تکنولوژی پلاسما حیاتی است – پایگاه خبری پزشکان ایرانی

وی گفت: در ۴ استان تعیین گروه خونی به صورت دستگاهی انجام می‌شود که برنامه ریزی کرده‌ایم تا پایان سال در تمامی استان‌ها به شکل دستگاهی انجام شود.

وی افزود: سازمان انتقال خون ایران در زمره پیشرفته‌ترین سازمان‌های انتقال خون دنیا است، به طوری که در منطقه حرف اول را می زنیم.

جمالی افزود: شاخص اهدای خون ۲۶ در ۱۰۰۰ است که در دوران کرونا به ۲۳ رسید.

جمالی به غربالگری آنتی بادی اشاره کرد و افزود: این برنامه هم در دستور کار سازمان انتقال خون قرار دارد.

وی گفت: در ایام محرم میزان اهدای خون افزایش می‌یابد و پیش بینی می‌کنیم حجم ذخیره خون در کشور افزایش یابد.

جمالی درباره راه اندازی پالایشگاه خون، گفت: ما نمی‌تو،م وابسته به خارج باشیم که داروهای مشتق از خون را وارد کنیم. اما از سرنوشت پالایشگاه خون بی اطلاع هستیم و از طریق مراجع قضائی در حال پیگیری است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: هنوز کارهای زیادی داریم که باید با حمایت ،ت و خیرین، آنها را به سرانجام برس،م.

جمالی در رابطه با بودجه و اعتبارات سازمان انتقال خون، گفت: اعتبارات سازمان باید صد درصد افزایش یابد.


منبع: https://pezeshkan-irani.com/%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7-%D8%AD%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/

جمالی افزود: در حال ارتقای سیستم سازمان انتقال خون هستیم، به طوری که کیسه‌های خون فیلتردار است که می‌خواهیم به بالای ۵۰ درصد برس،م.

جمالی در ارتباط با نذر خون، افزود: این برنامه از قدیم الایام بوده و از عادات حسنه در جامعه است. نذرخون، یکی از قشنگ‌ترین نذورات است که باعث نجات جان انسان‌ها می‌شود.

وی افزود: بخش خصوصی باید در چارچوب استانداردها وارد این کار شوند و نسبت به راه اندازی تکنولوژی پ،ما در کشور اقدام کنند.

جمالی در رابطه با اتوبوس‌های سیار خون در کشور، گفت: جمعیت قابل توجهی در روستاها داریم که توان آمدن به شهرها را ندارند که خون اهدا کنند. لذا، اتوبوس‌های سیار بهترین کار برای همین کار است که هر اتوبوس ۱۰ میلیارد تومان هزینه تج، و راه اندازی دارد.

وی افزود: موظف هستیم امکان کار خیر را برای همگان فراهم کنیم و از همین رو، دنبال این برنامه هستیم که اتوبوس‌های سیار خون‌گیری را در تمامی استان‌ها به کار بگیریم.

وی با اشاره به مقوله سالمندی، گفت: نیاز داریم تا چند سال آینده میزان خون مورد نیاز سالانه از ۲ میلیون واحد فعلی به ۳ میلیون واحد برسد.

جمالی در ارتباط با صنعت پ،ما در کشور، گفت: ما پ،مای سالمی داریم و باعث شد استانداردهای آن نیز تهیه شود. بنابراین، تکنولوژی پ،ما حیاتی است و باید وارد کشور شود. دانشمندان ما این توان را دارند، اما یک سرمایه گذاری چند هزار میلیاردی می‌خواهد. متأسفانه ،، که داروهای مشتق از پ،ما وارد کرده اند، نسبت به این موضوع کم لطفی کرده اند.

وی ادامه داد: اهدای مستمر به اهدای بار اول آسیب زد و باعث شد، جوانان کمتر به اهدای خون بپردازند.

وی ادامه داد: ما یک شبکه خون رس، داریم که از این طریق، خون مورد نیاز استان‌ها توزیع می‌شود.

جمالی ادامه داد: ایران تنها کشور اسلامی است که در کمیته خون‌های نادر، نماینده دارد.

وی با اشاره به ذخایر خون در کشور، گفت: میانگین ذخیره خون از ۴ روز به ۸ روز رسیده است. البته اشکالاتی در زمینه اهدای خون داریم که موضوع اهدای خون بانوان و جوانان است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، با اشاره به سا،وز تأسیس سازمان انتقال خون ایران (۹ مرداد)، گفت: سازمان انتقال خون جزو سازمان‌های موفق نظام جمهوری اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: کمتر از ۵ هزار نیرو داریم که اگر ظرف ۵ سال آینده بتو،م ۱۰۰۰ نیرو جذب کنیم، مشکل کمبود نیروی انس، در سازمان انتقال خون رفع می‌شود.

مصطفی جمالی، روز یکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ در نشست خبری به من،ت روز ملی انتقال خون، در ابتدا به ارائه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان انتقال خون پرداخت و در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

جمالی افزود: بیشتر اهدا کنندگان خون در کشور بین سنین ۳۰ تا ۴۰ سال است و متأسفانه در زمینه جذب جوانان، خوب عمل نشده است.