جراحی‌های ارتوپدی؛ از روش‌های تهاجمی تا غیرتهاجمی

انواع مختلفی برای جراحی تعویض زانو وجود دارند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • تعویض کامل زانو؛ این رویکرد رایج‌ترین روش است. جراح سطوح استخوان‌های ران و ساق پا، که در زانو به یکدیگر می‌پیوندند، را جایگزین می‌کند.
 • تعویض جزئی از زانو؛ اگر التهاب مفصلی تنها در یک بخش از زانو باشد، این جراحی پیشنهاد دکتر به شما خواهد بود. اما این روش تنها در صورتی موفقیت‌آمیز است که لیگامان‌های زانوی شما قوی بوده و بقیه غضروف‌های زانو طبیعی باشند.
 • جراحی یا بازبینی زانو؛ این روش ممکن است هنگام وجود التهاب مفصلی بسیار شدید یا مواقعی که قبلاً دو یا سه عمل جراحی تعویض مفصل زانو صورت گرفته است، لازم باشد.
 • ترمیم غضروف؛ در مواقعی که زانو تنها در یک ناحیه مجزا دچار آسیب یا ساییدگی شده است، می‌توان این ،مت را با پیوند غضروف زنده یا سلول‌هایی که به غضروف تبدیل می‌شوند، جایگزین کرد.

جراحی ش،تگی مچ پا

در صورتی که روش‌های غیر جراحی برای درمان جوش خوردن استخوان یا دیر جوش خوردن ش،تگی استخوان تأثیر نگذارد، پزشک متخصص ارتوپد روش‌های مختلف در میان جراحی‌های ارتوپدی را انتخاب خواهد کرد.

انواع جراحی های ارتوپدی

درد‌های عضلاتی و استخو، شما قابل درمان هستند اگر درست درمان شوند…

مشکلات زیادی که برای قوزک پا و آرنج پیش می‌آید مست،م جراحی خواهد بود. آسیب‌های ناشی از کار کشیدن زیاد از این مفاصل، التهاب روماتیسمی، و تَرک‌های ناشی از فشار را می‌توان با این جراحی درمان کرد.

جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی فیوژن یک روش جراحی روی ستون فقرات است که برای اصلاح مشکلات استخوان‌های کوچک ستون فقرات استفاده می‌شود.

جوش خوردن استخوان به موارد زیادی بستگی دارد که چند مورد از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

 • سن
 • میزان تحرک در ناحیه‌ای که دچار ش،تگی شده
 • تغذیه
 • سلامت عمومی بدن
 • دارو‌هایی که بیمار مصرف می‌کند

انواع جراحی ارتوپدی

روش‌های درمان جوش نخوردن استخوان

یکی از روش‌های مؤثر و غیر تهاجمی پزشکی برای درمان جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن استخوان‌ها استفاده از امواج شوکی است.

اوزون تراپی

جراحی ترمیم ش،تگی استخوان زم، انجام می‌شود که استخوان ش،ته با گچ‌گیری یا استفاده از سپلینت به تنهایی بهبود پیدا نکند.

انواع مختلفی از عمل‌های جراحی ارتوپدی وجود دارد که از هرکدام از آنها می‌توان در جای من، استفاده کرد. این عمل‌ها عبارتند از:

جراحی تعویض مفصل

در این عمل یک یا دو مهره را با یکدیگر ادغام می‌کنند تا به یک استخوان جامد و یکپارچه تبدیل شوند. در واقع این عمل برای اتصال دائمی دو یا چند مهره در ستون فقرات شما است تا حرکت بین آن‌ها را از بین ببرد.

جراحی استئوتومی

پزشک ارتوپدی پس از معاینه، مفصلی را که کاملاً ،اب شده و ‌امیدی به آن نیست را از بدن خارج کرده و به‌جایش با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌کند.

ستون فقرات سیستم بسیار حساس و دقیقی است و تمام جراحان ارتوپد باید با نهایت تخصص این کار را انجام دهند.

اوزون تراپی یکی دیگر از روش‌های درم، غیرجراحی است که برای پیشگیری از عوارض ناشی از ش،تگی استخوان تجویز می‌شود؛ در واقع از این روش برای تجدید ساختار استخوان استفاده می‌شود.

در صورتی که این بافت‌ها دچار آسیب شوند،در ناحیه مذکحور درد و تورم ایجاد می‌شود و اختلالاتی در فعالیت‌های فرد ایجاد می‌کند. رایج‌ترین آسیب‌های وارد شده به بافت نرم عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی
 • کوفتگی یا کبودی
 • کشیدگی عضله
 • تاندونیت
 • بورسیت

اعمال جراحی بر روی استخوان

انواع جراحی‌های ارتوپدی براساس ،مت‌های مختلف بدن

روش‌های مختلف عبارتند از:

جراحی فیوژن نخاعی

بدن انسان از بافت‌های مختلفی تشکیل شده است. این بافت‌ها نرم شامل، تاندون‌ها، رباط‌ها، عصب‌ها و عروق خونی هستند. انقش بافت‌های نرم بدن بسیار مهم بوده و عملکرد موثری دارند.

ارتوپدی با درمان ناهنجاری‌های مادرزادی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مزمن و آسیب سیستم ،تی عضل، ارتباط دارد و به درمان ش،تگی استخوان‌ها نیز می‌پردازد.

البته هر عاملی مانند دیسک که سبب فشار به ستون نخاعی می‌شود نیز باید خارج شود.

جراحی فیوژن نخاع کمری

در سال‌های اخیر، جراحی ارتوپدی گسترش یافته است. درمان بسیاری از بیماری‌های ،تی عضل، را در بیماران در هر سنی شامل می‌شود.

برخی از عمل‌های رایج ستون فقرات، جراحی فیوژن نخاعی و لامینکتومی است.

به این ترتیب که دستگاه بر روی ناحیه‌ای که دچار ش،تگی شده است برای مدت ۲۰ دقیقه تا چند ساعت در هر روز قرار گرفته می‌شود.

امواج شوکی

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر در این زمینه تجربه یا نظری دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

با این نوع از اعمال جراحی می‌توان تغییر شکل استخوان‌ها را اصلاح کرده و در ظاهر اندام و کارکردش تغییراتی را بوجود آورد. به این نوع جراحی، عمل استخوان‌ و تصحیح یا تغییر شکل استخوان نیز گفته می‌شود.

جراحی ترمیم ش،تگی استخوان

جراحی‌های ارتوپدی یکی از روش‌های درم، تجویز شده استخوان و مفاصل توسط متخصص ارتوپد است. ارتوپدی، شاخه‌ای از تخصص پزشکی است که به تشخیص، درمان، توان‌بخشی و پیشگیری از صدمات و بیماری‌های سیستم عضل، و ،تی بدن می‌پردازد. جراحی استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها، عضلات، اعصاب و… جزئی از بخش‌های درم، ارتوپدی هستند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%BE%D8%AF%DB%8C/

در حال حاضر ارتوپدی در تلاش برای درمان بیماران در تمامی سنین، از نوزاد که با اختلالات مادرزادی دست و پنجه نرم می‌کند تا تروما‌های جسم، ناشی از تصادفات، یماری‌های مفصلی، آرتروز، ش،تگی استخوان و دیگر مشکلاتی از این قبیل است.

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان غیرجراحی جوش نخوردن استخوان مگنت تراپی است که در آن از یک محرک استخوان استفاده می‌شود.

ت،یم‌بندی دیگری که برای انواع جراحی‌های ارتوپدی وجود دارد، بر اساس نواحی مختلف بدن است. در ادامه بیشتر درباره آن‌ها توضیح داده‌ایم:

عمل ارتوپدی ترمیم مفصل زانو

جراح ارتوپدی بعد از معاینه دقیق تشخیص به جراحی خواهد داد. هدف اصلی ارتوپد ارتقاء رشد سیستم عضل، ،تی و درمان تغییرات دژنراتیو است.

اگر ش،تگی استخوان با این روش‌ها بهبود پیدا نکند به عمل جراحی ORIF نیاز است. این نوع عمل جراحی ممکن است در مواردی صورت بگیرد که استخوان به پوست ،بیده و ش،تگی‌هایی در مفاصل مچ دست و پا رخ داده باشد.

جوش خوردن استخوان

برخی از آسیب‌های بدنی رایج که معمولاً به جراحی‌های ارتوپدی نیاز دارند عبارتند از:

 • جراحات پا؛ متاتارسالژی، والگوس پنجه پا، پای صاف
 • آسیب‌های دست؛ به ،وان مثال آسیب ناشی از تونل کارپ، استئوارتریت انگشت‌شصت، گرفتگی عضلات دست
 • آسیب‌های زانو؛ مانند مینیسک، لیگامان یا استئوآرتریت
 • آسیب‌های‌شانه
 • آسیب‌های مفصل ران؛ به ،وان مثال استئوآرتریت مفصل ران
 • انواع آسیب‌های جراحتی

در عمل‌های ارتوپدی برای تشخیص و درمان ش،تگی مچ پا، طی عمل آرتروسکوپی مچ پا، از یک دوربین کوچک (آرتروسکوپ) استفاده می‌شود که می‌تواند تصاویری را از درون مفصل به صفحه‌ی نمایش خارج از بدن انتقال دهد.

استخوان پس از ش،تگی، برای جوش خوردن به زمان نیاز دارد و در چندین مرحله پس از گرفتن گچ یا سایر روش‌های درم، جوش می‌خورد و بهبودی حاصل می‌شود.

هدف جراحی ارتوپدی، درمان اختلالات مختلف دستگاه ،تی و حرکتی یا کاهش علائم آن‌هاست. این مشکلات می‌توانند بر استخوان‌ها، ساختار‌های غضروف یا مفصل‌ها تأثیر بگذارند.

زم، اوزون تراپی به‌،وان درمان انتخاب می‌شود که ناحیه‌ای که دچار ش،تگی شده، بدون یک محرک خارجی بهبود پیدا نکند.

روش‌های جراحی جوش خوردن استخوان

در این جراحی پیچ‌ها و کیج‌هایی برای نگهداشتن ستون فقرات در نخاع قرار می‌دهند تا لقی و آسیب دیدگی آن را برطرف کند.

هنگامی که استخوان‌ دچار ش،تگی می‌شود، برای اینکه بتواند به درستی در موقعیت اصلی خود بهبود پیدا کند باید تحت جراحی قرار بگیرد.

اگر شما هم مشکلاتی در عضلات و ،ت بدن خود دارید می‌تو،د به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. اما قبل از آن در ادامه مطلب دکتردکتر به بررسی انواع جراحی‌های ارتوپدی و درمان آن خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

جراحی‌های ارتوپدی؛ کدام آسیب‌های بدنی به جراحی نیاز دارند؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

یک گوی در ،مت فوق، ساقه جای ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی فمور را می‌گیرد که معمولاً از جنس ف، یا سرامیک است و با پیچ یا سیمان محکم می‌شود.

برای این که مفصل گرزی جدید به راحتی حرکت کند، یک فاصله‌انداز تعبیه می‌شود.

عمل جراحی ستون فقرات

درباره جراحی تعویض مفصل در یکی مقالات دکتردکتر می‌تو،د اطلاعات بیشتری ،ب کنید.

جراحی آرتروسکوپی

از این کار برای تشخیص بیماری‌های مفصلی و درمان بعضی از آن‌ها استفاده می‌شود.

جراحی استئوتومی

جراحی تعویض مفصل زانو که با ،وان آرتروپ،تی نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین جراحی‌های استخوان در جهان است.

ستون فقرات مرکز عصبی کل بدن است. تمام پیام‌ها از مغز توسط ستون فقرات به سایر ،مت‌های سیستم عصبی پخش می‌شود.

عمل آرتروسکوپی به همراه تکنیک‌های جراحی باز نیز به کار می‌رود. این کار به منظور اطمینان از قرارگیری صحیح استخوان‌ها و غضروف‌ها انجام می‌پذیرد. همچنین از این عمل برای مشاهده آسیب غضروف‌ها در طول عمل ترمیم مچ پا استفاده می‌شود.

جراحی قوزک پا

این روش می‌تواند به کاهش درد ناشی از التهاب مفصلی شدید کمک کند. این جراحی باعث می‌شود تا حرکت بیمار ساده‌تر شود.

برای درمان جوش نخوردن استخوان‌ها پزشک متخصص با توجه شرایط بیمار روش‌های غیرجراحی یا جراحی را انتخاب خواهد کرد. بعضی از این روش‌ها عبارتند از:

مگنت تراپی

در این نوع جراحی ارتوپدی، پزشک از طریق سوراخ‌ریزی که روی پوست یک مفصل ایجاد می‌کند، لوله‌هایی را به درون مفصل فرستاده و از طریق آن‌ها درون مفصل را می‌بیند.

در این مطلب به طور کامل به بررسی نکات مربوط به ارتوپدی و جراحی‌های آن پرداختیم. اگر شما هم دچار بیماری، درد‌های مفصلی و استخو، هستید، می‌تو،د برای،ت دهی اینترنتی از بهترین پزشکان متخصص ارتوپدی از سایت دکتردکتر اقدام نمایید.

لگن یک مفصل گرزی (کروی گودالی) است. اولین کاری که جراح ارتوپد انجام می‌دهد برداشتن ،مت آسیب دیده‌ی رباط سر استخوان ران است که بخشی از فمور است. فمور استخوان بزرگی در پا است که گاهی به آن استخوان ران هم گفته می‌شود. سپس ساقه در مرکز توخالی فمور قرار می‌گیرد.

این عمل معمولاً با برداشتن کامل یا بخشی از لامینا انجام می‌شود. لامینا ممکن است در اطراف ستون نخاعی، تنگی ایجاد کند. این عمل باعث می‌شود که التهاب این ناحیه کاهش پیدا کند.

سه نوع عمل می‌توان بر روی استئوتومی انجام داد که البته بستگی به محل بدشکلی ستون فقرات و میزان اصلاحی دارد. ممکن است برای پایدار‌سازی ستون فقرات و برای پیشگیری از ایجاد انحنا پس از جراحی همزمان، با انجام استئوتومی یک عمل ادغامی (فیوژن استخو،) نیز انجام شود.

جراحی ترمیم بافت نرم

تثبیت داخلی استخوان ها

انواع جراحی ارتوپدی