درمان اسکیزوفرنی چیست

در صورتی که تجربه‌ای در زمینه درمان اختلال اسکیزوفرنی دارید، ما را هم در جریان بگذارید. چنانچه پرسش و نکته‌ای هم در ذهنتان شکل گرفته است، سؤالتان را برایمان بنویسید.

هنوز هم با وجود پیشرفت‌های علمی فراوان، دانشمندان به دنبال پاسخ این پرسش هستند که راه درمان اسکیزوفرنی چیست و چطور باید نشانه‌های این بیماری را رفع کنند. تحقیقات روی دارویی به نام کتامین ( ketamine) برای درمان این اختلال در جریان است. کتامین در درمان افسردگی مؤثر بوده است.

اسکیزوفرنی بیماری مادام‌العمری است که قدرت تفکر، تمرکز، و احساسات فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مبتلایان به این بیماری در برقراری ارتباط با دیگران هم دچار مشکل می‌شوند. درمان اسکیزوفرنی چیست؟ واقعیت این است که درم، قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما روش‌های درم، مختلفی موجود است که امکان کنترل وضعیت بیماران را ممکن می‌کند. برای مدیریت این بیماری نیاز به مراجعه به روانپزشک وجود دارد. در این مقاله مجله دکتردکتر از راه‌کارهای درم، برای کنترل اسکیزوفرنی برایتان گفته‌ایم.

درمان اسکیزوفرنی؛ راه‌حلی قطعی و ضروری!

درمان‌های رو،-اجتماعی شامل روش‌های درم، می‌شوند که در آنها فرد در جلساتی همراه با خانواده یا بیماران دیگر با روان‌درمان‌گران ملاقات می‌کند. روش‌های دیگری مانند توسعه مهارت‌های اجتماعی و شغلی هم در روش‌های درمان رو،-اجتماعی استفاده می‌شوند.

در هر حال، ،، که دچار اسکیزوفرنی هستند، باید منتظر بروز عوارض و علائمش در زندگی خود باشند. کنترل علائم و نشانه‌های آزاردهنده بیماری اصلاً بعید و دور از ذهن نیست. بیماران می‌توانند با مدیریت اوضاع خود به زندگی عادی و کار، مشغول شوند. برقراری ارتباط درست و سالم با دیگران هم برایشان ممکن خواهد بود.

این نشانه‌ها شامل توهم و هذیان می‌شود و هر دو با مصرف دارو قابل‌کنترل هستند. به این علائم، نشانه‌های مثبت گفته می‌شود چون باعث فعال‌شدن بخش‌هایی از مغز می‌شوند که نتیجه فعالیتشان بروز وهم و هذیان است. استفاده از لفظ مثبت به خاطر این موضوع است و منظور این نیست که این نشانه‌ها امتیاز مثبتی به همراه می‌آورند یا مطلوب هستند. نشانه‌های مثبت یکی از علائم مهم اسکیزوفرنی کودکان است.

نشانه‌های منفی

این داروها برخی از مشکلات فرد را در بعضی از موارد شدیدتر می‌کنند. برای مثال، روی مهارت‌های فکری و ارتباطات فرد اثرات منفی می‌گذارند. نسل دوم داروهای ضدروان‌پریشی یا داروهای آنتی‌سایکوتیک آتیپیکال ( atypical antipsyc،tics) هم موجود هستند و برای درمان بیمار، به کار می‌روند که در معرض خودکشی هستند یا به درمان‌های دیگر پاسخی نداده‌اند.

درمان‌های رو،-اجتماعی

با کمک روش‌های روان‌درم،، فرد مبتلا به اسکیزوفرنی می‌تواند متوجه افکار غیرواقعی خود شود و خطی میان مرز واقعیت و خیال بکشد. در درمان اسکیزوفرنی به بررسی تشخیص واقعیت توجه زیادی می‌شود. باید مشخص شود که بیمار چقدر دچار وهم است و در درک واقعیت مشکل دارد.

مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگرچه داروهایی برای کنترل اختلال اسکیزوفرنی وجود دارند اما استفاده از آنها در کنار به‌کارگیری راه‌کارهای غیردارویی به نتیجه می‌رسد. درمان اسکیزوفرنی با یوگا یا رفتاردرم، شناختی و موارد دیگر می‌تواند به اثربخشی بیشتر دارودرم، کمک کند.

رایج‌ترین داروی اسکیزوفرنی چیست؟ داروهای ضد روان‌پریشی از معمول‌ترین داروهایی هستند که برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می‌شوند. این داروها با دست‌کاری در عملکرد انتقال‌دهنده‌ای عصبی به نام دوپامین می‌توانند علائم بیماری را کنترل کنند.

محققان استفاده از درمان‌های دیگری را هم توصیه می‌کنند؛ درمان‌هایی که با مصرف مکمل‌هایی مانند ویتامین‌های B و اسیدهای چرب امگا۳ همراه است. این روش‌ها نتایج مثبت و گاهی منفی داشته‌اند.

بنا به نتایج تحقیقاتی علمی، ورزش به بزرگ‌شدن حجم هیپوکامپ در مغز کمک می‌کند. بنابراین درمان اسکیزوفرنی بدون دارو هم ممکن است. در واقع، بهتر است بگوییم که در کنار درمان‌های دارویی، روش‌های متفرقه متنوع دیگری هم وجود دارند.

درمان‌های جدید

دوپامین انتقال‌دهنده‌ای عصبی است که در انجام عملیات مختلفی در بدن نقش دارد. این ماده می‌تواند در حرکت، یادگیری و لذت‌بردن نقش مهمی ایفا کند. با مصرف داروهایی که حاوی این ماده یا مواد دیگر هستند، عوارض اسکیزوفرنی مانند توهم و هذیان کاهش پیدا می‌کنند.

چالش‌های شناختی در درمان اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی چطور انجام می‌شود؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%DB%8C%D8%B2%D9%88%D9%81%D8%B1%D9%86%DB%8C/

اگر بپرسید که امیدوارکننده‌ترین دارو از میان داروهای اسکیزوفرنی چیست، باید به این مورد اشاره شود. چرا؟ چون داروهای سنتی و قدیمی بیماری معمولاً فقط با تغییر سطح دوپامین سعی بر درمان و بهبود علائم داشتند اما این دارو می‌تواند ۲ انتقال‌دهنده عصبی دیگر را هم پوشش بدهد.

منبع:

برای بیمار، که از خوردن قرص‌های ضد روان‌پریشی پر، می‌کنند، پَچ‌ها یا بر،ب‌ها و داروهای تزریقی هم وجود دارد. اخیراً دارویی به نام لوماتپرون ( lumateperone) برای درمان اسکیزوفرنی مطرح می‌شود. این دارو می‌تواند با هدف‌گرفتن ۳ انتقال‌دهنده عصبی دوپامین، سروتونین و گلوتامات در بدن باعث کاهش نشانه‌های منفی و مثبت بیماری شود.

روش‌های درم، متفرقه و مختلفی برای درمان اسکیزوفرنی توصیه می‌شود. یکی از این روش‌ها هم استفاده از تمرین‌های یوگا است. هنوز مشخص نیست که شیوه اثرگذاری آن در بهبود بیماران چیست اما مشخص شده که با تغییر سطح او،ی‌توسین (oxytocin)، امکان بهبود توانایی شناختی فرد در اجتماع بالا می‌رود.

چشم انداز بیماری اسکیزوفرنی

چشم‌انداز زندگی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی چیست؟

دلیل ابتلا به این بیماری هنوز مشخص نشده اما به نظر می‌رسد که عوامل مختلفی باعث بروز این اختلال می‌شوند:

علائم اسکیزوفرنی چیست؟

تشخیص صداهای درونتان با واقعیت سخت شده؟ احتمالا به اسکیزوفرنی مبتلا شده‌اید. اسکیزوفرنی (Schizophrenia) بیماری رو، است که در قوای ادراک انسان از واقعیت و خیال، اختلال ایجاد می‌کند. توهم‌های شنیداری، افسردگی، اضطراب، تمایل به اعتیاد، انزوا و قطع رابطه با دنیای بیرون از جمله عوارض این ناهنجاری رو، است که فرد مبتلا با آن درگیر می‌شود.

بعد از صحبت‌، درباره این روش‌ها از درمان‌های جدید اسکیزوفرنی هم برایتان می‌گوییم.

مصرف داروی اسکیزوفرنی

روش‌های مختلفی برای درمان اسکیزوفرنی پارانوئید یا انواع مختلف آن مطرح می‌شود:

  • مصرف دارو
  • درمان‌های رو،-اجتماعی
  • درمان‌های دیگر
  • درمان‌های جدید اسکیزوفرنی

در آموزش‌های خانوادگی که در این روش در نظر گرفته می‌شود به اعضای خانواده و ،، که از بیمار مراقبت می‌کنند از شیوه کنترل موقعیت‌های استرس‌زا گفته می‌شود.

انجام ورزش‌های دیگر مانند تمرینات ایروبیک هم در بهبود نشانه‌های مثبت و منفی اسکیزوفرنی نقش دارند. این ورزش‌ها می‌توانند توانایی شناختی فرد را بهبود بدهند و کیفیت زندگی‌اش را بالا ببرند.

بروز این نشانه‌ها هم در نتیجه فعال‌شدن بخش‌هایی از مغز است. درمان نشانه‌های منفی دشوارتر از نشانه‌های مثبت است. این نشانه‌ها مانع از عملکرد طبیعی فرد در زندگی روزانه می‌شوند. از جمله آنها می‌تو،م به انزوای اجتماعی و مشکل در برقراری ارتباط با دیگران اشاره کنیم. ناتو، در لذت‌بردن و ابراز احساسات هم از نشانه‌های منفی دیگر هستند.

چالش‌های شناختی

اثرگذاری مصرف داروها در بیماران متفاوت است چون شدت و شکل بروز اسکیزوفرنی هم در بیماران مختلف شبیه هم نیست. برای درمان این بیماری نیاز به مراجعه به پزشک و قرارگرفتن بیمار تحت نظر او وجود دارد. اگر خواهان دریافت ،ت هستید، امکان استفاده از سیستم ،ت دهی آنلاین دکتردکتر هم وجود دارد و به کمک آن می‌تو،د با بهترین پزشکان ملاقات کنید.

بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی دچار چالش‌های شناختی هم می‌شوند. منظور چیست؟ ی،ی چالش‌ها و مشکلاتی مانند گیجی و آشفتگی در حرف‌زدن برایشان پیش می‌آید. مهارت‌های فکری و کلامی افراد مبتلا به این اختلال رو، دچار مشکلاتی می‌شوند. برای مثال، ممکن است که پاسخ‌های نامفهومی به پرسش‌های دیگران بدهند.

رفتارهای غیرعادی و مشکلات حرکتی

healthline.com

مانند تمام بیماری‌های رو،، نشانه‌های اسکیزوفرنی هم گاهی شدید هستند و گاهی کاهش پیدا می‌کنند. علائم بیماری می‌توانند در مقاطعی از زندگی فرد بسیار شدید شوند و بعد برای ماه‌ها و حتی سال‌ها کاهش پیدا کنند. در بعضی موارد هم نشانه‌های بیماری خود را برای مدت‌های طول، نشان نمی‌دهند.

متخصصان دسته‌بندی‌هایی برای معرفی انواع اسکیزوفرنی در نظر گرفته‌اند اما این‌ روزها، ترجیح بر آن است که این دسته‌بندی‌ها استفاده نشوند چون علامت‌های مش، بسیاری در آنها وجود دارد و مرزبندی‌شان کمی سخت می‌شود.

شاید بپرسید که درمان اسکیزوفرنی چقدر طول میکشد و به پایان می‌رسد؟ باید بد،د که درمان این اختلال تا آ، عمر ادامه دارد؛ حتی اگر علائم و نشانه‌ها کاهش پیدا کنند هم باز درمان ادامه پیدا می‌کند. در این صورت، اوضاع بیمار تحت کنترل باقی می‌ماند.

روان‌درم، هم یکی دیگر از روش‌های درمان اسکیزوفرنی است. متخصصان استفاده از رفتاردرم، شناختی را در این زمینه توصیه می‌کنند. هدف از این روش تغییر شیوه فکر، بیمار درباره وضعیت‌های مختلف است. در نتیجه چنین تغییری، امکان بهبود پاسخ‌گویی احساسی و رفتاری هم به وجود می‌آید.

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی

نشانه‌ها و علائم اسکیزوفرنی به دسته‌بندی‌های زیر ت،یم می‌شوند:

  • نشانه‌های مثبت
  • نشانه‌های منفی
  • چالش‌های شناختی
  • رفتارهای غیرعادی و مشکلات حرکتی

نشانه‌های مثبت

امکان بروز رفتارهای غیرعادی مختلف از سوی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی هم وجود دارد. برای مثال، گاهی زبان بدن این افراد با کلامشان ی،ان نیست یا بدنشان حرکت‌های غیرعادی مانند تکان‌های زیاد دارد. این افراد در تمرکز، و برقراری ارتباط هم با چالش‌هایی مواجه هستند.

بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی با چالش‌های مختلفی در زندگی روبه‌رو می‌شوند. با درمان من،، بسیاری از علائم جدی بیماری نظیر توهم و هذیان قابل‌کنترل هستند. درمان اسکیزوفرنی مادام‌العمر است و امکان دارد که داروها و روش درمان به‌ مرور زمان تغییر کنند.

با وجود اینکه محققان سال‌های طول، را صرف پژوهش درباره اسکیزوفرنی کرده‌اند اما هنوز به درم، قطعی درباره آن نرسیده‌اند. دستاوردهای خوبی در این زمینه حاصل شده و روش‌هایی برای کنترل بیماری وجود دارد اما هیچ‌یک نمی‌توانند باعث از بین‌رفتن کامل آن شوند.

درمان اسکیزوفرنی

درمان‌های دیگر اسکیزوفرنی