درمان خانگی گوش درد؛ راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد

توجه! برای درمان درد گوش کودکان و نوزادان از این داروها بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

4. تمرینات ورزشی برای درمان فوری گوش درد

درمان خانگی گوش درد باز هم به نظارت پزشک نیاز دارد!

کمپرس سرد یخ و یا کمپرس دستمال یا حوله گرم هم برای بزرگسالان و هم اطفال قابل استفاده است. کمپرس‌ها را روی گوشی که درد می‌کند به مدت چند دقیقه نگه دارید. بهتر است بد،د که شما می‌تو،د ابتدا کمپرس سرد بگذارید و بعد از ده دقیقه کمپرس گرم را جایگزین کنید.

آب ا،یژنه توانایی پاک‌کنندگی دارد و به تخلیه مواد گیرکرده در گوش کمک می‌کند. این نوع از درامن اگر با دقت انجام شود، درمان فوری گوش درد بزرگسالان است. 

3. دارو گوش درد

روش های درمان خانگی گوش درد بزرگسالان

7. درمان گوش درد با سیر

برای درمان گوش درد سرماخوردگی به روش خانگی، استفاده از قطره گوش روشی سریع و پربازده است. قطره گوش فشار مایع و جرم را کم می‌کند.

منابع:

همچنین برای درمان خانگی گوش درد ناشی از دندان درد حتما به پزشک مراجعه کنید و سرخود دارو مصرف نکنید. 

شما همچنین می‌تو،د با استفاده از انگشتان خود، گوش و اطراف گوش را به آرامی ماساژ دهید.

5. در هنگام خواب به گوش فشار نیاورید

داروهای ضدالتهابی استروئیدی (NSAID)  درد گوش را کم می‌کنند؛ البته این تاثیر موقت است. ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین، برای درمان گوش درد در خانه و بدون نسخه پزشک گزینه‌های من،ی هستند. 

همچنین طبق گفته پزشکان اطفال، شیر مادر درمان فوری گوش درد نوزادان است.

آیا پس از درمان خانگی گوش درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

گاهی با انجام حرکات ورزشی گردن فشار موجود در کانال گوش کمتر می‌شود و شدت درد گوش کاهش پیدا می‌کند.

از هشدارهای درمان گوش درد در منزل که بگذریم، علت گوش درد کودکان و بزرگسالان، معمولا درد ارجاعی، اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی، عفونت های پوستی در داخل یا اطراف گوش، واکنش آ،ژیبک، پر شدن گوش در حمام یا است، و فشار روی گوش بر اثر ارتفاع است. 

به گفته متخصصان طب سنتی، درمان خانگی گوش درد و عفونت گوش با سیر انجام می‌شود.

8. قطره گوش 

پرا،ید هیدروژن برای سال‌های متمادی به ،وان یک درمان طبیعی برای بیماری گوش استفاده شده است. با استفاده از قطره‌چکان چند قطره پرا،ید هیدروژن در گوشتان بریزید. در صورت ،وم، چند ساعت پس از بار اول دوباره این روش را تکرار کنید.

فرض می‌کنیم در منزل هستید و به ناگهان دچار گوش درد می‌شوید؛ می‌توان حدس زد که واکنش اولیه شما چیست! اگر فقط درد گوش داشته باشید احتمالا به دنبال این هستید که چه چیز‌هایی در منزل دارید که می‌شود به ،وان درمان خانگی گوش درد از آن‌ها استفاده کنید.

درمان معجزه آسای گوش درد در خانه

درمان گوش درد تحت نظر پزشک

توجه! برای درمان خانگی گوش درد کودکان با استفاده از قطره حتما طبق دستور پزشک پیش بریود.

9. دیگر روش‌های درمان معجزه آسای گوش درد در خانه

اگر گوش درد شما جز مواردی بود که لازم است به پزشک مراجعه کنید و به هر دلیل امتناع کردید و خود را به تسکین‌دهنده‌های خانگی مشغول کردید؛ خطر بروز عوارضی همچون آسیب پرده گوش و گسترش و انتشار عفونت گوش وجود دارد.

ماساژ درم، برای درمان گوش درد سرماخوردگی نیز کاربرد بسیار زیادی دارد.

بعضی از مدل‌های خواب باعث تشدید درد گوش در هنگام عفونت می‌شوند، درحالی‌که بعضی دیگر باعث تسکین درد می‌شوند. یادتان باشد که هنگام خواب گوشی که عفونت کرده را روی بالش قرار ندهید. در این حالت اگر در گوش آب جمع شده باشد راحت‌تر خارج می‌شود.

به طور کلی درمان خانگی گوش درد می‌تواند به کاهش درد گوش کمک کند. اگر گوش درد شما ادامه‌دار شد یا همراه آن علائمی از قبیل سرگیجه و عدم تعادل پیدا کردید، درمان خانگی گوش درد را کنار بگذارید و به پزشک مراجعه کنید.

شدت گوش درد مهم‌ترین عامل هدایت‌کننده شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمان است. شاید شما ترجیح دهید که در شروع علائم گوش درد به راهکارهای تسکین‌دهنده خانگی بسنده کنید یا به دنبال درمان گوش درد تحت نظر پزشک بروید.

در صورتی که شما هم از روش‌های درمان خانگی برای درمان گوش درد استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. همانطور که می‌د،د روش‌های درمان خانگی تجربی هستند؛ با اشتراک تجربه‌های خود به ما در بهبود این مقاله کمک کنید.
در صورتی که هرگونه سوالی از گوش درد و روش‌های درمان آن دارید در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب از ما بپرسید؛ کارشناس سلامتی دکتردکتر به شما پاسخ خواهد داد.

اگر گوش درد وارد مراحل جدی‌تری مثل عفونت نشود، می‌توان آن را به آس، با روش‌های خانگی و البته طبق توصیه پزشک گوش حلق و بینی در تهران یا دیگر شهرهای ایران درمان کرد. در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما باشید زیرا قرار است تا در ادامه درمان خانگی گوش درد را این‌بار از دیدگاه پزشکی مورد بررسی قرار دهید.  

درمان خانگی گوش درد

اگر عادت به ماساژ دارید، متوجه می‌شوید همانگونه که ماساژ درد کمر را رفع می‌کند باعث تسکین گوش درد نیز می‌شود.

برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان و همچنین کودکان راه‌های مختلفی وجود دارد که ا،را خانگی هستند یا نیازی به نسخ پزشک ندارند. در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1. درمان خانگی گوش درد با استفاده از کمپرس سرد یا گرم

Every Day Health

هم‌چنین می‌تو،د هنگام خواب سر خود را با قرار دادن بالش اضافی در موقعیت بالاتری قرار دهید. این حالت نیز به خشک شدن سریع‌تر گوش کمک می‌کند.

6. ماساژدرم،

اگر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت و نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید؛ ممکن است توانایی بدنتان در مبارزه با عفونت‌ها کم شده باشد. در این شرایط درمان گوش درد توسط پزشک بر هر راه‌حل دیگری برای گوش درد برتری دارد.

گوش درد حسی مش، بین کودکان و بزرگسالان است و برخلاف تصور عموم، اصلا مخصوص فصل تابستان یا زمستان نیست. گوش درد گاهی یک گوش و گاهی هر دو گوش را درگیر می‌کند. این درد می‌تواند دوره‌ای یا ثابت باشد. 

درمان خانگی گوش درد

درمان فوری گوش درد بزرگسالان و کودکان

این مسئله که چه زم، برای گوش درد به پزشک مراجعه کنیم احتمالا یکی از سوالاتی است که هنوز جوابش را نمی‌د،د. گاهی اگر علت گوش درد بزرگسالان یا کودکان، یک بیماری مهم همانند عفونت گوش باشد و شما در زمان من، مراجعه نکنید، شاید به عوارض جدی و تهدیدکننده‌ای دچار شوید.

گاهی دلیل گوش درد، عفونت است و همین باعث می‌شود که با روش‌های خانگی به سادگی درمان نشود. برای همین پاسخ سوال “برای گوش درد چی خوبه” برای تمامی ،، که گوش درد دارند، من، نیست. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که حتما به پزشک گوش حلق و بینی در تهران و دیگر شهرهای ایران حتما مراجعه کنید. 

برای درمان درد گوش سمت راست بزرگسالان، اینگونه عمل کنید:

 1. سعی کنید هر دو پا را روی زمین بگذارید
 2. به آرامی گردن خود را بچرخ،د و سر خود را به سمت راست و سپس چپ به آرامی بچرخ،د. به صورتی که سرتان به موازات شانه‌هایتان قرار بگیرد
 3. شانه‌های خود را بالا بیاورید و به آرامی شانه هر طرف را به گوش همان طرف برس،د.

WebMD

درمان گوش درد نوزادان و اطفال که بیشتر با نا آرامی و بی‌قراری کودک بروز می‌کند را به پزشک بسپارید و از اقدامات خانگی تسکین درد استفاده نکنید. داروی گیاهی ضددرد برای چنین مواردی توصیه نمی‌شود.

روش های درمان خانگی گوش درد کودکان

این طبیعی است که درمان اصلی توسط پزشک به شما توصیه می‌شود. درمان خانگی گوش درد صرفا یک اقدام اولیه و بیشتر بر پایه تجربه است.

چه زم، برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از طرفداران طب سنتی و افراد معتقد به روش‌های خانگی، سیر را به‌دلیل خواص ضدمیکروبی که دارد، درم، قطعی و بی ضرر برای درمان سریع گوش درد می‌دانند. برای استفاده از این روش کافیست تا روزانه یک عدد سیر خام را بجوید. 

درمان خانگی گوش درد آن هم در سریع‌ترین حالت ممکن با استفاده از پیاز، آدامس، روغ زیتون، زنجبیل و عسل شدنی است. 

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%DA%AF%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D8%AF/

به این نکته توجه داشته باشید که یخ را به طور مستقیم روی گوش نگذارید که سرمای بیش از حد یخ به گوشتان ضربه بزند. همچنین حوله و دستمال گرم شده آنقدر گرم نباشد که گرمی بیش از حد دستمال به گوش شما آسیب برساند.

2. آب ا،یژنه (پرا،ید هیدروژن) در درمان خانگی گوش درد

Health Line

طبیعی است که ما به شما توصیه نمی‌کنیم در هنگام گوش درد، درمان خانگی گوش درد را به درمان‌های طبی پزشک معالج ترجیح دهید. گوش درد می‌تواند یک نشانه‌ای از یک بیماری باشد که فقط توسط پزشک قابل تشخیص است. صرفا به ،وان یک اقدام موقت و کمک‌کننده، درمان خانگی گوش درد را برای کم ، شدت درد استفاده کنید. 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در سال ۱۹۹۶ میلادی روی ۴۶ کودک پنج ساله و کوچکتر تحقیقی انجام شد، نتایج تحقیق حاکی از آن است که ۹۳ درصد آن‌ها پس از ماساژدرم، رو به بهبود رفته‌اند و ۴۳ درصد نیز تنها پس از یک یا دو جلسه ماساژدرم، احساس بهتری داشته‌اند.

اما به شما توصیه می‌‌کنیم در بعضی شرایط خاص حتما درمان گوش درد را تحت نظر پزشک انجام دهید. از جمله:

 • اگر شما اخیرا سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها داشته‌اید و همزمان گوش درد پیدا کرده‌اید، ممکن است با برطرف شدن علائم عفونت تنفسی، گوش دردتان برطرف شود. اگر گوش درد برطرف نشد و احساس کاهش شنوایی و پرشدگی گوش در شما باقی مانده است، توصیه می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر از زمان گوش درد چندین ساعت گذشته است و هنوز بهبودی پیدا نکرده‌اید.
 • اگر دچار پارگی گوش شده‌اید.
 • اگر همراه گوش درد، تب و ،ز پیدا کرده‌اید، احتمال دارد عفونت گوش مطرح باشد که مراجعه به پزشک ا،امی است.
 • اگر به همراه گوش درد، از گوشتان مایع زردرنگ و یا خون خارج می‌شود؛ برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنید و زمان را صرف اقدامات تسکین‌دهنده خانگی نکنید.
 • همراهی گوش درد با سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش، شما را نا آرام و بی‌قرار و تحمل گوش درد را برای شما ناخوشایند می‌کند. در این مورد، خود را برای امتحان ، راهکارهای خانگی به زحمت نیاندازید؛ شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر دچار درد نسبتا شدید در سر و گردن شده‌اید و احساس سفتی گردن و حالت تب و ،ز پیدا کرده‌اید، همزمان گوش درد امان شما را بریده است؛ ما به شما توصیه شدید می‌کنیم زمان را از دست ندهید و برای درمان من، و بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر اخیرا ضربه‌ای به سر و ناحیه گوشتان وارد شده است و اکنون دچار گوش درد شده‌اید، بهتر است توسط پزشک ابتدا معاینه کانال و پرده گوش شوید و سپس درمان گوش درد برای شما تجویز شود.

گوش درد مشکل شایعی است که بیشتر پزشکان با درمان آن آشنایی دارند. اما برای بررسی دقیق و تخصصی‌تر می‌تو،د به متخصصان گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا در اسرع وقت بهبودی خود را به دست بیاورید.برای گرفتن ،ت دکتر هم می‌تو،د به سامانه آنلاین دکتردکتر مراجعه کنید.