تشنج ناشی از تب کودکان؛ نکات مراقبتی و درمانی آن


افزایش سریع دمای بدن در سنین پایین، باعث حالتی می‌شود که به آن تشنج ناشی از تب می‌گویند. این نوع از تشنج از ۶ ماهگی تا ۵ سالگی پیش می‌آید و تنها یک لحظه غفلت، باعث این می‌شود تا برای چند دقیقه رخ دهد و وضعیت سلامتی کودکتان را بغرنج کند. تکان‌خوردن سریع دست و پا، پایین آمدن سطح هوشیاری و در مواقعی بالا آمدن سفیدی چشم از نشانه‌های تشنج ناشی از تب هستند؛ نسبت به آنها آگاه باشید.

تشنج در اثر تب عارضه‌ای موقتی است و معمولا تا زم، که تحت کنترل قرار بگیرد، مشکلی جدی و دراز مدت ایجاد نخواهد کرد اما با این‌حال، نیاز به بررسی توسط دکتر اطفال و حتی متخصص مغز و اعصاب دارد.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی و سلامت دکتردکتر همراه باشید زیرا قرار است تا به اتفاق یکدیگر، تشنج بعد از تب، علائم، دلایل، درمان، پیشگیری و نکات مراقبتی از آن را مورد بررسی قرار دهیم. مطالعه این مطلب، تقریبا ۵ دقیقه طول خواهد کشید.

چه زم، تشنج ناشی از تب رخ می‌دهد؟

با بالا رفتن درجه حرارت بدن کودکان (معمولا از ۳ ماهگ تا ۵ سالگی) که ناشی از تب است و از آنجایی که جثه کوچکشان تحمل این میزان از گرمای درونی را ندارد، تشنج ناشی از تب رخ می‌دهد. علت این عارضه، تخلیه بارهای الکتریکی ایجاد شده در بدن است.

تشنج ناشی از تب بالا معمولا در پسرها بیشتر از دخترها اتفاق می‌افتد. البته کودک، که دچار ضایعه‌ای در سیستم عصبی خود هستند یا اختلال رشد دارند، بیشتر از باقی ،دسالان ممکن است این نوع از تشنج را تجربه کنند.

بالا رفتن دمای بدن کودک بالاتر از 38 درجه‌ سانتی‌گراد باعث تشنج ناشی از تب می‌شود
بالا رفتن دمای بدن کودک بالاتر از ۳۸ درجه‌ سانتی‌گراد باعث تشنج ناشی از تب می‌شود

ج، انواع تشنج ناشی از تب

تشنج ناشی از تب کودکان دارای دو نوع ساده و پیچیده است. علائم و نشانه‌های آن را در جدل زیر آورده‌ایم:

نوع تشنج مدت زمان تشنج میزان درگیری بدن تعداد وقوع در شبانه روز راه درمان نیاز به مراجعه به بستری دارد؟
تشنج ساده کمتر از ۱۰ دقیقه دو طرف بدن درگیر می شود ۱ بار مراجعه به مراکز درم، و مراقبت از کودک خیر
تشنج پیچیده بیشتر از ۱۰ دقیقه یک طرف بدن درگیر می شود چندین بار در ۲۴ ساعت مراجعه به مراکز درم، و مصرف قرص‌ها و داروهای ضد تشنج به مدت چند ماه (به تشخیص متخصص مغز و اعصاب) بله

علائم تشنج ناشی از تب چیست؟

اگر علائم تشنج در کودکان بر اثر تب را دیدید، حتما هر چه سریع‌تر به نزدیکترین مرکز درم، مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد
 • از دست رفتن هوشیاری کودک
 • تکان خوردن دست و پاها و دیگر اندام

در زمان تشنج ناشی از تب چه کنیم؟

اولین رویکردتان در زمان بروز تشنج در اثر تب، باید آرام‌، شرایط و بعد رفتن به اولین و نزدیکترین مرکز درم، باشد. اما قبل از آن، به نکات زیر دقیق عمل کنید:

 • اول از همه، فرزند خود را در محلی قرار دهید که نرم باشد و امکان افتادن ازآن وجود نداشته باشد؛
 • بعد او را به پهلو قرار دهید؛
 • مدت زمان تشنج را اندازه بگیرید؛
 • وسایل ش،تنی و تیز و برنده را از او دور کنید؛
 • چیزی در دهانش نگذارید و مطمئن شوید که چیزی هم در دهانش نیست؛
 • اگر لباس تنگ و ،بان به او پوشانده‌اید، از تن او خارج کنید؛
 • مانع حرکات تشنجش نشوید؛
 • آرامش خود را حفظ کنید و برای مراقبت، در نزدیکی او باشید.

اقدامات مهم در زمان تشنج کودک ناشی از تب

چه عواملی ریسک خطر در زمان تشنج ناشی از تب را افزایش می‌دهند؟

وضعیت تشنج یا حتی تکرار آن تحت تاثیر عوامل زیر است:

 • فاصله کم بین تب و تشنج
 • سن زیر ۱۸ ماه
 • سابقه خانوادگی
 • تشنج با تب پایین

دلایل تشنج ناشی از تب در کودکان

شرایط بدنی کودکان ایجاب می‌کند که گاهی بدن برای تخلیه بار الکتریکی ایجاد شده، دچار حالت تشنج شود. ویروس‌ها، وا،یناسیون و انواع عفونت‌ (تنفسی و عفونت گوش) از جمله دلایل تشنج ناشی از تب هستند.

مهم‌ترین علت تشنج در کودکان و بزرگسالان، حساسیت مغز به تب و شرایط التهابی است.

 • عفونت؛ مهم‌ترین دلیل تب، عفونت است و همین سرآغاز وقوع تشنج برای کودک است.
 • وا،یناسیون؛ با تزریق وا،ن، ممکن است کودک مستعد وقوع تشنج شود؛ برای همین حتی زدن وا،ن هم تشنج ناشی از تب در اطفال محسوب می‌شود. در این راستا توصیه می‌کنیم که تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق وا،ن، باید به علائم بالینی فرزندتان دقت کنید.

تشنج ناشی از تب نوزادان

تشنج ناشی از تب در بزرگسالان

تشنج ناشی از تب بزرگسالان به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی همچون صرع، تب بالا با عفونت (مننژیت)، کمبود خواب، قرار گرفتن در معرض محرک‌های دیداری مثل چراغ چشمک‌زن)، سدیم پایین خون (هیپوناترمی)، مصرف مسکن‌های خاص، داروهای ضد افسردگی، ضربه به سر، مشکل در رگ‌های خونی در مغز، اختلالات خود ایمنی، سکته، تومور مغزی، مصرف مواد مخدر و حتی ابتلا به کرونا است.

،زش شدید دست و پاها و از دست دادن یا تغییر در سطح هوشیاری فرد نیز از جمله علائم تشنج ناشی از تب در بزرگسالان است.

عوارض و خطرات تشنج ناشی از تب

تشنج ناشی از تب کودکان معمولا منجر به عارضه‌ای خطرناک نمی‌شود. این مشکل با مراجعه به دکتر، حل می‌شود مگر این که باز تکرار شود یا تشنج قبلی بیش از ۳۰ دقیقه طول کشیده باشد. در چنین شرایطی معمولا پزشک برای چند ماه، مصرف داروی ضد تشنج را تجویز خواهد کرد.

خطرات تشنج ناشی از تب

اگر تشنج در اثر تب بیشتر از ۳۰ دقیقه طول بکشد یا چندین بار در طول ۲۴ ساعت اتفاق بیفتد، کودک در معرض خطر ابتلا به اختلال در متابولیسم مغزی قرار می گیرد. البته توجه داشته باشید که اگر مدت زمان تشنج کمتر از ۱۵ دقیقه باشد و مجددا هم تکرار نشود، هیچ خطری کودکتان را تهدید نخواهد کرد.

درمان تشنج ناشی از تب

برای درمان تشنج ناشی از تب اول از همه باید به یک پزشک کودکان مراجعه کنید و بعد از آن بسته به تشخیص پزشک اولیه و بررسی‌های صورت گرفته روی آزمایشات او (آنالیز مایع نخاعی، خون و ادرار) به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

درمان تشنج ناشی از تب در کودکان هم به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که الته بسته به‌نوع تشنجی دارد که رخ داده است. تجویز داروهای ضد تشنج مثل شیاف دیازپام و تغییر رژیم غذایی طبق نظر پزشک معالج، از جمله روش‌های درمان تشنج در اثر تب هستند.

البته اگر تشنج ساده اتفاق افتاده باشد، ا،ر اوقات به تشخیص پزشک، درمان خاصی نیاز نیست و کودک با مراقبت‌های خانگی خوب می‌شود.

اگر هم که تکرار تشنج ناشی از تب رخ دهد و آزمایشات، مواردی مثل مننژیت را نشان دهند، باید بلافاصله کودک بستری شود.

درمان تشنج ناشی از تب کودکان

جلوگیری از تشنج ناشی از تب

اول از همه باید این نکته را به وضوح بپذیرید که این مدل از تشنج اصلا علائم خاصی قبل از وقوعی ندارد و کاملا ناگه، بروز می‌کند. برای همین همیشه مراقب درجه حرارت بدن فرزند خود مخصوصا در دوره مریضی باشید زیرا تب، مهم‌ترین عامل بروز تشنج ناشی از تب است. اگر هم دمای بدن فرزندتان بالا بود، با استفاده از روش‌های خانگی مثل پاشویه ، یا مصرف تب برهای مخصوص کودکان (استامینوفن خورکی یا شیاف تب بر کودکان)، تب او را پایین بیاورید. در چنین شرایطی می‌تو،د لباس دلبندتان را کمتر کنید.

نکته! برای انجام پاشویه می‌تو،د به جای خیس ، پاهای کودک، از یک دستمال با آب و،م (دمای بین ۳۴ تا ۳۵ درجه) استفاده کنید و آن را روی پیش،، سینه و پشت کودک قرار دهید. برای مشاوره پزشکی در این زمینه می‌تو،د با استفاده از سایت ،ت دهی آنلاین دکتردکتر هر چه زودتر از یک پزشک اطفال یا مغز و اعصاب وقت مشاوره بگیرید.

رویکردهای درم، بعد از تشنج ناشی از تب

برای جلوگیری از بازگشت تشنج ناشی از تب باید بعد از اولین تشنج و مراجعه به پزشک مغز و اعصاب، یکی از این دو رویکرد را انتخاب کنید؛ درمان مداوم و درمان دوره‌ای (گهگاهی).

اگر تشنج قبل از یک سالگی اتفاق بیفتد، کودک نشانه‌های اختلال رشد را از خود بروز دهد یا تشنج از نوع پیچیده (در یک روز چند بار پیش بیاید) باشد، از درمان مداوم برای کنترل وضعیت او استفاده می‌شود. در چنین شرایطی متخصص بسته به شرایط کودک، داروهای ضد صرع مانند ف،اربیتال را تجویز می‌کند.

نکته! درمان مداوم روش محبوبی برای کنترل شرایط کودک تشنج کرده نیست. مخصوصا که در بیشتر مواقع، حتی اگر کودک باز هم تشنج کند، وضعیت او طبیعی و خوش‌خیم است.

درمان گهگاهی بیشتر حکم پیشگیری از تشنج‌های بعدی را دارد. پر واضح است که کودک بعد از تشنج اول باید به بیمارستان برده شود تا جلوی تشنج‌های بعدی او گرفته شود و وضعیت عمومی او مورد بررسی قرار بگیرد. در چنین شرایطی، شیاف دیازپام بهترین راه درمان و کنترل وضعیت است.

در این رابطه اگر سوالی دارید، می‌تو،د از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

سوالات متداول تشنج ناشی از تب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D8%B4%D9%86%D8%AC-%D9%86%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D8%AA%D8%A8-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86/