید دندان‌هایشان را سفید کنند. چه ،،؟

  •  ،ن باردار
  • مادران شیرده
  • کودک، که هنوز کاملا رشد و بلوغ را طی نکرده‌اند.

پس از استفاده از نوارهای سفید کننده می‌تو،د دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. فقط دقت کنید که خیلی ملایم این کار را انجام بدهید و برس مسواکتان هم نرم باشد.

اقدامات بعد از بلیچینگ چیست؟

با وجود دندان‌های سفید، اعتمادبه‌نفستان درباره ظاهر بیشتر می‌شود و لبخند درخشان‌تری پیدا می‌کنید. ضمن اینکه، ،وم رسیدگی به دندان‌هایی که سفید شده‌اند هم بیشتر است.

بلیچینگ با لیزر هم از فرایندهایی است که در این زمینه به کار می‌رود. در این فرایند از ژل بلیچینگ دندان استفاده می‌شود و به کمک تابش نور، لیزر فعال می‌شود و سفید، دندان پیش می‌رود.

مراحل بلیچینگ خانگی چیست؟

مواد مبتنی بر پرا،یدها برای حذف تغییر رنگ های داخلی و خارجی دندان استفاده می‌شوند. فرمو،یون ژل هیدروژن (HP) و پرا،ید کاربامید (CP) امروزه بیشترین استفاده را در کلینیک‌ها دارند. اثر سفیدکنندگی این فرمول‌ها بر روی دندان تا حد زیادی به مدت زمان استفاده و غلظتشان بستگی دارد.

میزان دوام بلیچینگ

نکته مهم این است که بد،د حساسیت در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین می‌رود. دندانپزشک می‌تواند با تجویز فلوراید و خمیردندان به حساسیت‌زدایی در این فرایند کمک کند.

بلیچینگ برای چه افرادی من، است؟

سیستم های خانگی حاوی ۳ تا ۲۰درصد پرا،ید (کاربامید یا پرا،ید هیدروژن) هستند. سیستم‌های موجود در مطب هم ۱۵% تا ۴۳% پرا،ید دارند. به طور کلی، هر چه مدت طول،‌تری محلول قوی‌تری روی دندان‌های خود نگه دارید، سفیدتر می‌شوند.

اگر دندان‌هایتان صاف و مرتب‌اند، فقط کافی است که برای تمیز، و سفیدسازی‌شان از فرایند بلیچینگ کمک بگیرید. اما اگر دندان‌ها در ظاهر و شکل هم دچار ناصافی و ایراداتی هستند، باید به سراغ روش‌های دیگر مانند لمینت و کامپوزیت بروید.

بلیچینگ بهتر است یا جرم‌گیری؟

انتخاب‌های زیادی برای بلیچینگ دندان در خانه وجود دارد که رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از استفاده از محصولات بلیچینگ موجود در بازار و اقدامات زیر:

  • بلیچینگ نواری و ژل‌های سفیدکننده دندان؛ این محصولات سفیدکننده دندان بر پایه پرا،ید که مستقیما با یک برس یا نوار نازک روی دندان ها اعمال می شوند، معمولا باید یک یا دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴روز استفاده شوند. برای دیدن نتایج، ۴ ماه یا بیشتر طول می‌کشد.
  • سیستم‌های بلیچینگ دندان مبتنی بر سینی (tray)؛ با استفاده از این گزینه سفیدکننده دندان، سینی محافظ دهان با ژل یا خمیر سفیدکننده مبتنی بر پرا،ید پر می‌شود و به مدت ۱ تا چند ساعت در روز تا ۴ هفته روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. می‌تو،د سیستم‌های سفیدکننده دندان مبتنی بر سینی را بدون نسخه ب،ید یا یکی از آنها را به‌صورت سفارشی توسط دندانپزشک خود نصب کنید.
  • خمیردندان‌های سفیدکننده دندان؛ از آنجایی که خمیردندان‌ها کمی سایندگی دارند، هر خمیردندان به از بین‌بردن لکه‌ها از روی دندان‌ها کمک می‌کند. خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد شیمیایی یا مواد صیقل‌دهنده‌ای هستند که به پاک‌، لکه‌ها از روی دندان‌ها بدون کمک عامل سفیدکننده کمک می‌کنند. خمیردندان‌های سفیدکننده نسبتا ارزان هستند و دندان‌ها را تقریبا یک درجه روشن می‌کنند. برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی پرا،ید هستند، اما به اندازه کافی روی دندان‌ها باقی نمی‌مانند تا مزایای سفید کنندگی داشته باشند.

مدت‌زم، که طول می‌کشد تا دندان‌هایتان سفید شود، بنا به روش کار متفاوت خواهد بود. درمان‌های انجام‌شده توسط دندانپزشک معمولا بین ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از این مدت کوتاه، دندان‌هایتان درخشان‌تر می‌شوند.

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

هنگامی که صحبت از سفید، دندان به میان می‌آید، باید انواع بلیچینگ را بشناسید: بلیچینگ دندان در مطب یا مراقبت در منزل. در هر روش بلیچینگ دندان از مواد سفیدکننده مبتنی بر پرا،ید استفاده می‌کنند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%D9%84%DB%8C%DA%86%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8/

سفیدی دندان

قیمت بلیچینگ دندان چقدر است؟

برای ،ید محصولات مراقبت از دهان و دندان روی ع، زیر بزنید:

مراحل بلیچینگ در مطب چیست؟

تا زم، که دندان‌ها و بیماری‌های لثه‌ای ندارید، امکان بلیچینگ دندان برایتان وجود دارد. در واقع، اگر دندانپزشک مشکلی در وضعیت دهان و دندانتان نبیند، می‌تو،د برای سفید، اقدام کنید.

اگر پوسیدگی دندان یا مشکل مشابهی دارید یا برای مدت طول،، دچار مشکل لثه هستید، ابتدا باید این مشکلات برطرف شوند و پس از آن عمل بلیچینگ دندان را انجام دهید.

بلیچینگ برای چه افرادی من، نیست؟

قیمت انواع بلیچینگ متفاوت است. اما به طور کلی، این رقم در تابستان ۱۴۰۲ از حوالی ۳ میلیون تومان شروع می‌شود و افزایش پیدا می‌کند.

برای مراجعه به متخصص دهان و دندان می‌تو،د از روش دریافت ،ت دکتر در سایت دکتردکتر استفاده کنید. این روش بی‌معطلی و به‌آس، شما را به بهترین متخصصان متصل می‌کند.

بهتر است که دست‌کم ۶ ماه بعد از ارتودنسی اقدام به بلیچینگ دندان کنید. دندان‌ها بعد از ارتودنسی حساس می‌شوند و نباید اقداماتی مانند سفیدسازی را روی آنها بلافاصله انجام بدهید.

با‌این‌حال، هرچه درصد پرا،ید در محلول سفیدکننده بیشتر باشد، باید برای مدت کوتاه‌تری آن را روی دندانها نگه دارید. ماندن ژل برای مدت طول، روی دندان، باعث کم آبی و افزایش حساسیت آن می‌شود.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟ واقعیت این است که عملیات سفید، دندان‌ها یا بلیچینگ فقط به همین مورد می‌پردازید و نقشی در تغییر شکل و اندازه دندان‌ها ندارد. در فرایند کامپوزیت اوضاع متفاوت است و علاوه بر اینکه دندان‌ها رویه‌ای سفید پیدا می‌کنند، شکل و حالتشان هم بهتر می‌شود.

بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟

پس از بلیچینگ دندان و سفیدسازی باید در ۴۸ ساعت اول دقت زیادی به ،ج بدهید. دندان‌ها در این مدت، بیشتر از هر زمان دیگری در معرض لک‌شدن هستند.

افراد من، برای بلیچینگ دندان

اقدامات قبل از بلیچینگ چیست؟

منابع:

webmd.com

ژل‌های بلیچینگ دندان می‌توانند حساسیت‌هایی را برای فرد ایجاد کنند. حساسیت به نوشیدنی‌های گرم و سرد از جمله این موارد است و آزاردهنده خواهد بود.

اگر بخواهید دندان‌ها را با محصولات موجود در بازار مانند بلیچینگ اولترادنت هوم هم پیش ببرید، هزینه‌ای در حدود ۲ میلیون تومان و بیشتر نیاز خواهید داشت.

هدف از جرم‌گیری از بین‌بردن پلاک‌های میکروبی روی سطوح دندان‌ها است و معمولا با نیت زیبایی و سفیدسازی انجام نمی‌شود. روش‌های عملیاتش هم سنتی‌تر از بلیچینگ هستند. اما بلیچینگ برای سفید، و زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلیچینگ بعد از اتودنسی مقدور است؟

اگرچه اثر بلیچینگ دندان در افراد مختلف متفاوت است، اما برای حدود ۶ تا ۲۴ ماه دائمی است. در طول فرآیند بلیچینگ و حدود ۲ هفته پس از آن، باید از موادی مانند چای، قهوه و سیگار دوری کنید. این‌ها رنگ دندان‌های شما را تغییر می‌دهند.

مدت زمان انجام بلیچینگ

درباره بلیچینگ دندان پرسش دیگری دارید؟ از ما بپرسید تا به شما در پیدا، پاسخ کمک کنیم.

هر گزینه مزایا و معایبی دارد، اما قبل از امتحان کیت‌های بلیچینگ در منزل، حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. استفاده از این روش همیشه نتایج خوبی به همراه ندارد.

از همین روی، با بلیچینگ دندان سطح مراقبت از آنها هم از سوی شما بالاتر می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که بیشتر به بهداشت دهان و دندانتان رسیدگی کنید.

معایب بلیچینگ دندان چیست؟

سفید، دندان توسط دندانپزشک دندان‌ها را سریع‌تر روشن می‌کند. محلول سفیدکننده معمولا بسیار قوی‌تر از کیت‌های خانگی است. گرما، نور یا ،یبی از این دو می‌توانند برای تسریع و تشدید فرآیند سفید، دندان‌ها استفاده شوند.

بلیچینگ دندان در مطب

مواد بلیچینگ

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را مشاهده و سفیدی دندان‌های خود را طول،‌تر کنید، از خوردن غذاهای رنگی و استفاده از تنباکو هم به طور جدی بپر،ید.

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

چشم‌گیرترین نتایج دندان‌ها معمولا با روشن‌شدن ۳ تا ۸ درجه همراه هستند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، چندین ویزیت در مطب به مدت در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه نیاز است. برخی از دندانپزشکان از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که می‌توانند در یک جلسه دوساعته انجام شوند.

بلیچینگ دندان یکی از پرطرفدارترین اقدامات برای زیبا جلوه‌دادن دندان‌ها است. این فرایند از سوی دندانپزشک با کمک ژل‌های سفیدکننده دندان برای از بین بردن تغییر رنگ موجود در مینای آن یا تغییر رنگ ناشی از دلایل دیگر نظیر مصرف شدید چای، قهوه و سیگار  انجام می‌شود. برای پیش‌برد چنین عملیاتی باید به متخصص دهان و دندان خبره مراجعه کنید و حواستان به عوارض و نتایجش باشد. در این مقاله درباره سفیدسازی دندان‌ها، مزایا، معایب و هزینه‌هایش بیشتر می‌خو،د.

بلیچینگ دندان چیست؟