درمان آلرژی کودکان؛ 8 روش درمان حساسیت کودکان ✅ و آنتی هیستامین ها

سرکه سیب حاوی اسید استیک‌هایی است که خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی دارند. به همین خاطر از این ماده شگفت‌انگیز در طب سنتی، برای درمان حساسیت پوستی کودکان به پرندگان و مواد محیطی استفاده می‌شود. برای استفاده هم باید تقریباً یک فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب ،یب کنید.

طب سنتی برای درمان حساسیت‌های غذایی در کودکان و بزرگسالان، خوردن غذا‌های پروبیوتیک را برای دو هفته پیشنهاد می‌دهد. چون این غذا‌ها حاوی میزان بالایی از باکتری‌های خوب مانند لاکتوباسیل هستند که باعث بازگرد، تعادل طبیعی به باکتری‌های روده می‌شود.

هدف اصلی از تجویز این دارو برای کودکان، مق، با اثرات هیستامینی است که به طور طبیعی در بدن آزاد می‌شود. دارو‌های آنتی هیستامین اثر آرام بخشی، خشکی دهان و خواب آلودگی دارند. این دارو بدون عوارض بوده و فقط در برخی از کودکان باعث بیش فعالی می‌شود.

البته موارد حساسیت‌زا بی‌ضرر هستند؛ اما اگر کودک نسبت به این مواد آ،ژی داشته باشد، بدن آن‌ها را یک عامل مضر تلقی می‌کند. پس با یک سری آنتی‌بادی‌ها به نام ایمونوگلوبین به آ،ژن‌ها حمله می‌کند. آنتی‌بادی‌ها به سلول‌های خاصی متصل شده و سپس آ،ژن به آن‌ها می‌،بد.

قبل از پرداختن به روش‌های درمان دارویی و سنتی مربوط به آ،ژی کودکان، بهتر است با شیوه‌های پیشگیری آشنا شویم. چون به قول معروف، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس شاید با در نظر گرفتن چند نکته ساده، بتوان از ابتلا کودک خود به حساسیت‌ها جلوگیری کرد. موارد زیر بخشی از این نکات پیشگیرانه هستند:

 • جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل خانه
 • استفاده از رطوبت‌گیر در ،مت‌های مرطوب خانه و تمیز ، مرتب آن
 • ماندن در خانه برای روز‌های بادی، طوف، و گرده افش، گل یا گیاهان
 • استفاده از تهویه هوا به جای باز ، پنجره
 • دوری ، از مکان‌های حاوی دود سیگار یا دیگر و مواد دخ،اتی
 • کنترل مایت‌های (موجودات میکروسکوپی) موجود در گرد و غبار
 • اجتناب از نگهداری حیوانات خانگی

حساسیت‌های والدین نسبت به رفتار‌های کودکان خود، به‌حدی است که حتی چند سرفه یا عطسه عادی هم می‌تواند دلیلی برای نگر، باشد. به‌همین‌دلیل است که همواره به دنبال راه‌های درمان آ،ژی کودکان خود هستند. البته این نگر،‌ها با توجه به ضعیف بودن بدن کودک و توانایی فیزیکی پایین آن‌ها، خیلی هم غیرعادی نیست. اما همیشه شرایط به‌این‌صورت نبوده و گاهی اوقات این آ،ژن‌ها هستند که باعث عطسه یا سرفه کودک می‌شوند. یا شاید مصرف یک غذای خاص باعث شده تا کودک شما دچار شکم درد یا تهوع شود. در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر توضیح خواهیم داد که آ،ژی و حساسیت کودکان چیست و چه راهکار‌هایی برای درمان آن وجود دارد.

منظور از آ،ژی و حساسیت کودکان چیست؟

حساسیت‌های والدین نسبت به بیماری و ناخوش احوال کودکان بسیار زیاد است. به همین خاطر شاید یک تب یا سردرد جزئی، باعث نگر، والدین شود. آ،ژی و تب در کودکان، از بیماری‌های رایج در سنین پایین تا دوران بلوغ است.

یکی از ارزان‌ترین و محبوب‌ترین دارو‌های مورد استفاده برای درمان آ،ژی کودکان، آنتی هیستأمین‌ها هستند. این دارو بیشتر برای درمان آ،ژی فصلی در کودکان استفاده می‌شود.

امکان بروز واکنش‌های آ،ژیک در هر ،مت از بدن وجود دارد. سینوس‌ها، چشم، بینی، معده، گلو، پوست و ریه جزئی از این نقاط بدن هستند. چون سیستم ایمنی سعی دارد تا با میکروب‌های بلعیده شده و انتقال یافته از طریق لمس، مق، کند. این مق، باعث بروز واکنش‌های آ،ژیک در کودکان شده و خود را به صورت علائم زیر نشان می‌دهد:

 • قرمز شدن چشم همراه با اشک و خارش
 • عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی
 • احساس خارش در گوش یا سقف دهان
 • خس‌خس، تنگی‌نفس و سرفه (علائم مشابه با آسم)
 • کهیر توام با جوش‌های خارش دار

سیتریزین (Zyrtec)، ف،وفنادین (آلگرا)، دیفن هیدرامین (بنادریل) و لوراتادین (آلاورت، کلاریتین) چهار نوع رایج از آنتی هیستأمین‌های خوراکی برای درمان آ،ژی کودکان هستند.

۲. تزریق اپی‌نفرین

برای درمان حساسیت‌های غذایی و محیطی کودکان، لازم است تا پزشک مشورت داشته باشید. چون پزشک پس از معاینه‌های ظاهری و تشخیص عامل آ،ژی‌زا، به شما خواهد گفت که چه چیزی برای کودک شما بهتر است. ولی به طور معمول برای رفع حساسیت‌های غذایی در کودکان خوردن گوشت، سرلاک غنی شده با آهن، سبزیجات و پوره میوه را توصیه می‌کنند.

اغلب حساسیت‌های کودکان خفیف تا متوسط هستند. اما گاهی اوقات شاهد واکنش‌های شدید و خطرناک در آ،ژی غذایی کودکان هستیم که باعث آنافیلا،ی می‌شود. این شرایط کودک را دچار افت شدید فشار خون یا تنگی نفس خواهد کرد. به همین خاطر بهترین راهکار برای جلوگیری و درمان واکنش‌های آ،ژیک در کودکان، پر، از غذا‌هایی است که باعث حساسیت می‌شوند.

آ،ژی غذایی در بین ۵ الی ۱۰درصد کودکان اتفاق افتاده و احتمال بروز آن در پسران بیشتر از دختران است. اغلب غذا‌هایی که باعث واکنش آ،ژیک می‌شوند شامل بادام زمینی، سویا، تخم مرغ، گندم، غذا‌های دریایی و آجیل است.

اضطراب، سرگیجه، بی‌قراری و ،زش از عوارض جانبی شایع پس از تزریق این دارو است. توجه داشته باشید که هیچ جایگزینی برای داروی اپی‌نفرین وجود نداشته و صرفاً با تزریق این دارو می‌توان علائم تهدید‌کننده زندگی آنافیلا،ی را مع، کرد.

۳. هیدروکورتیزون

بهترین کاری که برای درمان خانگی آ،ژی کودکان می‌توان انجام داد، شناخت مواد غذایی است. ی،ی باید تشخیص دهید که مصرف کدام ماده غذایی باعث بروز حساسیت شده و آن را از لیست غذایی کودک حذف کنید.

این فعل و انفعالات باعث ترشح مواد شیمیایی یا هیستامین‌ها در بدن شده و در نهایت موجب واکنش‌های آ،ژیک می‌شوند. خس‌خس سینه، سرفه کودکان و عطسه نمونه‌هایی از این واکنش‌های آ،ژیک هستند. البته نوع شدیدی از این واکنش‌ها می‌تواند کل بدن کودک را به خود درگیر کند.

علائم آ،ژی در کودکان چیست؟

علت اصلی بیش از ۵۰ درصد از آ،ژی‌های کودکان، عوامل ژنتیکی است. اما شاید اعضای خانواده نسبت به چیز‌های مختلفی حساسیت داشته باشند. مثلاً شاید یکی از اعضای خانواده به تب یونجه ولی کودک به آسم مبتلا باشد. معمولاً علائم حساسیت‌های ژنتیکی کودکان، تا قبل از بلوغ برطرف خواهد شد.

حساسیت و آ،ژی در کودکان را بشناسید!

علاوه بر سرکه سیب، می‌توان از آلوئه ورا، جوش شیرین، روغن نارگیل، وازلین و روغن درخت چای هم برای درمان حساسیت‌های پوستی کودکان و بزرگسالان استفاده کرد. برای رفع حساسیت‌های غذایی در کودکان نیز، روش‌های دیگری هم وجود دارد:

 • نوشیدن چای زنجبیل
 • دادن محلول آب لیمو و عسل به کودک
 • مصرف دمنوش چای سبز
 • خوردن جوشانده برگ خشک گزنه
 • استفاده از مخلوط روغن کرچک و آبمیوه هنگام صبح

برای آ،ژی کودکان چی خوبه؟

بهبود سیستم ایمنی بدن و درمان مشکلات گوارشی از دیگر فواید مصرف این غذا‌ها است. کلم ترش، تمپه، ماست شیرین نشده و می‌سو جزء غذا‌های پروبیوتیک هستند.

۳. درمان حساسیت پوستی با سرکه سیب

گاهی اوقات حساسیت غذایی کودکان خود را به صورت بثورات بروز می‌دهد. البته اغلب بثورات عادی بوده و با متوقف شدن واکنش زمینه‌ای فروکش می‌کنند. اما اگر این بثورات آزار دهنده باشند، می‌توان از برخی ،‌های بدون نسخه مانند هیدروکورتیزون‌ها استفاده کرد.

۴. نقش ایمونوتراپی‌ها در درمان آ،ژی کودکان

یکی از مشکلات رایج در بین کودکان، آ،ژی و حساسیت است. انواع مختلفی از آ،ژی‌های فصلی و غذایی در بین کودکان وجود دارد. ی،ی شاید کودک به خاطر خوردن یک ماده غذایی خاص دچار شکم درد شده و بدن او حساسیت نشان دهد.

نوع دیگری از اسپری آ،ژی کودکان با نام کرومولین سدیم وجود دارد، که از ترشح هیستامین جلوگیری می‌کند. تاثیرگذاری این دارو نیز مانند دیگر اسپری‌های بینی بوده و باید یکی دو هفته قبل از شروع فصل آ،ژی، آن را به کودک داد.

7. استفاده از قطره چشم

دسته‌ای دیگر از دارو‌های مورد استفاده برای آ،ژی کودکان، کورتیکواستروئید‌ها هستند. نام دیگر این دارو‌ها کورتیزون یا استروئید است که معمولاً با هدف جلوگیری از علائم و درمان آ،ژی استفاده می‌شوند. این گروه دارویی در انواع مختلف اسپری بینی، قرص، ، یا پماد، مایعات یا استنشاق‌کننده‌های آسم در بازار یافت می‌شود.

درمان آ،ژی کودکان در طب سنتی و خانگی

تاکنون هیچ درمان قطعی اثبات شده‌ای برای آ،ژی کودکان کشف نشده، به همین خاطر یک سری روش‌ها در حال آزمایش هستند که ایمونوتراپی یکی از آن‌ها است. ایمونوتراپی غذایی در اصل یک درمان مؤثر برای رفع آ،ژی غذایی کودکان است. در این روش کودک را در معرض دوز‌های مختلفی و تدریجی از مواد غذایی آ،ژی‌زا قرار می‌دهند.

سپس از پد پنبه‌ای برای آغشته ، محل حساسیت به محلول مورد نظر استفاده کرده و اجازه دهید خشک شود. بیست دقیقه بعد باید آن را با آب تمیز شستشو دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، لازم است که این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید.

اسپری‌های استروئیدی بینی، من، کودک، است که بدن آن‌ها به دارو‌های آنتی هیستأمین پاسخ نمی‌دهد. سرعت اثرگذاری این نوع از اسپری‌های بینی کمتر از دیگر دارو‌ها بوده و به چند روز زمان نیاز دارد. اما استفاده روزانه از آن می‌تواند باعث کاهش حساسیت چشمی کودکان و میزان تورم مجاری بینی آن‌ها شود.

دلایل بسیار متفاوتی برای آ،ژی کودکان وجود دارد. موارد زیر جزء اصلی‌ترین آ،ژن‌ها یا عوامل محرک در بروز چنین حساسیت‌هایی هستند:

 • گردوغبار موجود در فضا
 • مصرف برخی خوراکی‌ها
 • پر پرنده یا نیش زنبور
 • لات،‌های طبیعی
 • گرده درخت، گل، چمن و علف‌های هرز
 • وجود آفاتی مانند سوسک و موش در محیط
 • ادرار یا شوره حیوانات
 • مصرف برخی از دارو‌ها

احتمال مبتلا شدن کدام گروه از کودکان به آ،ژی بیشتر است؟

اجرای این روش باعث افزایش میزان غذایی می‌شود که کودک بدون بروز واکنش‌های آ،ژیک، می‌تواند دریافت کند. همچنین احتمال بروز واکنش‌های آ،ژیک تهدید‌کننده ناشی از بلع تصادفی ماده حساسیت‌زا در آبنده را کاهش می‌دهد. روش‌های درمان آ،ژی کودکان با استفاده از ایمونوتراپی غذایی (FA-AIT)، شامل موارد زیر است:

 • ایمونوتراپی خوراکی (OIT): بلعیدن ماده آ،ژی‌زا به صورت تدریجی و تحت نظارت پزشک با هدف حساسیت زدایی
 • ایمونوتراپی زیر زب، (SLIT): درمان کودک با ریختن قطره‌ای از عصاره آ،ژن غذایی در زیر زبان بیمار
 • ایمونوتراپی از طریق پوست (EPIT): قرار دادن سلول‌های ایمنی پوست کودک در معرض دوز کوچکی (در حد میکروگرم) از پروتئین غذایی

آ،ژی کودکان

5. استفاده از اسپری‌های استروئیدی بینی

البته در نوع شدید از واکنش‌های آ،ژیک، شاهد استفراغ، افت فشار خون، مشکلات تنفسی و اسهال خواهیم بود.

تشخیص سرماخوردگی از آ،ژن

۳. تست چلنج؛ دادن مقداری ماده حساسیت‌زا به کودک از طریق دهان یا تنفس به کودک و تشخیص میزان حساسیت توسط متخصص

روش‌هایی برای پیشگیری از آ،ژی در کودکان

انواع مختلفی از روش‌های درم، دارویی و سنتی برای آ،ژی کودکان وجود دارد. انتخاب این روش‌ها بر اساس علائم، سن و شرایط عمومی کودک می‌تواند متفاوت باشد. البته معمولاً از روش ایمونوتراپی و مصرف دارو برای درمان این عارضه در کودکان استفاده می‌شود. اما بد نیست تا با چند مورد از این روش‌های درم، آشنا شوید.

۱. استفاده از آنتی هیستامین‌ها

علاوه بر درمان‌های دارویی، برای درمان آ،ژی در کودکان می‌توان از طب سنتی و خانگی نیز استفاده کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. اجتناب از آ،ژن‌های غذایی

۲. تست پوستی؛ قرار دادن یک ماده حساسیت‌زا بر پوست و مشاهده علائم آ،ژی

آ،ژی کودکان

دلیل اصلی آ،ژی و حساسیت کودکان چیست؟

برخی از علائم آ،ژی کودکان، مشابه با سرماخوردگی است. ی،ی شاید کودک شما دچار عطسه، گرفتگی بینی یا خس‌خس سینه شده و به اشتباه آن را از نشانه‌های سرماخوردگی بد،د. اما شرایط سرماخوردگی با حساسیت فرق دارد.

تزریق اپی‌نفرین، راهکاری برای درمان آ،ژی‌های شدید در کودکان است. نمونه خودکار این دارو برای شرایط اورژانسی و درمان کودک، که آ،ژی غذایی دارند، وجود دارد. ی،ی والدین کودکان با سابقه آ،ژی غذایی شدید، باید همیشه یک خودکار اپی نفرین همراه خود داشته باشند تا در مواقعی که کودک به صورت ناخواسته دچار شوک آنافیلاکتیک شد، بتوانند جان او را نجات دهند.

چون معمولاً علائم سرماخوردگی در عرض یک هفته الی ۱۰ روز فروکش می‌کند؛ اما این موضوع در خصوص آ،ژی ادامه‌دار است. شفاف و نازک بودن مخاط ترشح شده از بینی، عطسه زیاد، سرفه‌های خشک و گرفتگی مدام بینی از دیگر تفاوت‌های آ،ژی کودکان با سرماخوردگی است.

علت اصلی آ،ژی و حساسیت کودکان چیست؟

حساسیت کودکان

روش‌های درمان حساسیت کودکان

روش دیگری که برای رفع حساسیت چشمی کودکان وجود دارد، استفاده از قطره‌های چشمی آنتی هیستامین است. این قطره با کمی سوزش همراه بوده و باعث شستشوی گرده از چشم می‌شود. دقت داشته باشید که این قطره‌ها را نباید برای کودکان زیر ۳ سال استفاده کرد. اسم چند نمونه از قطره‌های چشم مورد استفاده برای رفع حساسیت کودکان را در زیر آورده‌ایم:

 • قطره کتوتیفن فومارات (Zaditor)
 • قطره چشمی آز،تین (Optivar)
 • اولوپاتادین HCL (Pataday، Patanol)

8. کورتیکواستروئید‌ها

بدن به‌طور طبیعی در مواجهه با ویروس و باکتری، از خود دفاع می‌کند. البته این یک واکنش طبیعی از جانب بدن برای حفظ سلامت فرد است. اما گاهی اوقات این دفاع در برابر عوامل نه چندان مهمی مانند گرده یا گرد و غبار رخ می‌دهد. ی،ی یک هشدار کاذب ایجاد شده و بدن نسبت به آن حساسیت نشان می‌دهد. این واکنش دقیقاً همان چیزی است که به آن آ،ژی کودکان یا حتی بزرگسالان می‌گویند.

چون گاهی اوقات بدن کودک در اثر تماس با گرده درختان در فصل بهار، حساسیت نشان داده و سیستم ایمنی بدن با آزاد‌سازی آنتی‌بادی و هیستامین به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. یا یکی دیگر از دلایل آ،ژی کودکان در فصل پاییز، گرده علف‌ها است. آنتی هیستأمین‌ها، بهترین گزینه برای درمان این نوع از آ،ژی پوستی در کودکان است.

آز،تین (Astelin، Astepro)، تریامسینولون استوناید، مومتازون و فلوناز چند نمونه پرمصرف و نام آشنا از اسپری‌های استروئیدی هستند. داروی فلوناز علاوه بر کاهش تولید مخاط آبکی بینی و آبریزش، باعث کم شدن التهاب آ،ژیک موجود در تورم بافت بینی می‌شود.

6. کرومولین سدیم (Cromolyn sodium)

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

سه روش تشخیصی برای مشخص شدن آ،ژی کودکان وجود دارد. اما قبل از انجام این روش‌ها، پزشک متخصص یا جراح اطفال سوالاتی در خصوص وضعیت کودک از والدین می‌پرسد. سپس برای تشخیص نهایی حساسیت، باید یکی از روش‌های تست آ،ژی کودکان زیر را انجام دهید:

علت آ،ژی کودکان

۲. خوردن غذا‌های پروبیوتیک

با توجه به اهمیت موضوع سعی کردیم تا انواع آ،ژی کودکان را در این مطلب به شما معرفی کنیم. شما هم می‌تو،د بر اساس این اطلاعات و عوارض آ،ژی مشاهده شده در کودکان، یکی از راهکار‌های درم، را انتخاب کنید. اما فراموش نکنید که مانند اغلب بیماری‌ها، قبل از هر اقدامی لازم است تا با پزشک مشورت داشته باشید. برای این کار می‌تو،د از سایت ،ت‌دهی اینترنتی دکتردکتر استفاده کنید.

۱. تست خون؛ اندازه‌گیری میزان آنتی‌بادی IGE موجود در خون برای واکنش به مواد حساسیت‌زا

پس یک لیست تهیه کرده و تمام خوراکی‌های مصرفی کودک را در آن بنویسید و آن را تا ۲ یا ۳ روز بعد که علائم ظاهر می‌شود نگه دارید. توجه به بر،ب مواد غذایی هم می‌تواند در شناسایی مواد آ،ژی‌زا مؤثر باشد.

همچنین می‌تو،د با ،ید مکمل غذایی کودک، بدن کودک خو.د را مقاوم کنید، هرچند پیشنهاد می‌کنیم که این کار را با مشورت پزشک انجام دهید. برای ،ید، روی لینک زیر بزنید:

آیا آ،ژی کودکان ارثی است؟

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/allergy-medicine-for-children/

آ،ژی و حساسیت محدود به ،ت یا سنی خاص نیست. پس نمی‌توان این واکنش طبیعی بدن را صرفاً مربوط به کودکان دانست. اما احتمال درگیری کودکان به واسطه ضعیف بودن بدن آن‌ها، بیشتر از بزرگسالان است. البته احتمال درگیری کودکان با سابقه خانوادگی نیز، بیشتر از بقیه است.

نحوه تشخیص آ،ژی در کودکان