تحلیل لثه چیست؛ پیشگیری و درمان را بشناسید

هنگامی که پیوند لثه در موقعیت من، قرار گرفت، جراح شما آن را در جای خود بخیه می‌زند. انواع مختلفی از روش‌های پیوند لثه وجود دارد. روش‌های امروزی پیوند لثه کم‌تهاجمی هستند.

درمان‌های گیاهی تحلیل لثه‌ها

درمان‌های غیرجراحی برای تحلیل رفتن لثه شامل موارد زیر هستند:

 • آنتی بیوتیک های موضعی؛ اگر تحلیل رفتن لثه ناشی از بیماری ،نتال باشد، دندانپزشک با شما در مورد اینکه چگونه در تمیز‌، دندان‌هایتان مؤثرتر عمل کنید، صحبت می‌کند.
 • جرم‌گیری؛ جرم‌زدایی و روت‌پلنینگ (تمیز، عمیق دندان) را می توان تحت بی‌حسی موضعی انجام داد تا از باکتری‌های مضری خلاص شوید که باعث بیماری لثه می‌شوند و در عمق زیر خط لثه قرار دارند.
 • باندینگ دندان؛ گاهی اوقات دندانپزشک شما می‌تواند ناحیه رکود را با رزین کامپوزیت همرنگ دندان استتار کند. این کار ریشه دندان در معرض دید را می‌پوشاند و باعث می‌شود که کمتر دیده شود.
 • ارتودنسی؛ اگر دندان کج و ناصاف باشد، می‌تواند موجبات تحلیل رفتن لثه را فراهم کند. هنگامی که دندان در ردیف من، قرار بگیرد، ممکن است حاشیه لثه به مرور زمان خود را اصلاح کند.

تحلیل رفتن لثه زم، است که بافت لثه از دندان‌هایتان جدا و ریشه‌ زیرین آن نمایان می‌شود. عوامل متعددی از جمله مسواک زدن تهاجمی، سیگارکشیدن و حتی ژنتیک باعث بروز این مسأله است. درمان‌ها شامل آنتی‌بیوتیک، دهانشویه ضدمیکروبی و جراحی است. رکود لثه را نمی‌توان مع، کرد، اما درمان من، از بدترشدن اوضاع جلوگیری می‌کند. باید به متخصص دهان و دندان خبره مراجعه کنید. در این مقاله اطلاعات کاملی در خصوص تحلیل لثه در اختیارتان گذاشته‌ایم. با ما همراه باشید.

تحلیل لثه چیست؟

درمان تحلیل لثه‌ها تا حد زیادی به علت ایجاد این بیماری بستگی دارد. موارد خفیف تحلیل با درمان‌های غیرجراحی مانند آنتی‌بیوتیک‌های موضعی، باندینگ دندان یا ارتودنسی بهبود پیدا می‌کنند. در بیشتر موارد، برای اصلاح کامل این مشکل، جراحی تحلیل لثه مورد نیاز است.

درمان‌های غیر جراحی

اگر دندان قروچه کنید، این نیرو می‌تواند باعث تحریک و آسیب لثه‌ها شود و آنها را از دندان جدا کند. این عارضه با سردرد و دندان‌های ساییده‌شده شما را متوجه خود می‌کند.

بهداشت نامن، دندان

برخی افراد با لثه هایی به دنیا می‌آیند که مستعد تحلیل‌رفتن هستند. حتی اگر به خوبی از دندان‌ها و لثه‌های خود مراقبت کنید، ممکن است با عقب‌رفتگی ارثی لثه روبه‌رو شوید.

مسواک زدن بیش از حد

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%84%D8%AB%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

برای ،ید محصولات مراقبت از دهان و دندان روی ع، زیر بزنید:

عوارض تحلیل لثه چیست؟

همیشه نمی تو،د از تحلیل رفتن لثه جلوگیری کنید، به خصوص اگر از نظر ژنتیکی بافت لثه  نازک داشته باشید. با‌این‌حال، می‌تو،د با مراقبت صحیح از دندان‌ها و لثه، خطر ابتلا به عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. مثلا:

 • دندان‌های خود را دو بار در روز به طور کامل مسواک بزنید.
 • یک بار در روز نخ دندان بکشید.
 • دو بار در روز از دهانشویه ضدمیکروبی استفاده کنید.
 • توصیه‌های دندانپزشک خود را برای تمیز، دندان‌ها دنبال کنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • سیگار نکشید و از تنباکوی جویدنی استفاده نکنید.
 • در صورت مشاهده علائمی از تحلیل رفتن لثه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تحلیل استخوان در نواحی تحلیل‌رفته لثه شایع است. به همین دلیل، دندانپزشک بسته‌های ،نتال اطراف هر دندان را هم اندازه‌گیری می‌کند.  با التهاب لثه، بسته‌ها ۴ میلی‌متر می‌شوند. اگر به بیماری ،نتال مبتلا هستید، اندازه آن ۵ میلی‌متر یا بالاتر خواهد بود.

درمان تحلیل لثه چگونه است؟

از پودر استخوان هم برای لثه‌های تحلیل‌رفته استفاده می‌شود. پودر برای جبران کمبود استخوان فک برای ترمیم دندان‌ها و لثه کاربرد دارد. افراد دچار تحلیل باید از دهانشویه و مسواک تحت دستورات پزشک استفاده کنند. در واقع، لازم است که به تجویزات متخصص در این زمینه دقت ویژه‌ای داشته باشند.

جراحی تحلیل رفتن لثه

دندان تحلیل رفته

بهترین خمیر دندان برای تحلیل لثه‌ها چیست؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

اگر دچار مشکل تحلیل لثه‌ها هستید، حتما باید به متخصصی خبره مراجعه کنید. برای دریافت ،ت ملاقات بهترین متخصصان هم می‌تو،د از سیستم ،ت دکتر سایت دکتردکتر کمک بگیرید.

مسواک زدن تهاجمی یک نوع ضربه است که می‌تواند باعث تحلیل لثه شود، اما انواع دیگر آسیب‌ها هم می‌توانند منجر به کوچک‌شدن لثه شوند. اگر ضربه‌ای به دهان بخورد یا زمین بخورید و به صورت خود ضربه بزنید، باعث شل یا نامن،‌شدن وضعیت دندان‌هایتان می‌شوید.

بیماری ،نتال

دندانپزشک می‌تواند تحلیل رفتن لثه را طی یک معاینه معمولی تشخیص دهد. او میزان فرورفتگی لثه روی هر دندان را با استفاده از ابزار خاصی به نام پروب ،نتال اندازه‌گیری می‌کند.

sttammanyperio.com

بارزترین نشانه تحلیل‌رفتن لثه، مشخص‌شدن ریشه دندان‌ها است. سایر علائم هشداردهنده  عبارت‌اند از:

دلایل تحلیل‌رفتن لثه چیست؟

دندان‌ها در هنگام مسواک‌زدن یا غذا‌خوردن حساس‌تر می‌شوند. تحلیل لثه می‌تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. ممکن است یک دندان یا چند دندان را هم درگیر کند. تحلیل‌رفتن لثه در هر سنی امکان وقوع دارد، اما در افراد بالای ۶۵ سال شایع تر است. تحلیل لثه نوزادان و کودکان بسیار نادر است. اگر شما:

 • بیماری ،نتال دارند؛
 • بریس یا سایر درمان‌های ارتودنسی دارید؛
 • از تنباکوی جویدنی استفاده می‌کنید؛
 • لب یا زبان را سوراخ کرده‌اید؛
 • دندان‌های خود را سفت مسواک می‌زنید؛

لثه‌ها به دلایل مختلفی عقب و تحلیل می‌روند. دلایل رکود لثه عبارت‌اند از:

 • مسواک‌زدن خیلی سخت یا خیلی تهاجمی.
 • ایجاد پلاک یا جرم دندان.
 • بیماری ،نتال.
 • ضربه یا آسیب به بافت لثه شما.
 • موقعیت غیرطبیعی دندان (ناهمترازی).
 • استعمال دخ،ات یا جویدن تنباکو.
 • سوراخ ، لب و زبان.
 • اغلب اوقات، بهداشت نامن، دهان و دندان یکی از عوامل موثر در تحلیل‌رفتن لثه است، اما همیشه اینطور نیست. بسیاری از افراد به سادگی استعداد ژنتیکی برای بافت نازک لثه دارند.

امکان تحلیل لثه‌ها بعد از ایمپلنت وجود دارد. اگر کیفیت کافی در این درمان وجود نداشته باشد، شکل‌گیری مشکلات عفونی و تحلیل‌رفتن لثه‌ها بعید نیست. تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان هم ممکن است چون میان دندان‌ها فاصله می‌افتد و احتمال دارد که بهداشت دهان هم به مخاطره بیافتد و موجبات تحلیل فراهم شود. تحلیل رفتن لثه بعد از ارتودنسی نامن، و نادرست یا روکش‌، دندان هم محتمل است.

اگر روزانه مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، باکتری‌های روی دندان‌ها به پلاک تبدیل می‌شوند، ی،ی ماده‌ای ،بنده که دندان‌های شما را می‌پوشاند. پلاک به جرم تبدیل می‌شود، ی،ی ماده‌ای سخت که برداشتن آن بسیار دشوارتر است. وقتی جرم در زیر لثه‌ها قرار می‌گیرد، لثه را از دندان‌هایتان جدا می‌کند و لثه‌ها شروع به عقب‌رفتن می‌کنند.

کامپوزیت باعث تحلیل‌رفتن لثه می‌شود؟

my.clevelandclinic.org

جراحی پیوند لثه قابل پیش بینی‌ترین و طول،‌ترین گزینه درم، برای تحلیل رفتن لثه است. به طور معمول، ،نتیست (متخصص لثه) این روش را انجام می‌دهد.

در طی این جراحی، از پیوند لثه برای جایگزینی بافت لثه از دست‌رفته استفاده می‌شود. پیوند معمولا از سقف دهان گرفته می‌شود اما گاهی اوقات، می تواند از بافت اهدایی تأمین شود.

دقت کنید که شاید مانند بسیاری از افراد مایل به امتحان‌، روش‌های طب سنتی و گیاهی باشید اما این روش‌ها پشتوانه پزشکی و علمی ندارند و شاید عوارض بدتری هم به دنبال داشته باشند.

پیشگیری از تحلیل لثه چگونه است؟

درباره تحلیل لثه‌ها پرسش دیگری هم ذهنتان را مشغول کرده است؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

تحلیل لثه‌ها و حساسیت دندان با هم مرتبط‌اند. خمیر دندان حساسیت‌زدا می‌تواند به کاهش ناراحتی مرتبط با تحلیل لثه پایین و بالا کمک کند. در ،یب این محصول، موادی مانند نیترات پتاسیم، فلوراید قلع، آرژنین و ک،ید استرانسیوم وجود دارد. این مواد به آرامش اعصاب داخل دندان کمک می‌کنند. خمیردندان حساسیت‌زدا زم، بهتر عمل می‌کند که در طول،‌مدت استفاده شود و اثرگذاری‌اش بعد از چند هفته به چشم می‌آید.

زم، که یک ماهیتابه ،یف را می‌شویید، منطقی است که هر چه سفت و سخت‌تر آن را تمیز کنید، درخشان‌تر شود. اما این موضوع در مورد دندان‌های شما صدق نمی‌کند. در واقع، مسواک‌زدن تهاجمی به مینای دندان آسیب می‌رساند و بافت لثه شما را از بین می‌برد.

ضربه به دهان

در معرض دچارشدن به لثه‌های تحلیل‌رفته هستید.

توصیه‌هایی گیاهی و درمان تحلیل لثه‌ها با طب سنتی برای درمان تحلیل لثه‌ها هم وجود دارد اما پایه و اساس علمی ندارند و باید در استفاده از آنها دقت زیادی به ،ج بدهید. برای مثال:

 • درمان با عسل؛ مالیدن عسل روی لثه‌ها در کاهش التهابات نقش دارد.
 • درمان با زردچوبه؛ درد و تورم لثه با زردچوبه التیام پیدا می‌کند.
 • درمان تحلیل لثه‌ها با نمک؛ گرداندن محلول آب و نمک هم به تسکین لثه‌های تحلیل‌رفته کمک می‌کند.
 • ماساژ لثه تحلیل‌رفته با روغن زیتون، پودر آویشن، هل و میخک در تجویزات طب سنتی است.

مرحله اولیه بیماری لثه و التهابش منجر به قرمزی و تورم می‌شود و اگر آن را نادیده بگیرید، می‌تواند به ،نتیت تبدیل شود. ی،ی شکل پیشرفته‌تری از بیماری لثه که شامل تجمع باکتری، التهاب، عفونت و آسیب بافت است.

بریس‌ها

درمان ارتودنسی به شکل بریس راهی عالی برای مرتب‌، دندان‌ها و بهبود سلامت دهان و دندان است. اما نیروی ثابتی که دندان‌های شما را تغییر می‌دهد، می‌تواند منجر به التهاب و تحلیل لثه شود.

دندان قروچه

تحلیل لثه ها

علائم تحلیل‌رفتن لثه چیست؟

منبع:

مهم نیست که علت تحلیل لثه شما چیست، تشخیص و درمان به موقع می‌تواند به جلوگیری از مشکلات طول،‌مدت سلامت دهان کمک کند. در ادامه به شرح بیشتر برخی از دلایل رایج و عمده تحلیل رفتن لثه‌ها می‌پردازیم:

ژنتیک

در صورت درمان‌نشدن، تحلیل لثه‌ها منجر به سایر مشکلات سلامت دهان و دندان، مانند تحلیل استخوان، تحرک دندان یا حتی از دست‌دادن آن می‌شود. اگر متوجه هر یک از علائم ذکر شده شدید، به‌سرعت با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. تحلیل لثه‌ها خطرناک است؟ با عوارضی که گفته شد، این مشکل ناخوشایند است و می‌تواند خطراتی در پیش داشته باشد.

تشخیص تحلیل لثه چگونه است؟

کامپوزیت به کاهش خطرات ناشی از تحلیل رفتن لثه کمک می‌کند. اگر لثه‌ها باعث ایجاد  فاصله بین دندان‌ها شده‌اند یا ریشه‌های دندان‌ها را نمایان کرده‌اند،  مواد رزین کامپوزیت هم‌رنگ دندان می‌توانند سطح ریشه را بپوشانند.

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت رخ می‌دهد؟

تحلیل‌رفتن لثه نوعی بیماری دهان و دندان است و زم، اتفاق می‌افتد که بافت لثه از دندان‌های شما جدا می‌شود و ریشه‌های زیرین آن نمایان می‌شوند. چنین روندی باعث می‌شود که دندان‌هایتان در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیرتر باشند.