درد سمت چپ شکم؛ علت چیست و نشانه کدام بیماری است؟

بسیاری احساس درد سمت چپ شکم را به‌صورت کلی دل درد یا شکم درد می‌نامند؛ این تفکری نسبتا اشتباه است. مثلا درد سمت چپ شکم یکی از مهم‌ترین دلایل احساس ناراحتی در این بخش از بدن است که اتفاقا نشانه‌ای از ابتلا به بیماری یا بروز مشکلی جدی در بدن تفسیر می‌شود. بعضی از بیماری‌هایی که با عارض شدن درد شکم در سمت چپ وجود دارند، میان مردان و ،ن مش، هستند و برخی دیگر تنها مختص به ،تی خاص است.

 ،مت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می‌آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در ،مت پایین ریه سمت چپ تاثیر می‌گذارد، می‌تواند درد شکمی فوق، شکم را ایجاد کند.

زونا

علائم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تن، ت،یم می‌شود که البته برخی از این علائم با نشانه‌های درد سمت راست شکم ی،ان است. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی مثل تهوع، استفراغ، تب و ،ز، بی‌ اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه باشد. در صورت وجود هر کدام از این علائم، پیشنهاد می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر به متخصص گوارش مراجعه کنید. بیماری‌ها و دلایل اصلی علت درد سمت چپ شکم عبارتند از:

کولیت

درمان درد شکم در سمت چپ به علت آن و بیماری که سبب درد می‌شود؛ بستگی دارد. برای درمان درد سمت چپ بالای شکم زیر دنده و دیگر نواحی این منطقه ممکن است متخصص گوارش از یکی از روش‌های درم، زیر بهره ببرد:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم و یا درد کلیه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ض،سردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی‌هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام‌های آلوده

 

سنگ کلیه

زم، که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود، به آن ورم معده یا گاستریت می‌گویند. بعضی مواقع براثر طول، شدن التهاب، فرد مبتلا به زخم معده می‌شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت از شایع‌ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق همراه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. این دردها اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

فتق

سنگ کلیه چپ، عفونت یا تومور می‌تواند علت درد زیر شکم سمت چپ در ،ن و مردان باشد. هرگونه رسوبات که درون کلیه‌ها ایجاد می‌شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شود سنگ کلیه می‌نامند. علاوه‌بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا به سنگ کلیه دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه‌ای به وجود می‌آید. با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود.

دیورتیکولیت

 عفونت زونا بر روی پوست می‌تواند درد شدید و سوزش بر روی شکم سمت چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود، ایجاد کند. برای درمان زونا در سریع‌ترین زمان ممکن تحت درمان پزشکی قرار بگیرید. 

غده آدرنال در سمت چپ

 بزرگ شدن طحال می‌تواند از صدمه وآسیب‌های طحال یا عفونت‌هایی مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه

با این‌حال در بعضی موارد، کیست می‌تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی‌که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می‌توان آن را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

تخمدان‌ها در شکم دو طرف رحم واقع شده‌اند. بعضی از ،ن کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند؛ اما معمولا کیست‌هایی بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از ،ن حتی دلیل درد زیر شکم سمت چپ را کیست تخمدان نمی‌دانند و متوجهش نمی‌شوند.

در حالی که درد شکمی سمت چپ مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگه، رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می‌یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی‌دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش‌های خودایمنی ایجاد می‌شود.

کیست‌های تخمدان

 در برابر بیماری‌هایی که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ درد شکمی بسیار ناچیز است. مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد. غده آدرنال در سمت چپ یکی از همین مشکلات جسم، و ریشه درد در بخش چپ شکمی است.

پانکراس

علت درد شکمی بر اساس ویژگی‌های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می‌شود. پزشک احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی‌های درد، ال،ا و تداوم درد می‌پرسد. همچنین از شرایط فیزیکی یا رو، شما مطلع می‌شود.

با پیشرفت سرطان در اندا‌م‌های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام‌ها به سرطان، درد سمت چپ بالای شکم اتفاق می‌افتد.

پیچ خوردگی بیضه

 انتهای پانکراس می‌تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی‌توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل ،بندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد، وجود کیسه‌های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده‌ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود. بدون درمان پزشکی، ،مت‌های مسدود روده می‌میرند و باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند؛ اما با مراقبت دقیق تحت نظر متخصص گوارش، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت‌آمیزی برطرف می‌شود.

پیچ خوردگی بیضه چپ که به آن تورشن هم می‌گویند،باعث درد سمت چپ شکم مردان می‌شود. بیضه در اطراف طناب اسپرماتیک است و درنتیجه خون‌رس، به بیضه کوچک می‌شود. طناب اسپرماتیک خون‌رس، به بیضه‌ها را برعهده دارد.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%DA%86%D9%BE-%D8%B4%DA%A9%D9%85/

واضح‌ترین نشانه فتق بیرون‌زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ‌شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون‌زدگی غیر طبیعی اعضای بدن را فتق می‌گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه‌های عضل، شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می‌دهد. فتق باعث درد شکم سمت چپ پایین می‌شود.

انسداد روده

همچنین با توجه به بیماری‌های که در ،ن نسبت به مردان شایع‌تر است مثل کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک‌پذیر، احتمال درد شكم در سمت چپ را برای ،ن بیشتر می‌کند. البته ناگفته نماند که هرگونه آسیب، عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد در این ،مت منجر شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در نتیجه فعایت‌های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه‌ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد درد در ناحیه کشیدگی عضله می‌شود.

سرطان

درد زیر شکم سمت چپ میگیره ول میکنه

برای درمان دردهای سمت چپ شکم به دکتر مراجعه کنید!

بانوان بسیاری به دکتر مراجعه می‌کنند و می‌پرسند که “درد زیر شکم سمت چپ می‌گیره ول می‌کنه” نشانه چیست؟ درد شکم به ،وان یک علامت رایج در بسیاری از بیماری‌ها از مهم‌ترین دلایل مراجعه به پزشک است. وجود اندام‌‌هایی مثل تخمدان، رحم، بخش‌هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ باعث ایجاد درد شکم می‌شوند. در این میان معمولا خانم‌ها به خاطر داشتن اندام های تناسلی داخلیشان مثل تخمدان چپ، لوله فالوپ چپ و رحم، درد سمت چپ شکم را بیشتر از مردان تجربه می‌کنند.

با توجه به اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علائم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زودرس هنگام غذا خوردن است. درمان سوءهاضمه راه‌های زیادی دارد، یکی از روش‌های رایج آن استفاده از داروهای گیاهی درمان سوءهاضمه است. روی بنر زیر کلیک کنید تا مکمل‌های گیاهی درمان سوءهاضمه را مشاهده کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

به حالتی‌که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه‌های برآمده تشکیل می‌شود، دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می‌شوند. شدیدترین علائم این مشکل با درد زیاد ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج‌ترین دردهای سمت چپ شکم است و به‌طور ک،یک همراه با تب، تغییر عادت‌های روده، گاهی اوقات خونریزی، ،ز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می‌تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش‌های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

بیماری التهابی لگن

درد شکم، درد و تورم ناگه، و شدید کیسه بیضه، حالت تهوع، استفراغ و تب از علائم پیچ‌خوردگی بیضه هستند. پیچ‌خوردگی بیضه مشکل مهمی است که باید بلافاصله توسط پزشک درمان شود.

تشخیص علت تیر کشیدن زیر شکم سمت چپ

آناتومی شکم سمت چپ

درد سمت چپ شکم در ،ن

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده و شرم‌آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ایجاد می‌شود. افرادی که شرایط خاصی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک‌پذیر یا ناتو، در تحمل لاکتوز یا فروکتوز دارند بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند. فشار ناشی از نفخ دراین حالت، باعث تیر کشیدن سمت چپ ناف و سمت چپ شکم می‌شود. برای درمان نفخ می‌توان از داروهای گیاهی هم استفاده کرد. این داروها بدون عوارض‌اند و در طول،‌مدت منجربه بهبود نفخ می‌شوند.

گاستریت

از دیگر موارد علت درد شکم سمت چپ بیماری التهاب لگن است. این بیماری بیشتر برای ،ن اتفاق می‌افتد.  عفونت مقاربتی و باکتری‌ها، عفونت لگنی ،ن، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و بسیاری از دیگر بیماری‌های ،نه از علل بیماری التهاب لگن است.

نفخ

دردهای بدن خود را جدی بگیرید. درد سمت چپ شکم در مردان یا درد سمت چپ شکم در ،ن هر کدام نشانه‌ای خاص هستند که باید بررسی و درمان شوند. برای همین اگر درد سمت چپ شکم را تجربه کردید، بی درنگ به متخصص گوارش مراجعه کنید زیرا این یک نشانه از بیماری خاص است که هر چه زودتر باید درمان شود. می‌تو،د در صورت نیاز به مشاوره و درمان از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی درباره درد شکم در سمت چپ دارید، از ما بپرسید؛ مشاور سلامتی دکتردکتر به شما پاسخ خواهد داد.

پیشنهاد می‌کنیم تا هر زمان که احساس درد در شکم خود مخصوصا درد زیر شکم سمت چپ را حس کردید، به متخصص گوارش مراجعه کنید. قصد داریم تا در این مطلب از مجله دکتردکتر عللی که باعث ایجاد این درد در بدن می‌شوند را مورد بررسی قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

علت درد زیر شکم سمت چپ

درد زیر شکم سمت چپ

عفونت ریه سمت چپ

علل رایج انسداد روده شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما این گرفتگی می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به بستری در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

راه‌های تشخیص نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن طبق تشخیص پزشک، یکی از موارد زیر است:

  • معاینه فیزیکی
  • آزمایش‌های آزمایشگاهی؛ شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش‌های ادرار
  • اشعه X ساده از شکم
  • مطالعات رادیوگرافی
  • سونوگرافی
  • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام‌ها و روده‌ها)
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
  • باریم اشعه ای،
  • آندوسکوپی کپسول
  • روش‌های آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
  • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر
  • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

ورم یا آماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طول،‌ مدت در بخشی از دستگاه گوارش می‌شود. معمولا داخلی‌ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد.