جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما و آبرسانی به بدن در تابستان

جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما

در گرما چه بخورید؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

درباره جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما و میزان نیاز به مقدار من، از آن در طول روز، پرسشی دارید؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

نکته بعدی که باید در نظر بگیرید، سطح فعالیت‌هایتان است. به‌ازای هر ۳۰ دقیقه تمرین ورزشی و تحرک بدنی در شغل‌های مختلف، باید ۳۰۰ میلی‌لیتر دیگر آب به میزان آب لازم برای مصرفتان اضافه کنید. بنابراین، با توجه به میزان فعالیتتان در هر شغل، میزان مصرف آب خود را تحت کنترل دربیاورید.

چطور آب و املاح بدن را در گرما حفظ کنیم؟

بیشتر مردم شنیده‌اند که ۸ لیوان آب در روز مقدار من،ی برای جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن است. درست به‌نظر می‌رسد، نه؟ باید بد،د که این توصیه آنچنان هم درست نیست. چرا؟ چون نیازهای افراد با وزن‌های مختلف به آب متفاوت از یکدیگر است.

برای جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما و هیدراته‌ماندن، آبرس، به بدن را قطع نکنید. به توصیه‌های زیر در این زمینه دقت داشته باشید:

به ج، زیر درباره مقدار نیاز به آب در شرایط مختلف دقت کنید:

وزن به کیلوگرم مصرف آب روزانه به لیتر
۴۵ ۲ لیتر
۵۰ ۲.۱
۵۴ ۲.۳
۶۰ ۲.۵
۶۴ ۲.۷
۷۰ ۲.۹
۷۲ ۳.۱
۷۷ ۳.۳
۸۱ ۳.۵
۸۶ ۳.۷
۹۰ ۳.۹
۹۵ ۴.۱
۱۰۰ ۴.۳
۱۰۴ ۴.۵
۱۰۹ ۴.۷
۱۱۳ ۴.۹

غذایی که می‌خورید هم می‌تواند به شما کمک کند تا خنک بم،د. سعی کنید رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که شامل موارد زیر باشد تا با جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما سالم بم،د:

مصرف گوشت‌های بی‌چربی مانند گوشت سفید را جایگزین گوشت‌های پرچرب و فرآوری‌شده کنید. یادتان باشد که مصرف بیش از حد نمک هم خطر کم آبی بدن را بالا می‌برد. بنابراین، نباید غذاهای شور مصرف کنید.

منابع:

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A2%D8%A8-%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%A8%D8%AF%D9%86/

چه موادی باعث افزایش حرارت بدن می‌شوند؟ هضم چربی بیشتر از مواد دیگر طول می‌کشد و فشار بیشتری به بدن وارد می‌کند. بنابراین، بهتر است که از مصرف غذاهای چربی که باعث فشار به بدن و از دست‌رفتن آب آن می‌شود هم خودداری کنید.

نوشیدن آب در گرما

 برای جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما برنامه داشته باشید

utmedicine.us.newsweaver.com

برای جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما از یک ظرف آب خاص برای پیگیری میزان مصرف روزانه خود استفاده کنید. آب نوشیدنی‌تان را با میوه یا لیمو ،یب کنید تا طعم بهتری داشته باشد.

برای مثال، یک مرد ۹۰کیلوگرمی و زنی ۸۰ کیلوگرمی نیازهای متفاوتی در این زمینه دارند. بهترین راه برای تعیین نیاز روزانه به آب این است که وزن خود را اندازه بگیرید و آن را  در دو-سوم یا (۰.۶۷) ضرب کنید. با شناسایی مقدار مصرفی از کاهش آب و املاح بدن در گرما پیشگیری کنید.

امکان اینکه یادتان برود در طول روز، به اندازه کافی آب بنوشید، زیاد است. باید با تهیه یک قمقمه، لیو، خاص یا شرایطی ویژه، این کار را مدام به خودتان یادآوری کنید.

مصرف الکل و کافئین در روزهای گرم هم توصیه نمی‌شود. برای اینکه بدنتان هیدراته بماند، بهتر است که دور این‌ها را خط بکشید و نگذارید که آب بدنتان از دست برود. این پیشنهادات برای جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما مهم‌اند.

میزان آب لازم در دمای بالا برای وزن‌های مختلف چقدر است؟

گرما باعث تعریق می‌شود؛ در واقع با عرق‌،، بدن سعی در خنک‌شدن دارد. با‌این‌حال، با عرق‌،، دائما مایعات بدن خود را از دست می‌دهید.

حواستان باشد که بسیاری از عملکردهای بدن در سایه وجود آب کافی و مایعات به‌درستی پیش می‌روند. اگر بدنتان آب کافی نداشته باشد هم از سلامت دور می‌شود و هم پوستتان دچار چروک، خشکی و اختلالات مختلف خواهد شد.

غذاها و نوشیدنی‌های آبرسان عبارت‌اند از:

 • موز
 • هندوانه
 • توت فرنگی
 • آش و سوپ
 • گوجه فرنگی
 • فلفل دلمه‌ای
 • آب نارگیل
 • غذاهای ادویه‌دار
 • گوشت‌های کم چرب
 • چای زنجبیلی

در دمای بالا از خوردن چه موادی بپر،یم؟

healthline.com

بر،ب‌ها:

همچنین توصیه می‌کنیم که حتما در کنار نوشیدن آب به اندازه کافی، ویتامین و املاح معدنی مورد نیاز بدنتان را هم تامین کنید. برای ،ید انواع ویتامین  مکمل‌های معدنی روی ع، زیر بزنید:

افراد در دمای بالا در مشاغل و شرایط گوناگون چقدر آب بنوشند؟

برای جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما باید به پوشش خود هم دقت زیادی داشته باشید. نکات زیر را به‌خاطر بسپارید:

 • لباس‌های تیره گرمای بیشتری را جذب می‌کنند و لباس‌های تنگ اجازه نمی‌دهند عرق تبخیر شود.
 • پنبه یکی از پارچه‌های خوب برای انتخاب در گرما است.
 • کلاه انتخابی هوشمندانه برای تابستان است. استفاده از کلاه لبه پهن از برخورد اشعه ماوراء بنفش به نقاط حساس صورت جلوگیری می‌کند و پوست شما را بدون چین و چروک نگه می‌دارد.
 •  هنگامی که در خارج از منزل هستید، از ، ضدآفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل ۳۰ استفاده کنید. اگر در کنار است، یا بیرون از ساحل هستید، از ضد آفتاب با درجه بالاتر استفاده کنید.
 •  بالم لب با محافظت SPF از اثرات منفی نور خورشید جلوگیری و رطوبت لب‌ها را حفظ می‌کند.

اگر کم‌آبی با نشانه‌های جدی همراه شود هم نیاز به مراجعه به متخصص وجود دارد. یادتان باشد که برای دریافت ،ت ملاقات با متخصصان مختلف می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر هم کمک بگیرید.

سپری‌، زمان در بیرون از منزل و تفریحات تابستان شور و حال زیادی دارند اما باید حواستان به دمای هوا و موضوع مهم آبرس، به بدن هم باشد. تابش زیاد نور خورشید هم مزایایی دارد و هم گاهی خطرناک است. قرارگرفتن در معرض حرارت بیش از حد می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود. کم‌آبی شرایط خطرناکی مانند گرمازدگی به‌ وجود می‌آورد. جلوگیری از کاهش آب و املاح بدن در گرما اهمیت زیادی دارد. در این مقاله، اطلاعات خوبی درباره این موضوع برایتان فراهم کرده‌ایم.

در گرما چه بنوشید؟