درمان سرفه خلط دار؛ علائمش را بشناسید و اصولی بهبود پیدا کنید!

پنومونی یا ذات‌ا،یه عفونت و التهاب ریه‌ها است. دلیل آن می‌تواند عفونت ویروسی، میکروبی، ،ی یا قارچی باشد. برونشیت هم نتیجه التهاب و عفونت نایژه‌های ریه است. سرفه خلط دار از علائم و نشانه‌های این دو بیماری هم به‌ شمار می‌رود.

3. بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

همانطور که مطالعه کردید، سرفه خلط دار یکی از نشانه‌های بیماری‌ای مثل سرماخوردگی است با این‌حال، درمان سرفه  از نوع خلط دار، روش‌های مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها ر را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

درمان خانگی سرفه خلط دار

درمان دارویی سرفه خلط دار

درمان‌ دارویی سرفه خلط دار

سرفه‌ چیز عجیبی نیست اما گاهی نشانه‌ای از بیماری یا وضعیت ناخوشایندی است که نیاز به پیگیری دارد. بعضی از سرفه‌ها خشک و برخی با خلط و مخاط همراه هستند. سرفه‌های خلط‌دار به خاطر وجود عاملی تحریک‌کننده در هوا مانند دود، گرد و غبار یا گرده‌های گیاهی رخ می‌دهند. بعضی اوقات هم دلیل چنین سرفه‌ای عفونت ریه‌ها یا راه‌های تنفسی است. برای پیگیری وضعیت سرفه‌ها و درمان آن می‌تو،د به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در این مقاله از مجله دکتردکتر از انواع درمان سرفه خلط دار و البته دلایل مختلف بروز و نشانه‌های آن می‌خو،د.

درمان سرفه خلط دار؛ انواع سرفه را می‌شناسید؟

روش های درمان سرفه خلط دار

روش‌های مختلف درمان سرفه خلط دار

برای درمان، لازم است بد،د که سرفه خلط دار نشانه چیست. از جمله مشکلاتی که باعث سرفه‌های خلط‌دار می‌شوند، باید موارد زیر را نام ببریم:

  • عفونت دستگاه تنفسی فوق،
  • عفونت دستگاه تنفسی تحت،
  • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
  • برونشکتازی (Bronchiectasis)
  • سرفه خلط دار در کرونا
  • رفلا، معده
  • حساسیت
  • آسم
  • سل

اما داروهای بدون نسخه و تجویز پزشک برای شرایط نه‌چندان خطرناک و سرفه‌های خلط دار معمولی چیست؟

  • آنتی‌هیستامین
  • داروهای ضداحتقان
  • ا،پکتورانت

آنتی‌هیستامین‌

سرفه خلط دار یکی از انواع سرفه است که معمولا در فصول سرد  سال به سراغمان می‌آید و بهتر است که در صورت بروز، هر چه زودتر درمان شود. اما اولین قدم برای درمان، شناخت مشکل و داشتن اطلاعات کافی در مورد آن است؛ برای همین اول می‌خواهیم کمی بیشتر در مورد سرفه خلط دار و مشکلات آن برای صحبت کنیم. سرفه‌ها به دو دسته سرفه خشک و خلط‌دار ت،یم می‌شوند. در نوع خلط‌دار مخاط گلو و بینی را حس می‌کنید. در بیشتر موارد، سرفه‌ واکنشی طبیعی و خودکار از سوی بدن است. در واقع، بدن می‌خواهد با سرفه‌، عوامل محرک گلو و راه‌های تنفسی را از میان بردارد.

سل هم بیماری عفونی است که روی ریه‌ها، استخوان‌ها، غدد و سیستم عصبی اثر منفی می‌گذارد. یکی از عوارض سل، سرفه‌های خلط‌دار است. فرد مبتلا به این بیماری باید درمان جدی را پیگیری کند.

medicalnewstoday.com

هوای مرطوب محیط باعث رقیق‌شدن خلط می‌شود. شاید شنیده باشید که بخار و بخوردادن روش‌های من،ی برای تسکین گلوی ملتهب و کاهش خلط‌ هستند اما این توصیه‌ها پایه‌های علمی قوی ندارند.

خلط قرمز نشان از وجود خون در ترشحات دارد. شاید خلط خونی نتیجه خشکی بینی و گلو باشد. پاک‌، زیاد بینی و فین‌، شدید هم باعث شکل‌گیری خلط و مخاط خونی می‌شوند. اگر خلط خونی دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. شاید این موضوع ریشه در وضعیتی مانند سرطان یا ذات‌ا،یه داشته باشد.

سرفه خلط دار علائم کدام بیماری‌ها است؟

به‌جای بخار و بخوردادن، بهتر است که از دستگاه‌های مرطوب‌کننده سرد استفاده کنید. این دستگاه را در تمام طول روز روشن بگذارید تا هوا را لطیف و مرطوب کند. در چنین فضایی، تنفس راحت‌تر و خلط‌ها هم رقیق‌تر می‌شوند.

آب‌رس، به بدن

زم، رفلا، معده رخ می‌دهد که مواد و اسید موجود در معده از آن به بیرون نشت می‌کنند و به‌سمت مری می‌روند. مری همان راه ارتباطی میان دهان و معده است. در این حالت هم فرد دچار سرفه‌های خلط‌دار می‌شود.

7. حساسیت

مصرف بعضی از مواد می‌تواند به کاهش سرفه‌های خلط‌دار کمک کند. لیمو، سیر و زنجبیل از این دسته مواد مفید هستند. تحقیقی در سال ۲۰۱۸ میلادی انجام شد که نشان می‌دهد، این مواد در کم‌، سرفه‌های خلط‌دار نقش مهمی دارند.

خلط زرد در سرفه نشان از آن دارد که در آستانه ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت هستید. چنین خلطی به خاطر تولید گلبول‌های سفید بیشتری است که حاوی نوتروفیل هستند. این سلول‌ها به‌ سمت عفونت موجود در بدن حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. با پیشروی عفونت در بدن، خلط از زرد به رنگ سبز تغییر پیدا می‌کند.

خلط سبز

داروهای ضدگرفتگی بینی و گلو مانند فنیل‌افرین یا سو،درین هم می‌توانند به کم‌، سرفه خلط دار کمک کنند. او،ی‌متازولین هم از داروهای ضداحتقان دیگری است که در این زمینه استفاده می‌شود.

ا،پکتورانت

این دارو با رقیق‌، مخاط باعث می‌شود که گلو راحت‌تر از مخاط و خلط پاک شود. مصرف آن برای کاهش خلط از سوی پزشکان تجویز می‌شود.

استفاده از یک قاشق عسل هم به درمان خلط کمک می‌کند. برای درمان سرفه خلط دار در کودکان زیر یک سال از این ماده استفاده نکنید چون امکان بروز بوتولیسم (بیماری فلج‌کننده میکروبی) در آن‌ها وجود دارد.

از نشانه‌های آسم هم باید به درد و گرفتگی سینه و سرفه اشاره کنیم. سرفه‌های این بیماری گاهی خشک‌ هستند و گاهی با خلط همراه‌اند. اگر مبتلایان به آسم سرفه‌های خلط‌دار داشته باشند، ی،ی راه‌های هوایی‌شان ملتهب شده است.

9. سل

اگر نمی‌خواهید آب‌نمک غرغره کنید، راه آسان‌تری هم وجود دارد. چه راهی؟‌ از سرم نمکی استفاده کنید. با قوری تنقیه یا همان پوار بینی می‌تو،د سرم نمکی را برای شست‌وشوی بینی و گلو استفاده کنید.

مصرف عسل

بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف سوپ مرغ هم در مسیر درمان و تسکین خلط گلو مفید است. این سوپ می‌تواند حرکت نوتروفیل‌ها در بدن را کند و کم‌سرعت کند. نوتروفیل‌ها در گلبول‌های سفیدی هستند که با عفونت‌ها می‌جنگند. با حرکت نرم و آهسته، آن‌ها در بخش‌هایی از بدن قرار می‌گیرند که عفونت وجود دارد.

گرم نگه‌داشتن بدن

بدنتان را گرم نگه دارید. این کار درم، برای تسکین سیستم تنفسی‌تان است. دمای بدن که بالا باشد و گرم بماند، راحت‌تر می‌تواند با عوامل بیماری‌زا مانند ویروس‌ها بجنگد. برایی گرم‌، بدن می‌تو،د دوش آب گرم بگیرید، پتوی بیشتری روی خود بکشید و لباس‌های گرم بپوشید.

قرقره سرم نمکی و آب‌نمک

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B3%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%AE%D9%84%D8%B7/

حساسیت‌ها باعث خارش چشم، عطسه، گرفتگی بینی و سرفه‌ خلط دار می‌شوند. قرارگرفتن بدن در معرض گرد و غبار یا گرده‌های گیاهی نیز باعث سرفه و تولید خلط می‌شود.

8. آسم

برای کاهش سرفه خلط دار از محلول آب‌نمک استفاده کنید. برای غرغره این محلول به نکات زیر دقت داشته باشید:

غذاهای ادویه‌دار و حاوی فلفل تند هم به‌طور موقتی می‌توانند سینوس‌ها را صاف کنند و باعث روان‌شدن خلط شوند. بنا به نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ میلادی انجام شد، موادی مانند انار، ،نگ و میوه‌های خانواده توت هم در درمان خلط نقش مؤثری دارند.

اگر سرفه خلط‌دارتان نتیجه مبتلابودن به این بیماری‌ها است، باید حتما به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در ادامه درباره هر کدام از این بیماری‌ها بیشتر می‌گوییم.

khealth.com

منابع:

خلط سبز نشانه عفونت میکروبی یا ویروسی است. این رنگ از خلط به خاطر گلبول‌های سفید مرده و مواد زائد دیگر بدن به‌ وجود می‌آید. اگر وجود چنین رنگی از خلط با علامت‌های دیگر همراه باشد، باید وضعیت را به‌‌طور جدی پیگیری و دارو مصرف کنید.

خلط قرمز

healthline.com

مجموعه‌ای از عوامل می‌توانند موجب آسیب‌های ریوی شوند. از عوارض این آسیب‌های مزمن سرفه خلط دار است. از عوامل آسیب‌زا باید به دود سیگار اشاره کنیم. عفونت‌های ریوی که قبلا رخ داده‌اند یا قرارداشتن مداوم در معرض آلودگی هوا هم می‌توانند بیماری‌های مزمن انسدادی ریه را به وجود بیاورند.

4. برونشکتازی (Bronchiectasis)

باید به رنگ خلط و مخاط موجود در سرفه‌تان دقت کنید:

خلط سفید

باز هم تأکید می‌شود که سرفه‌های خلط‌دار بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهند. برای کاهش شدت آنها و تسکین گلو می‌تو،د از روش‌های توصیه شده در مقاله استفاده کنید. یادتان باشد که گاهی این سرفه‌ها در نتیجه وضعیت و مشکلی جدی رخ می‌دهند و حتما نیاز به مراجعه به پزشک متخصص دارند. از راه لینک ،ت دهی آنلاین می‌تو،د از بهترین پزشکان ،ت بگیرید و روند درمان را شروع کنید.

بیشتر اوقات سرفه‌های خلط‌دار نشانه مشکلی جدی نیستند و در طی ۳ هفته از بین می‌روند. گاهی هم نیاز به پیگیری جدی‌تر وجود دارد و نمی‌توان از آن‌ها به‌راحتی گذر کرد. برای مرور انواع درمان سرفه خلط دار باید با انواع بیماری‌ها و مشکلاتی آشنا شوید که دلیل چنین سرفه‌هایی هستند. خلط‌ها انواع مختلفی هم دارند که درباره آن‌ها در ادامه می‌خو،د.

انواع خلط

دلایل مختلفی از جمله عفونت‌های قارچی، ویروسی و میکروبی می‌توانند علت بروز برونشکتازی باشند. وجود تومور در ریه‌ها هم از عوامل شکل‌دهی این مشکل است. درمان سرفه خلط دار ناشی از این بیماری نیاز به پیگیری جدی نزد پزشک متخصص دارد.

5. سرفه خلط دار در کرونا

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر تجربه‌ای در زمینه درمان سرفه خلط دار دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

مصرف مایعات زیاد می‌تواند راهی برای درمان سرفه خلط دار باشد؛ به‌ ویژه مایعات گرم. آب و انواع نوشیدنی‌ها مخاط را رقیق و روان می‌کنند. برای درمان سرفه‌های خلط‌دار، آب میوه، سوپ‌های رقیق، دم‌نوش‌ها و چای را فراموش نکنید. ،یب آب و لیمو و چای بدون کافئین هم از گزینه‌های مطلوب است.

مصرف مواد مغذی

برونشکتازی از بیماری‌های مزمن ریوی است که در آن، راه‌های هوایی به‌طور غیرعادی پهن و پر از خلط و مخاط می‌شوند. چنین وضعیتی، ریه‌ها را در معرض عفونت قرار می‌دهد.

داروهای بدون نسخه متنوعی برای درمان سرفه‌های خلط‌دار وجود دارند. این داروها با رفع مشکلاتی مانند گرفتگی و کیپ‌شدن بینی و تسکین سرفه از تولید خلط بیشتر جلوگیری می‌کنند. در شرایطی که بیماری ریوی یا مشکلی جدی منجر به سرفه‌های خلط‌ دار می‌شود، باید حتما از تجویز پزشک برای تهیه دارو استفاده کنید.

درمان خانگی سرفه خلط دار

سرفه خلط دار دلایل مختلفی دارد

سرفه خلط دار

1. عفونت دستگاه تنفسی فوق،

عفونت دستگاه تنفسی فوقاتی در بیشتر مواقع، نتیجه سرماخوردگی معمولی یا آنفلونزا است. عامل این دو بیماری هم ویروس‌ها هستند. در کنار درد قفسه سینه، گلو درد، ضعف و آبریزش بینی، سرفه خلط‌دار هم از علائم و نشانه‌های سرماخوردگی و آنفلونزا است.

2. عفونت دستگاه تنفسی تحت،

سرفه‌های ناشی از گلو درد کرونا معمولا خشک هستند. با این حال، اگر دچار مشکلات دیگری مانند ذات‌ا،یه یا برونشکتازی هم باشید، احتمال دارد که در دوران کرونا، سرفه‌های خلط‌دار را هم تجربه کنید.

6. رفلا، معده

روش‌های مختلفی برای درمان سرفه خلط‌دار وجود دارد. با مرور آن‌ها، درمان و تسکین سرفه‌ها حتی در منزل ممکن می‌شود. از انواع درمان می‌تو،م به موارد زیر اشاره کنیم:

  • مرطوب‌، هوا
  • آب‌رس، به بدن
  • مصرف مواد مغذی
  • گرم نگه‌داشتن بدن
  • غرغره سرم نمکی و آب‌‌نمک
  • مصرف عسل

مرطوب‌، هوا

بدن در حالت طبیعی و سلامت کامل هم خلط تولید می‌کند اما مقدار آن زیاد نیست. زم، که رنگ و حجم خلط تولیدی تغییر می‌کند، نشانه‌هایی از بروز مشکلات جدی دیده می‌شود. سیگارکشیدن یا حساسیت‌داشتن به چیزی باعث ترشح و شکل‌گیری زیاد خلط در گلو و بینی می‌شود اما علل ایجاد سرفه خلط دار فقط همین‌ها نیست. سرفه‌های خلط‌دار می‌توانند نتیجه مشکلات گوناگونی در بدن باشند.

در عفونت دستگاه تنفسی تحت،، ریه‌ها و راه‌های هوایی تنفس تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این عفونت‌ها به ۲ دسته ت،یم می‌شوند: پنومونی (pneumonia ) یا ذات‌ا،یه و برونشیت (bronchitis).

التهاب و تورم در بینی با تولید مخاط و خلط سفید همراه است. این رنگ از خلط نشانه سرماخوردگی ساده است. تب، عطسه، گلودرد، سردرد و بدن‌درد هم در چنین موقعیتی به‌وجود می‌آیند. خلط سفید غلیظ نشانه عفونت میکروبی است و برای درمان آن، باید   آنتی‌بیوتیک مصرف کرد.

خلط زرد

یکی از راه‌های درمان سرفه خلط دار و از بین‌بردن مخاط موجود در گلو و بینی، استفاده از آنتی‌هیستامین‌ است. این دسته از داروها به دو دسته آرام‌بخش- خواب‌آور و ساده ت،یم می‌شوند. اگر نیاز به هوشیاری در طول روز دارید، نباید آنتی‌هیستامین‌هایی مصرف کنید که خواب‌آور هستند.

داروهای ضداحتقان