خارش آلت تناسلی در زنان و مردان

در شست‌وشو و رعایت نظافت باید دقت کنید. یادتان باشد که استفاده بیش از حد از صابون برای این ناحیه می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله خارش شود. تعویض روزانه لباس زیر هم به همه افراد توصیه می‌شود. پوشیدن لباس زیر مرطوب هم در ،ن و هم مردان می‌تواند سلامت ناحیه تناسلی را تهدید کند.

برای مثال، درمان خارش ناحیه تناسلی با سرکه از توصیه‌های این درمان‌ها است اما شاید استفاده از چنین ماده‌ای تعادل اسیدی فضای واژن را در ،ن از بین ببرد و باعث بروز مشکلات دیگری شود. در استفاده از روش‌های سنتی و درمان‌های گیاهی دقت زیادی به ،ج بدهید.

درمان خارش ناحیه تناسلی چقدر طول می‌کشد؟

گاهی‌ اوقات، خارش ناحیه تناسلی ناشی از مشکلی جدی است که حتماً باید پیگیری شود. برای ملاقات با پزشکان می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر هم استفاده کنید.

my.clevelandclinic.org

پیشگیری از خارش اندام تناسلی

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A2%D9%84%D8%AA-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C/

مردان هم علاوه بر مواردی که پیش‌تر مطرح شد، با دلایلی ویژه خودشان دچار خارش ، تناسلی می‌شوند. برای مثال:

 • خارش ژوک (Jock itch)؛ این بیماری نوعی عفونت قارچی در ناحیه تناسلی مردان است. ژوژک باعث بروز خارش می‌شود.

نگاهی به دلایل خارش ، تناسلی در ،ن و مردان

همان‌طور که گفته شد، خارش ناحیه تناسلی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. اگر خارش در نتیجه استفاده از مواد محرکی مانند شوینده‌ها یا تنگی لباس باشد، بدون نیاز به درمان بهبود پیدا می‌کند.

منبع:

به جز رسیدگی به اصول بهداشتی، مراقبت از برقراری رابطه ، هم ضروری است. خارش ناحیه تناسلی بعد از رابطه می‌تواند نتیجه عفونت‌هایی باشد که بیماری‌های مقاربتی ایجاد می‌کنند.

اگر لازم باشد، پزشکان با نمونه‌برداری (بیوپسی) از ناحیه تناسلی، سعی می‌کنند که علت خارش را متوجه شوند. توصیه پزشکان این است که بیماران از خاراندن ناحیه خودداری کنند. با خاراندن زیاد، امکان بروز قرمزی و زخم‌شدن پوست بالا می‌رود و همین‌ها می‌توانند منجر به عفونت‌های پوستی شوند.

درمان خارش ناحیه تناسلی چگونه است؟

علت خارش ناحیه تناسلی

این دلایل می‌توانند باعث خارش ناحیه تناسلی در مردان و ،ن شوند اما دلایلی اختصاصی برای خارش هر یک هم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

خارش ناحیه تناسلی بانوان

ناحیه واژن ی،ی بخش درونی دستگاه تناسلی ،ن به دلایل مختلفی دچار خارش می‌شود. از جمله این دلایل می‌تو،م به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عفونت‌های قارچی؛ انواع قارچ‌ها می‌توانند باعث بروز عفونت و خارش درون واژن شوند.
 • یائ،؛ با شروع دوران یائ،، استروژن بدن کاهش پیدا می‌کند و بروز خارش از عوارض آن است.
 • واژینوز باکتریال (Bacterial ،inosis)؛ این وضعیت در نتیجه به هم‌خوردن تعادل باکتری‌های مفید موجود در واژن ایجاد می‌شود.
 • تریکوموناس (Tric،moniasis)؛ عفونتی ،ی است که از راه تماس ، ایجاد می‌شود و خارش ناحیه تناسلی را به همراه می‌آورد.

روش درمان خارش ، تناسلی در گرو علت آن است. اگر این خارش به خاطر ابتلا به مشکلی مانند اگزما ایجاد شده باشد، احتمالاً پزشک داروهای استروئیدی برایتان تجویز می‌کند. دلایل دیگر هم درمان‌های مخصوص به خود را می‌طلبند؛ برای مثال، اگر دچار لیکن ،روزوس باشید، نیاز به نوردرم، خواهید داشت.

خارش ، در ،ن و مردان می‌تواند ناشی از مشکلات زیر باشد:

 • اگزما
 • درماتیت
 • تبخال تناسلی
 • پسوریازیس (Psoriasis)
 • خارش بعد از لیز موی زائد
 • آزردگی پوست ناشی از تعریق
 • خارش ناحیه تناسلی بعد از اصلاح
 • لیکن ،روزوس (Lichen sclerosus)
 • آزردگی پوست ناشی از پوشیدن لباس‌های تنگ
 • آزردگی پوستی ناشی از مصرف شوینده‌ها و صابون‌ها

بعد از اصلاح موهای زائد شرمگاهی هم احساس خارش در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از چنین وضعیتی باید پیش از اقدام به استفاده از تیغ یا وسایل مشابه از فوم‌های مخصوص یا کف صابون کمک بگیرید. اگر خارش در پِی مشکلاتی مانند عفونت و حساسیت به وجود بیاید، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص علت خارش ، تناسلی چگونه است؟

در بسیاری از مواقع، خارش ، تناسلی در مردان و ،ن نیاز به درمان ندارد و بهبودی بعد از مدتی حاصل می‌شود. با این حال، اگر علائم و نشانه‌های دیگری هم در این بخش از بدن ظاهر شد و خارش مدام حالت شدیدتری پیدا کرد، نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

توصیه‌هایی از سوی طب سنتی و درمان‌هایی گیاهی هم برای بهبود خارش اندام‌های خصوصی مطرح می‌شوند اما اثرگذاری و صحت آنها چندان قابل تأیید نیست.

خارش ، تناسلی

روش‌های جلوگیری از خارش ناحیه تناسلی مردان

 • ، تناسلی را به خوبی بشویید و به نظافت این ناحیه و لباس زیرتان اهمیت بدهید.
 • اگر در طول روز زیاد عرق می‌کنید، حتماً لباس زیرتان را مرتب عوض کنید.

مراقبت از ناحیه تناسلی و مشکلاتی نظیر خارش مهم است

رعایت بهداشت ناحیه تناسلی در ،ن و مردان بسیار ضروری است. هم ،ن و هم مردان با در نظرگرفتن اصول بهداشتی می‌توانند مانع از مشکلاتی نظیر خارش در این بخش از بدن شوند.

میل به خاراندن پوست در بخش‌های مختلف بدن به وجود می‌آید. گاهی هم ناحیه تناسلی هم در مردان و هم در ،ن دچار این حس می‌شود. تقریباً همه کم‌وبیش چنین احساسی را گاهی در ناحیه تناسلی احساس می کنند اما اگر خارش ادامه پیدا کند، اوضاع نیاز به پیگیری پیدا خواهد کرد. خارش ناحیه تناسلی به چه علت است؟

در صورت تداوم خارش ناحیه تناسلی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکان هم برای بررسی وضعیت و کشف علت دست به معاینه ناحیه می‌زنند تا ببینند که آیا:

 • رنگ پوست ناحیه تناسلی تغییر کرده است یا خیر. سفید، قهوه‌ای یا قرمزشدن غیرعادی است.
 • بافت ناحیه را بررسی می‌کنند تا ببینند که ضخیم و غیرعادی شده است یا نه.
 • ظاهر و بافت پوستی ناحیه تغییری کرده است یا خیر.

تشخیص و مدت درمان خارش ، تناسلی وابسته به علت بروز آن است. برای نمونه، مشکل پسیورازیس درم، ندارد اما علائم و نشانه‌های آن قابل کنترل هستند. تریکوموناس هم مشکل دیگری است که می‌تواند خارش ایجاد کند و با درمان من، در عرض یک هفته بهبود پیدا می‌کند.

راه‌های پیشگیری از خارش ناحیه تناسلی چیست؟

خارش ناحیه تناسلی قبل از ، یا بعد از آن هم رایج است. دلیل این موضوع می‌تواند ریشه در نوسانات هورمونی بدن در این دوران داشته باشد. استفاده از برخی محصولات بهداشتی مانند تامپون‌ها و پَدهای بهداشتی هم از دلایل ایجاد آزردگی در ناحیه تناسلی و بروز خارش است.

خارش دستگاه تناسلی آقایان

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

برای پیشگیری از بروز خارش، توصیه‌هایی جداگانه برای ،ن و مردان هم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

روش‌های جلوگیری از خارش ، تناسلی ،ن

 • بعد از اجابت مزاج، ناحیه تناسلی را از جلو به سمت عقب پاک کنید تا مانع از ورود باکتری‌های مقعدی به واژن شوید.
 • از دوش‌های واژینال و اسپری‌های بهداشتی ،نه استفاده نکنید. این محصولات تعادل اسیدی واژن را از بین می‌برند و باعث خارش می‌شوند.
 • برای شست‌وشوی لباس‌های زیر نباید از حجم زیادی پودر شوینده استفاده کنید. گاهی محصولات شوینده باعث ایجاد حساسیت و خارش واژن یا ناحیه بیرونی اندام تناسلی می‌شوند.
 • محصولات کنترل خارشی که بدون نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند هم می‌توانند در بلندمدت اثرات منفی و مع،ی به وجود بیاورند. پس اگر دچار خارش ناحیه بیرونی تناسلی ،ن یا واژن هستید از آنها استفاده نکنید.
 • گاهی بعضی از روان‌کننده‌های واژن باعث بروز خارش می‌شوند. اگر به آنها مشکوک هستید، باید مصرفشان را متوقف کنید.
 • از اصلاح‌، زیاد از حد ناحیه تناسلی دوری کنید چون باعث تحریک پوست حساسش می‌شوید.
 • با دنبال‌، رژیم غذایی سالم و من، به حفظ تعادل باکتری‌های مفید واژن کمک کنید.

خارش ، تناسلی موضوع کم‌اهمیتی نیست چون امکان دارد پای دلایل جدی و مهمی به‌ میان باشد. این مشکل هم در مردان رخ می‌دهد و هم در ،ن. گاهی علت بروز آن قارچ است و گاهی اگزما یا انواع دلایل ریز و درشت دیگر؛ برای رفع این مشکل باید پزشک متخصص مراجعه کنید. بنا به دلیل بروز خارش، روش‌ها و درمان‌های مختلفی برای کنترل وضعیت وجود دارد. در این مقاله درباره خارش ناحیه تناسلی مردان و ،ن برایتان گفته‌ایم.

خارش اندام تناسلی نشانه چیست؟

علت خارش واژن

پرسشی درباره خارش ناحیه تناسلی دارید؟ اگر فکر می‌کنید که نکته‌ای از دید ما جا مانده، حتماً بگویید تا به آن رسیدگی کنیم.

در نوردرم، (لایت‌تراپی) از تابش نور برای از بین‌بردن مشکلات پوستی استفاده می‌شود. برای درمان عفونت‌های قارچی هم که انواع داروهای ضدقارچ وجود دارد و پزشک باید با در نظرگرفتن شرایط، دارو تجویز کنند.