جراحی قلب باز چیست و چطور انجام می‌شود؟

تعویض دریچه میترال هم یک جراحی برای جایگزینی دریچه میترال ضعیف با دریچه مصنوعی است. دریچه میترال یک دریچه از چهار  دریچه قلب است که در به جریان‌افتادن خون از قلب و خارج شدن آن به بدن کمک می‌کند. دریچه میترال بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد.

عمل قلب باز تعویض دریچه آئورت

برای چکاپ قلب و عروق به متخصصان مراجعه کنید و حواستان به حفظ سلامتی و پیگیری مشکلات این اعضا باشد. برای دریافت ،ت از بهترین متخصصان هم از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر کمک بگیرید.

جراحی قلب باز

تفاوت جراحی قلب باز و بسته چیست؟

عوارض جراحی عبارت‌اند از:

 • واکنش آ،ژیک به بیهوشی.
 • آریتمی (ضربان قلب نامنظم).
 • خونریزی.
 • آسیب به رگ‌های خونی اطراف یا اندام‌هایی مانند ریه‌ها یا کلیه‌ها.
 • عفونت‌ها.
 • سکته.

رانندگی پس از جراحی قلب باز

بنا به روش جراحی، ممکن است که نیاز به ماندن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان (ICU)  به مدت ۱ تا ۲ روز وجود داشته باشد. بم،د. بعد از این مدت، بیمار به اتاق معمولی منتقل می‌شود.

جراحی های قلب

جراحی قلب باز بدون بیهوشی

بعد از عمل جراحی باز، به تغذیه سالم توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • برنج قهوه ای
 • ماکارونی سبوس‌دار
 • کینوآ
 • جو، چاودار، جو دوسر
 • لبنیات ترجیحا کم چرب
 • چربی‌ها و روغن‌های سالم از آجیل، دانه‌ها
 • آووکادو و ماهی‌های روغنی.

خطر جراحی قلب باز چقدر است؟

بعد از جراحی قلب باز باید به چه مراقبت‌های بعد از عمل قلب دقت داشته باشید:

 • در دوران نقاهت فعال بم،د، اما به آرامی تحرک را شروع کنید و عجله نداشته باشید.
 • برای مدت طول، در یک نقطه نایستید یا ننشینید.
 • پیاده روی ورزشی خوب برای ریه‌ها و قلب بعد از جراحی است.
 • بالا رفتن از پله‌ها مشکلی ندارد، اما مراقب باشید.
 • کارهای سبک خانه، مانند چیدن میز، تا، لباس، راه‌رفتن هم مطلوب‌ و بی‌ضرر هستند.

دوره نقاهت جراحی قلب باز

نباید تا ۴ هفته پس از پیوند عروق کرونر و جراحی‌های مشابه رانندگی کنید. پس از آن مرحله، این شما هستید که با مشورت پزشک عمومی خود تصمیم می‌گیرید که چه زم، برای رانندگی من، است.

سرفه بعد از جراحی قلب باز

احتمالا چند روز بستری در انتظار بیمار است. باید نکات مراقبتی را یاد بگیرید و انجام بدهید. برای مثال، بالش سفت مخصوصی برای محافظت از قفسه سینه در هنگام سرفه، عطسه یا بیرون آمدن از رختخواب در اختیار داشته باشید.

عمل قلب

جراحی قلب باز چه زم، انجام می‌شود؟

دو روش برای انجام جراحی قلب باز وجود دارد:

 • آن‌پامپ (On-pump): دستگاه بای پس قلب-ریه به قلب متصل می‌شود و به طور موقت، وظیفه قلب و ریه‌ها را بر عهده می‌گیرد. در حالی که خون را از قلب دور می‌کند، آن را در بدن به گردش در می‌آورد. سپس جراح قلبی را که نمی‌تپد و جریان خون ندارد، عمل می‌کند. پس از جراحی، دستگاه قطع می‌شود و قلب دوباره شروع به کار می‌کند.
 • آف‌پامپ (Off-pump): جراحی بای پس خارج از پمپ روی قلبی انجام می‌شود که در طی فرایند به تپش ادامه می‌دهد. این روش فقط برای جراحی بای پس عروق کرونر (CABG) (جراحی بای پس) کار می‌کند.

عمل قلب باز بای پس

جراحی قلب باز برای مشکلات قلبی از جمله نارسایی قلبی، نقایص مادرزادی این عضو از بدن، آریتمی، آنوریسم و ​​بیماری عروق کرونری انجام می‌شود. در طول این عمل، جراح استخوان سینه را می‌برد و قفسه سینه را برای دسترسی به قلب باز می‌کند. جراحی قلب با این روش شامل جراحی بای پس، پیوند قلب و تعویض دریچه می‌شود. برای پیگیری چنین وضعیتی و انجام جراحی باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. در ادامه برایتان از عمل مذکور بیشتر می‌گوییم.

عمل قلب باز چیست؟

healthline.com

آیا گرفتگی قلب بدون دارو برطرف میشود؟ همیشه نه و برخی مطالعات نشان می‌دهند که انجام این روش بدون بیهوشی هم مقدور است.  TAVR روشی است که دریچه جدیدی را از طریق یک کاتتر به قلب می‌رساند.

جراحی قلب باز برای بیماران دیابتی چگونه است؟

جراحی‌های قلب باز معمولاً به ۴ تا ۵ روز بستری در بیمارستان نیاز دارند. هنگامی که از بیمارستان مرخص می شوید هم اغلب ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا عضلات سینه و قفسه سینه بهبود پیدا کنند و به تدریج به روال عادی روزانه خود بازگردید.

تغذیه بعد از عمل

انجام بسیاری از انواع جراحی قلب از راه برش‌های کوچکتر و کمتر تهاجمی، از جمله برش‌های کوچک بین دنده ها در سمت راست قفسه سینه هم امکان پذیر است. برای عمل رگ قلب و موارد مختلف از این روش‌ها استفاده می‌شود.

بنا به پیشرفت‌های پزشکی، بسیاری از روش‌هایی که زم، نیاز به باز ، قفسه سینه داشتند، اکنون با استفاده از جراحی قلب کم‌تهاجمی یا با برش‌های کوچک انجام می‌شوند. گاهی اوقات، جراح هنوز نیاز به برش بخشی از استخوان سینه دارد (استرنوتومی جزئی).

جراحی قلب باز بیشتر برای درمان افرادی انجام می‌شود که از بیماری عروق کرونری رنج می‌برند و امکان وقوع حمله قلبی برایشان وجود دارد. برای مشکلات قلبی دیگر هم از این روش استفاده می‌شود:

 • وجود مشکل در دریچه‌ها
 • بروز مشکلاتی در رگ اصلی قلب

عمل جراحی قلب باز چطور انجام می‌شود؟

بازسازی عروقی با لیزر هم انجام می‌شود. در این روش ی،ی ترانس میوکارد (Transmyocardial laser revascularization) نیاز به یک برش کوچک در سمت چپ قفسه سینه است. دراین روش، لیزر کانال‌های کوچکی را به داخل عضله قلب باز می‌کند. قلب در طول عمل به ضربان خود ادامه می‌دهد. بنابراین نیازی به دستگاه بای پس قلب-ریه نیست.

جراحی قلب باز روشی برای درمان مشکلات قلبی است. این عمل راهی برای دسترسی جراحان به قلب را فراهم می‌کند.جراحی قلب باز نیاز به باز‌، دیواره قفسه سینه دارد تا دسترسی جراح به قلب آسان‌تر شود.

my.clevelandclinic.org

سوالات متداول جراحی قلب

برای حفظ سطح قند در طول جراحی به بیماران دیابتی انسولین داده می‌شود. پس از جراحی قلب باز، امکان دارد که وضعیت بیمار باعث شکل‌گیری عفونت و بهبود دیر زخم شود. بنابراین، سطح قند خون، دمای بدن و برش زخم باید به طور منظم پس از جراحی بررسی شود.

عمل جراحی قلب باز برای چه افرادی من، است؟

اغلب، سرفه بعد از جراحی اهمیت زیادی ندارد و می‌تواند ناشی از التهابات باقیمانده در نای در اثر اتصال به ونتیلاتور باشد. این ونتیلاتور توسط لوله‌ای در نای تعبیه شده بوده و این بخش از بدن را کمی آزرده کرده است.

عمل قلب باز دوم

مراحل جراحی بسته به وضعیت قلب و روش انتخابی متفاوت است. به طور کلی، جراح :

 • برشی به طول ۱۸ تا ۲۰ سانتی‌متر در وسط قفسه سینه ایجاد می‌کند.
 • استخوان سینه را می‌برد و قفسه سینه را از هم جدا می‌کند تا به قلب برسد.
 • قلب را به دستگاه بای پس قلب-ریه متصل می‌کند، (در صورت انجام عمل جراحی آن‌پمپ).
 • متخصص بیهوشی برای جلوگیری از ضربان قلب به بیمار داروی داخل و، تزریق می‌کند و در طول جراحی او را تحت نظر دارد.
 • جراح اقدام به ترمیم قلب می‌کند.
 • سپس جریان خون را به قلب باز می‌گرداند. معمولا قلب به‌شکل خودبه‌خود شروع به تپیدن می‌کند. گاهی اوقات، قلب برای راه‌اندازی مجدد به شوک الکتریکی خفیفی نیاز دارد.
 • دستگاه بای‌پس قلب و ریه را قطع می‌کند.
 • استخوان سینه یا برش‌های دیگر را با بخیه‌هایی می‌بندد.
 • برای بستن برش پوست از بخیه استفاده می‌کند.

آماده شدن برای عمل جراحی قلب چگونه است؟

بسته به شرایط هر بیمار، جراح از یکی از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • مبتنی بر کاتتر؛ جراح شما یک کاتتر (لوله نازک و توخالی) را به قلب می‌کشد. سپس جراح ابزارهای جراحی، بالون‌ها یا استنت‌ها را از طریق کاتتر وارد بدن می‌کند تا عملی را پیش ببرد. روش‌های مبتنی بر کاتتر شامل تعویض دریچه آئورت ترانس کاتتر (TAVR) و آنژیوپ،تی کرونر و استنت‌گذاری می‌شوند.
 • جراحی قفسه سینه با کمک ویدئو (VATS)؛ جراح با قراردادن یک دوربین فیلمبرداری کوچک (تورا،کوپ) و ابزار جراحی در چندین برش کوچک در قفسه سینه کار را پیش می‌برد. شاید هم او از VATS برای قرار دادن ضربان‌ساز، ترمیم دریچه‌های قلب یا درمان آریتمی استفاده کند.
 • عمل قلب باز کم‌تهاجمی با کمک رباتیک؛ برخی از بیماران مبتلا به بیماری دریچه‌ای قلب، تومورهای قلبی، فیبری،یون دهلیزی و نقایص سپتوم (سوراخ های قلب)، با این روش کم‌تهاجمی عمل می‌شوند.

عمل قلب باز برای افراد مسن چطور است؟

گاهی‌ اوقات نیاز به عمل قلب مجدد وجود دارد. گرفتگی مجدد عروق بعد از عمل قلب هم محتمل است. این مورد مربوط به زم، است که فردی قبلاً جراحی قلب داشته و برای درمان عوارض یا مشکلاتی که پس از جراحی قبلی ایجاد شده، باید تحت عمل جراحی قلب دیگری قرار بگیرد.

زخم جراحی قلب باز

به ع،‌ عمل جراحی قلب باز نگاهی داشته باشید:

برای دسترسی به قلب، جراحان جناغ سینه (استخوان سینه) را برش می‌دهند و دنده‌ها را باز می‌کنند. جراحی قلب باز روش مطمئنی است. اگر بیمار به اندازه کافی قوی باشد و بتواند این فرایند را تحمل کند، استفاده از این راه‌کار برای درمان بسیاری از وضعیت‌های قلبی من، خواهد بود.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%82%D9%84%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA/

امکان انجام عمل جراحی قلب باز کامل برای افراد مسن وجود دارد. در بسیاری از موارد هم مشکلی پیش نمی‌آید و جراحی به‌خوبی به پایان می‌رسد. بااین‌حال، باید بد،د که ریسک‌هایی متوجه افراد مسن‌تر است که باید پیش از عمل مورد بررسی قرار بگیرند.

جراحی قلب باز در کودکان  چگونه است؟

جراحی قلب باز روشی کلی و مهم در جراحی‌ مشکلات قلبی است. مانند هر جراحی دیگریی هم خطراتی احتمالی در پی دارد. اگر مشکلات سلامتی مانند دیابت یا چاقی داشته باشید، خطر عوارض بیشتر هم می‌شود.

منابع:

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

تعویض دریچه آئورت باز چیست؟  نوعی جراحی برای جایگزینی دریچه آئورت ضعیف با دریچه‌ای مصنوعی است. دریچه آئورت یکی از ۴ دریچه قلب است. این دریچه‌ها در به جریان‌انداختن خون از راه قلب و جاری‌شدن در بدن کمک می‌کنند.

جراحی قلب باز با لیزر

پیوند عروق کرونر (CABG) که به ،وان جراحی بای پس قلب هم شناخته می شود، روشی برای بازگرداندن جریان خون به نواحی قلب است. انسداد شریان می‌تواند جریان خون را قطع کند و باعث حمله قلبی یا علائمی شبیه آن شود. بای‌پس با استفاده از رگ‌های خونی سایر ،مت‌های بدن، جریان خون را با ایجاد مسیری انحرافی در اطراف انسداد به گردش درمی‌آورد. عمل باز قلب برای گرفتگی رگ قلب می‌تواند نجات‌بخش زندگی‌های بسیاری باشد.

عمل قلب باز تعویض دریچه میترال

تفاوتی عمده بین جراحی قلب باز و بسته وجود دارد. در  جراحی قلب بسته نیازی به استفاده از دستگاه بای پس قلب-ریه در طول عمل وجود ندارد. این ی،ی جراحی قلب بسته معمولاً روی قلب تپنده انجام می‌شود، در حالی که جراحی قلب باز روی قلب غیرتپنده صورت می‌گیرد.

در جراحی قلب باز چه اتفاقی می افتد؟ باید بد،د که جراحی قلب پیچیده است. برخی از جراحی‌ها ۶ ساعت یا بیشتر طول می‌کشند. در طول عمل هم بیمار بیهوشی دریافت می‌کند و به خواب فرو می‌رود.

از این روش جراحی برای کودکان هم استفاده می‌شود. در حالی که کودک تحت بیهوشی عمومی قرار دارد و خواب است، برشی از راه استخوان سینه ایجاد می‌شود. در این عمل، برای مسیریابی مجدد خون از راه  یک پمپ مخصوص به نام دستگاه بای پس قلب-ریه تلاش می‌شود.

در موارد زیر جراحی قلب باز انجام می‌شود:

انواع عمل قلب باز چیست؟

قبل از جراحی قلب باز، اقدامات زیر انجام می‌شوند:

 • استفاده از اشعه ای، برای تصویربرداری از قفسه سینه.
 • به کارگیری الکتروکاردیوگرام (EKG) یا سایر آزمایش‌ها برای کمک به جراح در برنامه‌ریزی این روش.
 • اصطلاح موهای سینه در افرادی که در این ناحیه موی زائد دارند.
 • استریل‌، ناحیه جراحی با صابون ضدباکتری (کشنده باکتری).
 • قراردادن ابزاری داخل و، (IV) در بازوی برای رساندن مایعات و داروها به بدن.

بعد از جراحی قلب باز

برای هر عمل جراحی قلب باز نیاز به آمادگی‌هایی پیش از فرایند و اقدامات و مراقبت‌هایی بعد از آن وجود دارد. در ادامه با این موارد آشنا می‌شوید. برای درمان بیماری‌های قلبی به این جراحی نیاز است.

قبل از عمل جراحی قلب باز

مشکلات ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) هم خطرات عمل را افزایش می‌دهد. افرادی که سیگار می‌کشند هم بیشتر مستعد مشکلات جراحی و بعد از آن هستند.

عوارض بعد از عمل چیست؟

درباره عمل جراحی قلب باز سؤال دیگری هم در ذهن دارید؟ از ما بپرسید تا به جواب برسید.

چگونه زخم بعد از جراحی قلب باز درمان می‌شود؟ به روند زیر دقت کنید:

 • تمیز و خشک‌ نگه‌داشتن ناحیه برش داده‌شده
 • دوش روزانه
 • شست‌وشوی زخم با آب و صابون آنتی‌باکتریال
 • استفاده‌ن، از ،، لوسیون یا پماد آنتی‌بیوتیکی
 • پر، از پوشیدن لباس‌های تنگی که ممکن است به زخم‌ها ساییده شوند.

جایگزین جراحی قلب باز چیست؟

پس از جراحی، احتمال بروز موارد زیر وجود دارد:

 • یبوست (عوارض جانبی رایج مسکن‌های قوی).
 • افسردگی یا نوسانات خلقی.
 • بی‌خوابی یا مشکل در خوابیدن.
 • از دست‌دادن اشتها.
 • مشکلات حافظه.
 • درد عضل، در ناحیه قفسه سینه.
 • درد، کبودی و تورم جزئی در محل برش.

عمل قلب باز

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی قلب باز چیست؟