تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی چیست و چه تاثیری در درمان دارد؟

درماتیت یا حساسیت پوستی در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به آ،ژن‌ها یا همان مواد محرک ایجاد می‌شود. این واکنش‌ها باعث احساس خارش، قرمزی پوست یا بثورات پوستی در بخش‌هایی از پوست بدن می‌شوند. سوزش، تورم و خارش از نشانه‌های رایج برای بروز حساسیت‌های پوستی هستند. ا،ر این واکنش‌ها عادی بوده و جای نگر، ندارد. اما گاهی اوقات فرد با لمس و خاراندن محل درگیر با حساسیت پوستی، باعث تشدید این واکنش بدنی می‌شود. ورژن پیشرفته‌ای درماتیت خود را با تاول، پوسته پوسته شدن و اگزمای شدید بروز می‌دهد. اما این که دقیقا مشکل بدن چیست که چنین حساسیتی از آن بروز کرده، جوابی‌ست که بعد از به‌عمل آوردن تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی به آن خواهیم رسید.

تست حساسیت پوستی

انواع حساسیت‌های پوستی

برای تسکین درد و خارش ناشی از این درماتیت، می‌توان از لوسیون کالامین و کمپرس سرو هم استفاده کرد. حمام در وان حاوی آب و بلغور نیز، به تسکین درد و خارش‌های درماتیت تماسی کمک خواهد کرد.

در ا،ر موارد این واکنش به صورت زخم، قرمزی و یا خارش خواهد بود. البته بروز کهیر بزرگ، به تشخیص سریع‌تر علت حساسیت کمک خواهد کرد. اما فراموش نکنید که نتیجه این آزمایش نیز به تنهایی، دلیل قطعی حساسیت پوستی را مشخص نمی‌کند.

4. آزمایش زیر پوستی

4. درماتیت تماسی- تحریکی؛ این نوع ساده از درماتیت زم، رخ می‌دهد که پوست در تماس مکرر با آب، مواد شیمیایی و شوینده‌ها باشد. خارش و التهاب پوست از رایج ترین نشانه‌های این درماتیت هستند.

سپس وضعیت پوست را در نقطه درگیر یا حساس بدن همچون گلو، چشم، سینه و گردن بررسی می‌کند. اما پزشک برای ارزیابی دقیق وضعیت، آزمایش‌های زیر را انجام می‌دهد:

این آزمایش برای ارزیابی ابتلا به درماتیت تماسی انجام می‌شود. در این روش، پزشک مقداری کم از ماده حساسیت زا را روی پوست قرار داده و روی آن را با باند می‌پوشاند. این باند باید 2 تا 4 روز روی پوست بماند تا واکنش بدن نسبت به این ماده مشخص شود. ایجاد زخم یا بثورات پوستی در بخش بسته شده با باند، نشانه‌ای از ابتلا به حساسیت پوستی است. این روش بیشتر برای انجام تست پوستی حساسیت نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. آزمایش ،اش یا پریک پوست

1. درماتیت تماسی؛ در اثر تماس پوست با مواد محرک رخ داده و باعث واکنش‌های آ،ژیک می‌شود. این واکنش‌ها خود را به صورت بثورات قرمز و یا التهاب توام با خارش و سوزش در منظر درماتیت تماسی نشان می‌دهند.

8. درماتیت استاز؛ علت اصلی حساسیت پوستی استاز، باقی ماندن خون در رگ و ضعف در گردش خون است.

معمولا پزشک برای افرادی که دچار حساسیت‌های شدید هستند، مصرف آنتی هیستامین‌ها را تجویز می‌کند. اما گاهی اوقات علت بروز حساسیت به طور قطعی تعیین نشده است. مثلا ممکن است علت حساسیت پوست شما، تماس با الکل یا مصرف داروهای آسپرین و غیراستروئیدی باشد. در چنین حالتی باید مصرف این داروها را قطع کنید. راهکار بعدی، خنک نگه داشتن پوست و استفاده ن، از لباس‌های تنگ است.

2. درمان حساسیت پوستی اگزما

علائم حساسیت پوستی بسته به نوع درماتیتی که بدن فرد را به خود درگیر کرده، متفاوت است. مثلا پوست فرد مبتلا به اگزما، حالتی زبر، خشک و قرمز دارد و گاهی اوقات یک نوع مایع بی رنگ از زخم‌های این درماتیت ترشح می‌شود. اما علائم درماتیت تماسی بیشتر در حد بثورات پوستی و زخم هستند که ظرف 48 ساعت پس از تماس با آ،ژن‌ها خود را بروز می‌دهند.

اگرچه درمان مشخصی برای بهبود درماتیت تماسی وجود ندارد، اما معمولا پزشکان برای کنترل علائم آن از آنتی‌هیستامین‌ها استفاده می‌کنند. اما برای بهبود کامل این حساسیت پوستی نیاز به یک دوره 14 تا 28 روزه است. اما اگر علت حساسیت بدنی شما تماس با پیچک سمی باشد، باید محل تماس را سریع با آب و صابون بشویید.

اگر پس از انجام آزمایش آ،ژی پوست نوع آن اگزما تعیین شد، باید کارهای زیر را برای درمان انجام دهید:

  • استفاده ن، از لباس‌های پشمی که موجب تحریک پوست می‌شوند.
  • اجتناب از خاراندن، شست و شو یا مالیدن ناحیه حساس
  • استفاده از صابون و شامپو ملایم
  • حمام ، با آب و،م و کوتاه نمودن مدت زمان آن
  • مرطوب ، پوست با ، یا لوسیون‌های بدون الکل
  • دوری نمودن از محیط‌هایی با گرد و غبار زیاد

3. درمان درماتیت تماسی

3. درماتیت عصبی؛ علت اصلی ایجاد این حساسیت پوستی، عوامل استرس‌زا است.

6. درماتیت دیشیدروتیک؛ گاهی اوقات علت حساسیت پوستی را می‌توان در ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن دانست. در چنین شرایطی، شاهد ایجاد تاول‌های ملتهب و کوچک بر روی پوست بدن خواهیم بود که به آنها درماتیت دیشیدروتیک می‌گویند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D8%B4%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C/

روش دیگری که برای تست و آزمایش تشخیص حساسیت پوستی وجود دارد، آزمایش ،اش (Skin ، test) است. این تست بیشتر بر روی افرادی انجام می‌شود که مشکوک به حساسیت پوستی هستند. در این آزمایش، پزشک مقداری از ماده حساسیت‌زا را روی پوست قرار داده و آن را به آرامی ،اش می‌دهد. پوست حساس به چنین ماده‌ای، در عرض 15 دقیقه واکنش می‌دهد.

پس از انجام تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی، ،ت به درمان آن می‌رسد. دو راهکار کلی برای درمان چنین حساسیتی وجود دارد که اولی دوری ، از مواد حساسیت‌زا است. راهکار دوم نیز استفاده از ، و داروهایی است که به بهبود خارش و یا تورم پوست کمک می‌کنند. اما درمان اختصاصی حساسیت‌های پوستی، باید بر اساس نوع آن تعیین شود:

1. درمان کهیر و آنژیوادم

انولع نتایج تست حساسیت پوستی

1. آزمایش خون برای حساسیت پوستی

9. درماتیت فولیکولار؛ در این نوع خاص از درماتیت، شاهد ضخیم و برجسته شدن پوست خواهیم بود که معمولا در فولیکول‌های مو به وجود می‌آید.

انواع حساسیت های پوستی

علائم حساسیت پوستی و زمان مراجعه به پزشک

این تست برای زم، است که از آزمایش ،اش نتیجه ندهد. ی،ی آزمایش ،اش چیزی را نشان نداده، اما همچنان مشکوک به ابتلا به حساسیت‌های پوستی هستید؛ پس از آزمایش زیرپوستی (Intradermal) برای تشخیص حساسیت پوستی کمک می‌گیرند. در این شیوه از تشخیص، پزشک یا پرستار مقداری از مواد محرک را به زیر پوست تزریق می‌کند تا واکنش بدن نسبت به آن مشخص شود.

آزمایش آ،ژی پوست

5. آزمایش چالش

که البته هر کدام از این دو عارضه باعث ایجاد مشکلات تنفسی و بینایی می‌شود. پس اگر تمام بدنتان کهیر زده و یا دچار مشکلات ناشی از آنژیوادم شده‌اید، حتما باید به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید. همچنین اگر شرایط شما مشابه موارد زیر باشد، علاوه بر تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی نیاز به مراجعه به پزشک است:

5 روش‌ تشخیص حساسیت پوستی

7. درماتیت نومولار؛ در این نوع از حساسیت پوستی، لکه‌هایی گرد بر روی بدن ایجاد می‌شود که توام با خارش و پوسته شدن هستند.

کهیر و آنژیوادم، دو نشانه جدی از حساسیت‌های پوستی هستند. کهیر به برآمدگی‌های برجسته یا صافی گفته می‌شود که خارش‌زا هستند. اما آنژیوادم خود را با ورم بخشی از بدن نشان می‌دهد. مثلا در ناحیه گلو شاهد تورم یا التهاب شده  یا پشت چشم‌ها ورم می‌کند.

با گرفتن یک نمونه خون از فرد و بررسی آن در آزمایشگاه، مشخص می‌شود که دلیل ابتلا به حساسیت پوستی چیست. این تشخیص با اضافه ، مواد حساسیت‌زا به خون و بررسی واکنش‌ها انجام می‌شود. البته خیلی نباید به این شیوه از تشخیص حساسیت پوستی اتکا کرد. چون خیلی قابل اعتماد نیست و گاهی بدون وجود حساسیت، نتایجی مثبت می‌دهد که در اصطلاح به آن مثبت کاذب (false positive) می‌گویند.

2. آزمایش بر،ب برای تست حساسیت پوست

حساسیت پوستی یکی از انواع حساسیت‌های بدنی است که وجود خود را با جوش‌های قرمز و  لکه روی پوست نشان می‌دهد. حساسیت پوستی یک بیماری مسری نیست؛ اما ا،ر افراد تجربه ابتلا به چنین بیماری شایعی را دارند. دلایل بسیار متفاوتی برای ابتلا به حساسیت پوستی وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها، برخورد پوست با مواد حساس یا مصرف یک خوراکی ناسازگار با بدن است. اغلب حساسیت‌های پوستی را می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و یک سری مراقبت‌ها درمان کرد. اما سوال اینجاست که چه روش‌هایی برای تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی وجود دارد؟ قبل از پاسخ به این سوال باید بگوییم که مراجعه به دکتر پوست بهتر از هر نوع خوددرم، است اما داشتن آگاهی در این زمینه نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مطلب از مجله دکتردکتر به توضیحی مختصر در خصوص حساسیت‌های پوستی پرداخته و انواع تست حساسیت پوستی را معرفی می‌کنیم.

تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی

قبل از این که انواع تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی را مورد بررسی قرار دهیم، لازم است تا اول با انواع حساسیت‌های پوستی آشنا شویم.

5. درماتیت سبورئیک؛ این عارضه پوستی بیشتر پوست سر را درگیر کرده و خود را با شوره سر نشان می‌دهد.

یا اگر پوست بدن شما در اثر تماس با یک سری مواد تحریک می‌شود، از آنها دوری کنید. اما کنترل برخی درماتیت‌ها همچون اگزما کمی سخت است. پس باید مرتب آن را چرب نگه دارید تا بازگشت نکند. البته در ا،ر موارد، حساسیت‌های پوستی جدی نیست و می‌توان با روش‌های خانگی آن را کنترل یا درمان کرد. اما اگر شرایط شما مشابه با موارد گفته شده بود، حتما به پزشک مراجعه کنید؛ برای این کار می‌تو،د از سیستم ،ت دهی دکتر دکتر دکتر استفاده کنید.

پزشک برای تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی، نیاز به انجام یک سری معاینات و آزمایش‌ها دارد. انجام این تست حساسیت پوستی به پزشک کمک خواهد کرد تا علت اصلی واکنش سیستم ایمنی بدن به محرک‌ها را شناسایی کند. پس پزشک معاینه خود را با پرسش یک سری سوالات در خصوص وضعیت پوست و زمان ظهور علائم انجام می‌دهد.

در آزمایش چالش، پزشک از شما می‌خواهد تا یک ماده احتمالی را مصرف کنید. این ماده بر اساس پرسش‌های ابتدایی پزشک در خصوص خوراکی و غذاهایی که خورده‌اید، تعیین می‌شود. از بابت واکنش‌های احتمالی هم نگر، وجود ندارد؛ چون پزشک در محل حضور داشته و تمامی واکنش‌ها را ارزیابی می‌کند.

درمان حساسیت پوستی

درمان حساسیت پوستی

حساسیت پوستی را بشناسید و درمان کنید!

انجام تست آزمایش تشخیص حساسیت پوستی به شما کمک خواهد کرد تا علت چنین عارضه‌ای را پیدا کنید. اما بهترین روش برای پیشگیری از حساسیت‌های پوستی، دوری از مواد محرک و حساسیت آور است. مثلا اگر پس از خوردن یک خوراکی خاص بدن شما دچار بثورات پوستی می‌شود، آن را کنار بگذارید.

2. درماتیت آتوپیک یا اگزما؛ یک نوع موروثی از حساسیت پوستی است که معمولا در دوران نوزادی ایجاد می‌‌شود. پوست فرد مبتلا به این نوع درماتیت، دچار خشکی و قرمزی همراه با خارش خواهد شد. البته اگزما در برخی افراد خود را با پوسته پوسته شدن و یا تاول بروز می‌دهد. آرنج، گردن و زانو از اصلی ترین بخش‌های بدن برای ابتلا به اگزما هستند. درباره اگزما قبل‌تر در یکی از مقالات مجله دکتردکتر برایتان توضیح داده‌ایم، مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم)