بهترین سن برای بارداری؛ حاملگی در هر دهه سنی چگونه است؟

در این دهه از زندگی، ،ن بیشتری شانس بارداری را دارند و بدنشان برای باروری آماده است. خطرات حاملگی در این سنین از تمام دوران‌ها کمتر است و از سوی دیگر، کیفیت تخمک‌ها هم در بهترین حالت خود قرار دارد. در سن ۲۵سالگی، امکان بارداری بعد از ۳ ماه تلاش به زیر ۲۰درصد می‌رسد.

در سال‌های ۳۰سالگی

بدیهی است که سنین دهه پنجم زندگی یا سال‌های ۴۰سالگی و بالاتر، سن من، برای حاملگی نیست. توانایی باروری هم در این دوران با سرعت بیشتری کاهش پیدا می‌کند. هم کیفیت تخمک‌ها و هم تعدادشان در این سنین کمتر می‌شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اما پرسش اینجا است که سن من، بارداری در مردان چیست؟ توانایی باروری مردان هم با افزایش سن رو به کاهش می‌رود. با این حال، سن کاهش توان باروری در آنها دیرتر از ،ن شروع می‌شود. مردان از حوالی ۴۰سالگی به بعد با این موضوع روبه‌رو می‌شوند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/

هرچقدر که سن ،ن بیشتر می‌شود، مشکلات مربوط به رحم و بیماری‌های ،نه هم بیشتر تهدیدشان می‌کنند و این‌ها عواملی می‌شوند که امکان دارد روی توانایی باروری اثر منفی بگذارند.

به خاطر همین عوامل هم هست که با رسیدن به ۳۲سالگی، به تدریج توانایی حاملگی ،ن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از سنین ۳۵ تا ۳۷ سال هم روند کم‌شدن قدرت باروری با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

وضعیت‌های پزشکی مانند دیابت یا فشار خون بالا هم بعد از ۳۵سالگی بیشتر بروز پیدا می‌کنند. این‌ها می‌توانند باعث بروز مشکلاتی در دوران بارداری از جمله دیابت بارداری یا پره‌اکلامپسی (preeclampsia) شوند. با این حساب، بهترین سن برای بارداری ،ن، قطعاُ دوران ۴۰سالگی به بعد نیست.

سن من، بارداری برای خانم‌ها چیست؟

با رسیدن به ۵۱سالگی، فقط هزار تخمک در بدن ،ن وجود خواهد داشت و شاید فکر کنید که این تعداد بسیار زیاد و مطلوب است اما باید بد،د که کیفیت تخمک‌ها هم با افزایش سن، کمتر می‌شود.

با افزایش سن، ،د و صبر افراد هم معمولاً بیشتر می‌شود. بعضی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که حتی، کودکان در خانواده‌هایی با والدین مسن‌تر از نظر تحصیلی موفق‌تر می‌شوند.

شمار اسپرم‌ها و حجم مایع منی بعد از ۴۰سالگی در مردان کاهش پیدا می‌کند. اسپرم‌های موجود هم به خوبی اسپرم‌های سال‌های جو، شنا نمی‌کنند و کیفیت سابق را ندارند.

با رسیدن به ۴۰سالگی، شانس باروری بعد از ت، ۳ماهه در حدود ۷درصد است. در طول زمان، کیفیت و کمیت تخمک‌ها پایین می‌آید. تخمک‌های قدیمی‌تر و پیرتر مشکلات کروموزومی بیشتری دارند و این موضوع می‌تواند باعث تولد کودکی ناقص و مشکل‌دار در سنین بالا شود.

البته خطرات بارداری بعد از ۳۵سالگی را هم بشناسید:

 • ابتلا به دیابت حاملگی
 • زایمان زودرس
 • به‌دنیاآمدن نوزاد مرده
 • نیاز به جراحی سزارین
 • خونریزی شدید بعد از زایمان
 • تولد نوزادی کم‌وزن
 • بالارفتن فشار خون
 • سقط جنین
 • تولد نوزادی با اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون
 • پره‌اکلامپسی (بالارفتن فشار خون و افزایش پروتئین در ادرار)
 • جفت سرراهی (قرارگیری جفت در بخش تحت، شکم و پوشاندن دهانه رحم)

هرچقدر که مردی پیرتر باشد، به زمان بیشتری برای باردار، همسرش نیاز دارد. شریک ، و همسر این فرد، فارغ از اینکه چندساله است در خطر بیشتری برای سقط‌، جنین قرار می‌گیرد. پس بهترین زمان برای بارداری و باروری مردان هم سنین زیر ۴۰ است.

هرچند که بسیاری از ،ن هم در سال‌های ۴۰سالگی زایمان می‌کنند و هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‌آید اما بارداری در این سنین می‌تواند با مشکلاتی به شرح زیر همراه شود:

 • نیاز به سزارین
 • زایمان زودرس
 • تولد نوزادی کم‌وزن
 • تولد نوزادی بیمار یا ناقص
 • تولد نوزاد مرده

البته این را فراموش نکنید که سن فقط یکی از عوامل مهمی است که باید در تنظیم برنامه بچه‌دارشدن به آن دقت کنید. عوامل دیگری هم هستند که در حفظ سلامت مادر و بچه دخالت دارند. برای بررسی وضعیت خود و دریافت مشاوره بارداری نیاز به مراجعه به متخصص ،ن در تهران و شهرستان‌ها وجود دارد. در این مقاله هم از بهترین سن حاملگی و دوره‌های مختلف سنی و بارداری خواهیم گفت.

اهمیت سن باروری

بارداری در سنین پایین، برای بچه‌ای که به دنیا می‌آید، بهتر خواهد بود. سلامت نوزاد، با مادران کم‌سن بیشتر از موارد دیگر است. زن، که در سنین ۲۰ تا ۳۰سالگی باردار می‌شوند، با عوارض حاملگی کمتری هم روبه‌رو هستند.

هرچقدر که سن بالاتر برود، عوارض بارداری برای مادر و بچه هم بیشتر می‌شود. برای همین است که حاملگی در سنین بالاتر نیاز به معاینات و پیگیری‌های بیشتری در دوران بارداری دارد. با ورود به ۳۰ سالگی از بهترین سن برای بارداری دور می‌شوید.

در سال‌های ۴۰سالگی

healthline.com

مشکلات باروری بسیار شایع هستند. اگر نمی‌تو،د باردار شوید، باید به متخصصان ،ن و زایمان مراجعه کنید. اگر ۳۵‌ساله یا جوان‌تر هستید و تلاش یک‌ساله‌تان برای بارداری با موفقیت روبه‌رو نبوده یا بالای ۳۵سال هستید و تلاش ۶ماهه‌تان برای این امر بی‌پاسخ بوده است به متخصص مراجعه کنید. ،، که بالای ۴۰ سال سن دارند و مایل به تشکیل خانواده و بچه‌دارشدن هستند هم باید نزد پزشک بروند.

درباره بهترین سن برای بارداری سؤال دیگری دارید؟ هر پرسشی وجود دارد، با ما درمیان بگذارید تا به جواب برسید.

عوامل دیگری که روی باروری ،ن اثر می‌گذارند، شامل موارد زیر هستند:

 • سیگارکشیدن
 • درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درم، یا پرتودرم،
 • عفونت لگن

به طور کلی، بهترین سن برای بارداری ،ن در دهه ۲۰سالگی است اما این موضوع می‌تواند تحت تأثیر عوامل متنوعی برای هر فرد متفاوت باشد. آمادگی روحی، وضعیت زندگی، اوضاع جسم، و خیلی چیزهای دیگر در این زمینه نقش دارند. بنابراین، شاید نتو،م دقیقاً در این زمینه نظری داشته باشیم.

با این حساب، حتماً دریافته‌اید که سن من، بارداری ،ن چیست و دیرترشدن حاملگی می‌تواند با خطراتی همراه شود.

برای دریافت ،ت ملاقات با بهترین متخصصان ،ن و زایمان می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر استفاده کنید. این روش راحت و بهینه است و شما را به خبره‌ترین متخصصان متصل می‌کند.

سن من، بارداری دوم و بعدتر هم به برنامه‌ریزی‌های زندگی افراد، وضعیت خانواده‌شان و البته شرایط جسم، و روحی مادر وابسته است.

مزایای و معایب بارداری در سنین مختلف

بهترین سن بارداری ،ن

بررسی دهه‌های مختلف زندگی ،ن برای باروری

بهترین سن بارداری ،ن

برای تشخیص باروری باید چه زم، به پزشک مراجعه کنید؟

تحقیقاتی هم موجود است که نشان می‌دهند، مادران هم از بارداری در سنین بالاتر منفعت می‌برند. چطور؟ بنا به نتایج پژوهشی در سال ۲۰۱۲، زن، که تنها فرزند یا آ،ین بچه خود را در سن ۴۰سالگی به دنیا می‌آورند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار می‌گیرند.

این موضوعات باعث می‌شود که در تنظیم بازه بهترین سن برای بارداری ،ن محدودیت‌هایی سنی به وجود بیاید.

سن باروری مردان

healthline.com

در حوالی ۳۲سالگی، قدرت باروری به تدریج کمتر می‌شود. با شروع ۳۵سالگی هم این کم‌رنگ‌شدن با سرعت بیشتری پیش می‌رود. تعداد تخمک‌هایی که هر زن با تمام آنها به دنیا می‌آید در دهه چهارم زندگی یا همان سال‌های ۳۰سالگی افت می‌کند و کم می‌شود.

برای اینکه دید دقیقی نسبت به بهترین سن برای بارداری ،ن پیدا کنید، نگاهی به این مقوله در دهه‌های مختلف زندگی خانم‌ها خواهیم داشت:

در سال‌های ۲۰سالگی

منابع:

بهترین سن برای بارداری چیست؟ ،ن با رسیدن به سن بلوغ و شروع تجربه ،شدن می‌توانند باردار شوند و این روند تا رسیدن به دوران یائ، کماکان مقدور می‌ماند. بازه باروری برای خانم‌ها از ۱۲ تا ۵۱ سال است. هرچقدر که سن بالاتر می‌رود، توانایی باروری هم کمتر می‌شود. ضمن اینکه حاملگی در سنین بالا می‌تواند عوارضی هم به همراه داشته باشد. متخصصان معتقدند که بهترین سن برای باردارشدن ،ن از سال‌های ۲۰سالگی تا ۳۰سالگی است. در این بازه سنی، حاملگی نتایج خوبی برای مادر و نوزاد خواهد داشت.

در سن ۳۵سالگی، امکان باردارشدن بعد از ت، ۳ماهه به زیر ۱۲درصد می‌رسد. اگر در سنین بالای ۳۵، اقدام به بارداری کنید، خطراتی مانند شکل‌گیری ناهنجاری‌های ژنتیکی و سقط جنین بالاتر می‌روند.

با این حال، آمادگی روحی افراد و وضعیت مالی‌شان در سنین پایین‌تر، آنچنان زیاد نیست. هرچند که سلامت بچه و عوارض بارداری و زایمان برای مادر کمتر است اما شاید از نظر روحی و عاطفی مشکلاتی به‌میان باشد.

مزایا و معایب به تاخیرانداختن بارداری

سن من، بارداری اول در بازه‌ای است که گفته شد اما نه به این م،ا که مادران دیگر و نوزادانشان در وضعیت ناخوشایندی قرار خواهند گرفت. بسیاری از افراد در سنین ۲۰ تا ۳۰سالگی هم می‌توانند با مشکلاتی رنگارنگ در دوران بارداری و زایمان روبه‌رو شوند.

از نقطه‌نظر جسم،، وضعیت بدن و تخمک‌ها در سنین ۲۰ تا ۳۰سالگی در بهترین حالت خود قرار دارند. با این حال، باید درباره هر فرد به طور جداگانه اظهارنظر شود.

،ن با تمام تخمک‌هایی به دنیا می‌آیند که در طول زندگی خواهند داشت. این مقدار شامل ۲ میلیون عدد است. با گذشت سالیان زندگی، شمار این تخمک‌ها کم می‌شود. با رسیدن به سن ۳۷ سالگی، حدود ۲۵هزار تخمک باقی می‌ماند.

صبر، برای راه‌اندازی خانواده در سنین بالاتر مزایایی دارد. افراد در سنین بالاتر از نظر عاطفی به بلوغ بیشتری می‌رسند و معمولاً وضعیت مالی بهتر و باثبات‌تری هم دارند.

ضمن اینکه سلول‌های اسپرم مردان بالای ۴۰سال، با احتمال بیشتری نسبت به مردان جوان‌تر دچار مشکلات و ناهنجاری‌های ژنتیکی است.

برای اینکه درک بهتری از بهترین سن برای بارداری ،ن پیدا کنید، باید نگاهی به مزایا و معایب این فرایند در رده‌های سنی مختلف داشته باشیم. هر دهه و سنی دارای نقاط مثبت و منفی مخصوص به خود است.

مزایا و معایب بارداری در سنین پایین

بهترین سن بارداری

Städfirma – Öppet dygnet runt.