بیماری گال چیست ؛ علل، علائم، تشخیص و درمان گال

پس از اینکه پزشک، سوراخ مربوط به ، را روی پوست پیدا کرد، از آن ناحیه نمونه‌برداری می‌کند تا زیر میکروسکوپ بررسی‌های لازم را انجام بدهد. پزشک با بررسی نمونه پوست زیر میکروسکوپ، حضور ، یا تخم‌های آن را در پوست شما تشخیص خواهد داد. 

روش‌های درمان بیماری گال چیست؟

خاراندن شدید پوست می‌تواند باعث ،اشیده‌شدن آن شود که در نتیجه منجر به ایجاد عفونت‌های باکتریایی پوستی، مانند زردزخم می‌شود. زردزخم نوعی عفونت سطحی در پوست است که توسط باکتری استاف (استافیلوکوک) یا در بعضی موارد باکتری استرپ (استرپتوکوک) به وجود می‌آید.

بیماری گال بسیار مسری است و می‌تواند به سرعت از طریق ارتباطات نزدیک در میان اعضای خانواده، پرستاران کودک، ک،‌های درسی، پرستاران خانگی یا زندان‌ها منتقل شود.

اگزما نوعی بثورات پوستی با علت ناشناخته است و می‌تواند فصلی رخ بدهد. اگزما به صورت لکه‌های قرمز یا تاول ظاهر می‌شود. بر خلاف گال، اگزما مسری نیست. اگر جوش قرمز و خارش دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. باید گال را در اسرع وقت پیگیری کنید تا بتو،د از آن به راحتی خلاص شوید و افراد دیگر را مبتلا نکنید.

علت گال چیست؟

منبع:

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%AF%D8%A7%D9%84/

علائم و نشانه‌های بیماری گال عبارت‌اند از:

 • خارش، که معمولا به صورت شدید است و در شب‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 • سوراخ و شیارهای باریک روی پوست که از دانه‌ها یا برجستگی‌های کوچک ایجاد شده‌اند.

کنه گال بیشتر به کدام بخش های بدن نفوذ می کند؟

برای پیگیری وضعیت خود در صورت ابتلا به این بیماری باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات با پزشکان هم استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر است.

خارش پوست شما در این بیماری، به دلیل ع،‌العمل بدنتان به ،‌ها، تخم‌ها و ضایعات آن‌ها است. دقت داشته باشید که هرگونه ارتباط فیزیکی یا استفاده از لباس‌ها یا لوازم خواب شخص مبتلا به گال، باعث انتقال ،‌ها به پوست شما و مبتلا شدنتان به این بیماری خواهد شد.

دقت کنید که میان کنه عامل گال و ساس تفاوت وجود دارد. هردوی این موارد از بدن انسان تغذیه می‌کنند اما ساس تغذیه را از خارج بدن انجام می‌دهد و کنه گال از درون. 

، هشت‌پایی که باعث ایجاد بیماری گال در انسان می‌شود، بسیار کوچک و ذره‌بینی است. ، گال (سارکوپتس) ماده، زیر پوست بیمار را سوراخ می‌کند و در آن تونل‌هایی برای تخم‌گذاری خود به وجود می‌آورد. هنگامی که تخم‌ها باز می‌شوند، لاروهای (نوزاد ،ه) گال به سطح پوست می‌آیند تا در آنجا بالغ شوند و به نقاط دیگر پوست بیمار، یا به پوست سایر افراد در ارتباط با بیمار منتقل شوند.

آیا احتمال ابتلا به گال بیش از یک بار وجود دارد؟ بله، امکان دچارشدن به این وضعیت بیشتر از یک بار هم وجود دارد. 

چه زمان برای بیماری گال به پزشک مراجعه کنیم؟

از جمله موادی که در درمان گیاهی گال استفاده می‌شود، باید به موارد زیر اشاره کنیم. حواستان باشد که شاید استفاده از این‌ها با عوارضی همراه باشد:

 • روغن درخت چای
 • آلوئه‌ورا
 • روغن گل میخک
 • فلفل هندی
 • زردچوبه

درمان خانگی گال

انسان‌ها و حیوانات، هر کدام از دو گونه مختلف گال به این بیماری مبتلا خواهند شد. هرکدام از گونه‌های ، گال، میزبان مخصوص به خود(حیوان یا انسان) را دارند و جدا از میزبان مربوطه نمی‌تواند مدت زمان زیادی زنده بماند.

همانطور که اشاره شد، پس از اعمال داروهایی که موجب کشته‌شدن ،‌های گال می‌شوند، ممکن است خارش پوست شما تا مدتی ادامه پیدا کند. برای تسکین خارش پوستتان از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • پوست خود را مرطوب و خنک نگه دارید: قرار گرفتن پوست در آب خنک، حمام ، با جو دوسر یا قرار دادن پارچه خنک و مرطوب روی محل تحریک شده پوست، می‌تواند به کاهش میزان خارش کمک کند. 
 • استفاده از لوسیون تسکین‌دهنده: لوسیون کالامین که می‌تو،د آن را بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه کنید، درد و خارش ایجاد شده توسط تحریک‌های خفیف پوستی را هم تسکین می‌دهد. 
 • استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها: با مشورت و تایید پزشک، شما می‌تو،د از آنتی‌هیستامین‌ها نیز برای تسکین واکنش‌های پوستی ناشی از گال استفاده کنید.

mayoclinic

آیا گال به خودی خود از بین می‌رود؟ واقعیت این است که درمان بیماری گال، از طریق از بین‌بردن آلودگی‌های بیماری با مصرف دارو صورت می‌گیرد. پس از مراجعه به پزشک برای درمان، احتمالا  از شما می‌خواهد که داروی تجویز شده را از گردن به پایین، به کل بدنتان ،ید و اجازه بدهید که دست‌کم به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت روی بدنتان بماند.

این احتمال وجود دارد که پوست انسان‌ها با قرار گرفتن در معرض حیوانات مبتلا به گال، ع،‌العمل‌هایی را از خود نشان دهد، اما به طور کلی، یک انسان نمی‌تواند این بیماری را به طور کامل و به شدت زم، که از یک انسان دیگر به او منتقل می‌شود، از یک حیوان دریافت کند. 

عوارض بیماری گال

احتمال ابتلا به بیماری گال در همه افراد وجود دارد اما برخی از افراد بیشتر به گال مبتلا می شوند، از جمله:

 • افرادی که در مکان‌های شلوغ و عمومی زندگی می‌کنند.
 • نوزادان و کودکان. (کودکان تماس فیزیکی نزدیک زیادی با والدین، دوستان، اعضای خانواده و همک،ی‌های خود دارند.)
 • افرادی که سالمند هستند، به ویژه آنهایی که در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند.
 • کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که از افرادی مراقبت می‌کنند که نمی‌دانند دچار گال هستند.

گال می‌تواند منجر به زخم‌های پوستی و عوارض جدی مانند عفونت جریان خون، بیماری قلبی و مشکلات کلیوی شود. با استفاده از ،‌ها یا داروهای خوراکی هم درمان می‌شود. دوباره یادآوری می‌شود که گال مسری است و از طریق تماس پوست به پوست سرایت می‌کند. 

داروهایی که معمولا برای از بین بردن خارشتک و درمان قطعی گال تجویز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • ، پرمترین: پرمترین، یک ، موضعی شامل مواد شیمیایی لازم برای از بین بردن ، گال و تخم‌های آن است. این ،، محصولی ایمن برای استفاده توسط بزرگسالان، ،ن باردار و نوزادان از دو ماهگی به بعد در نظر گرفته شده است. 
 • ایورمکتین (Ivermectin): ایورمکتین، داروی خوراکی است که پزشکان آن را برای افرادی تجویز می‌کنند که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است، افراد مبتلا به گال پوسته‌دار یا افرادی که ، و لوسیون‌های تجویز شده برای درمان آنها جواب نمی‌دهد. مصرف ایورمکتین برای ،ن باردار یا شیرده و کودک، که وزن آن‌ها کمتر از ۱۵کیلوگرم است هم توصیه نمی‌شود. 
 • کروتامیتون (Crotamiton): این دارو به صورت ، و لوسیون در دسترس بوده و مصرف آن روزی یک بار به مدت دو روز است. ایمن بودن مصرف این دارو برای کودکان، افراد دارای ۶۵ سال یا بیشتر و ،ن باردار یا شیرده مشخص نشده است؛ همچنین تاکنون گزارش‌های مکرری در مورد ش،ت این دارو در درمان گال نیز وجود داشته است. 

بیماری خارشک

بیماری گال چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که نشانه‌های بیماری گال را در بدن خود مشاهده کردید، در نخستین مرحله حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید. عارضه‌های پوستی زیادی از جمله درماتیت و اگزما می‌توانند با خارش پوست و دانه‌های کوچک همراه باشند؛ بنابراین پزشک شما می‌تواند علت اصلی ظهور این علائم را تشخیص بدهد و روش درم، صحیح را برای آن تجویز کند. شستشو و استفاده از داروهای بدون نسخه ممکن است خارش پوست شما را کاهش دهد، اما قادر به از بین بردن بیماری نخواهد بود. 

تفاوت گال و اگزما

در بعضی از روش‌های درمان پزشکی گال ممکن است به دوبار اعمال دارو روی بدنتان نیاز داشته باشید؛ همچنین در صورتی که دانه‌ها و بثورات پوستی جدیدی در بدنتان ظاهر شوند، باید روش درم، را به طور مجدد انجام بدهید.

برای تشخیص اینکه آیا به بیماری گال مبتلا هستید یا خیر، پزشک شما پوستتان را معاینه می‌کند و با استفاده از روش‌های مختلفی مانند بررسی مشخصات سوراخ‌های روی پوست، به دنبال نشانه‌هایی از حضور ، می‌گردد.

ناهمواری‌ها یا سوراخ‌ها، معمولا در ،مت چین‌های پوست ایجاد می‌‎شوند. اگرچه تقریبا تمام ،مت‌های بدن می‌توانند درگیر این عارضه شوند، اما در بزرگسالان و کودکان در سنین بالاتر، این بیماری بیشتر در ،مت‌های زیر دیده می‌شود:

 • میان انگشتان
 • زیر بغل
 • دور کمر
 • ،مت داخلی مچ دست
 • ،مت داخلی آرنج
 • کف پا
 • دور سینه
 • اطراف ناحیه تناسلی مردان
 • روی ،
 • روی زانوها

به دلیل اینکه بیماری گال به سرعت به شخصی دیگر منتقل می‌شود، پزشک انجام روش درم، را برای تمامی اعضای خانواده و افرادی که ارتباط نزدیک با شما دارند تجویز می‌کند، حتی اگر علائمی از گال در بدن آن‌ها وجود نداشته باشد. 

در صورت استفاده از داروهای من، برای پوست، ،‌های عامل بیماری به همراه تخم‌هایشان نابود خواهند شد؛ البته ممکن است خارش پوست تا چند هفته پس از درمان هم باقی بماند.

انواع گال

گال و اگزما هر دو بیماری پوستی هستند که باعث ایجاد بثورات قرمز خارش‌دار می‌شوند. بااین‌حال، گال توسط یک ، ایجاد می‌شود، ی،ی کنه‌ای که به بدن شما حمله می‌کند. گاهی اوقات در اثر ابتلا به آن می‌تو،د ال،ایی را روی پوست ببینید که شبیه خطوطی با سوراخ در آنها هستند.

بیماری گال یا جرب

بیماری گال مسری است؟

اگر درباره جرب یا همان بیماری گال، پرسش دیگری هم دارید با ما مطرح کنید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم. 

 ،مت‌های رایج بدن برای ظهور بیماری گال در نوزادان و کودکان عبارت‌اند از:

 • پوست سر
 • کف دست
 • کف پا

نوع وخیمی از بیماری گال، با نام گال پوسته‌دار وجود دارد که برای افراد زیر بسیار خطرناک است:

 • افرادی که به شرایط یا بیماری خاصی مانند ایدز یا سرطان خون مبتلا هستند. این وضعیت باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • افرادی با بیماری‌های شدید، مانند ،، که در بیمارستان یا تحت نظر پرستار هستند.
 • افراد مسن در خانه سالمندان.

medicalnewstoday.com

انواع مختلفی از بیماری گال وجود دارد:

 • پوسته‌دار (نروژی): این نوع اغلب در افرادی با سیستم ایمنی معیوب رخ می‌دهد. گال پوسته‌دار سطح وسیعی از پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر گال پوسته‌دار دارید، ممکن است به جای ۱۰ تا ۱۵ کنه رایج در گال ک،یک، میلیون‌ها کنه داشته باشید.
 • ن،ار (Nodular): این بیماری گال در کودکان بیشتر دیده می‌شود. گره‌های قهوه‌ای-قرمز ناشی از آن می‌توانند مدت‌ها پس از از بین رفتن کنه‌ها همچنان وجود داشته باشند.
 • تاول: در بزرگسالان، این نوع گال را می‌توان با پمفیگوئید بولوز ( bullous pemphigoid) اشتباه گرفت، ی،ی نوعی بیماری دیگری که با تاول‌های پوستی همراه است.
 • پوست سر: این نوع روی پوست سر شما اتفاق می‌افتد و ممکن است علائمی نداشته باشد به جز پوسته‌هایی که گاهی شبیه پسوریازیس هستند.

غذاهای مضر بیماری گال

برای بیمار، که روش‌های درم، فوق برای آنها پاسخگو نیست یا افرادی که قادر به استفاده از داروهای نام‌برده شده نیستند، پزشکان استفاده از پمادی موضعی را توصیه می‌کنند که از ،یب سولفور (گوگرد) و وازلین ساخته می‌شود. 

درمان گیاهی گال

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

عوارض بیماری گال

پیشگیری از گال چگونه است؟

برای ،ید لوسیون‌های پوستی و دیگر محصولات مراقبت از پوست روی ع، زیر بزنید:

ایا بیماری گال خطرناک است؟

 برای پیشگیری از آلوده‌شدن به این بیماری و جلوگیری از انتقال آن به سایر افراد، از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • تمیز ، تمامی لباس‌ها و پارچه‌ها: در ابتدا با استفاده از آب گرم و صابون، تمامی لباس‌ها، حوله‌ها و لوازم خواب (ملحفه، روبالشتی و..) خود را که در طول سه روز پیش از شروع درمان استفاده کرده‌اید، به تمیزی بشویید. 
 • گرسنه نگه‌داشتن ،‌ها: یکی دیگر از کارهایی که می‌تو،د برای از بین‌بردن ،‌ها انجام دهید، این است که وسایلی را که قادر به شستن آن‌ها نیستید، در کیسه‌ای پ،تیکی قرار بدهید و آن را گره بزنید تا هیچ راه نفوذی به داخل آن نباشد. پس از قرار دادن وسایل در کیسه پ،تیکی، آن را به مدت چند هفته در محلی دور از رفت و آمد (مانند پارکینگ خانه) قرار دهید. با گذشت چند روز، ،‌های موجود در وسایلتان، به دلیل نداشتن غذا و گرسنگی از بین خواهند رفت.

روش تشخیص بیماری گال چیست؟

بیماری گال چیست؟ درباره آن شنیده‌اید؟ گال از راه نوعی ، ایجاد می‌شود و بثورات پوستی به وجود می‌آورد. عوارض آن به همین‌جا ختم نمی‌شود و باید بگوییم که زخم‌های ناشی از آن طوری هستند که خواب را مختل می‌کنند. روش‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. برای پیگیری وضعیت باید به متخصص پوست مراجعه کنید. در این مقاله، اطلاعات کاملی در خصوص بیماری مذکور برایتان گردآوری کرده‌ایم. 

بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری پوستی گال یا جرب (Scabies) نوعی بیماری است که در اثر نفوذ ،ی به نام سارکوپتس اسکابئی (Sarcoptes scabiei) در پوست ایجاد و باعث بروز دانه‌های قرمز و خارش شدید در ناحیه مورد نظر می‌شود. میزان خارش پوست در این بیماری در شب‌ها بسیار آزاردهنده و شدیدتر است. 

اگرچه استفاده از داروهای ذکر شده باعث از بین رفتن ،‌های بیماری خارشک می‌شوند، اما ممکن است خارش پوست شما فورا از بین نرفته و تا چند هفته نیز ادامه پیدا کند.

در صورتی که در گذشته، سابقه ابتلا به این عارضه را داشته باشید، پس از قرار گرفتن در معرض آن، علائم و نشانه‌ها در طول چند روز در بدن شما آشکار خواهند شد؛ اما اگر تاکنون به این بیماری مبتلا نشده‌ باشید، در صورت قرار گرفتن در معرض آن، ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا علائم بیماری در بدن شما ظهور پیدا کند. دقت داشته باشید که حتی در صورتی که علائم هنوز در بدن شما پدیدار نشده باشد، همچنان می‌تو،د این بیماری را به شخص دیگری منتقل کنید.

چه افرادی بیشتر درگیر گال می شوند؟

ابتلا به گال ربطی به مصرف ماده غذایی خاصی ندارد. برای همین، لازم نیست که دور مصرف برخی از غذاها را در روند درمان این بیماری خط بکشید. پر، از الکل به همه افراد از جمله مبتلایان به جرب یا گال توصیه می‌شود. 

نشانه‌ها و علائم گال چیست؟

به دلیل واگیرداربودن و انتقال سریع این بیماری، پزشکان معمولا روش‌های درم، را برای تمامی افرادی تجویز می‌کنند که با فرد مبتلا ارتباط نزدیک دارند. خبر خوبی که در مورد بیماری گال وجود دارد این است که به راحتی درمان می‌شود.

my.clevelandclinic.org