تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک و 3 راه بهبود آن


تاری دید بعد از جراحی لیزیک و لازک بسیار طبیعی است. ا،ر بیماران در عرض 24 ساعت پس از جراحی، بینایی بسیار خوبی دارند، بااین‌حال، زمان بهبودی هر فردی متفاوت است. گاهی اوقات تاری دید پس از جراحی مربوط به خشکی چشم است. تاری دید همچنین ممکن است ناشی از مشکلات دیگری مانند آب مروارید، نقص ان،اری باقی‌مانده در چشم، دیابت، پیرچشمی، آسیب قرنیه یا دژنراسیون ماکولا باشد. در صورتی که 7 روز پس از جراحی لیزیک همچنان تاری دید روند بهبود نداشت، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با معاینه تشخیص دهد که تاری موقت و بر اثر جراحی است یا لازم است دیگر موارد بررسی و روش درم، دیگیری جایگزین شود.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر که تنها 5 دقیقه از شما زمان می‌گیرد با دلایل و راهکار بهبود تاری دید بعد از عمل لازک و لیزیک آشنا شوید.

اگر در خصوص تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک سوالی دارید می‌تو،د در انتهای صفحه در بخش نظرات، سوال خود را برایمان بنویسید تا مشاور سلامتی دکتر دکتر پاسخگوی شما باشد.

آیا تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک طبیعی است؟

پس از عمل لیزیک و عمل لازک، تاری دید خفیف یک عارضه جانبی شایع بعد از عمل و از نشانه‌های بهبود است. قرنیه تحت یک روش درم، تغییر شکل داده و به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد و با شکل جدید خود سازگار شود. این روند بهبودی می‌تواند باعث تغییرات موقتی در بینایی و منجر به تاری دید شود.

تاری دید معمولا یک عارضه عادی است که طی 3 روز تا چند هفته خودبه‌خود برطرف می‌شود. پیروی از دستورالعمل‌های پزشک در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل برای کمک به تسریع فرآیند بهبودی و کاهش خطر ابتلا به عوارض جدی، ضروری است.

علت تاری دید بعد از لیزیک و لازک

عوامل متعددی مانند عفونت و رشد درونی اپیتلیال می‌تواند باعث تاری دید بعد از جراحی لازک و لیزیک چشم شود که برخی از آن‌ها نرمال هستند و پس از چند روز برطرف می‌شوند. اما در خصوص موارد دیگر لازم است حتما با پزشک خود مشورتی داشته باشید. در ادامه به چند مورد از دلایل تاری دید بعد از لازک و لیزیک توجه داشته باشید:

تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک

1. خشکی چشم

سندروم خشکی چشم معمولا بعد از عمل لیزیک باعث تاری دید می‌شود. این جراحی می‌تواند به طور موقت لایه اشکی که چشم را روان می‌کند مختل کرده و منجر به خشکی چشم شود. سندرم خشکی چشم را می‌توان با اشک مصنوعی و قطره‌های چشمی روان‌کننده درمان کرد. این قطره‌های چشمی به تامین رطوبت سطح چشم و کاهش ناراحتی و تاری ناشی از خشکی چشم کمک می‌کنند.

2. سایش قرنیه

سایش قرنیه به ،اش‌های کوچکی روی سطح قرنیه گفته می‌شود که ممکن است در حین عمل لیزیک و لازک ایجاد شود. این ،اش‌ها معمولا جزئی هستند و به سرعت بهبود می‌یابند، اما باعث تاری و ناراحتی موقت چشم نیز می‌شوند.

سایش قرنیه می‌تواند به علت قطره‌های بی‌حس کننده‌ای رخ دهد که در طی عمل استفاده می‌شود. این قطره بیرونی‌ترین لایه قرنیه به نام اپیتلیوم را نرم می‌کند و باعث جدا شدن یا جابجایی آن در حین جراحی و درنتیجه سایش قرنیه می‌شود. درحالی‌که این ،اشیدگی‌های بافت قرنیه معمولا جزئی هستند، می‌توانند منجر به التهاب در زیر فلپ قرنیه شوند.

در برخی موارد، قطره ضد‌التهابی برای کاهش تورم و بهبود این مشکل لازم است. مشکل سایش قرنیه را می‌توان با استفاده از یک لنز تماسی نرم به مدت 24 تا 48 ساعت مدیریت کرد تا وضعیت بینایی چشم بهبود یابد.

3. عدم سازگاری قرنیه با لیزیک و لازک

پس زدن لنز توسط قرنیه یک عارضه نادر جراحی لیزیک است. این حالت زم، اتفاق میفتد که در آن قرنیه به شکل اولیه خود باز می‌گردد و اثرات جراحی را از بین می‌برد. این مشکل باعث بازگشت نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم شده و در نهایت منجر به تاری دید می‌شود. این مسئله احتمال دارد که ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از جراحی رخ دهد و ممکن است نیاز به درمان اضافی داشته باشد.

تاری دید بعد از برداشتن لنز پانسمان لازک

پس از جراحی یک لنز پانسمان به مدت چهار تا شش روز روی چشم قرار داده می‌شود تا اپیتلیوم قرنیه بهبود یابد. استفاده از لنزهای پانسمان باعث افزایش التهاب قرنیه و فلپ در روز اول بعد از عمل و درنتیجه کاهش بینایی می‌شود. بنابراین تاری دید ۱ الی ۲ روز پس از برداشتن لنز پانسمان طبیعی است.

در برخی موارد، لنزهای پانسمان لیزیک و لازک منجر به کراتیت عفونی می‌شود. سایر عوارض لنزهای پانسمان شامل خشکی چشم، هیپو،ی قرنیه و التهاب قرنیه است. توجه داشته باشید که باید از بهداشت لنزهای پانسمان اطمینان حاصل کنید؛ درصورت جدا شدن لنز با پزشک خود تماس بگیرید و خودتان سعی در جایگزینی لنز نکنید.

تاری دید بعد از عمل لازک و لیزیک چقدر طول می‌کشد تا درست شود؟

در بیشتر موارد، بینایی بیماران ظرف 24 الی 48 ساعت به حالت عادی بازمی‌گردد. بااین‌حال، برای برخی از بیماران، ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا بینایی آنها واضح و طبیعی شود و همه چیز برای مدتی تار به نظر می‌رسد. دقت داشته باشید گاهی امکان دارد 2 تا 3 ماه طول بکشد تا بینایی شما به طور کامل تثبیت و مانند لنز اصلی چشم شود.

مدت تاری دید بعد از عمل PRK

بلافاصله پس از اتمام جراحی PRK، دید بسیار واضحی خواهید داشت. اما باید بد،د که پس از عمل PRK، یک هفته طول می‌کشد تا سلول‌های سطح قرنیه یا اپیتلیوم شما دوباره رشد کنند؛ دراین‌مدت، بینایی شما بدتر خواهد شد. تاری دید شدید در یک یا دو هفته اول پس از این جراحی بسیار شایع است. بینایی شما در چند هفته پس از عمل به تدریج بهبود خواهد یافت.

بین دو تا شش هفته طول می‌کشد تا سلول‌ها رشد کنند و به دید نرمال برسید. بعد از PRK رفع تاری دید ممکن است تا ۳ ماه هم طول بکشد.

تاری دید بعد از عمل فمتولیزیک‌

به طور کلی، بسته به عوامل فردی مانند سن، سلامت کلی و شدت عیب ان،اری، ج، زم، بهبودی پس از جراحی فمتولیزیک بین چند هفته تا چند ماه متغیر است. بااین‌حال طبق تجربه در ا،ر بیماران بینایی طی 24 تا 48 ساعت پس از جراحی به تدریج بهبود می‌یابد.

به‌طورکلی، پس از گذشت این زمان می‌تو،د به محل کار خود بازگردید و دوباره رانندگی کنید. البته بهتر است در نظر داشته باشید که طی 2 تا 3 روز قادر به انجام کار نخواهید بود؛ زیرا تا ۷ روز احتمال تاری دید یا حساسیت به نور در این نوع جراحی وجود دارد.

عوارض و علائم همراه با تاری دید بعد از عمل لازک و لیزیک

بسته به نوع عمل و شرایط عمومی بیمار، عوارض بعد از عمل لازک و لیزیک ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. شایع‌ترین علائم و عوارض شامل موارد زیر هستند:

  1. خشکی چشم: عمل لیزیک باعث کاهش موقت تولید اشک می‌شود. برای شش ماه اول یا بیشتر پس از جراحی، چشمان شما حالت خشکی غیرمعمولی خواهند داشت. خشکی چشم کیفیت بینایی شما را کاهش می‌دهد.
  2. هاله و دوبینی: احتمال دارد بعد از عمل در شب به سختی بینایی داشته باشید. این مشکل معمولا چند روز تا چند هفته طول می‌کشد تا رفع شود. ممکن است متوجه افزایش حساسیت به نور، هاله‌های اطراف نورها یا دوبینی شوید.
  3. آستیگماتیسم: آستیگماتیسم دراثر برداشتن بافت لنز به صورت ناهموار ایجاد می‌شود. دراین‌حالت احتمالا به جراحی دیگر، عینک یا لنزهای تماسی نیاز خواهید داشت.
  4. اکتازی قرنیه: اکتازی قرنیه، حالتی است که در آن قرنیه بیش‌ازحد نازک و ضعیف شده و یکی از عوارض جدی‌تر لیزیک و لازک است. بافت غیرطبیعی قرنیه قادر به حفظ شکل خود نیست، که منجر به برآمدگی قرنیه و بدتر شدن بینایی می‌شود.
  5. از دست دادن یا تاری دید دائمی: جراحی لیزیک و لازک به‌ندرت منجر به از دست دادن بینایی می‌شود. برخی از افراد نیز ممکن است به وضوح قبلی نبینند.

درمان تاری دید بعد از عمل لازک و لیزیک

اگر تحت عمل لیزیک و لازک قرار گرفته‌اید، پزشک معالج شما راهکارهای من،ی برای بهبود و درمان تاری دید به شما ارائه خواهد داد. بااین‌حال بد نیست تا به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

1. اشک مصنوعی

اشک مصنوعی یک درمان رایج برای تاری دید است که براثر خشکی چشم پس از لیزیک و لازک به وجود آمده است. اشک‌های مصنوعی در انواع فاقد نگه‌دارنده و همراه با نگه‌دارنده ارائه می‌شوند. برخی از بیماران پس از جراحی به اشک‌های مصنوعی که مواد نگه‌دارنده دارند حساسیت نشان می‌دهند که در این حالت با مشورت با پزشک می‌توانند اشک مصنوعی فاقد نگهدارنده را جایگزین کنند.

درمان تاری دید بعد از عمل لازک

2. استراحت کافی

استراحت دادن به چشم‌ها و پر، از فعالیت‌هایی که آنها را تحت فشار قرار می‌دهد به کاهش تاری دید پس از لیزیک و سایر جراحی‌های لیزر چشم کمک می‌کند. فعالیت‌هایی که نیاز به استفاده طول،‌مدت از چشم دارند، مانند مطالعه، تماشای تلویزیون و استفاده از تلفن همراه باعث خستگی چشم و تاری دید می‌شوند.

پزشک معمولا چند روز مرخصی از محل کار یا فعالیت‌های دیگر را توصیه می‌کند تا چشمان شما به خوبی التیام یابد. استراحت منظم و رعایت بهداشت چشم به کاهش خطر ابتلا به عوارض و بهبود سریع‌تر کمک می‌کند.

3. ملاقات منظم با پزشک

پس از لیزیک و لازک برای اطمینان از بهبود چشم‌ها و رفع عوارض احتمالی بسیار مهم است که طبق دستور پزشک منظم ویزیت شوید. پزشک، بینایی و سلامت کلی چشم شما را در طول این معاینات بررسی می‌کند و علائم عفونت، التهاب یا سایر مسائلی که لازم است بررسی شود و در بهبود تاری دید تاثیرگذار است را چک می‌کند.

رهایی ایمن از عینک با عمل لیزیک!

عمل لیزیک قرنیه را با کمک لیزر تغییر شکل می‌دهد و درصد زیادی از بیماران را از استفاده از عینک بی‌نیاز می‌کند. این روش سرپایی به تصحیح سریع بینایی کمک می‌کند و دوره نقاهت کوتاهی دارد. پس از جراحی با دقت از دستورالعمل‌های پزشک پیروی کنید و بهداشت چشم را رعایت کنید. البته عمل لیزیک و لازک شرایط خاصی دارد و چشم‌پزشک بعد از معاینات دقیق تشخیص می‌دهد که آیا به این عمل نیاز دارید یا خیر؟ در نهایت اگر سوال و ابهام خاصی دراین‌خصوص دارید در ،مت نظرات با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول تاری دید بعد از عمل لازک و لیزیک

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%84%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9-%D9%84%D8%A7%D8%B2%DA%A9/