درمان آرتروز؛ راهی برای زندگی بدون درد!

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

تزریق مایع به مفصل

اوزون‌تراپی برای درمان آرتروز

پزشک متخصص ارتوپد در مواردی شما را به خدمات دیگری ارجاع می‌دهد که در رفع علائم آرتروز به خصوص نوع آرتریت روماتوئید موثر است. این درمان‌های حمایتی شامل موارد زیر است:

فیزیوتراپی

درمان آرتروز با فیزیوتراپی

کار درم،

آرتروز چیست و چه بلایی سر مفصل می آورد

انواع روش‌های قطعی درمان آرتروز

درمان آرتروز به علائم، سن و سلامت عمومی‌ بیمار و همچنین نوع ورم مفاصل و میزان شدت آن بستگی دارد. یک برنامه درم، برای هر فرد زیر نظر دکترارتوپد تنظیم می‌شود.  اه، اصلی درمان آرتریت کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است.

در بیشتر موارد، شواهد کمی وجود دارد یا هیچ مدرکی وجود ندارد که اینها در بلندمدت موثر باشند، اگرچه برخی از افراد ممکن است مزایای کوتاه مدتی از آنها دیده باشند.

درمان آرتروز با میدان مغناطیسی یا مگنت‌تراپی

،pkinsmedicine

اگر آرتریت روماتوئید باعث ایجاد مشکلاتی در انجام کارهای روزمره شما شود، کاردرم، برایتان سودمند خواهد بود. یک کاردرمانگر می‌تواند آموزش و توصیه‌هایی ارائه دهد که به شما کمک می‌کند تا از مفاصل خود، هم در خانه و هم در محل کار محافظت کنید. همچنین استفاده از تکیه‌گاه مفاصل مانند آتل یا وسایلی که می‌توانند به شما در باز ، شیشه‌ها یا باز ، شیرها کمک کنند، توصیه می‌شود.

درمان دارویی آرتروز

آرتروز یک اختلال شایع است که مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با ایجاد درد و التهاب، حرکت یا فعالیت را دشوار می‌کند. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که هر فرم علائم مختلفی ایجاد کرده و ممکن است به درمان‌های متفاوتی نیاز داشته باشد.

از پزشک خود بخواهید که به شما یک ماساژدرم، که در درمان افراد مبتلا به آرتریت تجربه دارد، توصیه کند. از طرف دیگر، می‌تو،د از یک فیزیوتراپ بخواهید تا به شما ماساژ را آموزش دهد.

9. مکمل‌های گیاهی را در فراموش نکنید

میدان‌های مغناطیسی معمولاً در درمان‌هایی که برای افراد مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود؛ اما اثرات مغناطیسی درم، در این اختلالات کاملاً مشخص نیست. علیرغم گزارش‌های متعددی که نشان دهنده تاثیر میدان مغناطیسی در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید است، اثربخشی مغناطیس درم، به صراحت تایید نشده است. با توجه به موارد فوق، به نظر می‌رسد تحقیقات بیشتر برای روشن شدن تأثیر میدان‌های مغناطیسی بر سیستم های بیولوژیکی و ارتباط بین شدت میدان مغناطیسی و نتایج به دست آمده و همچنین دوام آنها ضروری باشد.

درمان آرتروز با سلول‌درم، یا PRP

ماساژ می‌تواند یک حس کلی از آرامش را ایجاد کند که از نتایج آن، تسکین درد و ناراحتی مفاصل ناشی از آرتروز خواهد بود. البته ماساژ به ،وان یک درمان توصیه نمی‌شود، زیرا شواهد کافی برای تایید اثربخشی آن وجود ندارد. اما از آنجا که بعید است ماساژ خطری ایجاد کند و ممکن است مزایای غیرمستقیم مانند کاهش استرس داشته باشد، پزشکان انجام آن را تا حدودی سودمند می‌دانند.

اگرچه هیچ درم، برای آرتروز وجود ندارد، درمان و حمایت زودهنگام از جمله دارو، تغییر شیوه زندگی، درمان‌های حمایتی و جراحی‌ ارتوپدی می‌تواند خطر آسیب مفاصل را کاهش داده و تأثیر این بیماری را محدود کند. برنامه‌های درم، اغلب از دو روش کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می‌کنند. درمان‌های کوتاه مدت شامل داروهای مسکن، گرما و سرما درم،، بی‌حرکت ، ناحیه آسیب‌دیده، ماساژ و طب سوزنی خواهد بود. اما از درمان‌های طول، مدت می‌توان داروهای ضد روماتیسمی، کورتیکواستروئیدها و جراحی را نام برد.

اصلاح سبک زندگی برای درمان آرتروز

آرتروسکوپی روشی برای برداشتن بافت ملتهب مفصل است. در طول آرتروسکوپی، یک لوله نازک با نور و دوربین متصل به آن (آرتروسکوپ) از طریق یک برش کوچک در پوست وارد مفصل می‌شود تا جراح بتواند مفصل آسیب دیده را ببیند. ابزارهای ویژه‌ای از طریق بریدگی‌های کوچک دیگر در پوست وارد می‌شوند تا بافت آسیب دیده را از بین ببرند. برای این نوع جراحی معمولاً لازم نیست یک شب در بیمارستان بم،د، اما پس از آن باید چندین روز در خانه استراحت کند تا مفصل بی حرکت باشد.

زم، که اسید اوریک بیش از حد در خون شما وجود دارد تشکیل می‌شوند، کریستال‌های اسید اوریک می‌توانند باعث نقرس یا ورم مفاصل شوند. عفونت‌ها یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند پسوریازیس یا لوپوس نیز انواع دیگر آرتروز را ایجاد کنند.

علاوه بر داروهایی که برای کنترل پیشرفت آرتروز استفاده می‌شود، ممکن است نیاز به مصرف دارو به طور خاص برای تسکین درد نیز داشته باشید. مصرف طول، مدت برخی از داروهای ضد التهابی می‌تواند منجر به خونریزی معده شود. بنابراین لازم است با پزشک خود در ایجاد برنامه‌ای برای کاهش این خطر همکاری کنید.

1. داروهای ضد روماتیسمی‌ اصلاح کننده بیماری (DMARDs)

شواهد کمی برای حمایت از استفاده از مکمل‌ها در آرتریت روماتوئید وجود دارد، اگرچه برخی از آنها می‌توانند در پیشگیری از عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنید مفید خواهند بود.

تشخیص نوع ، علت و درمان آرتروز بر عهده متخصص ارتوپدی در تهران و البته پزشکان متخصص در دیگر شهرهاست.  درمان‌های آرتریت روماتوئید می‌تواند به کاهش التهاب در مفاصل، تسکین درد، جلوگیری یا کند ، آسیب مفاصل و کاهش ناتو، کمک کند و شما را قادر می‌سازد تا حد ممکن فعال باشید.

سازمان غذا و دارو (FDA) گیاهان و مکمل‌ها را از نظر کیفیت، خلوص یا ایمنی کنترل نمی‌کند، بنابراین نمی‌تو،د دقیقاً مطمئن باشید که یک محصول حاوی چه چیزی است. پس حتما گیاهان و فراورده‌های گیاهی دارویی را از یک منبع معتبر ،ید کنید. در نظر داشته باشید که همیشه قبل از امتحان یک مکمل جدید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا برخی از آنها می‌توانند عوارض جانبی و تداخلات دارویی خطرناک ایجاد کنند.

10. مکمل‌های غذایی مصرف کنید

clevelandclinic

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوال  تجربه‌ای در این زمینه دارید، با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

داروهای بیولوژیکی به صورت تزریقی تجویز می‌شوند. آنها با متوقف ، مواد شیمیایی خاص در خون شما از فعال ، سیستم ایمنی برای حمله به مفاصل عمل می‌کنند. عوارض جانبی درمان‌های بیولوژیکی معمولاً خفیف است اما شامل موارد زیر است:

 • واکنش‌های پوستی در محل تزریق
 • عفونت‌
 • احساس بیماری
 • تب
 • سردرد

nhs

اگر آرتروز دارید، ورزش به شما در کنترل وزن، افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل و تقویت عضلات برای حمایت بیشتر ستون مهره‌ها کمک می‌کند. دستورالعمل‌های فعلی اکیدا شروع یک برنامه ورزشی من، را توصیه می‌کنند. به ویژه ورزش ، با یک مربی یا به صورت گروهی ممکن است مفیدتر باشد، زیرا انگیزه را افزایش می‌دهد.

گرما و سرما درم، می‌تواند به تسکین درد و التهاب آرتروز کمک کند. درمان‌های حرارتی شامل دوش گرفتن یا حمام طول، و گرم در صبح برای کمک به کاهش سفتی و استفاده از پتوی برقی یا پد گرم‌کننده مرطوب برای کاهش ناراحتی در طول شب است.

با توجه به گزارش‌های مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، مطالعات نشان داده‌اند که تمرین مراقبه ذهن آگاهی برای برخی از افراد مبتلا به RA مفید است. اضطراب، استرس و افسردگی همگی از عوارض شایع شرایطی هستند که شامل دردهای مزمن مانند آرتریت می‌شوند.

6. رژیم غذایی سالم داشته باشید

کورتیکواستروئیدها التهاب و تورم را کاهش می‌دهند. این داروها مانند پردنیزون را می‌توان به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف کرد.

3. تزریق مایع به مفصل

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های روغن ماهی ممکن است به کاهش درد و سفتی مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید کمک کند.

درمان‌های حمایتی

،‌هایی که از فلفل چیلی به دست می‌آید، یکی از پمادها و ،‌های موضعی است که می‌تو،د بدون نسخه ب،ید. این محصولات گرما را فراهم می‌کنند که می‌تواند درد مفاصل را تسکین دهد.

تکنیک‌های مدیتیشن و تمدد اعصاب با کاهش استرس و توانمندسازی شما برای مق، بهتر با آن به کاهش درد آرتروز کمک می‌کند. کاهش استرس حتی به کاهش التهاب و درد نیز کمک خواهد کرد. تای چی و یوگا، تمدد اعصاب و تنفس را با تمرینات کم‌تأثیر ،یب می‌کنند.

درمان با اسید هیالورونیک، این مایع مفصلی است که به نظر می‌رسد در افراد مبتلا به آرتروز تجزیه می‌شود. می‌توان آن را به مفصلی مانند زانو تزریق کرد تا به تسکین علائم کمک کند.

4. درمان‌های بیولوژیکی

این داروهای تجویزی روند بیماری را کند کرده و مشکلات سیستم ایمنی مرتبط با بیماری را درمان می‌کنند. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از متو،سات، هیدرو،ی ک،وکین، سولفاسالازین و ک،امبوسیل.

2. کورتیکواستروئیدها

پزشکان می‌توانند برای تسکین درد آرتریت دارو تجویز کنند؛ اما اغلب در ابتدا، روش‌های طبیعی را توصیه می‌کنند. به یاد داشته باشید که قبل از امتحان هر روشی برای درمان آرتروز، چه دارویی باشد و چه غیر دارویی، با پزشک خود صحبت کنید.

1. وزن خود را کنترل کنید

بسیاری از مکمل‌های گیاهی ممکن است درد مفاصل را کاهش دهند، اگرچه تحقیقات علمی‌ تایید نکرده‌اند که چه گیاه یا مکمل خاصی می‌تواند آرتریت را درمان کند. برخی از این گیاهان عبارتند از:

 • بوسولیا
 • بروملین
 • پنجه شیطان
 • جینکو
 • گزنه
 • رعد خدا تاک
 • سنجد
 • روغن بادام تلخ

فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا تن، اندام و قدرت عضل، خود را بهبود بخشیده و مفاصل خود را انعطاف پذیرتر کنید. مثلا اگر دست‌ها یا مچ‌های شما آسیب دیده است، می‌تو،د یک برنامه تمرینی متن، با دست را امتحان کنید که شامل جلسات چهره به چهره با یک درمانگر آموزش دیده و همچنین انجام تمرینات در خانه است.

از آنجایی که هیچ درم، برای ورم مفاصل وجود ندارد، بیشتر افراد باید تا آ، عمر خود آرتروز را مدیریت کنند. تیمی از متخصصان مختلف شامل ارتوپد یا جراح ارتوپد، روماتولوژیست، فیزیوتراپیست، پزشک مراقبت‌های اولیه (پزشکی خانواده یا داخلی)، پرستار توانبخشی و متخصص تغذیه می‌توانند به شما کمک کنند تا ،یب من،ی از درمان‌ها را برای کاهش علائم پیدا کنید. یکی از بزرگترین خطرات سلامت مرتبط با آرتریت عدم تحرک است. اگر به دلیل درد مفاصل بی تحرک شوید، ممکن است با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، بیماری قلبی، دیابت و سایر شرایط جدی روبرو شوید.

زردچوبه، ادویه زرد رنگ رایج در غذاهای هندی، حاوی ماده شیمیایی به نام کورکومین است که خواص آنتی ا،ید، و ضد التهابی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که زردچوبه در کاهش درد و التهاب آرتروز موثر است.

healthline

درمان‌های بیولوژیکی، مانند آدالیموماب، اتانرسپت و اینفلی،یماب، شکل جدیدی از درمان برای آرتروز به خصوص آرتریت روماتوئید هستند. آنها معمولاً همراه با متو،سات یا داروهای ضد روماتیسمی‌ اصلاح کننده بیماری دیگری مصرف می‌شوند و معمولاً فقط در صورتی استفاده می‌شوند که DMARDها به خودی خود مؤثر نبوده باشند.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%B1%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B2/

در این مقاله از مجله سلامت دکتردکتر به قصد پیش‌آگاهی به معرفی انواع روش‌های درمان آرتروز می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

آرتروز چیست و با مفاصل چه می‌کند؟

دستورالعمل‌های فعلی استئوآرتریت مصرف مکمل‌های ویتامین D یا روغن ماهی را به ،وان یک درمان توصیه نمی‌کند، اما مصرف غذاهای حاوی این مواد مغذی به ،وان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باعث بهبود سلامت کلی خواهد شد.

7. زردچوبه را به غذاها اضافه کنید

وزن شما می‌تواند تاثیر زیادی بر علائم آرتریت داشته باشد. وزن اضافی فشار بیشتری بر مفاصل، به خصوص زانوها، ، و پاهای شما وارد می‌کند. پزشک می‌تواند در تعیین وزن ایده‌آل و طراحی برنامه‌ای برای کمک به شما در رسیدن به آن هدف کمک کند. به طور کلی، کاهش استرس روی مفاصل با کاهش وزن به موارد زیر کمک می‌کند:

 • بهبود تحرک
 • کاهش درد
 • جلوگیری از آسیب بعدی به مفاصل

2. ورزش کنید

گزینه‌های خوب ورزشی با تاثیر خوب به خصوص در صورت مداومت در انجام روزانه آنها، عبارتند از:

 • پیاده روی
 • دوچرخه سواري
 • تایچی
 • فعالیت‌های آبی
 • شنا كردن

3. از درمان سرد و گرم استفاده کنید

برای درمان آرتروز چه بخوریم

8. ماساژ بگیرید

سرمادرم، نیز در تسکین درد مفاصل، تورم و التهاب تاثیر بسزایی دارد. یک کیسه یخ ژل یا کیسه‌ای از قطعات یخ را در یک حوله بپیچید و برای تسکین سریع آن را روی مفاصل دردناک ،ید. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید.

بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز درمان‌های مکمل را امتحان می‌کنند، مانند:

 • طب سوزنی
 • کایروپراکتیک
 • ماساژ
 • استئوپاتی

اگر علائم شما بدتر شد یا علائم جدیدی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. احتمالا وارد مراحل پیشرفته‌تر بیماری شده‌اید و باید هرچه زودتر برای دریافت درمان به‌موقع به پزشک مراجعه کنید.

فرد مبتلا به آرتروز، محکوم به درد کشیدن نیست!

به ،وان مثال، مکمل‌های کلسیم و ویتامین D در صورت مصرف استروئیدها ممکن است به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کنند و مکمل‌های اسید فولیک متنع از بروز برخی از عوارض جانبی متو،سات می‌شوند.

طب سوزنی یک درمان پزشکی باست، چینی است که شامل فرو ، سوزن‌های نازک در نقاط خاصی از بدن شما است. پزشکان می‌گویند که این روش درم،، با تغییر مسیر انرژی‌ها و بازیابی تعادل در بدن کار می‌کند.

اگر نیاز به ملاقات با پزشک و مشاوره دارید، می‌تو،د با استفاده از امکان ،ت دکتر از سایت دکتردکتر، وقت خود را آنلاین و در هر ساعتی از شبانه‌روز بگیرید.

بسته به اینکه کدام مفاصل درگیر آرتروز شده‌اند، انواع مختلفی از جراحی وجود دارد. گزینه‌های جراحی شامل آرتروسکوپی، فیوژن یا تعویض مفصل است. بهبودی کامل بعد از جراحی تا 6 ماه طول می‌کشد و برنامه توانبخشی بعد از جراحی بخش مهمی‌ از روند درمان بیمار مبتلا به آرتروز خواهد بود.

آرتروز تورم و حساس شدن یک یا چند مفصل است؛ علائم اصلی آرتریت درد و سفتی مفاصل است که معمولا با افزایش سن بدتر می‌شود. شایع‌ترین انواع آرتروز، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید است.

منابع:

استئوآرتریت باعث می‌شود غضروف، ی،ی بافت سخت و لغزنده‌ای که انتهای استخوان‌ها را در جایی که مفصل تشکیل می‌دهند، می‌پوشاند، تجزیه شود. آرتریت روماتوئید نوعی بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می‌کند و این حمله از پوشش مفاصل شروع می‌شود.

از سوی دیگر، رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده، چربی‌های اشباع شده و شکر و نمک افزوده التهاب را که از ویژگی‌های آرتریت است، تشدید می‌کند. این غذاها همچنین باعث بدتر شدن سایر بیماری‌ها از جمله چاقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا، بیماری قلبی و سایر عوارض می‌شوند، بنابراین برای افراد مبتلا به آرتریت مفید نیستند.

همان طور که گفته شد هیچ درم، برای آرتریت وجود ندارد؛ اما کمک به کارکرد مفاصل با کاهش درد و التهاب بسیار مهم است. غیر از روش‌‌های توضیح داده شده در این مقاله برای درمان  علائم آرتروز، استفاده از وسایل کمکی مثل عصا و واکر با کاهش فشار بر مفاصل خاص و بهبود تعادل نیز برای بیماران سودمند خواهد بود.

چه زم، باید به پزشک مراجعه کنم؟

فیزیوتراپیست همچنین با استفاده از گرما یا کیسه یخ یا تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) به دردهای ناشی از آرتروز را تسکین می‌دهد. دستگاه TENS پالس کوچکی از الکتریسیته را به مفصل آسیب دیده اعمال می‌کند که پایانه‌های عصبی را بی‌حس کرده و درد آرتریت روماتوئید را کم می‌کند.

طب سوزنی ممکن است درد آرتریت را کاهش دهد؛ اگرچه شواهد کافی برای تایید فواید آن وجود ندارد، اما به دلیل اینکه خطر آسیب آن کم است، به بیماران توصیه می‌شود که در صورت امکان آن را امتحان کنند. نکته مهم این است که باید برای انجام این درمان حتما یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز و گواهی پیدا کنید.

5. مدیتیشن انجام دهید

درمان تزریق ا،یژن یا ازون در درمان آرتریت دست بسیار خوب عمل می‌کند. این یک روش روتین و سرپایی است که بدون بیهوشی انجام می‌شود. نشان داده شده است که تزریق اوزون توسط پزشک به دست، درد آرتریت را کاهش داده و به بازیابی عملکرد طبیعی دست کمک می‌کند.

زندگی با آرتروز

mayoclinic

استفاده از کمپرس گرم و سرد برای درمان آرتروز

4. طب سوزنی را امتحان کنید

هدف از درمان سلولی ترمیمی برای آرتریت کاهش درد و بهبود عملکرد با بازسازی بافت غضروف و مع، ، برخی از آسیب‌های وارده به مفصل است. بسیاری از بیماران، سلول درم، بازسازی کننده را انتخاب می‌کنند زیرا می‌خواهند غضروف از دست رفته را با استفاده از سلول‌های بنیادی بازیابی کنند و بدتر شدن آرتروز خود را به تاخیر بیندازند.

از طرفی، برخی از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید برای تعویض بخشی یا تمام مفصل مانند مفصل ران، زانو یا شانه نیاز به جراحی دارند. این عمل به ،وان تعویض مفصل یا آرتروپ،تی شناخته می‌شود. تعویض این مفاصل یک عمل بزرگ است که نیاز به چندین روز بستری در بیمارستان و سپس ماه‌ها توانبخشی دارد. جدیدترین مفاصل پروتز طول عمری بین 10 تا 20 سال دارند و ممکن است برخی از عملکردها پس از جایگزینی مفصل آسیب دیده با یک پروتز بازیابی نشود.

درمان‌های مکمل

بدون شک رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات تازه و غذاهای کامل به تقویت سیستم ایمنی و سلامت کلی شما کمک می‌کند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه انتخاب‌های غذایی می‌تواند بر افراد مبتلا به انواع آرتروز تأثیر بگذارد. رژیم غذایی گیاهی آنتی ا،یدان‌هایی را فراهم می‌کند که می‌تواند با از بین بردن رادیکال‌های آزاد از بدن به کاهش التهاب کمک کند.

برخی از افراد ممکن است در معرض خطر ابتلا به مشکلات جدی‌تری نیز باشند، از جمله فعال شدن مجدد عفونت‌هایی مانند سل (TB) اگر در گذشته به آن مبتلا بوده‌اند.

5. عمل جراحی