خلط خونی نشانه چیست؟ آیا خطرناک است؟


خلط خونی مخلوطی از بزاق و مخاط با رگه‌هایی قابل‌ مشاهده از خون است که با سرفه و از گلو خارج می‌شود. خون از جایی در امتداد دستگاه تنفسی بدن ترشح می‌شود. منظور از دستگاه تنفسی دهان، گلو، بینی، ریه و راه‌های هوایی منتهی به ریه است. این موضوع معمولا جدی و خطرناک نیست، اما اگر با علائم دیگر همراه شود و مداوم باشد، نیاز به پیگیری دارد. بنا به علت ایجاد خلط خونی به درمان‌های مختلفی از جمله مصرف داروهای ضدویروس تا حتی جراحی نیاز است.

در این مقاله، درباره خلط خونی و دلایل، علائم، روش‌های درمان و پیشگیری می‌خو،د. مطالعه مطلب به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر پرسشی درباره خلط حاوی خون دارید، در انتهای همین صفحه و در ،مت نظرات از ما بپرسید تا مشاور سلامتی دکتردکتر به شما پاسخ دهد.

خلط خونی چیست؟

وجود خون در خلط در بسیاری از بیماری‌های خفیف تنفسی، از جمله عفونت‌های دستگاه تنفسی فوق، و آسم، رویدادی رایج است. با‌این‌حال، گاهی‌اوقات می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی جدی‌تر، مانند برونشیت یا سرطان ریه باشد. اگر خلط فقط رگه‌هایی از خون داشته باشد، ی،ی احتمالا با مشکلی جدی روبه‌رو نیستید.

خلط خونی

خلط خونی نشانه چیست؟

مجموعه‌ای از عوامل می‌توانند منجر به ایجاد خون در خلط شوند. خون معمولا از ریه‌ها می‌آید، اما گاهی هم سرمنشأ آن معده یا دستگاه گوارش است. اگر خون از دستگاه گوارش باشد، اصطلاح پزشکی وضعیت هماتمزیس (hematemesis) است.

اگر خون قرمز روشن، کف‌آلود و با مخاط مخلوط شده باشد، احتمالا منشأ آن از ریه‌ها است و می‌تواند ناشی از سرفه‌ خلط دار مداوم یا عفونت ریه باشد. چنانچه خون تیره و با ردپایی از غذا همراه است، احتمالا از معده یا جای دیگری در دستگاه گوارش به‌وجود آمده است.

علائم خلط خونی

نشانه‌های ایجاد خلط خونی به این شرح‌اند:

 • سرفه‌های طول، مدت و شدید
 • خونریزی بینی

علت خلط خونی

از دلایل احتمالی خلط خونی بینی و گلو می‌تو،م به این موارد اشاره کنیم:

 • برونشیت و برونشکتازی
 • سرفه شدید و مزمن
 • استنشاق مواد مخدر
 • مصرف داروهای ضدانعقاد
 • بیماری انسدادی مزمن ریه
 • سینه پهلو یا ذات‌ا،یه
 • آمبولی ریه
 • سل
 • گرانولوماتوز
 • فیبروز کیستیک
 • تنگی دریچه میترال
 • سرطان ریه یا گردن
 • ضربه به قفسه سینه
 • اِدِم ریوی (Pulmonary edema)

برونشیت

و

برونشکتازی

برونشیت شامل التهاب مداوم یا مکرر راه‌های هوایی، سرفه و تولید خلط است. این وضعیت می‌تواند مزمن یا حاد باشد و تا ۳ هفته طول بکشد.

برونشکتازی بزرگ‌شدن دائمی ،مت‌هایی از راه‌های هوایی را توصیف می‌کند. این یک بیماری طول، مدت است و می‌تواند باعث تنگی نفس و خس‌خس سینه شود.

سرفه شدید و مزمن  سرفه شدید یا مزمن می‌تواند دستگاه تنفسی فوق، را تحریک کند و به رگ‌های خونی آسیب برساند.
استنشاق مواد مخدر استنشاق کوکائین یا سایر مواد مخدر باعث تحریک و آسیب به دستگاه تنفسی فوق، می‌شود.
مصرف داروهای ضدانعقاد داروهای ضدانعقاد از ،ه‌شدن خون جلوگیری می‌کنند. به ،وان مثال می توان به وارفارین، ریوارو،ابان، دابیگاتران و آپی،ابان اشاره کرد.
بیماری انسداد مزمن ریوی بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) جریان هوا در ریه‌ها را مسدود می‌کند و معمولا باعث مشکل در تنفس، سرفه، تولید خلط و خس خس سینه می‌شود.
ذات‌ا،یه پنومونی یا ذات‌ا،یه شامل التهاب بافت ریه است که معمولا به دلیل عفونت باکتریایی رخ می‌دهد. علائم شایع شامل درد قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه، خستگی، تب، تعریق و ،ز است.
آمبولی ریه آمبولی ریه به ،ه‌شدن خون در شریان ریه اشاره دارد. معمولا باعث درد قفسه سینه و تنگی نفس ناگه، می‌شود و وضعیت تهدیدکننده‌ای برای زندگی است.
سل سل نوعی عفونت باکتریایی است که می‌تواند منجر به تب، تعریق، درد قفسه سینه، درد هنگام تنفس یا سرفه مداوم شود.
گرانولوماتوز گرانولوماتوز همراه با پلی‌آنژیت شامل التهاب رگ‌های خونی در سینوس‌ها، ریه‌ها و کلیه‌ها می‌شود. معمولا باعث آبریزش بینی، خونریزی بینی، تنگی نفس، خس خس سینه و تب است.
فیبروز کیستیک فیبروز کیستیک نوعی بیماری ارثی است که به ریه‌ها آسیب می‌رساند و معمولا باعث مشکل در تنفس و سرفه مداوم همراه با مخاط غلیظ می‌شود.
تنگی دریچه میترال تنگی دریچه میترال شامل باریک‌شدن دریچه میترال قلب است و می‌تواند باعث تنگی نفس، تورم پاها، تپش قلب و خستگی، به ویژه با افزایش فعالیت بدنی شود.
خلط خونی در سرطان ریه ریه یا گردن سرطان ریه در افرادی که سابقه مصرف دخ،ات دارند، شایع‌تر است. علائم شامل سرفه‌ای است که از بین نمی‌رود، تنگی نفس، درد قفسه سینه و گاهی اوقات، درد استخوان یا سردرد.
سرطان گردن معمولا از گلو، حنجره یا نای شروع می‌شود و  می‌تواند باعث زخم یا تورمی شود که بهبود پیدا نمی‌کند، گلودرد دائمی و لکه قرمز یا سفید در دهان هم ایجاد می‌کند.
ضربه به قفسه سینه آسیب جدی یا ضربه به قفسه سینه می‌تواند باعث ظاهرشدن خون در خلط شود.
ادم ریوی ادم ریوی زم، رخ می‌دهد که مایع در ریه‌ها وجود داشته باشد. این بیماری بیشتر در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی شایع است و باعث خلط صورتی و کف‌آلود، تنگی نفس و درد قفسه سینه می‌شود.

میان خلط خونی و سینوزیت هم ارتباطی به‌میان است. انواع مشکلات و عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌توانند باعث بروز خلط خونی شوند. خلط خونی بینی در سرماخوردگی هم بعید نیست.

 خلط خونی پشت حلق معمولا در اثر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوق، رخ می‌دهد. خلط خونی صبحگاهی هم گاهی نشانه عفونت است و در برخی موارد می‌تواند نشانه برونشکتازی، سل یا موارد جدی‌تر باشد.

تشخیص خلط خونی

برای تشخیص علت بروز خلط خون‌دار باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. او با دریافت شرح حال بیمار و معاینه به نتایجی برای تشخیص دست پیدا می‌کند. در طول معاینه، پزشک از بیمار می‌خواهد:

 • سرفه کند
 • از خلط و خون برای نمونه‌برداری و آزمایش خلط خونی استفاده می‌کند.
 • در برخی موارد، معاینات تکمیلی از جمله رادیوگرافی قفسه سینه، سی تی اسکن یا برون،کوپی انجام بدهد.

در طول برون،کوپی، پزشک ابزاری به نام آندوسکوپ را از طریق بینی یا دهان وارد راه هوایی می‌کند. آندوسکوپ دارای دوربینی در انتهای لوله است که به پزشک اجازه می‌دهد، علت خون‌ریزی را جستجو و آن را درمان کند.

پیشگیری از خلط خونی

در مواردی مانند عمل‌های جراحی هم امکان بروز خلط خونی وجود دارد. برای مثال، خلط خونی بعد عمل بینی احتمال به‌وجودآمدن دارد. با رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی نگذارید که چنین چیزی رخ بدهد.

با اقدامات زیر از ایجاد خلط در خون پیشگیری کنید:

 • نوشیدن آب زیاد
 • پر، از سیگارکشیدن
 • مصرف داروهای لازم در صورت عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی

درمان خلط خونی چگونه است؟

هدف از درمان‌ها متوقف‌، خون‌ریزی و درمان علت زمینه‌ای خلط خونی است. بسته به نیازهای فرد، طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها وجود دارد. رویکرد درم، به شدت خون‌ریزی و علت اصلی بستگی دارد.

گزینه‌های درمان شامل موارد زیر هستند:

 • استروئیدها
 • ابزارهای خاص برای برداشتن ،ه خون
 • درمان بیماری‌های زمینه‌ای
 • آمبولیزاسیون
 • مصرف دارو مانند وازوپرسین
 • تزریق ،اصری به خون
 • جراحی

استروئیدها تجویز استروئیدها برای کنترل التهاب یا آنتی بیوتیک‌هایی برای رفع عفونت باکتریایی مانند سل
ابزارهای خاص استفاده از ابزارهایی برای توقف خون‌ریزی یا برداشتن ،ه خون در حین برون،کوپی
درمان بیماری زمینه‌ای نیاز به طیف وسیعی از رویکردهای درم،، از جمله شیمی‌درم، و پرتودرم،، برای افراد مبتلا به سرطان ریه یا گردن
آمبولیزاسیون  اگر خون در خلط ناشی از آسیب به شریان برونش باشد، پزشک روشی به نام آمبولیزاسیون را توصیه می‌کند. جراح یک کاتتر را به داخل رگ عبور می‌دهد، منبع خونریزی را شناسایی می‌کند و از سیم‌پیچی ف،ی، ماده شیمیایی یا تکه‌ای از اسفنج ژلاتین برای مهر و موم‌، آن استفاده می‌کند.
مصرف دارو  داروهایی مانند وازوپرسین می‌توانند با کاهش اندازه رگ‌های خونی، خون‌ریزی منبع قابل اعتماد را محدود کنند.
تزریق ،اصری به خون اگر مشکلات ،ه‌شدن منجر به وجود خون در خلط شود، ممکن است نیاز باشد که ،اصری مانند پ،ما، فاکتورهای انعقادی یا پلاکت‌ها به خون تزریق شوند.
جراحی گاهی برای برداشتن ،مت آسیب‌دیده یا سرط، راه‌های هوایی یا دستگاه گوارش، جراحی ضروری است. این گزینه برای زم، است که خون‌ریزی شدید یا مداوم باشد.

خونریزی شدید در مجاری تنفسی باعث دشواری تنفس می‌شود. در این مورد، ممکن است فرد برای کمک به تنفس به لوله‌گذاری و ا،یژن مکمل نیاز داشته باشد.

وجود خلط در خون

چه زم، به پزشک مراجعه کنیم؟

 در صورت مشاهده لکه‌ها یا رگه‌های خونی در خلط خود باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. اگر سرفه خونی‌ شدید است، در قفسه سینه درد حس می‌شود، تنفس سخت است و ضربان قلب تند شده هم باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

خلط خونی بینی و گلو همیشه نگران‌کننده نیست اما گاهی نیاز به پیگیری جدی دارد و باید علت اصلی‌اش را کشف کنید. با چنین وضعیتی دست‌وپنجه نرم کرده‌اید؟ چه تجربه‌ای را پشت سر گذاشته‌اید؟

سوالات متداول خلط خونی

منابع:

healthline.com

medicalnewstoday.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AE%D9%84%D8%B7-%D8%AE%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/