تفاوت استرس با اضطراب چیست؟ روش کنترل آنها متفاوت است؟


استرس واکنشی طبیعی در برابر یک موقعیت تهدیدآمیز است اما اضطراب، احساس نگر،، ترس و عصبی شدن در برابر موقعیتی ناخوشایند محسوب می‌شود؛ مرز باریکی بین این دو حس وجود دارد و همین باعث می‌شود که ا،ر اوقات با هم اشتباه گرفته شوند. این در حالیست که اگر نسبت به این دو حالت و علائمشان آگاهی داشته باشید، مدیریت اوضاع برایتان آسان‌تر خواهد شد.

در ادامه این مطلب از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر قرار است تا دیدگاه علمی، تفاوت استرس با اضطراب و البته روش‌های کاربردی برای هر دوی آنها را مورد بررسی قرار دهیم. در ضمن، مطالعه این مطلب حدود ۴ دقیقه طول خواهد کشید؛ با ما همراه باشید.

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

مهم‌ترین تفاوت استرس و اضطراب را باید مدت ماندگاری آنها دانست. استرس واکنشی طبیعی نسبت به یک اتفاق خارجی است که در فرد ناراحتی‌های کوتاه مدت و گاه طول،‌ مدت فیزیکی، ذهنی و عاطفی را به وجود می‌آورد. این در شرایطی است که اضطراب دقیقا با همین فاکتورها ممکن است در شرایطی رخ دهد که فرد در موقعیت نارحت کننده‌ای نیست اما حالت همچون ناراحتی و عذابی درونی با او همراه است. برای درک بهتر، در ادامه تعریفی مختصر اما کامل درباره استرس و اضطراب به تفکیک به شما ارائه می‌دهیم.

استرس، واکنشی طبیعی با بیرون‌ریزی‌های فیزیکی است. استرس زم، پدید می‌آید که مغز موقیعت خاصی را نوعی تهدید رو، یا فیزیکی به شمار آورده است. استرس عضو جدانشدنی زندگی ما انسان‌هاست و در هر گروه سنی که باشیم، ممکن است در طول روز بارها آن را تجربه کنیم. تجربه یک موقعیت آسیب‌زا، بروز یک تغییر بزرگ یا ناگه،، مشغله زیاد، بروز مشکلات مالی یا فشار رو، ناشی از مسئولیت زیاد رخ می‌دهد. نکته مهمی که در مورد عوارض استرس ماندگار وجود دارد این است اگر استرس مداوم باشد، ممکن است باعث افسردگی، درد فیزیکی، اختلال در خواب، مشکلات گوارشی، انزوا، تغییر رژیم غذایی، بیماری قلبی و تغییر وزن شود.

تفاوت علائم استرس و اضطراب
تشخیص تفاوت استرس و اضطراب

اضطراب هم تقریبا مثل استرس است و با وقوعش، احساس ترس، نگر، و ناامنی به فرد دست می‌دهد. اختلال اضطراب ممکن است بعد از هر اتفاق سنگینی رخ دهد؛ رویداد ساده‌ای مثل امتحان یا اتفاق ناگواری مثل تصادف، هر دو می‌توانند باعث ایجاد این حس شوند. اضطراب هم مثل استرس حالتی طبیعی است اما زم، باید نگران آن شد که تاثیرات ماندگار و منفی روی روتین روزانه‌تان بگذارد.

توجه! امکان تبدیل استرس به اضطراب و برع، وجود دارد برای همین مهارت کنترل اوضاع و برون رفت از شرایطی که منجر به این دو حالت شده، یک اصل مهم برای مردمان عصر مدرن است.

تفاوت علائم استرس و اضطراب

سرگیجه، تنش عضل،، مشکلات گوارشی، مشکل خواب، عصب،ت و تحریک‌پذیری، سردرد، بالا رفتن میزان تعریق نسبت به حالت عادی، بی‌قراری، ناامیدی، بالا رفتن ضربان قلب، تغییر در میزان اشتها و احساس تنهایی شدید، علائم مش، استرس و اضطراب هستند. با این حال تفاوت علائم استرس و اضطراب این است که در حالت دوم (اضطراب)، فرد احساس رنج و سوزن سوزن شدن و بی‌حسی فیزیکی را هم تجربه می‌کند.

تشخیص تفاوت استرس و اضطراب

در همین ابتدا باید این نکته را صراحتا ذکر کنیم که اگر حس می‌کنید به یکی از این دو حالت دچار شده‌اید و زندگیتان تحت تاثیر آن قرار گرفته، بهتر است که تشخیص تفاوت استرس و اضطراب را به مشاور بسپارید. یک تشخیص قطعی با ارائه راه‌های درمان، قطعا زودتر مشکل شما را حل خواهد کرد.

اما برای این که خودتان تشخیص تفاوت استرس و اضطراب دهید، لازم است به منشا اثر، مدت زمان درگیری و آثار ماندگار آن توجه کنید. استرس یک مک،سم طبیعی در برابر شرایط پیشبینی نشده است؛ با این که امکان دارد طول بکشد اما در نهایت از بین می‌رود. اما اضطراب نسبت به استرس احساسی پایدار است و معمولا فیزیک و روان را برای مدت زیادی درگیر می‌کند. اضطراب همراه با احساس رنج و واکنش‌های فیزیکی- عصبی است و زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های خودایمینی و عصبی همچون ام اس یا لوپوس است.

تفاوت استرس و اضطراب و نگر،

نگر، احساسی است که منجر به استرس یا اضطراب می‌شود البته نمی‌توان منکر این شد که گاهی بدون داشتن هیچ نوع نگر،، دچار یکی از دو حالت دیگر شویم. شاخصه‌هایی که به شما می‌گویند صرفا نگران هستید نه چیز دیگری، عبارتند از:

  • نگر، درباره یک موضوع مشخص است اما اضطراب ممکن است شامل چند موضوع پراکنده باشد؛
  • نگر، بیشتر اوقات اضطراب فیزیکی و ذهنی است؛
  • نگر، کلامی است؛
  • نگر، باعث بیدار شدن قوه تفکر و توانایی حل مسئله می‌شود؛
  • دلایل نگر، از استرس و اضطراب منطقی‌تر هستند؛
  • میزان کنترل‌پذیری ناراحتی از استرس و اضطراب بالاتر است؛
  • نگر، موقتی است اما دو حالت دیگر ممکن است کمی طول، شوند؛
  • نگر، روی عملکرد تاثیر نمی گذارد.

تفاوت استرس، اضطراب و ترس

ترس یکی از طبیعی‌ترین احساسات انسان است و در عین حال قابلیت اندازه‌گیری و مشاهده را دارد. ترس در بیشتر اوقات مایه نجات فرد از شرایطی خطرناک است و نبودش باعث مختل شدن زندگی می‌شود. البته ترس همیشه هم مفید نیست و بیش از اندازه بودنش، آن هم بابت دلایل غیر منطقی، فوبیا نامیده می‌شود.

براساس این تعریف، تفاوت استرس، اضطراب و ترس میزان نیاز فرد به آنها، میزان تداوم و طبیعی و غیرطبیعی بودن آن است؛ واقعیت این است که استرس و اضطراب با این که طبیعی هستند اما اصلا برای انسان فایده‌ای نداردند در حالی‌که ترس از این قاعده مستثنی است.

اگر هنوز هم تفاوت استرس، اضطراب ئ ترس را متوجه نشده‌اید و سوالی در این رابطه دارید، می‌تو،د از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

فرق اضطراب و استرس و افسردگی

افسردگی احساس مداوم غم و ناامیدی است، همچون چاله‌ای که هر چه بیشتر برای بیرون آمدن از آن دست و پا بزنید، بیشتر فرو می‌روید. احساسی که شما را می‌بلعد و برای درمان آن باید تحت مداوا قرار بگیرید.

ابن در شرایطی است که استرس و اضطراب معمولال با نگر، و بی‌قراری همراه هستند و معمولا هم قابلیت حل و فصل دارند. البته اگر ادامه‌دار و سریالی شوند، زمینه ابتلا به افسردگی و ناامیدی را در فرد فراهم می‌کنند.

تفاوت استرس و اضطراب و نگر،

آیا استرس و اضطراب درمان دارند؟

امیدواری به گذر از شرایط سخت و تسلط به خود، بهترین راه‌های درمان مش، استرس و اضطراب هستند. اما اگر به دکتر روانشناس برای درمان استرس و اضطراب مراجعه کنید، روش‌های درمان شناختی رفتاری، رفتار درم،، مواجه‌سازی و حساسیت‌زدایی سیستماتیک و دارو درم، را پیشنهاد خواهد کرد.

با استفاده از امکان ،ت دهی اینترنتی از پلتفرم آنلاین دکتردکتر می‌تو،د با دکتر روانشناس در ارتباط باشید.

ج، روش‌های درمان استرس و اضطراب

در ج، زیر، روش‌های مختلف درمان را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

راهکارهای درم، استرس و اضطراب روش درمان طول دوره درمان
رفتار درم، در این روش ت، برای تغییر طرز تفکر صورت نمی‌گیرد بلکه ال،ای فکری م،ب شناسایی و حل و فصل می‌شوند. نیازمند درمان نسبتا طول،
مواجه‌سازی و حساسیت‌زدایی سیستماتیک در این روش به تدریج در معرض عوامل استرس و اضطراب‌زا قرار می‌گیرید و به مرور مشکلاتتان درمان می‌شود. نیازمند درمان نسبتا طول،
دارو درم، در این نوع از درمان، پزشک داروهایی همچون سرترالین (زولافت)، پارو،تین (پا،یل)، دیازپام (والیوم) و یا لورازپام (آتیوان) را تجویزخواهد کرد. نیاز به مصرف مداوم بنا بر تشخیص پزشک
درمان شناختی رفتاری در این روش شناسایی ال،ای رفتاری و فکری که باعث اضطراب شده انجام شده و در نهایت، مق، با آنها با تغییر رفتار صورت می‌گیرد. نیازمند درمان نسبتا طول،

سوالات متداول تفاوت استرس و اضطراب

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%A8/