بیش‌فعالی کودکان را بشناسید و شایعات را باور نکنید!

از نشانه‌ها و علائم بیش‌فعالی کودکان باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تحرک مداوم
 • گوش‌ندادن به حرف
 • مشکل‌داشتن در بازی‌، آهسته
 • زیاد از حد حرف‌زدن
 • ناتو، در توجه و تمرکز،

علائم کودک بیش فعال در نوزادی

مقایسه رفتارهای کودکان مبتلا به بیش‌فعالی با هم‌سن و سال‌های معمولی‌شان فرق دارد. دست‌کم باید ۶ نشانه و ویژگی از این اختلال در فردی وجود داشته باشد تا متخصصان به ابتلای او مشکوک شوند.

درمان بیش‌فعالی چیست؟

بهتر است که برنامه غذایی سالم و منظمی برای کودک تدارک ببینید و از دادن مواد فاقد ارزش غذایی پر، کنید. باید ریتم من،ی برای غذادادن به کودکان بیش‌فعال پیدا کنید. فاصله وعده‌ها را کم کنید و به مثلا ۳ساعت برس،د.

متخصصان بیش‌فعالی کودکان را در ۳ دسته‌بندی مختلف ت،یم می‌کنند:

 • بیش‌‌فعالی/تکانش‌گری
 • بی‌توجهی
 • نوع ،یبی

بیش‌فعالی/تکانش‌گری

اختلال بیش‌فعالی همراه با نقص توجه در کودکان وضعیت نسبتاً رایجی استّ که گاهی تا بزرگسالی هم ادامه دارد. این وضعیت با رفتارهای تکانه‌ای ‌و آنی، فعالیت زیاد و ناتو، در حفظ تمرکز و توجه همراه است.

کودکان بیش‌فعال نسبت به علائم و سیگنال‌هایی که بدنشان صادر می‌کند، کم‌دقت‌تر از دیگران هستند. نقص سیستم عصبی‌شان هم مانع از آن می‌شود که مانند کودکان دیگر از پوشک گرفته شوند. برای اینکه آنها را از پوشک بگیرید، باید از دستورات پزشک اطفال استفاده کنید، صبور باشید و کم‌کم بچه را به استفاده از توالت و پوشیدن شورت عادت بدهید.

ورزش کودک بیش فعال

هنوز مشخص نیست که علت و دلیل بروز بیش‌فعالی دقیقاً چیست. با این حال، برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بروز بیش‌فعالی می‌تواند ریشه‌های ژنتیکی داشته باشد. در کنار آن، امکان بروز بیش‌فعالی به دلایل زیر هم وجود دارد:

 • آسیب‌های مغزی
 • قرارگرفتن مادر باردار در معرض آلودگی‌های محیطی مانند سرب
 • مصرف الکل و تنباکو در دوران بارداری
 • زایمان زودرس
 • وزن کم هنگام تولد

انواع بیش‌فعالی کودک چیست؟

چگونه بفهمیم کودک بیش فعال است؟ از نخستین نشانه‌های ابتلا به بیش‌فعالی-کم‌توجهی باید به رفتارهای تکانشی و بی‌توجهی اشاره کنیم. علائم این اختلال از قبل از ۱۲سالگی شروع می‌شوند و گاهی حتی در ۳سالگی  و حوالی آن هم رخ می‌دهند. بنابراین باید انتظار داشته باشیم که کودک بیش فعال ۲ ساله یا ۳ ساله هم وجود داشته باشد.

برای رفع مشکلات گفتاری کودکان بیش‌فعال باید از متخصصان گفتاردرم، کمک بگیرید. آنها می‌توانند به کودک آموزش‌های لازم برای بیان درست واژه‌ها و حروف را بدهند.

والدین کودکان مبتلا به بیش‌فعالی چطور رفتار کنند؟

برای دریافت وقت ملاقات با بهترین پزشکان و متخصصان مختلف هم می‌تو،د از روش ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر استفاده کنید. اگر درباره این اختلال، سؤال دیگری هم دارید، ما را در جریان بگذارید.

با شناخت اختلالات روان کودکان، قضاوت‌های بیهوده درباره اصطلاحات روانشناسی را کنار بگذارید. یادتان باشد که بیش‌فعالی کودکان نیازمند پیگیری اختلال نزد متخصصان را دارد.

webmd.com

سوالات متداول بیش‌فعالی کودک

ورزش‌، در کنار درمان‌های دیگر می‌تواند به بهبود وضعیت بیش‌فعالی کودکان کمک کند. متخصصان توصیه می‌کنند که روزی ۱ ساعت ورزش متوسط یا شدید برای کودکان مبتلا به این اختلال در کاهش نشانه‌های بیش‌فعالی مؤثر خواهد بود.

کودک بیش فعال و خواب

کودکان بیش فعال

از پوشک گرفتن کودک بیش فعال

بیش فعالی کودکان

علائم بیش‌فعالی کودک چیست؟

بیش‌فعالی از اختلالات رایج رشد عصبی در کودکی است. برای رسیدگی به آن باید به روانشناس مراجعه کنید. در این مقاله هم سعی کرده‌ایم، اطلاعات جامعی درباره اختلال مذکور در اختیارتان قرار بدهیم.

بیش‌فعالی کودکان چیست؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86/

عوارض بیش فعالی

شناخت دقیق بیش‌فعالی مهم است

رژیم غذایی کودکان بیش‌فعال ارتباط مستقیمی با بهبود یا وخیم‌ترشدن وضعیتشان ندارد. با این حال، به طور غیرمستقیم می‌تواند روی سلامت روانشان اثراتی بگذارد.

هر زم، که کودک، رفتار ناشایسته‌ای از خود بروز می‌دهد، او را متوجه عواقب کارهایش کنید. اگر سیستم پاداش و تشویقی لحاظ کرده‌اید، با منع کودک از بهر‌ه‌مندی از آن می‌تو،د به او درسی درباره عواقب کارهای نامن،ش بدهید.

برای درمان بیش‌فعالی کودکان از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. هم روش‌های دارویی و هم استفاده از جلسات روانشناسی و راه‌کارهای جانبی دیگر در مسیر درمان بیش‌فعالی کاربرد دارند.

دارویی

روش‌های دیگری هم برای درمان بیش‌فعالی در کودکان وجود دارند. برای نمونه از جلسات گروهی با والدین یا جلساتی که بیمار با روانشناس تنها هست در راستای آموزش مهارت‌های زندگی استفاده می‌شود.

اختلال زبان در کودک بیش فعال

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگر والدین یا سرپرست کودکی بیش‌فعال هستید، حتما باید درباره این اختلال بیشتر بد،د و حواستان را به نکات لازم جمع کنید. در ادامه توصیه‌هایی در این زمینه مطرح شده که مرورشان خالی از لطف نخواهد بود.

روش‌های نگهداری از فرزند بیش فعال

والدین و سرپرستان کودکان بیش‌فعال باید زمان زیادی را صرف شکل‌دادن به پایه‌های تربیتی آنها کنند. بچه‌های مبتلا به این اختلال در بسیاری از مهارت‌ها از جمله ایجاد روابط اجتماعی با دیگران ضعیف هستند.

بیش‌فعالی کودکان ارتباطی با اختلال اوتیسم ندارد. در واقع، مبتلایان به این اختلال در نقطه‌ای از طیف اوتیسم قرار نمی‌گیرند. علائمشان هم با یکدیگر فرق دارد. برای مثال، اگرچه هر دو در برقراری ارتباط ناتوان عمل می‌کنند اما این ناتو، به شکل‌های گوناگون خود را نشان می‌دهد. کودکان بیش‌فعال گاهی بیش از حد تحرک دارند و صحبت می‌کنند اما مبتلایان به اوتیسم در برقراری ارتباط چشمی و زب، ناتوان هستند.

حتما شما هم درباره بیش‌فعالی کودکان شنیده‌اید اما شاید دقیق ند،د که این اختلال با نام کامل بیش‌فعالی-کم‌توجهی (ADHD) چه ویژگی‌هایی دارد و چطور باید با آن روبه‌رو شد. شایعات زیادی هم درباره این اختلال مطرح می‌شود و درک عموم نسبت به آن کاملاً درست نیست. بنابراین، توجه به این موضوع و یادگیری درباره‌اش برای بسیاری از ما لازم به نظر می‌رسد.

کمبود عزت‌نفس و مشکلاتی نظیر شکل‌گیری اختلالات اضطرابی و استرس هم از این افراد دور نخواهد ماند. بروز افسردگی و مشکلاتی مشابه هم در آنها بعید نیست.

فرق کودک شیطان با بیش فعال چیست؟

بیش‌فعالی در کودکان

تشخیص بیش‌فعالی کودک چگونه است؟

برخی داروها که در دسته‌بندی محرک‌های روان قرار دارند، برای درمان بیش‌فعالی به کار می‌روند. از جمله این داروها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آدرال ( Adderall)
 • کنسرتا (Concerta)
 • فوکالین ( Focalin)
 • دی‌ترانا (Daytrana)
 • ریتالین (Ritalin)

مبتلایان به این نوع از بیش‌فعالی تحرک زیادی ندارند اما از نظر ابراز توجه به موضوعات دچار اختلال و مشکل هستند. از آنجا که رفتارهای پرهیجان و شلوغی و تحرک از این دسته از مبتلایان سر نمی‌زند، تشخیصشان راحت نیست. در این نوع از اختلال، کودک بیش فعال در مدرسه بی‌نظمی به وجود نمی‌آورد یا در محیط رفتارهای پرهیاهویی ندارد و این‌ها از دلایل دشواری تشخیص وضعیتش هستند.

نوع ،یبی

mayoclinic.org

در این روش درم، تلاش می‌شود که با ایجاد چارچوب‌هایی به کودک شیوه رفتار صحیح آموزش داده شود. روند این درمان با تشویق و تعریف انتظارات واضح از کودک هم همراه است.

کودکان در این نوع از بیش‌فعالی رفتارهای پرتحرک از خود نشان می‌دهند و واکنش‌های تکانشی ی،ی بدون پشتوانه فکری از خود نشان می‌دهند. با این حال، از نظر ابراز توجه ناتوان نیستند و می‌توانند در این زمینه تمرکز داشته باشند.

بی‌توجهی

بیش‌فعالی کودکان از نوع ،یبی دارای ویژگی‌های هر دو دسته است و در واقع، تلفیقی از علائم بالا در فرد مبتلا دیده می‌شود.

افرادی که به بیش‌فعالی مبتلا هستند، عملکرد تحصیلی من،ی ندارند و در مدیریت روابط هم با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. معمولاً مشکل کمبود عزت نفس هم در این افراد دیده می‌شود.

علائم پرخاش‌گری و بی‌قراری در کودکان بیش‌فعال و پرشیطنت گاهی شبیه به هم است اما تفاوت در این است که مبتلایان به اختلال این علائم را برای مدتی طول، و به طور پیوسته در زندگی با خود همراه دارند. روند وجود نشانه‌های پرخاش و شیطنت طوری در بیش‌فعالان وجود دارد که مانع از عملکرد مثبت تحصیلی و مدیریت روابط اجتماعی‌شان می‌شود.

فرق کودکان بیش‌فعال و مبتلایان به اوتیسم چیست؟

از داروهای مختلفی برای درمان بیش‌فعالی در کودکان استفاده می‌شود. این داروها باید فقط و فقط با تجویز متخصص مصرف شوند. از استفاده از آنها بی‌دستور پزشک به طور جدی پر، کنید.

بهترین دارو برای کودکان بیش‌فعال

در هر وعده مقدار من،ی از غذا و مواد خوراکی مغذی را بگنج،د. کودکان بیش‌فعال نسبت به غذاخوردن بی‌اعتنا هستند و اگر خودتان مدیریت این موضوع را به دست نگیرید، آنها با مشکلات متنوع جسم، روبه‌رو می‌شوند.

کودکان بیش فعال در بزرگسالی چطور خواهد شد؟

helpguide.org

همیشه نگاه مثبتی داشته باشید و با رویکرد حرکت به سوی بهبود کودک و اوضاع خانواده پیش بروید. مثبت‌نگری به شما انگیزه و توان مضاعفی می‌دهد.

تربیت کودک بیش فعال

از روش‌های روان‌درم، هم برای بهبود وضعیت بیش‌فعالی کودکان استفاده می‌شود. از جمله درمان‌های مهم در این زمینه هم رفتار درم، است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

رفتاردرم،

امکان بروز بیش‌فعالی در نوزادان هم وجود دارد. این دسته از بچه‌ها به سختی در آغوش قرار می‌گیرند و به راحتی هم به خواب نمی‌روند. در واقع، نوعی بیش‌فعالی و بی‌قراری در آنها دیده می‌شود.

دلایل بیش‌فعالی کودک چیست؟

باید شیوه برقراری ارتباط را به کودک یاد بدهید و نگذارید که دور و اطرافش زیاد شلوغ باشد. با دعوت از کودک، که امکان برقراری ارتباط با فرزندتان را دارند و ایجاد محیطی امن و آرام به شکل‌گیری ارتباط میان بچه‌ها کمک کنید.

کتک زدن کودک بیش فعال

داروهای بیش‌فعالی می‌توانند اثرگذاری فوری، متوسط یا بلندمدت داشته باشند. متخصصان برای رسیدن به بهترین دارو، دوز و برنامه مصرف به کمی زمان نیاز دارند. مصرف داروها معمولاً عوارض هم دارد اما این عوارض آن‌قدر جدی و اثرگذار نیستند.

روان درم،

نشانه‌های این مشکل می‌تواند خفیف، متوسط و شدید باشد. امکان تداومشان تا بزرگسالی هم وجود دارد. بیش‌فعالی در جنس مذکر بیشتر رخ می‌دهد. در واقع، اختلال بیش‌فعالی در پسران بیشتر از دختران است.

کودکان بیش‌فعال با احتمال بیشتری نسبت به دیگران به اختلالات گفتاری و زب، دچار می‌شوند. برای مثال، مشکلات بی، دارند و در تلفظ برخی از حروف دچار ناتو، می‌شوند.

گفتار درم، کودک بیش فعال

کتک‌زدن هیچ کودک و انس، جایز و درست نیست. در این مورد هیچ‌گونه شکی وجود ندارد. به هیچ‌وجه حق و اجازه کتک‌زدن دیگران در هیچ‌، وجود ندارد. اما یادتان باشد که مقوله تنبیه می‌تواند در مدیریت رفتارهای کودکان بیش‌فعال اثرگذار باشد.

باید بد،د که شایعات زیادی درباره بیش‌فعالی وجود دارد. از آنجا که این عبارت تاحدی شیطنت و فعالیت زیاد را در ذهن متبادر می‌کند، بسیاری به اشتباه به کودکان پرهیجان و اصطلاحاً پرشیطنت هم چنین ،و، را پیشکش می‌کنند. چنین چیزی بسیار اشتباه است.

علاوه بر این داروها از موارد دیگری که نقش محرک روان ندارند هم برای درمان استفاده می‌شود. از جمله این داروها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اینتونیو ( Intuniv)
 • کلبری (Qelbree)
 • استراترا ( Strattera)

اگر کودکان بیش‌فعال درمان نشوند، در بزرگسالی با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد. روابط اجتماعی‌شان ضعیف خواهد بود و عملکردشان در تحصیل و کار هم دچار اختلالاتی می‌شود.

امکان درمان کامل و صددرصد اختلال بیش‌فعالی وجود ندارد اما برخی از افراد موفق به کنترل و مدیریت علائم ناشی از آن می‌شوند. درمان‌های من، با شرایط هر فرد می‌توانند موجب بهبود وضعیت شوند.

منابع:

حدود ۷۰درصد از کودکان بیش‌فعال دچار اختلالات خواب هستند. برای خواباندن آنها باید محیط آرامی ایجاد کنید که فاقد ،اصری برای پرت‌، حواس کودک است. از سوی دیگر ایجاد برنامه‌ای منظم هم در این زمینه راه‌گشا خواهد بود.

رژیم غذایی کودکان بیش فعال چیست؟

تشخیص این موضوع کار ساده‌ای نیست و حتماً باید با کمک متخصص صورت بگیرد. متخصصان برای رسیدن به نتیجه‌گیری درباره تشخیص بیماری از تست یا آزمون خاصی استفاده نمی‌کنند.

در مراقبت و نگهداری از فرزند بیش‌فعال باید به دستوران متخصصان توجه کنید. اگر دارویی از سوی روانپزشک تجویز شده یا توصیه‌ای در این زمینه به شما شده، حتما به اجرایش پای‌بند باشید. ارتباط با چنین کودک، ساده نیست اما صبر به ،ج بدهید و مدیریت استرس و اعصاب را به دست بگیرید.