خشکی مو، انواع و علت دو شاخه‌شدن تارهای مو

منابع:

در برخی از موارد هم خشکی موها نتیجه مشکلات جدی‌تری مانند موارد زیر است:

 • بی‌اشتهایی عصبی: این اختلال خوردن می‌تواند منجر به سوء تغذیه شود و در کنار انواع عوارض جدی، موها را هم خشک و شکننده کند.
 • کم‌کاری پاراتیروئید: اگر به کم‌کاری پاراتیروئید مبتلا هستید، غده پاراتیروئیدتان مقدار بسیار کمی از این هورمون تولید می‌کند و باعث کاهش سطح کلسیم در خون می‌شود. کلسیم ماده‌ای مغذی و کلیدی برای داشتن موهایی سالم است.
 • کم‌کاری تیروئید: با کم‌کاری تیروئید، هورمون کافی از آن ترشح نمی‌شود. موهای خشک و شکننده یکی از علائم اولیه این بیماری است.
 • سندرم من، : اگر به سندرم من، (Menkes) مبتلا هستید، ی،ی دچار نوعی بیماری ژنتیکی نادر شده‌اید که باعث می‌شود، سلول‌هایتان مس کافی جذب نکند. جذب کم مس بر سلامت موها تأثیر می‌گذارد و باعث خشکی آنها می‌شود.

خشکی مو بعد از دک،ه

درباره موهای خشک تجربه‌ای دارید؟ سوالی در ذهنتان باقی مانده است؟ ما را در جریان بگذارید تا در رسیدن به راه‌کار و پاسخ کمکتان کنیم.

اگر موهایتان به شدت خشک است و با تغییراتی در روال مراقبت از آنها هم بهبودی حاصل نمی‌شود، به پزشک مراجعه کنید تا علت مشخص شود. متخصص پوست و مو برای رسیدن به تشخیص درباره خشکی مو از شما سؤالاتی می‌پرسد:

 • چند وقت است که موهای خشکی دارید؟
 • هر چند وقت یک بار موهایتان را می‌شویید؟
 • از چه نوع محصولات مو استفاده می‌کنید؟
 • از چه وسایلی برای حالت‌دادن به موهای خود استفاده می‌کنید؟
 • رژیم غذایی معمولتان شامل چه موادی است؟
 • آیا علائم دیگری دارید؟

برای پیشگیری از خشکی موها باید به آنها رسیدگی کنید:

 • موها را با آب داغ نشویید.
 • آبرس، به مو را فراموش نکنید.
 • حواستان به تغذیه من، باشد.
 • از وسایل حرارتی برای خشک‌، و حالت‌دادن به موها زیاد استفاده نکنید.
 • به چکاپ‌ها دقت داشته باشید تا نوسانات هورمونی و مشکلاتی از این دست را زود تشخیص بدهید.

درمان خشکی موها چگونه است؟

از نشانه‌های خشک‌شدن موها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کدرشدن تارهای مو و از دست‌رفتن درخشندگی
 • شکنندگی و آسیب‌پذیری سریع مو
 • وزوِزی‌شدن موها

خشکی موها

چرا موها خشک می‌شوند؟

خشکی مو

تفاوت موهای خشک و خشکی مو در چیست؟

موهای خشک

خشکی مو بعد از حمام

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به خشکی مو شوند، از جمله شرایط محیطی، عادات مراقبت از مو و سلامت جسم، شما. برخی از شرایط محیطی که باعث خشکی مو می‌شوند عبارت هستند از:

 • زندگی در آب و هوای خشک و گرم
 • گذراندن زمان زیادی در آفتاب یا باد
 • شنا، مکرر در آب‌های ک،دار یا شور

موهای خشک معمولا موخوره پیدا می‌کنند و درخشندگی‌شان را از دست می‌دهند اما وقوع خشکی مو دلایل جدی‌تری دارد. این وضعیت نیاز به پیگیری دارد. چرا موها خشک شده‌اند؟ جلوه و زیبایی‌شان را از دست داده‌اند و آسیب‌پذیرتر از هر زمان دیگری هستند؟

مو از سه لایه تشکیل شده است. اگر موهایتان سالم است، روغن‌های طبیعی در لایه بیرونی به محافظت از لایه‌های داخلی کمک می‌کنند. وجود روغن روی سطح مو باعث درخشندگی آن هم می‌شود چون نور از روی چنین سطحی بازتاب پیدا می‌کند و به زیباترشدن موها کمک می‌کند. هنگامی که موهای شما خشک می‌شوند، لایه بیرونی از بین می‌رود و تارهای آن کدر و ناسالم به نظر می‌رسند.

علائم خشکی مو چیست؟

در مراجعه به پزشک، علت خشکی مو مشخص می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، گاهی مشکل ریشه‌ای است و به موضوعاتی مانند نوسانات هورمونی ربط پیدا می‌کند. در این صورت، باید تجویزات پزشک را برای درمان وضعیت پیگیری کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

سرهای دوشاخه مو را کوتاه کنید تا ظاهر بهتری داشته باشند و وزوزی نشوند. برای اینکه خشکی موها در نواحی انتهایی را رفع کنید، همیشه حواستان به کوتاهی پایین رشته‌ها و تارهای مو باشد.

با کشف عامل خشکی مو به راه‌کارهای درم، فکر کنید. گاهی نیاز به مراقبت‌های خانگی است و در بعضی موارد هم نیاز به تجویزهای تخصصی پزشکی دارید.

درمان پزشکی

خشکی مو دلایل مختلفی دارد، برای مثال، ممکن است به دلیل شرایط محیطی مانند خشکی یا گرما، روش مدل‌دادن و برخی شرایط پزشکی از جمله مشکلات تیروئید، موهای شکننده و خشکی پیدا کنید. موهای خشک زم، ایجاد می‌شوند که رطوبت کافی دریافت نکنند یا نتوانند رطوبت لازم را در خود نگه دارند. این موضوع باعث کاهش درخشندگی مو می‌شود و آنها را وز و کدر نشان می‌دهد. اگر مشکلات مو جدی شوند، نیاز به مراجعه به متخصص به‌وجود می‌آید. در این مقاله درباره موهای خشک برایتان گفته‌ایم. با ما همراه باشید.

خشکی مو چیست؟

در برخی مواقع هم نیاز به مصرف ویتامین‌ها  و مواد معدنی خاصی است که باید با تجویز و دستور پزشک متخصص مصرف شوند. هیچ‌گاه سرخودانه از مواد دارویی و تقویتی موجود در بازار برای درمان خشکی موها کمک نگیرید. همیشه نظر پزشک پوست و مو در تهران و دیگر شهرهای کشور را جویا شوید.

درمان خانگی

کمبود بیوتین بسیار نادر است، اما در صورت بروز، شکنندگی و نازک‌شدن موها رخ می‌دهد. برای اینکه موهای سالمی داشته باشید، باید آهن، ویتامین D، فولات، ویتامین B12 و سلنیوم هم در بدنتان کافی باشند.

تشخیص خشکی موها چگونه است؟

موهایی که ضعیف شده‌اند و ظاهر خوبی هم ندارند، راحت می‌ریزند. در واقع، به‌ طور غیرمستقیم، خشکی مو می‌تواند منجر به ریزش آن هم شود.

خشکی بیش از حد مو

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AE%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D9%88-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9/

روش‌های مراقبت که باعث خشک‌شدن موها می‌شوند هم به‌ شرح زیر هستند:

وقتی خبری از روغن طبیعی موها روی سطحشان نباشد هم شکنندگی و خشکی دور از انتظار نخواهد بود. برای همین است که بعد از رنگ‌، موها باید بیشتر از آنها مراقبت کنید.

خشکی مو در بارداری

برای درمان خانگی پیشنهادهای زیر من، هستند:

اگر خشکی موها بیشتر از حد طبیعی است و با اقدامات درم، و مراقبتی اولیه بهبود پیدا نمی‌کند، حتما باید موضوع را دقیق‌تر پیگیری کنید. امکان دارد که کمبود ماده‌ای خاص یا مشکلاتی هورمونی باعث بروز این مشکل شده باشند. در این صورت، هرچقدر که زودتر، وضعیت را پیگیری کنید، نتایج درم، بهتری را شاهد خواهید بود.

پیشگیری از خشک‌شدن موها مقدور است؟

در بارداری، تغییرات هورمونی زیادی رخ می‌دهند. در نتیجه، امکان دارد که موها تغییر حالت بدهند و وزوزی و خشک شوند. پس از زایمان، سطح هورمون به حالت عادی برمی‌گردد و  حالت موها دوباره طبیعی می‌شود.

شستن موها با آب داغ باعث ،اب‌شدن موها می‌شود. آب داغ روغن طبیعی موها را از بین می‌برد و باعث خشکی موها و بدحالت‌شدنشان می‌شود. گرمای بیش از حد، کوتیکول‌های مو، ی،ی بیرونی‌ترین لایه را از بین می‌برد. این هم عاملی است که روی زیبایی و سلامت موها اثر منفی می‌گذارد.

خشکی مو به‌دلیل کمبود چه ویتامینی است؟

دک،ه‌، پروتئین‌های مو را برای از بین بردن رنگ از هم جدا می‌کند. موهایی که رنگشان را از دست می‌دهند و آماده پذیرش رنگی دیگر می‌شوند، حالت ضعیفی پیدا می‌کنند. ش،تگی مو، موخوره و خشکی تنها برخی از عوارضی است که پس از دک،ه‌، رخ می‌دهند.

خشکی مو بعد از کراتینه

عوامل مختلفی می‌توانند باعث شکنندگی مو و ناخن شوند. یکی از آنها کمبود بیوتین است. بیوتین که به ،وان ویتامین B7 هم شناخته می‌شود، به بدن کمک می‌کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند.

خشکی مو نشانه آسیب‌دیدگی آن است. در صورت درمان‌نشدن، موهایتان شکننده می‌شوند و ظاهر نامطلوبی پیدا می‌کنند. درمان‌نشدن این وضعیت به پوست سر هم آسیب می‌رساند و موها را آسیب‌پذیرتر از همیشه می‌کند.

متخصصان با معاینه وضعیت موها و پوست سر و انجام چند آزمایش به تشخیص درباره خشکی مو می‌رسند. ممکن است نیاز به جمع‌آوری نمونه‌ای از خون یا ادرار برای بررسی علائم بیماری‌های خاص مانند کم‌کاری تیروئید یا پاراتیروئید هم باشد.

عوارض خشکی مو چیست؟

برای درمان خشکی مو، استفاده از محصولات مراقبتی مو مهم‌ترین نقش را دارد. برای ،ید محصولات مراقبتی مو، می‌تو،د به لینک زیر مراجعه کنید:

درمان خشکی انتهای مو

healthline.com

بعد از کراتینه‌، موها، تعادل میان پروتئین و رطوبت کمی به هم می‌خورد و احتمال خشکی مو بالا می‌رود. اگر اقدامات من،ی در زمینه مراقبت از موها بعد از کراتینه صورت نگیرد، خشکی به مشکلی جدی بدل می‌شود.

خشکی مو بعد از رنگ

webmd.com

با رنگ‌، موها، رنگ به لایه پوششی بیرونی موها نفوذ می‌کند و روغن طبیعی آنها ی،ی سبوم به سمت تارهای مو حرکت نمی‌کند.

برای کشف علت خشکی موها باید گاهی به پزشک متخصص در حوزه پوست و مو مراجعه کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات با پزشکان هم استفاده از سایت ،ت دهی اینترنتی دکتردکتر است.