بیش فعالی جنسی یا هایپرسکشوالی؛ علائم، علت و درمان را بشناسید

چنین مشکلاتی نیاز به پیگیری و درمان دارند و باید با مراجعه به ،‌تراپیست یا دکتر روانشناس رفع شوند. در مقاله پیش رو، درباره اختلال مذکور بیشتر صحبت خواهیم کرد. باید بد،د که این نوع از اعتیاد می‌تواند روابط، سلامت، زندگی شغلی و تحصیلی و حتی عزت نفستان را مخدوش کند.

هایپرسکشوالی یا بیش فعالی ، چیست؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%B1%D8%B3%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%A7%D9%84%DB%8C/

برای وقت‌گرفتن از بهترین متخصصان هم می‌تو،د از روش ،ت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر کمک بگیرید. درباره این اختلال، پرسش دیگری برایتان وجود دارد؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

اقدامات کنترل‌نشده‌ای مانند خودارضایی یا نیاز به پیدا، شرکای ، رنگارنگ به طور قطع باعث بروز دلگیری‌ها و اختلافات می‌شود. این وضعیت نیاز به رسیدگی و درمان دارد و اگر به طور درست پیگیری نشود، زندگی عاطفی و خصوصی فرد را به خطر می‌اندازد.

چطور با شریک ، مبتلا به هایپرسکشوالی رفتار کنید؟

دلیل واضحی برای ابتلا به اختلال CBSD وجود ندارد. در واقع، هنوز تحقیقات در جریان هستند. با این حال، عواملی در این زمینه اثرگذار هستند. به این‌ها دقت کنید:

 • فقدان تعادل مواد شیمیایی مغزی؛ مواد مشخصی مانند انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز موجود هستند که به تنظیم خلق‌وخو کمک می‌کنند. برای مثال، دوپامین، سروتونین یا نوراپی‌نفرین از این جمله هستند. اگر سطح این مواد از مقداری متعادل تجاوز کند، امکان بروز مشکلاتی نظیر هایپرسکشوالی پیش می‌آید.
 • بروز تغییرات در مسیرهای مغزی؛ از آنجا که این اختلال حالتی اعتیادگونه دارد، امکان ایجاد تغییراتی در مدارهای عصبی را هم به وجود می‌آورد. مانند هر اعتیاد دیگری، دچارشدن به ، هم باعث می‌شود که نیاز به تکرار لذت ناشی از اقدامات مربوط به آن در فرد قوت بگیرد.
 • وضعیت‌های تغییردهنده مغز؛ بیماری‌هایی مشخص یا مشکلات سلامت مانند صرع و زوال عقل می‌توانند باعث آسیب‌رسیدن به بخش‌هایی از مغز شوند که روی رفتار ، اثرگذار هستند. درمان برخی از بیماری‌ها مانند پارکینسون هم می‌تواند روی ابتلا به این اختلال اثرگذار باشد.

دسترسی آسان به محتوای ،وگرافی و وجود مشکلات و چالش‌های فراوان در زندگی از جمله عوامل پررنگ‌کننده احتمال ابتلا به اختلال بیش فعالی ، در افراد هستند.

عوارض هایپرسکشوالی چیست؟

بیش فعالی ،

دارودرم،

انواع مختلفی از اعتیاد وجود دارد؛ وابستگی به رفتارها و افکار ، هم یکی از انواع آن است. البته برای اینکه چیزی را در دسته‌بندی اعتیاد قرار بدهیم، نیاز به بررسی ویژگی‌ها و مشخصاتی داریم.

exploringyourmind.com

درمان هایپرسکشوالی موضوعی جدی است. برای پیشگیری از توسعه آن و مق، با عوارضش باید به ،‌تراپیست‌ها مراجعه کنید. برای درمان می‌تو،د به مشاوران هم مراجعه کنید.

زندگی خصوصی هرشخص دارای بخش‌های مختلفی است. مسائل ، هم از جمله موارد موجود در آن هستند و اتفاقاً اهمیت و نقش زیادی روی سلامت روان و جسم دارند.

برای درمان بیش‌فعالی ، معمولاً از مشاوره رو،، دارودرم، و شرکت در جلسات گروهی استفاده می‌شود. هدف از درمان هم بازگرداندن فرد به روند طبیعی زندگی و ایجاد توانایی‌هایی در او برای کنترل رفتارها و افکار افسارگسیخته درباره ، و مسائل ، است.

مشکلات ،

برای درمان به چه دکتری مراجعه کنید؟

،، که برای ، و رابطه ، یا مسائل پیرامون آن، زمان زیادی صرف می‌کنند و هزینه هنگفتی می‌پردازند در دایره معتادان به مسائل ، قرار می‌گیرند.

گروه‌های پشتیبان مبتلایان به اختلال هایپرسکشوالی هم وجود دارند که در آنها، افراد درگیر با این مشکل در کنار هم قرار می‌گیرند. هدف از برگزاری چنین جلساتی، آموزش‌دادن به افراد و آشنا، آنها با روش‌های درم، است.

افراد مبتلا به اختلال رفتار ، اجباری یا همان هایپرسکشوال‌ها از این اختلال رنج زیادی می‌برند و ، و رابطه ، برایشان از حالت لذت‌بخش معمولی خارج می‌شود.

اختلال CBSD در ،ن هم دیده می‌شود. در واقع، مقوله ،ت در این زمینه اثرگذار نیست و هر،ی می‌تواند به دغدغه‌مندی بیمارگونه درباره ، و مسائل ، دچار شود. بعضی از ،ن از رفتارها و اعمال ، به ،وان مک،زمی برای کنارآمدن با مشکلات و چالش‌های زندگی کمک می‌گیرند اما درگیر عوارض نامطلوبش می‌شوند.

علائم بیش فعالی ، را بشناسید

برای کنارآمدن با شریک ، و عاطفی مبتلا به اختلال بیش‌فعالی ، باید اطلاعات خود را درباره این مشکل بالا ببرید. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در این زمینه صورت بگیرد، صحبت‌، درباره مشکل است.

بیش فعالی ، که با ،وان هایپرسکشوالی (CBSD) هم شناخته می‌شود، اختلالی است که فرد مبتلا به ، اعتیاد پیدا می‌کند. چنین فردی مدام درگیر فانتزی‌های ، است و تمایلات و رفتارهایی غیرقابل کنترل در این زمینه دارد. چنین روندی باعث بروز استرس می‌شود و بخش‌های مختلف کار و زندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. سلامت جسمی و روان فرد هم تاحد زیادی از این اختلال اثر منفی می‌گیرد. ،، که درگیر این اختلال رفتار ، جبری هستند به خودارضایی، تعدد شرکای ،، تماشای ،وگرافی و کارهایی از این دست هم روی می‌آورند.

اگر شریکتان دچار چنین اختلالی است، درباره آن با هم صحبت کنید. نگذارید که مشکل مغفول بماند. سعی کنید فضای امنی به وجود بیاورید که طرف مقابل، درباره اختلالش برایتان بگوید. از قضاوت‌، و سرزنش هم بپر،ید تا راه برای حل مشکل باز شود.

هایپرسکشوالی

بیش فعالی ، در مردان

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

روان‌شناسان و ،‌تراپیست‌ها به افراد کمک می‌کنند که علائم ناخوشایند و غیرعادی اختلال هایپرسکشوالی را کنترل و مدیریت کنند. از چه روش‌هایی؟

 • رفتاردرم، شناختی (CBT)؛ در این روش، سعی می‌شود که بیمار متوجه رفتارها و اقدامات اشتباه خود شود و آنها را با مواردی درست و اصولی جایگزین کند. در واقع، رفتاردرم، راهی برای مدیریت رفتار و افکار است و به فرد مبتلا کمک می‌کند که با شناخت و کنترل خود در مسیر درستی قرار بگیرد.
 • درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد؛ این روش هم نوعی از رفتاردرم، شناختی است که روی پذیرش افکار و اقدامات موجود در هر فرد تأکید می‌کند و او را در مسیری قرار می‌دهد که آنها را کنترل نماید. در واقع، در این روش، تلاش می‌شود که فرد ارزش‌های مهم زندگی را شناسایی کند و در راستای احترام به آنها قدم بردارد.
 • روان‌درم، روان‌پویشی؛ در این روش هم تلاش بر این است که فرد نسبت به ضمیر ناخودآگاه خود هوشیارتر شود. متخصصان به مبتلایان به اختلال کمک می‌کنند که تضادهای ذهنی‌شان را حل کنند و انگیزه‌های تازه‌ای برای خود در زندگی به وجود بیاورند.

این متخصصان با بررسی وضعیت بیمار اقدام به شروع روند درمان می‌کنند و اگر نیاز باشد، او را به متخصصان دیگری مانند روانپزشکان هم ارجاع می‌دهند.

مشکلات ، را درمان کنید

در سال ۲۰۱۸ میلادی، سازمان بهداشت جه، (WHO)، اعتیاد به ، را هم در زیرمجموعه اختلالات مربوط به اعتیاد قرار داد و ،وان اختلال بیش گرایی ، (compulsive ،ual behavior disorder) را روی آن گذاشت.

زندگی ،شویی افرادی که درگیر هایپرسکشوالی هستند از روند طبیعی دور می‌شود. نیاز مداوم و بیمارگونه به اقدامات و افکار ، در فرد مبتلا، نمی‌گذارد که رابطه‌اش با شریک ، و عاطفی در مسیری معمولی و طبیعی پیش برود.

در روند درمان تلاش می‌شود که فرد به سوی زندگی ، طبیعی سوق داده شود. بیشتر مبتلایان به این اختلال، دچار مشکلات دیگری مانند اعتیاد به الکل یا مواد مخدر هم هستند و در آنها مشکلاتی درباره اضطراب و استرس یا افسردگی وجود دارد. متخصصان برای درمان بیش فعالی ، باید روی مشکلات و چالش‌های مذکور هم کار کنند.

روان‌درم،

اثرات منفی و نامطلوبی که اختلال بیش گرایی ، روی زندگی فرد مبتلا می‌گذارد، بی‌شمار است. برای مثال:

 • درگیری با احساساتی منفی نظیر حس تقصیرداشتن و گناه، بروز احساس شرم و کاهش عزت نفس
 • بروز مشکلات رو، دیگر مانند افسردگی، میل به خودکشی، استرس و اضطراب شدید
 • ت،یب روابط احساسی و عاطفی م،ادار زندگی با دروغگویی به نزدیکان و شریک عاطفی
 • بی‌آبرویی ناشی از کارهای مرتبط با اقدامات ، کنترل‌نشده
 • به خطرانداختن تحصیل و شغل به خاطر مشغول‌بودن ذهن
 • قرارگرفتن در معرض بیماری‌های ، و مقاربتی
 • درگیری با اعتیاد به الکل و مواد مخدر

اعتیاد به ،

تاثیر بیش فعالی در زندگی ،شویی چیست؟

منابع:

پای دلایل متنوع دیگری هم به میان است. از جمله این موارد باید به اختلالات خلق‌وخو هم اشاره داشته باشیم. برای نمونه، دچاربودن به اضطراب و افسردگی می‌تواند از عواملی باشد که فرد را به سمت هایپرسکشوالی سوق می‌دهد.

بیش‌فعالی ، در ،ن ،ن

بیش فعالی ، در مردان به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. برای مثال، مصرف الکل و مواد مخدر یکی از دلایلی است که باعث اسیرشدن آنها در چنین اعتیادی می‌شود.

مبتلایان به بیش‌فعالی ، دارای نشانه‌هایی هستند که امکان تشخیص اختلال در آنها را ممکن می‌کند. برای مثال:

 • توهمات، امیال و رفتارهایی ، که به طور مداوم فکر و ذهن فرد را مشغول می‌کنند و به نظر می‌رسد که از کنترل خارج هستند.
 • تمایل به انجام اموری ، در فرد وجود دارد تا از تنش‌ها و احساسات بد رها شود. با وجود این، بعد از انجام آنها، احساساتی مانند گناه و پشیم، دامن‌گیرش می‌شود.
 • تلاش‌های فرد برای کنترل رفتارهای مرتبط به امور ، افسارگسیخته‌اش با ش،ت مواجه می‌شوند.
 • از رفتارهای ، به ،وان مفری از مشکلاتی نظیر استرس، افسردگی، اضطراب و انزوا استفاده می‌شود.
 • ایجاد روابط سالم و باثبات با افراد دیگر برای مبتلایان به چنین مشکلی مقدور نیست.
 • عوارضی مانند عفونت‌ها و بیماری‌های مقاربتی هم دامن‌گیر چنین افرادی می‌شود.
 • روند کار و تحصیل مبتلایان هم مختل می‌شود.

عوامل بیش فعالی ، چیست؟

در واقع، مقوله رابطه ، و مسائل پیرامونش آن‌قدر برای این افراد پررنگ می‌شود که روی روند زندگی عادی و روزانه‌شان هم اثرات منفی می‌گذارد. بروز رفتارهایی مانند نیاز به خودارضایی مداوم یا موارد دیگر، روند زندگی را مختل می‌کند.

مشکلاتی نظیر بیش فعالی ، نیاز به رسیدگی پیدا می‌کنند. با مراجعه به متخصصان این حوزه، خود را در مسیر درمان قرار بدهید و نگذارید که زندگی روزانه‌تان دستخوش چالش‌های خطرناک شود.

تعیین مرزهایی برای رابطه ، و عاطفی در این زمینه هم بسیار مهم است. اگر نمی‌تو،د رفتارهای فرد را کنترل کنید یا او را در این زمینه ناتوان می‌بینید، بهتر است که به درمان‌گرهای حوزه روان و ،‌تراپیست‌ها مراجعه داشته باشید.

درمان بیش فعالی چگونه است؟

در کنار رفتاردرم، و روش‌های رو،، از دارودرم، هم در مواردی از ابتلا به هایپرسکشوالی یا همان بیش فعالی ، استفاده می‌شود. از داروهای مؤثر در این زمینه باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داروهای ض،سردگی؛ برخی از داروهای این دسته‌بندی به رفع اضطراب و افسردگی در فرد و در نتیجه درمان اختلالش کمک می‌کنند.
 • نال،سون (Naltrexone)؛ این دارو به طور کلی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و الکل کاربرد دارد و می‌تواند بخشی از مغز را مسدود کند که از انجام کارهای اعتیادگونه لذت می‌برد.
 • تثبیت‌کننده‌های خلق‌وخو؛ بعضی از داروهایی که برای کنترل علائم مشکلاتی نظیر اختلال دوقطبی کاربرد دارند هم می‌توانند در مدیریت علائم بیش فعالی ، نقش داشته باشند.
 • آنتی آندروژن‌ها؛ این داروها می‌توانند اثرات بیولوژیکی هورمون‌های ، در مردان را کم کنند. در نتیجه در درمان مشکلات اعتیاد ، هم کاربرد دارند.

جلسات گروهی

mayoclinic.org

När påbörjas flyttstädningen givetvis det datum du själv önskat.