خارش چشم ؛ خطرات و بهترین درمان‌های برای خارش چشم

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%DA%86%D8%B4%D9%85/

مخاط، آب، چربی و پروتئین‌ها، قطرات اشک را تشکیل می‌دهند؛ هنگامی که بدن شما مقدار کافی از هریک از این موارد را نداشته باشد، به عارضه خشکی چشم دچار می‌شوید و می‌تواند باعث تحریک و خارش چشم شود. خارش چشم سمت راست یا چپ در اثر خشکی رایج است.

ورود ذرات خارجی به چشم

یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات با چشم‌پزشک‌ها هم استفاده از سیستم ،ت دهی دکتر سایت دکتردکتر است. با این سایت می‌تو،د به راحتی به بهترین متخصصان دسترسی داشته باشید. 

خارش چشم بعد از جراحی بینی هم رخ می‌دهد چون سیستم بینی و تنفس کمی تحریک و حساس می‌شود. در نتیجه، بروز آ،ژی و خارش بینی در پی آن هم دور از ذهن نخواهد بود. 

عفونت

دقت کنید که گاهی، مشکلات خارش متوجه ناحیه پلک‌ها و پشت چشم‌ها می‌شود. در این مواقع، معمولا پای مشکلی در سیستم بینایی و چشم‌ها وجود ندارد. ریشه چنین وضعیتی به مشکلات پوستی بازمی‌گردد. 

خارش چشم بعد از کاشت مژه

رفع خارش چشم

در چه صورت به پزشک مراجعه کنید؟

معمولا باکتری‌ها باعث ایجاد چشم صورتی همراه با ترشح چرک می‌شوند. در موارد نادر، ویروس‌ها هم می‌توانند این عارضه را در چشم ایجاد کنند. گاهی‌اوقات، حساسیت‌های چشمی باعث چشم صورتی چرکی شوند. دقت کنید که ترشحات چشم صورتی بیشتر شبیه مخاط است تا چرک. 

بلفاریت

این عارضه مربوط به التهاب پلک‌ها است. بلفاریت زم، اتفاق می‌افتد که غدد چربی پایین مژه‌ها رسوب کرده و مسدود می‌شوند و ممکن است موجب قرمزی و تحریک چشم شود.
برطرف ، بلفاریت گاهی دشوار است، اما این معضل واگیردار نبوده و روی میدان دید تاثیری نخواهد گذاشت. داشتن حساسیت یا معضلات پوستی مانند آکنه یا درماتیت (التهاب پوست) شرایط بلفاریت را بدتر می‌کنند. 

خشکی چشم

حساسیت خارش چشم در تابستان و بهار رایج است و می‌تواند عوارض ناخوشایند دیگری هم مانند آبریزش به همراه بیاورد.

خارش چشم دارای نشانه‌هایی است که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سوزش
 • ترشحات شفاف و آبکی
 • سرخی چشم
 • عطسه
 • آبریزش بینی
 • وجود چرک سبز یا زرد

خارش چشم کودک

توصیه‌هایی سنتی برای درمان خانگی خارش در چشم‌ها وجود دارد. در استفاده از این روش‌ها باید دقت نظر زیادی به ،ج بدهید تا پایه‌ای علمی داشته باشند. برای مثال گفته می‌شود که بهتر است چشم‌ها را با چای مانند چای بابونه شست‌وشو بدهید. از پزشک درباره این روش‌ها مشورت بگیرید. موارد دیگر هم شامل این گزینه‌ها هستند:

 • مالیدن خیار روی چشم
 • استفاده از کمپرس سرد
 • درمان خارش چشم با گلاب و شست‌وشو با آن
 • شست‌وشو با چای سبز

خشکی، خارش و خستگی چشمان شما هنگام سرماخوردگی به دلیل تغییر سطوح مخاط در سیستم بدن است. اگرچه این وضعیت ناخوشایند است اما می‌توان آن را به کمک قطره‌های چشمی اشک مصنوعی غیر دارویی و با گذاشتن یک دستمال مرطوب روی چشم‌ها برطرف کرد. خارش چشم و آبریزش بینی در نتیجه ابتلا به سرماخوردگی یا آ،ژی قابل‌کنترل هستند. 

علت خارش پشت چشم

علت خارش چشم بزرگسالان و افراد در رده‌های سنی دیگر چیست؟ این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. با شناخت دلایل است که می‌تو،د در زمینه رفع آن گام‌هایی درست و مفید بردارید.

خارش چشم آ،ژی یا حساسیت

گاهی اوقات، چشمان شما لنزی که روی آن‌ها قرار دارد را شناسایی نمی‌کند، بنابراین با آن‌ها مانند یک ماده مزاحم خارجی رفتار خواهد کرد. این مسئله می‌تواند به دلیل درست قرار نگرفتن لنز روی چشم اتفاق بیفتد.

اگر پرسش دیگری هم درباره خارش در ناحیه چشم‌ها دارید، حتما با ما مطرح کنید تا با هم به پاسخی من، برسیم. 

علت خارش چشم چیست؟ خارش چشم‌ها می‌تواند در اثر انواع حساسیت،  آلاینده‌های محیطی، عفونت و شرایط دیگر رخ بدهد. وقتی چشمانتان دچار خارش و قرمز می‌شود، احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنید که کیفیت زندگی‌تان را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. با شناسایی علت این مشکل می‌تو،د در مسیر رفعش گام بردارید. گاهی هم وضعیت جدی است و باید به متخصص چشم مراجعه کنید. در این مقاله از خارش چشم‌ها، دلایل و البته درمان می‌خو،د.

علت خارش چشم چیست؟

در صورت وجود چنین مشکلاتی، به محض قرار گرفتن لنز روی چشمتان متوجه آن خواهید شد. علاوه بر این موارد، لنزهای تماسی می‌توانند باعث گیر افتادن ذرات ریز یا میکروب در چشم شوند که این اتفاق در نهایت به عفونت چشم ختم می‌شود. برای پیشگیری از بروز این اتفاقات، تمیز ، و تعویض منظم لنزها می‌تواند به شما کمک کند.

زخم‌های قرنیه

منبع: 

در صورت ابتلا به خارش بیش از حد چشم گزینه‌های زیر هم در دسترس هستند:

 • استفاده از قطره خارش چشم اشک مصنوعی  برای شست‌وشو و تمیز، چشم از ذرات وارد شده به آن
 • استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک برای از بین‌بردن باکتری‌های عامل ایجاد عفونت
 • استفاده از قطره‌های استروئید برای کاهش التهاب و زخم

علت خارش چشم

خارش چشم بعد از عمل بینی 

اگر کودکتان مدام چشم‌هایش را می‌مالد و احساس خارش در آنها دارد، بهتر است که سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. شاید این موضوع ریشه در مشکلی جدی‌تر داشته یا دید او دچار وضعیتی غیرعادی باشد.

دلایل خارش چشم

علائم همراه با خارش چشم چیست؟

حواستان باشد که شاید این موارد عوارض نامطلوب دیگری به دنبال داشته باشند. درمان خانگی خارش چشم را با مشورت متخصصان پیش ببرید.

پیشگیری از خارش چشم چگونه است؟

این موارد تمام چیزی بود که برای خارش خفیف چشم لازم داشتید؛ حتی در بعضی از عفونت‌های چشم، مانند حالت‌های خاصی از عارضه چشم صورتی، نیاز به هیچ درمان و دارویی نبوده و مشکل به صورت خود به خود برطرف خواهد شد.

کاشت غیراصولی مژه‌ها و رعایت‌ن، فاصله‌شان از پلک و یکدیگر منجر به بروز عوارضی نظیر خارش در چشم‌ها می‌شود. این اقدام گاهی با عفونت چشم‌ها هم همراه است. 

خارش چشم بعد از بوتا، 

بعد از ورود سم بوتولینوم به حوالی چشم که برای بوتا، استفاده می‌شود، گیرنده‌های مولد خارش تحریک می‌شوند و چشم‌ها چنین حسی را تجربه می‌کنند. 

خارش چشم با بلفاروپ،تی

پس از مراجعه به پزشک، از شما درباره علایم و سابقه پزشکی‌تان سوالاتی خواهد پرسید، سپس چشم شما را از نزدیک معاینه می‌کند. در بعضی از موارد ممکن است پزشک برای بررسی باکتری‌ها، از ترشحات، چرک یا سایر مواد چشم شما نمونه برداری کند.

درمان خارش چشم چیست؟

حساسیت، رایج‌ترین عاملی است که باعث خارش چشم می‌شود. شاید چشمانتان به ذراتی که در هوای بیرون، هوای خانه یا محل کارتان وجود دارند، واکنش نشان دهند. مواردی که باعث ایجاد حساسیت چشم می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • موارد موجود در فضای باز: گرده درختان، چمن، علف‌های هرز و بوته‌ها
 • موارد موجود در فضای بسته: غبار، قارچ، کپک و ،مت‌های کوچک پوست حیوانات خانگی (تکه‌های کوچک پوست که مانند شوره جدا می‌شوند)
 • موارد دست‌ساز: دود تنباکو، عطر، مواد شیمیایی و دود اگزوز

در بیشتر موارد جای نگر، نیست اما همیشه پیگیری بهتر از غفلت است. علت خارش چشم و تاری دید را گاهی با مراجعه به موقع کشف می‌کنید و از بروز مشکلات دیگر دور می‌شوید.

تشخیص خارش چشم چگونه است؟

شاید پزشک این مسئله را با نام کراتیت (kera،is) معرفی کند. خشکی زیاد، آسیب‌دیدن یا ایجاد عفونت در چشم می‌تواند باعث ایجاد زخم‌هایی در قرنیه چشم شوند. قرنیه چشم همان عدسی شفافی است که ،مت جلوی چشم شما را می‌پوشاند. این زخم‌ها باعث تحریک چشم و چرک‌، آن می‌شوند. 

علت خارش چشم در شب

درمان خارش چشم به علت حساسیت چطور است؟ در صورتی که حساسیت چشمی دارید، از تماس با ماده‌ای که به آن حساسیت دارید خودداری کرده و داروهای ضد حساسیت، مانند قرص‌ها یا قطره‌های چشمی را نیز مصرف کنید. 

webmd

healthline.com

چگونه از خارش چشم جلوگیری کنیم؟ با انجام کارهای ساده‌ای می‌توان از خارش چشم پیشگیری کرد، این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • شست‌وشوی دست‌ها: اغلب اوقات روی دست‌های شما آلودگی و میکروب وجود دارد که در صورت برخورد به چشم، می‌توانند باعث آلوده‌شدن آن و ایجاد مشکلات مختلف شوند. برای جلوگیری از انتقال آلودگی دست‌ها به چشم، مرتب دستان خود را با آب گرم و صابون شست‌وشو دهید یا اینکه از محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل استفاده کنید.
 • از تماس دست با چشم خودداری کنید: هنگامی که چشم شروع به خارش می‌کند، مخصوصا در حساسیت‌های فصلی، ممکن است بخواهید با دستان خود چشم‌هایتان را ،ید. مالیدن چشم‌ها با دست می‌تواند آن‌ها را تحریک کند یا باعث ،اشیده‌شدن سطح چشم شود. در صورت نیاز، می‌تو،د از داروهای ضدحساسیت برای برطرف‌شدن خارش چشم خود استفاده کنید. 
 • آرایش خود را پاک کنید: هرشب قبل خواب آرایش خود را از روی صورت بشویید تا از مسدودشدن منافذ پوست و فولیکول‌های مو جلوگیری کنید. یکی دیگر از کارهای بسیار مفید در این زمینه، این است که لوازم آرایشی خود را پس از گذشت حدود شش ماه از مصرف، دور بیندازید تا از رشد و گسترش باکتری‌ها در آن جلوگیری شود. توجه داشته باشید که لوازم آرایشی خود را به صورت مش، با دیگران استفاده نکنید.
 • در استفاده از لنزهای تماسی دقت و احتیاط لازم را داشته باشید: در صورت استفاده از لنزهای تماسی، حتما در مورد نحوه تمیز و ضدعفونی‌، لنزها از چشم پزشک خود مشورت بگیرید. پیش از تماس دستتان با لنز، دست‌های خود هم را کامل بشویید. در صورتی که استفاده از لنز باعث خارش چشم شما شد، سریع به چشم پزشک خود اطلاع دهید. 
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

ورود ذرات کوچکی از شن یا ماسه حتی به مقدار کم، برای ایجاد خارش در چشم کافی است. در صورتی که قطره‌های چشمی آنتی‌بیوتیک در این موارد، مشکل خارش چشم را برطرف نکنند، ممکن است خارش چشم به دلیل ورود ذرات خاک به آن باشد.

خارش چشم با لنز

استفاده از یک حوله تمیز و خنک، می‌تواند خارش چشم را کمتر کند. برای تمیز، چرک و ترشحات چشم، از حوله گرم و تمیز استفاده کنید و به وسیله آن ترشحات را به آرامی از روی چشم خود بردارید. دقت داشته باشید که پس از تمیز ، چشم، دست‌ها را بشویید تا در صورت وجود عفونت، آن را به جای دیگری منتقل نکنید.

رایج‌ترین عارضه‌ای که در صورت عفونت چشم به وجود می‌آید، چشم صورتی یا ورم ملتحمه چشم است. این عارضه به م،ای التهاب ملتحمه چشم (غشای نازکی که کره چشم و داخل پلک را می‌پوشاند) یا لایه داخلی چشم است.

عمل جراحی پلک یا بلفاروپ،تی هم همراه با عوارضی نظیر خارش چشم‌ها است. این مشکل گاهی تا چند هفته بعد از عمل ادامه پیدا می‌کند و برای کنترلش نیاز به مشورت با پزشک وجود دارد. 

بسیاری از مشکلات و شرایط زمینه‌ای می‌توانند باعث خارش چشم در شب شوند. این دلایل زمینه‌ای عبارت‌اند از:

 • خستگی چشم به دلیل خیره‌شدن به صفحه موبایل یا رایانه برای مدت طول،
 • رانندگی در مسافت‌های طول،

خارش چشم در سرماخوردگی

درمان با روش‌های دیگر هم وجود دارد. برای مثال، گاهی عمل جراحی چشم برای از بین‌بردن ذرات خارجی وارد شده یا برطرف نمودن مشکل چشم تجویز می‌شود.

درمان خانگی خارش چشم

در مواردی نیاز به مراجعه به پزشک برای رفع خارش چشم ها ضروری است؛ برای مثال، اگر احساس می‌کنید که چشم‌ها عفونی شده‌اند، بینایی‌تان تحت تأثیر قرار گرفته یا خارش مداوم و غیرقابل تحمل است. بروز درد در پی خارش هم نیاز به پیگیری جدی دارد. اگر هر یک از موارد فوق را تجربه کردید، فورا درمان های خانگی را قطع و به پزشک مراجعه کنید.

هر،ی می‌تواند به ورم ملتحمه چشم مبتلا شود اما این مسئله در کودکان بیشتر اتفاق می‌افتد. در این حالت، ممکن است چشمان شما قرمز و متورم شوند. چرکی که در این ناحیه ایجاد می‌شود هم می‌تواند هنگام خواب، پلک‌ها را به یکدیگر ب،باند.

خارش چشم بعد از عمل آب مروارید هم رایج است. سوزش هم در این ناحیه دیده خواهد شد. در این مواقع باید سعی کنید که دست به چشم‌ها نزنید و آنها را نخار،د. در صورت اجازه پزشک می‌تو،د چشم‌ها را با آب سرد بشویید.

درمان خارش چشم با قطره