درد مچ دست ؛ علل، علایم، تشخیص و درمان درد مچ دست

 این نوع التهاب مفاصل زم، اتفاق می‌افتد که غضروف‌هایی که در انتهایی استخوان‌ها موجب تسهیل مفاصل شده به مرور ت،یب شوند.

در برخی موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد، این موارد عبارتند از: 

  • ش،تگی استخوان؛ در برخی موارد، برای ایجاد ثبات در ش،تگی استخوان، نیاز به عمل جراحی است. ممکن است جراح ارتوپد برای اتصال قطعات ش،ته استخوان از ایمپلنت ف،ی استفاده کند. 

تمامی دردهای مچ دست نیاز به مراجعه به پزشک ندارند. رگ به رگ شدن و کشیدگی‌های جزئی معمولا با یخ گذاشتن، استراحت و مصرف مسکن‌های بدون نسخه تسکین پیدا می‌کنند.

آسیب به هر یک از ،مت‌های مچ دست می‌تواند موجب درد شده و روی قابلیت فرد برای استفاده از مچ و دست اثر زیادی بگذارد. آسیب‌های اساسی، التهاب مفاصل و سایر بیماری‌ها می‌توانند باعث درد مچ شوند.

اما اگر درد و ورم بیش از چند روز به طول انجامید یا اینکه وضع آن بدتر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. تاخیر در تشخیص و درمان می‌تواند منجر به کندی روند بهبودی، کاهش دامنه حرکتی و ناتو، طول،‌مدت شود. 

تشخیص علت درد مچ دست

درد مچ دست بسته به علت وقوع آن تعریف می‌شود. مثلا برخی درد آرتروز اغلب شبیه دندان‌درد خفیف دارند و برخی دیگر که به سندرم تونل کارپال مبتلا شده‌اند، گزگز و سوزن سوزن شدن به خصوص در هنگام شب را تجربه می‌کنند. محل دقیق درد مچ دست هم می‌تواند سرنخ خوبی برای تشخیص علت آن باشد. 

دلایل درد مچ دست

صفحه کلید ارگونومیک و محافظ مچ یا کف دست نیز می‌تواند به شما کمک کند.

کیست‌های گ،یون درد داشته باشند و این درد نیز ممکن است با فعالیت بدتر شده یا بهبود پیدا کند. 

بیماری کین‌باخ

در انتها از شما می‌خواهیم تا اگر سوالی در این رابطه دارید، از مشاور سلامتی ما بپرسید؛ شیاد سوال دیگر مخاطبان مجله دکتردکتر باشد. 

 تقریبا هر فعالیتی که دست‌ها و مچ‌های شما را درگیر کند، همچون بافتن یا چیدن مو اگر نیروی و به حد کافی انجام گیرد، می‌تواند منجر به صدمه و درد مچ دست شود. 

برخی شرایط یا بیماری‌های خاص

در این روش، دستگاهی به اندازه مداد به نام «آرتروسکوپ» از طریق یک برش کوچک وارد مچ دست می‌شود. آرتروسکوپ مجهز به یک دوربین و منبع نور است و تصاویری را ثبت می‌کند که پزشک می‌تواند از طریق م،تور ملاحظه کند و تشخیص را بر اساس آن انجام دهد.

«ش،تگی استخوان ناوی»یا «اسکافویید»، ش،تگی است که در استخوان ناوی (در مچ دست به سمت انگشت شست) به وجود می‌آید. این نوع ش،تگی ممکن است بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی در تصاویر رادیولوژی نشان داده نشود. 

صدمه ناشی از حرکات تکراری

درد مچ دست نشانه چیست

آرتروز

برای درمان درد مچ دست همیشه لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. می‌تو،د برای آسیب‌های جزئی مچ دست روی آن یخ بگذارید یا اینکه مچ دست را با نوار پ،تیک باند پیچی کنید.

پزشک ممکن است در صورتی که مشکوک به سندرم تونل کارپال باشد، از تست نوار عصب و عضله استفاده کند. 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

 آسیب‌دیدگی مچ دست در بسیاری از ورزش‌ها شایع است، چه ورزش‌هایی که در آن خطر بروز صدمات مختلف با،ت و چه ورزش‌هایی که در آن باید حرکات تکراری را انجام داد.

تصویربرداری‌های پزشکی برای بررسی و تشخیص علت درد مچ دست چند نوع مختلف هستند:

آرتروسکوپی

مسکن‌های بدون نسخه، مانند ایبوپروفن و استامینوفن، ممکن است به کاهش درد مچ دست کمک کنند. مسکن‌های قوی‌تر نیز باید با تجویز پزشک مصرف شوند. 

فیزیوتراپی برای درمان درد مچ دست

سندرم تونل کارپال؛ اگر علائم شدید باشد، ممکن است لازم باشد رباطی که سقف تونل را تشکیل می‌دهد، برش داده شود تا فشار از روی عصب می، برداشته شود.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای درمان درد مچ دست

 اختلال خود ایمنی است که در آن دستگاه ایمنی بدن به بافت‌های خودی حمله‌ور می‌شود.

درد مچ دست

درد مچ دست را جدی بگیرید…

درد مچ دست می‌تواند برای هر ،ی اتفاق بیفتد، چه افرادی که تحرک کمی دارند، چه ،، که فعالیت بالایی دارند یا ،، که در جایی بین این دو گروه قرار می‌گیرند.

 این بیماری معمولا در جوانان بروز پیدا کرده و در آن یکی از استخوان‌های کوچک مچ دست به تدریج ت،یب می‌شود. بیماری کین‌باخ در واقاع زم، بروز پیدا می‌کند که خون‌رس، به این استخوان مختل شود. 

عوامل پرخطر برای بروز درد مچ دست

 برای فعالیت‌های پرخطر مانند راگبی، اس،رد و اسکیت‌سواری از محافظ مچ دست استفاده کنید.

به ارگونومی توجه کنید

 سندرم تونل کارپال زم، بروز پیدا می‌کند که فضا برای یکی از اعصاب اصلی دست به نام «عصب می،» یا «عصب مدین» در دالان مچ دست یا تونل کارپال فشرده یا تنگ شود.

کیست گ،یون

 آسیب‌دیدگی مچ دست اغلب زم، رخ می‌دهد که با دست به زمین بیفتید. این صدمات می‌تواند موجب رگ به رگ شدن، کشیدگی و حتی ش،تگی شود.

برخی از ورزش‌های آسیب‌زا برای مچ دست عبارتند از راگبی، بولینگ، گلف، ژیمناستیک، اس،ُردسواری و تنیس.

کارهای تکراری

آرتروز در مچ دست غیرمعمول است و معمولا فقط در افرادی به وجود می‌آید که قبلا سابقه‌ی آسیب‌دیدگی مچ دست را داشته‌اند. 

روماتیسم مفصلی

درد مچ دست یکی از نشانه‌هایی است که باید آن را جدی بگیرید و در صورت ادامه‌دار شدن حتما به پزشک مراجعه کنید. البته به جز دکتر ارتوپد، می‌تو،د به پزشک روماتولوژی یا جراح هم مراجعه کنید که بسته به تشخیص دکترتان است. 

در برخی موارد، پزشک ممکن است انواع تصویربرداری‌های پزشکی، آرتروسکوپی یا تست نوار عصب و عضله را نیز برای مصدوم تجویز کند. 

تصویربرداری‌های پزشکی

در صورتی که استخو، در مچ دست ش،ته شده باشد، باید قطعات شكسته استخوان باهم تراز باشند تا به طرز صحیحی جوش بخورند. گچ یا آتل می‌تواند با ثابت نگه داشتن استخوان در دوران بهبودی به این امر کمک کند.

اگر مچ دست فرد دچار کشیدگی یا رگ به رگ شده باشد، ممکن است برای محافظت از تاندون یا رباط آسیب‌دیده نیاز به بستن آتل داشته باشد. آتل به‌خصوص در صدمات ناشی از حرکات تکراری مفید هستند.  

عمل جراحی برای درمان درد مچ دست

به خصوص که این حرکات را بدون وقفه و ساعت‌های متمادی انجام دهید. «سندروم دکوران»، یک صدمه ناشی از حرکات تکراری است که موجب درد در ،مت تحت، انگشت شست می‌شود. 

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%85%DA%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA/

mayoclinic

فیزیوتراپ می‌تواند حرکات اصلاحی و تمرین درم،‌های خاصی را برای آسیب‌دیدگی مچ دست و مشکلات تاندون به کار ببرد. در صورتی که فرد نیاز به عمل جراحی داشته باشد، فیزیوتراپ می‌تواند در دوره‌ توان‌بخشی بعد از جراحی به بیمار کمک کند.

 اگر به مدت‌ طول، با صفحه کلید کار می‌کنید، مرتب به مچ دست خود استراحت دهید. هنگام تایپ، مچ دست خود را در وضعیت خنثی (نه خیلی بالا یا جلو) و حالت استراحت نگه دارید.

 بارداری، دیابت، چاقی، روماتیسم مفصلی و نقرس ممکن است خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال را افزایش دهد.

پیشگیری از درد مچ دست

 زمین خوردن با دست باز و کشیده دلیل اصلی بیشتر صدمات مچ دست است. برای اینکه خطر زمین خوردن را کاهش دهید، بهتر از کفش‌های من، استفاده کرده و وسایل خطرناک منزل را جمع‌آوری کنید.

منبع:

آرتروسکوپی معیار بسیار خوبی برای ارزیابی درد طول،‌مدت یا تجمعی در مچ دست به شمار می‌رود. در برخی موارد، پزشک ممکن است صدمات مچ دست را از طریق آرتروسکوپ ترمیم کند.

تست نوار عصب  و عضله

 هر فعالیتی که در آن نیاز به انجام حرکات تکراری مچ دست باشد، از ضربه زدن به توپ تنیس تا کشیدن آرشه ویولون‌سل و رانندگی، می‌تواند موجب التهاب بافت‌های اطراف مفاصل شده یا باعث ش،تگی‌های تجمعی شود.

«بررسی هدایت عصبی NCS» که از راه تحریک سطحی روی عصب مورد نظر انجام می‌گیرد نیز گاهی در صورتی که تکانه‌های الکتریکی در ناحیه تونل کارپال تشخیص داده شوند، به همراه تست نوار عصب و عضله انجام می‌گیرد.

درمان درد مچ دست

علت درد مچ دست چیست و چگونه رفع می‌شود؟ چگونه می‌توان علت درد مچ دست را تشخیص داد و از آن پیشگیری کرد؟ اول از همه حتما به این توجه کنید که هرگونه دردی در این ناحیه احساس کردید، به دکتر روماتولوژی مراجعه کنید اما در این مقاله از مجله دکتردکتر سعی بر این داریم که تا حدودی سوالات شما را پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید.

درد مچ دست نشانه چیست و چه علائمی دارد؟

 در این بیماری که به آن «کیست مچ دست» نیز گفته می‌شود، کیست‌های بافت نرمی اغلب در ،متی از مچ دست در مقابل کف دست و ناحیه‌ی مفاصل کف دست به وجود می‌آید.

همچنین ممکن است که یک ارزیابی ارگونومیکی محیط کار به فرد کمک کند، تغییرات مثبتی را در محل کار خود اعمال کند تا از آسیب‌های بعدی پیشگیری کند. 

چنانچه پزشک نتواند از هیچ‌کدام از روش‌های بالا نتیجه‌ لازم را به دست بیاورد، ممکن است آرتروسکوپی را انجام دهد.

 مصرف مقادیر کافی کلسیم، روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم برای بیشتر بزرگسالان و روزانه حداقل ۱۲۰۰ میلی‌گرم برای ،ن بالای ۵۰ سال می‌تواند از ش،تگی استخوان پیشگیری کند. 

پیشگیری از افتادن

ممکن است که خطر ابتلای فرد با این عوامل افزایش پیدا کند که عبارتند از:  

برخی ورزش‌ها

 

در این تست سیگنال‌های الکتریکی تولید شده حین انقباضات عضل، مورد بررسی قرار می‌گیرند. در تست نوار عصب و عضله الکترودهای سوزنی بسیار نازکی از طریق پوست وارد عضله شده و فعالیت الکتریکی آن را هنگام استراحت و انقباض به ثبت می‌رساند.

درباره این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد:

جراحات ناگه،

همچنین نور کافی را برای فضای داخلی منزل خود فراهم کنید. در صورت ،وم، دستگیره‌های محافظ را در دستشویی و حمام تعبیه کنید و در راه پله هم نرده‌ نصب کنید.  

از لوازم پوششی و محافظتی ورزشی استفاده کنید

پیشگیری از حوادث غیرمترقبه‌ای که اغلب موجب صدمه‌دیدگی مچ دست می‌شوند، تقریبا ناممکن است، اما این توصیه‌ها ممکن است بتوانند تا حدی مفید باشند:

تقویت استخوان‌ها

درد مچ دست اغلب به علت کشیدگی یا ش،تگی در اثر جراحات ناگه، به وجود می‌آید. اما درد مچ دست می‌تواند بر اثر تروما تجمعی مانند صدمه ناشی از حرکات تکراری، آرتروز و سندرم تونل کارپال به وجود بیاید.

روش‌های درمان درد مچ دست بسته به نوع، ناحیه و شدت آسیب‌دیدگی و همچنین سن و وضعیت سلامتی فرد، بسیار متنوع هستند.  روش‌های دارویی، فیزیوتراپی، و جراحی از جمله این درمان‌ها هستند. 

درمان‌های دارویی درد مچ دست

در طول معاینه پزشک ممکن است:

  • مچ دست مصدوم را به لحاظ حساسیت، ورم یا تغییر شکل بررسی کند.
  • از مصدوم می‌خواهد مچ دست خود را حرکت داده تا دامنه حرکتی او را ارزیابی کند. 
  • نیروی گرفتن و قدرت ساعد را نیز بررسی می‌کند. 

به دلیل این‌که عوامل زیادی می‌تواند موجب بروز درد مچ دست شوند، تشخیص علت دقیق آن معمولا دشوار است. با این حال، واضح است که تشخیص دقیق برای درمان و بهبودی من، ضروری است.  

روماتیسم مفصلی معمولا مچ دست را درگیر می‌کند. اگر یک مچ دست آسیب ببیند، آسیب‌دیدگی به مچ دست دیگر نیز سرایت پیدا می‌کند. 

سندرم تونل کارپال

برای مشاوره و درمان اصولی می‌تو،د با استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

علت درد مچ دست

زمان مراجعه به پزشک برای درمان درد مچ دست