درمان فوری حالت تهوع؛ بایدها و نبایدها

برخی از ،ن در دوران ، دچار حالت تهوع می‌شوند. این‌ها باید وعده‌های غذایی را مختصر مصرف کنند و در حد توان، تمرینات ورزشی ملایمی انجام بدهند.

درمان سریع حالت تهوع در ماشین

داروهای ضدتهوع می‌توانند به رفع علائم تهوع کمک کنند. با‌این‌حال، این موارد اغلب عوارض جانبی مانند خواب آلودگی به همراه می‌آورند. برای همین، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که برای درمان فوری حالت تهوع به سراغ روش‌های خانگی بروند. یادتان باشد که بسیاری از درمان‌های خانگی پشتوانه علمی و آزمایشگاهی ندارند و باید در استفاده از آنها به عوارض احتمالی دقت کنید.

اگر معده‌تان سنگین است و دچار حالت تهوع شدید شده‌اید، بهتر است که آب یا نوشیدنی خنک بنوشید. چای زنجبیلی و ن،افلفی را هم امتحان کنید.

درمان سریع حالت تهوع صبحگاهی

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9-%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AA%D9%87%D9%88%D8%B9/

اگر حالت تهوع همراه با استفراغ داشتید، سعی کنید مایعات از دست رفته را با مایعات غنی از الکترولیت جایگزین کنید. این موارد می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آب معدنی
 • آب سبزیجات
 • نوشیدنی‌های ورزشی

راه‌کارهای دیگر برای درمان فوری حالت تهوع

درمان سریع حالت تهوع و استفراغ با راه‌کارهای خانگی ممکن می‌شود اما در صورت مشاهده این علائم سریع با پزشک تماس بگیرید؛ وجود خون در استفراغ، سردرد شدید یا سفتی گردن، درد شدید شکم،  گیجی، بی‌حالی، تنفس سریع یا نبض، اسهال همراه با استفراغ، کاهش هوشیاری و تب.

برای دریافت ،ت ملاقات پزشکان هم می‌تو،د از روش‌های بهینه‌ای مانند پلتفرم دریافت ،ت دکتر سایت دکتردکتر کمک بگیرید. این روش به شما کمک می‌کند که بی‌معطلی به بهترین متخصصان متصل شوید.

بعد از مصرف الکل هم حالت تهوع رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل باید استراحت کنید، مسکن‌های بی‌نیاز از نسخه مصرف کنید و کمی آب را جرعه‌جرعه بنوشید.

درمان فوری حالت تهوع و دل پیچه

از توصیه‌ها در این زمینه به موارد زیر دقت کنید:

 • زنجبیل بخورید.
 • با ن،افلفلی رایحه‌درم، کنید.
 • لیموترش مصرف کنید.
 • تنفستان را کنترل کنید.
 • ادویه‌های مفید را بشناسید.
 • ماهیچه‌ها را آرام کنید.
 • مکمل B6 استفاده کنید.
 • فعالیت داشته باشید.
 • آب زیاد بنوشید.

hanatonic.com

در زمان حالت تهوع چه غذاهایی نخوریم؟

 • از خوردن غذاهای چرب و سرخ‌شده از جمله بیشتر فست فودها خودداری کنید.
 • غذاهای تند هم می‌توانند حالت تهوع را تشدید کنند.
 •  غذاهایی با بوی تند هم گزینه‌های من،ی نیستند.
 • از غذاهای حاوی قند مانند آب‌نبات، کیک و دسرهای دیگر هم باید اجتناب شود.

بوی مرکبات، مانند بوی لیموی تازه به کاهش تهوع کمک می‌کند. برش‌دادن لیمو به آزادشدن عصاره آن در هوا منجر می‌شود. بوییدن لیمو می‌تواند گزینه من،ی برای درمان فوری حالت تهوع باشد.

۴. تنفستان را کنترل کنید

هنگامی که احساس سرگیجه و تهوع توأم به شما دست می‌دهد، باید بلافاصله بنشینید یا دراز بکشید. از مصرف کافئین، الکل، نمک و تنباکو خودداری کنید.

درمان سریع حالت تهوع و مسمومیت

حالت تهوع

غذاهای رفع و درمان حالت تهوع چیست؟

آنتی هیستامین‌ها، مانند دیمن هیدرینات (درامامین) یا مکلیزین (بونین) می‌توانند در هنگام تهوع به دلیل بیماری حرکت، از حالت تهوع جلوگیری کنند. در واقع، انتخاب داروها در گروی علت تهوع هم هست.

منابع:

برای درمان حالت تهوع توأم با دل‌پیچه هم باید استراحت کنید، آب و غذاهای مایع مصرف کنید و از الکل و مواد کافئین‌دار دور بم،د. نوشیدن چای بابونه هم ایده خوبی است.

درمان فوری حالت تهوع و سرگیجه

healthline.com

حالت تهوع در دوران بارداری را کاهش می‌دهند.

۸. فعالیت داشته باشید

بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol، Kaopectate) هم می‌تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ به دلایل خاص، از جمله برخی ویروس های معده، کمک کند.

درمان حالت تهوع بارداری

نفس‌های آهسته و عمیق بکشید تا حالت تهوعتان سریع‌تر از بین برود. تمرین من، در این روند چیست؟ شامل دم از بینی تا سه شماره، حبس نفس تا سه شماره و سپس بازدم تا سه شماره است.

۵. ادویه‌های مفید را بشناسید

درباره درمان فوری حالت تهوع نظری دارید؟ ایده و راهکاری را تجربه کرده‌اید؟ ما را هم در جریان بگذارید.

درمان فوری حالت تهوع

چه زم، به دکتر مراجعه کنیم؟

ویتامین B6 درم، برای افراد بارداری است که ترجیح می‌دهند از داروهای ضدتهوع اجتناب کنند. بررسی اخیر گزارش‌های تحقیقاتی منابع معتبر نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین B6 با موفقیت،

به این روش‌ها هم برای کنترل حالت تهوع دقت کنید:

 • موقعیت خود را تنظیم کنید؛ گاهی اوقات دراز کشیدن بدترین کار در زمان حالت تهوع است. وقتی صاف دراز می‌کشید، احتمال حرکت اسید معده به سمت مری زیاد می‌شود؛ به خصوص اگر مبتلا به GERD یا رفلا، اسید باشید. علاوه بر این، مراقب باشید که از فشاردادن معده خودداری کنید چون می‌تواند به شکم فشار وارد کند. موثرترین راه برای استراحت، حالت درازکشی است که بالاتنه را بالا نگه داشته‌اید.
 • هوای تازه؛  هوای تازه به رفع حالت تهوع کمک می‌کند و به نظر می‌رسد که تأثیر فوری برای کمک به کاهش علائم این وضعیت دارد. پنجره‌ها را باز کنید یا صورت را مقابل فن و پنکه بگیرید.
 • خنک شدن؛  قراردادن یک پارچه شست‌وشوی خنک در پشت گردن یا مکیدن تکه‌ای یخ را فراموش نکنید. حتی یک لیوان آب خنک به شما کمک می‌کند تا خنک شوید و احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

در زمان حالت تهوع چه کارهایی نکنیم؟

بر،ب‌ها:

برای رفع حالت تهوع در کودکان می‌تو،د از خوراکی‌هایی مانند کراکر خشک، نان، برنج، سیب زمینی یا ژله استفاده کنید. اگر تهوع شدید است و کودک را بی‌قرار کرده به پزشک مراجعه کنید.

درمان سریع حالت تهوع ،ی

حالت تهوع همان احساسی است که انگار می‌خواهید استفراغ کنید. در این وضعیت، ترشحات بزاق شما افزایش پیدا می‌کند، در قفسه سینه و گلو احساس سنگینی می‌کنید و میل به استفراغ دارید. همه ما هنگام بیماری احساس ناراحتی می‌کنیم، اما حالت تهوع با کمی شوک و وحشت هم همراه است. تمام انواع تهوع منجر به استفراغ نمی‌شوند، اما استفراغ اغلب با حالت تهوع همراه است. حالت تهوع مکرر در بیشتر موارد، نشانه نوعی بیماری جدی مانند هپاتیت، گاستریت، زخم معده و آنفولانزای معده است و برای درمان نیاز به مراجعه به متخصص گوارش وجود دارد. در این مقاله از راه‌کارهای فوری برای رفع تهوع صحبت کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا درباره درمان فوری حالت تهوع برایتان بگوییم.

درمان فوری حالت تهوع در خانه

رایحه‌درم، ن،اع هم می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند. نوشیدن چای ن،اع هم اثرات ضدتهوع دارد. البته به مطالعات بیشتری درباره اثرگذاری این ماده در درمان فوری حالت تهوع نیاز است.

۳. لیموترش مصرف کنید

شل‌، عضلات هم راهی برای درمان فوری حالت تهوع است. آرام‌سازی پیشرونده عضل، (PMR)، نوعی تکنیک آرام‌سازی است و طی آن، به طور مداوم عضلات خود را منقبض و شل می‌کنید تا به آرامش جسمی و ذهنی برسید. روش دیگر برای کاهش تنش عضل،، ماساژ است.

۷. مکمل B6 استفاده کنید

این موضوع گاهی ناشی از استرس و اضطراب است. باید این حالت‌ها را تحت کنترل درآورید تا بهبود پیدا کنید. شب‌ها هم غذاهای چرب و تند مصرف نکنید تا صبح‌گاه دچار حالت تهوع نشوید.

درمان سریع حالت تهوع مستی

برای از بین‌بردن سریع حالت تهوع می‌تو،د به مصرف موارد زیر توجه داشته باشید:

 • بیسکویت‌های ساده مانند تُرد
 • سیب‌زمینی پخته یا پوره‌شده
 • ژله با طعم میوه
 • چوب‌شور

دمنوش‌های ضد حالت تهوع چیست؟

چنانچه در ماشین دچار حالت تهوع شده‌اید، سریع پنجره‌ها را باز کنید و بگذارید که هوای آزاد به صورتتان بخورد. دستمالی را هم خیس کنید و به صورت ،ید.

درمان سریع حالت تهوع و سنگینی معده

معمولا توصیه می‌شود که برای رفع حالت تهوع بارداری از مکمل‌های ویتامین B6 استفاده شود. باید دقت کنید که مصرف هر مکمل و دارویی در دوران بارداری باید حتما زیر نظر پزشک انجام شود. هرگز خودسرانه اقدام به مصرف مکمل‌های B6 یا هر داروی دیگری نکنید.

درمان فوری حالت تهوع کودکان

medicinenet.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

زنجبیل یک درمان طبیعی محبوب برای تهوع است. مشخص نیست که این ماده چطور و چگونه به طور خاص تهوع را درمان می‌کند. با‌این‌حال، کارشناسان معتقدند که ،یبات زنجبیل می‌توانند مانند داروهای ضد تهوع عمل کنند. استفاده از زنجبیل برای بیشتر افراد بی‌خطر است اما شاید باعث عوارض جانبی شود؛ از جمله سوزش سر دل در صورت مصرف زیاد.

۲. با ن،افلفلی رایحه‌درم، کنید

برخی داروهای بدون نسخه می‌توانند علائم مسمومیت غذایی را متوقف کنند. بیسموت ساب سالیسیلات( Pepto-Bismol) در کنترل حالت تهوع و اسهال ناشی از مسمومیت نقش دارد.

از ،یباتی از ن،افلفلی و زنجبیل در دمنوش‌های مختلفی که هضمشان آسان است، کمک بگیرید. گفته می‌شود که این مواد برای رفع حالت تهوع فوری من،‌اند. ،یباتی از رازیانه و هِل هم مفید اعلام می‌شوند.

قرص های ضد تهوع برای درمان حالت تهوع

ممکن است که انجام فعالیت بدنی منظم به جلوگیری از حالت تهوع کمک کند. انواع خاصی از فعالیت بدنی، مانند یوگا، می‌تواند برای رفع حالت تهوع مفید باشد. یک مطالعه بر روی افرادی که تحت شیمی درم، قرار گرفتند، نشان داد که ،یب یوگا با داروهای استفراغ باعث کاهش استفراغ و حالت تهوع شدید می‌شود.

۹. آب زیاد بنوشید

برخی افراد ادویه‌های خاصی را به ،وان درمان خانگی برای تسکین حالت تهوع توصیه می‌کنند. برای مثال:

 • پودر رازیانه
 • دارچین
 • عصاره زیره

۶. ماهیچه‌ها را آرام کنید

درمان حالت تهوع

۱. زنجبیل بخورید

Se/wp content/uploads/2019/03/flyttstädning flyttstäd bollnäs söderhamn edsbyn ljusdal.